Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: Abizaas »

Ja właśnie sprzedaje dużo gier w które już nie gram na olx i ostatnio przeszło mi przez myśl - co jeżeli US się do mnie dowali? Do tego sprzedałem nie dawno trenażer rowerowy przez olx i rower szosowy (uszkodzony staw, czekam na operację) za gotówkę którą wpłaciłem na konto więc trochę się tego nazbierało. Paragony wywalam bo nie mam nawet na to za bardzo miejsca ani siły żeby sortować wszystkie te dokumenty zakupu.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: AntBehindLeaf »

"Nigdy do niczego się nie przyznawaj! Złapią Cię pijanego w samochodzie to mów, że nie piłeś. Znajdą Ci dolary w kieszeni - mów, że to pożyczone spodnie. A jak Cię złapią na kradzieży za rękę - mów, że to nie Twoja ręka. Nigdy się nie przyznawaj!"
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: MichalStajszczak »

Abizaas pisze: 14 lut 2022, 20:18 Ja właśnie sprzedaje dużo gier w które już nie gram na olx i ostatnio przeszło mi przez myśl - co jeżeli US się do mnie dowali? Do tego sprzedałem nie dawno trenażer rowerowy przez olx i rower szosowy (uszkodzony staw, czekam na operację) za gotówkę którą wpłaciłem na konto więc trochę się tego nazbierało. Paragony wywalam bo nie mam nawet na to za bardzo miejsca ani siły żeby sortować wszystkie te dokumenty zakupu.
Spójrz na to z innej strony - przecież ktoś musi ten Polski Ład sfinansować :wink:
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: azazelmo »

Sprzedaż rzeczy używanych w ramach działalności prywatnej (a więc nie działalności gospodarczej) zwolniona jest z podatku dochodowego.
Chyba, że sprzedajesz po spekulacyjnie zawyżonych cenach. Wtedy Upiór Spekulacyjny cię dopadnie i pożre resztkę duszy.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: trixon »

Wszyscy śmieszkują, ale temat nie jest taki błahy. Były ( także na tym forum) przypadki, gdzie osoby w związku ze śmiercią kogoś bliskiego bądź problemów zdrowotnych wyprzedawali kolekcje. Często są to dziesiątki tysięcy, które są w tym momencie na wagę złota. A US nie koniecznie musi to interesować. Moim zdaniem warto przetrzymać gry pół roku i dopiero odsprzedawać. Warto także nie wyrzucać paragonów, dużo miejsca to nie zajmuje a potencjalnie może uratować tyłek. Władza zagląda coraz głębiej w kieszeń podatników i nigdy nie wiadomo kiedy wpadną na pomysł przyglądania się osobom, które mają jakieś większe wpływy na konto nie wynikające z otrzymywanej pensji lub prowadzonego biznesu.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: azazelmo »

Obowiązuje (póki co) domniemanie niewinności. To US musiałby udowodnić, że sprzedaje się towar przed upływem 6 miesięcznej karencji. Nie trzeba mieć paragonów (moim zdaniem - to nie jest opinia biegłego).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: MichalStajszczak »

azazelmo pisze: 15 lut 2022, 10:09 Obowiązuje (póki co) domniemanie niewinności.
W sprawach karnych tak. Ale w skarbowych to podatnik musi udowodnić swoją niewinność.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: brazylianwisnia »

US nie potrzebuje jakiegoś powodu żeby dostać dostęp do konta podatnika?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: Dako »

brazylianwisnia pisze: 15 lut 2022, 10:17 US nie potrzebuje jakiegoś powodu żeby dostać dostęp do konta podatnika?
Z zeszłego roku ale chyba mimo Polskiego "czegoś tam" nadal jeszcze aktualne:
https://bezprawnik.pl/urzad-skarbowy-mo ... o-bankowe/
Ostatnio zmieniony 15 lut 2022, 10:24 przez Dako, łącznie zmieniany 1 raz.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: azazelmo »

MichalStajszczak pisze: 15 lut 2022, 10:15
azazelmo pisze: 15 lut 2022, 10:09 Obowiązuje (póki co) domniemanie niewinności.
W sprawach karnych tak. Ale w skarbowych to podatnik musi udowodnić swoją niewinność.
Tu musiałby się wypowiedzieć specjalista. W postępowaniu w sprawach o przestępstwa/wykroczenia skarbowe to organ prowadzący musi udowodnić winę oskarżonego.
Ale czy ta zasada działa już na etapie składania Pita? Nie wiem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: MichalStajszczak »

Pewne informacje do US trafiają obowiązkowo (np. notariusze mają obowiązek przekazywać dane o sprzedaży/zakupie nieruchomości). Na jakiej zasadzie US może interesować się transakcjami osób fizycznych tego nie wiem ale sądząc z tego tekstu chyba jednak może.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: Harun »

Dzień dobry forumowicze,

dla zainteresowanych rzetelnymi informacjami

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprz ... -pit-i-vat

Miłego dnia
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: raj »

azazelmo pisze: 15 lut 2022, 10:23 W postępowaniu w sprawach o przestępstwa/wykroczenia skarbowe to organ prowadzący musi udowodnić winę oskarżonego.
E no, z takimi żartami to do tematu "Humor".
Niestety praktyka nieraz rozmija się z tą zasadą.
MichalStajszczak pisze: 15 lut 2022, 10:41 Pewne informacje do US trafiają obowiązkowo (np. notariusze mają obowiązek przekazywać dane o sprzedaży/zakupie nieruchomości). Na jakiej zasadzie US może interesować się transakcjami osób fizycznych tego nie wiem ale sądząc z tego tekstu chyba jednak może.
No nie, tutaj była badana sprzedaż na allegro, więc US dostał pełen wykaz transakcji. Jak by to było na gębę gdzieś, np. na naszym forum czy fb, to nie ma takich wykazów.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Z tego co pamiętam to kupujący jeszcze PCC "płaci" powyżej 1000zł.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: MichalStajszczak »

raj pisze: 15 lut 2022, 10:57 No nie, tutaj była badana sprzedaż na allegro, więc US dostał pełen wykaz transakcji. Jak by to było na gębę gdzieś, np. na naszym forum czy fb, to nie ma takich wykazów.
Ale jak wynika z pierwszego posta, sprzedaż była dokonywana przez OLX, więc zapewne były to transakcje rejestrowane.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: MichalStajszczak »

azazelmo pisze: 15 lut 2022, 10:23 W postępowaniu w sprawach o przestępstwa/wykroczenia skarbowe to organ prowadzący musi udowodnić winę oskarżonego.
Jest takie pojęcie "dochody z nieujawnionych źródeł". Oczywiście jak ktoś kupi grę za 400 złotych to US nie będzie go wzywał do wyjaśnienia, skąd miał na to pieniądze. Nawet jakby miał cały bagażnik nowych gier :lol: , to też raczej nie. Jednak w przypadku zakupu nieruchomości może się zdarzyć, że delikwent musi ujawnić źródła posiadania pieniędzy i jak tego nie zrobi, to od dochodów z nieujawnionych źródeł wymierzany jest podatek 75%.
Podobna sytuacja może być w przypadku sprzedaży odziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat. Można nie zapłacić od tego podatku pod warunkiem, że uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone na "poprawę warunków mieszkaniowych" czyli np. zakup lub remont mieszkania. Ale jak ktoś taki remont przeprowadzi, to musi się liczyć z tym, że US wezwie go do okazania rachunków i też nie ma pewności, że wszystkie wydatki zostaną zaakceptowane.
Jak widać w obu tych przypadkach to podatnik musi udowodnić, że jest niewinny.
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: AndreV »

Mam kolege ktory udowadnial w US ze uzbieral 1mln zl😉 i przeliczyl i sie odczepili😉
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: karawanken »

Żona pracuje w US. Na pewno mają możliwości i sposoby aby sprawdzić każdego. Po prostu nikt tego nie robi bo nie ma na to czasu. Ale jeśli pojawi się "obywatelski donos" to mają obowiązek sprawdzić (jak mówi kierowniczka mojej żony) "skąd podatnik miał pieniążki"
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: MarekPlus »

No, no... to ładnie... a ja tu widzę całą masę tematów sprzedażowych wypchanych po sufit "nowa w folii" tydzień-dwa po premierze i kickstarterki pachnące jeszcze Chińską fabryką :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: BOLLO »

No ok jest jasne jak ktoś ma paragony i sprzedaje gry po pół roku. Wszystko gra. A jak ktoś taki jak ja ma w kolekcji jakieś 70% gier (nowe/używane) kupione ale z 2giej ręki? Bez paragonu bez dowodu zakupu, nawet bez dowodu przelewu.....

Pamiętajcie jak się do was przyczepią kiedykolwiek skąd macie kase to zawsze mówcie że to z nierządu. :mrgreen:
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: brazylianwisnia »

BOLLO pisze: 16 lut 2022, 09:09 No ok jest jasne jak ktoś ma paragony i sprzedaje gry po pół roku. Wszystko gra. A jak ktoś taki jak ja ma w kolekcji jakieś 70% gier (nowe/używane) kupione ale z 2giej ręki? Bez paragonu bez dowodu zakupu, nawet bez dowodu przelewu.....

Pamiętajcie jak się do was przyczepią kiedykolwiek skąd macie kase to zawsze mówcie że to z nierządu. :mrgreen:
Mam zdjęcia i świadków że gry leżały u mnie na regale. Sprzedana była też używana więc nie sądzę by był to problem. US nie będzie zajmował sie takimi pierdolami. Ich by zainteresowało jak być tych gier sprzedawał co miesiąc za kilka tysięcy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: raj »

Warto przeczytać kiedy to będzie traktowane jako działalność gospodarcza:
http://www.zakladamyfirme.pl/artykul_na ... iorcy.html
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: BOLLO »

brazylianwisnia pisze: 16 lut 2022, 09:24
BOLLO pisze: 16 lut 2022, 09:09 No ok jest jasne jak ktoś ma paragony i sprzedaje gry po pół roku. Wszystko gra. A jak ktoś taki jak ja ma w kolekcji jakieś 70% gier (nowe/używane) kupione ale z 2giej ręki? Bez paragonu bez dowodu zakupu, nawet bez dowodu przelewu.....

Pamiętajcie jak się do was przyczepią kiedykolwiek skąd macie kase to zawsze mówcie że to z nierządu. :mrgreen:
Mam zdjęcia i świadków że gry leżały u mnie na regale. Sprzedana była też używana więc nie sądzę by był to problem. US nie będzie zajmował sie takimi pierdolami. Ich by zainteresowało jak być tych gier sprzedawał co miesiąc za kilka tysięcy.
Czysto hipotetycznie. Nie mam paragonów, gry są nowe lub 2giej ręki. Nie nam jak udowodnić że minęło 6 miesięcy od zakupu (no bo niby jak to zrobić). Kolekcja warta 40 000pln i nagle końce z hobby i wszystko w ciągu miesiąca sprzedaje. Kasa na koncie bo sprzedawane przez OLX....i co?

Pytam bo podobną sytuację miałem z MTG jak kończyłem przygodę . W niecały tydzień ok 20 000pln na koncie. Wtedy nie myślałem o czymś takim jak US.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: azazelmo »

No tak, ale zakładam, że większość nabyłeś przez olx czy allegro, zapłaciłeś przelewem, więc ślad, że pieniądze najpierw od ciebie wyszły w okresie kilku lat, a potem weszły z powrotem, jak całość sprzedałeś. Bilans się zgadza. Gdybyś miał gry uzyskane w wyniku kradzieży lub z przemytu, to miałbyś tylko wpływy.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Sprzedaz gier z drugiej ręki a US

Post autor: karawanken »

Ok. Spytałem żony.

Bez donosu nikt się nie dowie. US nie lata "jeszcze" po kontach i sprawdza co kto dostał. Potwierdzenia zawsze się jakieś ma (wyciągi z konta) no chyba, że kasa z rączki do rączki a potem na konto wtedy gorzej.

US zawsze może się doczepić bo taka suma może mieć znamiona obrotu. Zwłaszcza jak nie będzie to jednorazowy przypadek tylko regularne wpływy. (Czyli lepiej wszystko na raz sprzedać). Najgorzej jak ma się zysk (od kilku transakcji - do jednej nie powinni się przyczepić) Wtedy trzeba by podatek zapłacić. A jak by wykryli, że tego nie ma to kara.

Ale ponownie sam US osób prywatnych jeszcze nie kontroluje. Ale zdziwili byście się jak dużo jest "obywatelskich donosów"

Jak US będzie chciał to zawsze się znajdzie jakiś paragraf.
ODPOWIEDZ