Boonlake - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: swiroff »

Mam wątpliwość w jednej z zasad (instrukcja swoje, jeden z youtubowych gameplayów swoje):

Akcja z kafelka specjalnego (z kafelków punktacji) zamiast zagrywanie karty. W instrukcji jest napisane, że nagroda w postaci dwóch mieszkańców jest rozdzielona - jeden z nich idzie na ranczo, drugiego stawiamy ponad projektem. W gameplayach widziałem natomiast, że ludzie najpierw brali mieszkańca z zasobów ogólnych i kładli ponad projektem, następnie płacili koszta i w nagrodę dostawali DWÓCH mieszkańców na ranczo. W innym przypadku ktoś grał w ten sposób, że kładł mieszkańca ze swoich własnych zasobów (tym samym nie dałoby się wykonać tej akcji bez mieszkańców na ranczu) Czy w instrukcji jest błąd czy ludzie źle grają?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

swiroff pisze: 17 lut 2022, 14:04 Mam wątpliwość w jednej z zasad (instrukcja swoje, jeden z youtubowych gameplayów swoje):

Akcja z kafelka specjalnego (z kafelków punktacji) zamiast zagrywanie karty. W instrukcji jest napisane, że nagroda w postaci dwóch mieszkańców jest rozdzielona - jeden z nich idzie na ranczo, drugiego stawiamy ponad projektem. W gameplayach widziałem natomiast, że ludzie najpierw brali mieszkańca z zasobów ogólnych i kładli ponad projektem, następnie płacili koszta i w nagrodę dostawali DWÓCH mieszkańców na ranczo. W innym przypadku ktoś grał w ten sposób, że kładł mieszkańca ze swoich własnych zasobów (tym samym nie dałoby się wykonać tej akcji bez mieszkańców na ranczu) Czy w instrukcji jest błąd czy ludzie źle grają?
Ogólnie instrukcja jest poprawna. :wink:
Koniec końców, za zrobienie tego projektu dostajesz 1 mieszkańca netto (dostajesz 2 ale jeden staje na projekcie) i nie musisz mieć żadnego na start (oczywiście musisz mieć dostępnych w zasobach ogólnych, żeby je wziąć).
Czy weźmiesz 2 i jednego z nich tam postawisz czy też postawisz 1 od siebie po czym weźmiesz 2 nie ma zbytniego znaczenia, ale na pewno nie możesz położyć tam mieszkańca z zasobów ogólnych po czym wziąć sobie jeszcze 2 do siebie, to jest w sumie 3. Najlepiej robić to krok po kroku jak w instrukcji.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: swiroff »

No właśnie bardziej mi chodziło o sytuację z gameplaya, gdy ktoś bierze z zasobów ogólnych 3 mieszkańców (jednego na pole, dwóch na ranczo) i wydawało mi się to dziwne.
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: rob666 »

Hej, mam pytanko odnośnie kafelków punktacji:

1. przy punktacji, gdzie trzeba wskazaną liczbę razy oddać ludzi, pieniądze, wazy, jest napisane, że: "Nie mozesz przeprowadzić tej wymiany poza procesem podliczania punktów za ten kafelek punktacji". Nie wiem o co chodzi za bardzo z tym tekstem. I dodatkowo, czy dostaje punkty tylko za to, czy takze za znacznik, który dokładam (1-4 byczki) do niego ?
2. kafelek: "Posiadasz co najmniej 1 obecność na wskazanej liczbie sąsiadujących ze sobą żetonów terenu (...).". Czy chodzi o to, że na KAŻDYM np. w III rundzie muszę mieć połączone ze sobą 5 terenów i na każdym 1 obecność ?

Pozdrawiam
Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

rob666 pisze: 23 lut 2022, 12:57 Hej, mam pytanko odnośnie kafelków punktacji:

1. przy punktacji, gdzie trzeba wskazaną liczbę razy oddać ludzi, pieniądze, wazy, jest napisane, że: "Nie mozesz przeprowadzić tej wymiany poza procesem podliczania punktów za ten kafelek punktacji". Nie wiem o co chodzi za bardzo z tym tekstem. I dodatkowo, czy dostaje punkty tylko za to, czy takze za znacznik, który dokładam (1-4 byczki) do niego ?
2. kafelek: "Posiadasz co najmniej 1 obecność na wskazanej liczbie sąsiadujących ze sobą żetonów terenu (...).". Czy chodzi o to, że na KAŻDYM np. w III rundzie muszę mieć połączone ze sobą 5 terenów i na każdym 1 obecność ?

Pozdrawiam
Robert
1. Jeżeli np. zapunktujesz ten kafelek w pierwszym punktowaniu, to nie możesz po prostu później dowolnie korzystać z tej wymiany, żeby dostać punkty. Możesz tą wymianę zrobić tylko raz podczas gry kiedy punkutjesz ten kafelek. Dostajesz zarówno punkty z wymiany i 1-4 za znacznik.
2. Tak, musisz istnieć po prostu grupa 5 terenów na których masz minimum 1 Twoje drewienko na każdym.
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: rob666 »

Fojtu pisze: 23 lut 2022, 13:02
1. Jeżeli np. zapunktujesz ten kafelek w pierwszym punktowaniu, to nie możesz po prostu później dowolnie korzystać z tej wymiany, żeby dostać punkty. Możesz tą wymianę zrobić tylko raz podczas gry kiedy punkutjesz ten kafelek.
A skąd przypuszczenie, że gracz mógłby to zrobic kilka razy ? Gdyby to działało zawsze, to byłby chyba zielony znacznik ze strzałkami w kółko ? Wydaje mi się, że jest to źle przetłumaczone. I dzięki za resztę odpowiedzi :)
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

rob666 pisze: 23 lut 2022, 14:42
Fojtu pisze: 23 lut 2022, 13:02
1. Jeżeli np. zapunktujesz ten kafelek w pierwszym punktowaniu, to nie możesz po prostu później dowolnie korzystać z tej wymiany, żeby dostać punkty. Możesz tą wymianę zrobić tylko raz podczas gry kiedy punkutjesz ten kafelek.
A skąd przypuszczenie, że gracz mógłby to zrobic kilka razy ? Gdyby to działało zawsze, to byłby chyba zielony znacznik ze strzałkami w kółko ? Wydaje mi się, że jest to źle przetłumaczone. I dzięki za resztę odpowiedzi :)
Na tym polega ten fragment, że nie można. On klaryfikuje, żeby nikt nie miał wątpliwości kiedy to można robić i tyle. W angielskiej instrukcji jest analogiczny zapis.
You need to do this exchange the indicated number of times – but only while you are scoring for this scoring tile.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

Jestem po rozpakowaniu boonlake i przejrzeniu kart.
W innym wątku pojawiła się informacja, że numeracja kart nie jest ciągła, u mnie tak samo.

Czy macie duble kart oznaczonych jako 019, 021 i 115 ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: rob666 »

To ja jeszcze pytanko o kafelki punktacji po ostatniej mojej grze: Wybrałem kafelek, który powoduje, że podczas podliczania mogę oddać 5kasy/1kowboj za 2PZ każdy. Dostałem 32 PZ - 6x2PZ + ostatni kafelek 4PZ. Jednakże to był mój kafelek, więc te 16PZ jeszcze wymnożyłem przez 2. Dostałem na koniec gry 32PZ - to jest OP, w porównaniu do innych kafelków. Czy dobrze naliczyłem PZ ?
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

rob666 pisze: 28 lut 2022, 08:35 To ja jeszcze pytanko o kafelki punktacji po ostatniej mojej grze: Wybrałem kafelek, który powoduje, że podczas podliczania mogę oddać 5kasy/1kowboj za 2PZ każdy. Dostałem 32 PZ - 6x2PZ + ostatni kafelek 4PZ. Jednakże to był mój kafelek, więc te 16PZ jeszcze wymnożyłem przez 2. Dostałem na koniec gry 32PZ - to jest OP, w porównaniu do innych kafelków. Czy dobrze naliczyłem PZ ?
Tylko te 4 mnożysz x2, te za 5kasy/kowboja nie
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: rob666 »

Fojtu pisze: 28 lut 2022, 08:51
rob666 pisze: 28 lut 2022, 08:35 To ja jeszcze pytanko o kafelki punktacji po ostatniej mojej grze: Wybrałem kafelek, który powoduje, że podczas podliczania mogę oddać 5kasy/1kowboj za 2PZ każdy. Dostałem 32 PZ - 6x2PZ + ostatni kafelek 4PZ. Jednakże to był mój kafelek, więc te 16PZ jeszcze wymnożyłem przez 2. Dostałem na koniec gry 32PZ - to jest OP, w porównaniu do innych kafelków. Czy dobrze naliczyłem PZ ?
Tylko te 4 mnożysz x2, te za 5kasy/kowboja nie
To byłoby bardziej logiczne, a jest gdzieś to w instrukcji ?
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

rob666 pisze: 28 lut 2022, 09:02
Fojtu pisze: 28 lut 2022, 08:51
rob666 pisze: 28 lut 2022, 08:35 To ja jeszcze pytanko o kafelki punktacji po ostatniej mojej grze: Wybrałem kafelek, który powoduje, że podczas podliczania mogę oddać 5kasy/1kowboj za 2PZ każdy. Dostałem 32 PZ - 6x2PZ + ostatni kafelek 4PZ. Jednakże to był mój kafelek, więc te 16PZ jeszcze wymnożyłem przez 2. Dostałem na koniec gry 32PZ - to jest OP, w porównaniu do innych kafelków. Czy dobrze naliczyłem PZ ?
Tylko te 4 mnożysz x2, te za 5kasy/kowboja nie
To byłoby bardziej logiczne, a jest gdzieś to w instrukcji ?
Ja bym na Twoim miejscu zadał pytanie sobie trochę inaczej. Jest gdzieś napisane, że te punkty mnożysz razy 2?
C) połóż wybrany żeton punktów na polu swojego koloru, znajdującym się poniżej kafelka punktacji
i odwzoruj otrzymane punkty na torze punktacji: dodaj punkty z żetonu punktów, jeśli spełniłeś
wymaganie danego kafelka punktacji albo odejmij, jeśli nie spełniłeś. Jeśli położyłeś żeton pod
kafelkiem, który sam wybrałeś podczas przygotowania, dodaj lub odejmij punkty dwukrotnie. Dla
przypomnienia, pole w twoim kolorze poniżej tego kafelka punktacji zawiera symbol „x2”.
Cały fragment jest nt. żetonu. Punktacja z wymiany jest zupełnie osobnym działaniem, nawet tutaj nieopisanym.
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: rob666 »

Fojtu pisze: 28 lut 2022, 09:06
rob666 pisze: 28 lut 2022, 09:02
Fojtu pisze: 28 lut 2022, 08:51 Tylko te 4 mnożysz x2, te za 5kasy/kowboja nie
To byłoby bardziej logiczne, a jest gdzieś to w instrukcji ?
Ja bym na Twoim miejscu zadał pytanie sobie trochę inaczej. Jest gdzieś napisane, że te punkty mnożysz razy 2?
C) połóż wybrany żeton punktów na polu swojego koloru, znajdującym się poniżej kafelka punktacji
i odwzoruj otrzymane punkty na torze punktacji: dodaj punkty z żetonu punktów, jeśli spełniłeś
wymaganie danego kafelka punktacji albo odejmij, jeśli nie spełniłeś. Jeśli położyłeś żeton pod
kafelkiem, który sam wybrałeś podczas przygotowania, dodaj lub odejmij punkty dwukrotnie. Dla
przypomnienia, pole w twoim kolorze poniżej tego kafelka punktacji zawiera symbol „x2”.
Cały fragment jest nt. żetonu. Punktacja z wymiany jest zupełnie osobnym działaniem, nawet tutaj nieopisanym.
Dzięki wielkie - jasne teraz dla mnie. Dzięki za rozwianie wątpliwości. Tak jak mówiłem jest to też bardziej logiczne bo ja dostanę 20PZ w 4tym podliczaniu, a przeciwnicy 16PZ - różnica 4 PKT jest nie wielka :)
Pozdrawiam
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: detrytusek »

Czy ja dobrze rozumiem, że w każdym punktowaniu cząstkowym punkty zdobywane za krowy mnożę x liczbę odsłoniętych

Obrazek

?
Jeśli tak to tylko z tego wyszło mi z 80 pkt w trakcie gry. Dużawo.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: karmazynowy »

Każda krowa daje 1 pkt za każde miasto, z którym sąsiaduje (miasto może należeć do dowolnego gracza).
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: detrytusek »

Nie o to pytałem.
Jeśli dobrze zrozumiałem tamten zapis to czy też macie takie odczucia, że to bardzo mocne?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: planszufka »

detrytusek pisze: 06 lip 2022, 23:17 Nie o to pytałem.
Jeśli dobrze zrozumiałem tamten zapis to czy też macie takie odczucia, że to bardzo mocne?
zle zrozumiales, nie odsloniete, a sasiadujace, jest to w instrukcji
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 06 lip 2022, 23:17 Nie o to pytałem.
Jeśli dobrze zrozumiałem tamten zapis to czy też macie takie odczucia, że to bardzo mocne?
To się nie skaluje w żaden sposób z ilością odsłoniętych krów, tzn. jak wystawisz drugą krowę, to pierwsza nie zacznie punktować więcej.
Każdą krowę liczysz indywidualnie z iloma miastami sąsiaduje i punktujesz 1 punkt za każde. Czyli np:
Krowa #1 sąsiaduje z dwoma -> 2pkt
Krowa #2 sąsiaduje z jednym -> 1 pkt
Krowa #3 sąsiaduje z czterema -> 4 pkt

Razem 7 pkt (nie 21 bo są odkryte 3 takie ikony czy coś w tym stylu).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Tyle, że nijak mi to nie wynika z instrukcji. Punktowanie cząstkowe. Dostaje przychód za wszystkie odsłonięte pola. Biorę kasę, punkty i dochodzę do powyższych ikonek, a tam stoi jak byk, że: dostaję 1 pkt za każdą krowę koło miasta. Nigdzie nie jest napisane, że za pierwszą krowę, potem drugą itp. Czyli jeśli każdą to je sumuje. Ikonek takich samych mam 5, więc na logikę robię to 5 razy.
Żeby było tak jak mówisz to tych ikonek pod krowami w ogóle być nie powinno tylko jakaś jedna zbiorcza, punktacja za krowy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 07 lip 2022, 08:24 Tyle, że nijak mi to nie wynika z instrukcji. Punktowanie cząstkowe. Dostaje przychód za wszystkie odsłonięte pola. Biorę kasę, punkty i dochodzę do powyższych ikonek, a tam stoi jak byk, że: dostaję 1 pkt za każdą krowę koło miasta. Nigdzie nie jest napisane, że za pierwszą krowę, potem drugą itp. Czyli jeśli każdą to je sumuje. Ikonek takich samych mam 5, więc na logikę robię to 5 razy.
Żeby było tak jak mówisz to tych ikonek pod krowami w ogóle być nie powinno tylko jakaś jedna zbiorcza, punktacja za krowy.
Angielski rulebook:
Cattle scoring: For each of your cattle on the gameboard, you earn 1 victory point per settlement on
the adjacent building tiles (also those beyond bridges). If, for example, 3 settlements are adjacent to
one of your cattle, you earn 3 victory points for that.

Jasne, zapis jest średnio jasny, ale interpretuj to tak, że to jest punktowanie za tę konkretną krowę, punktujesz każdy odsłonięta ikonka reprezentuje jedną krowę.

Tutaj Pfister potwierdza ten ruling:
https://boardgamegeek.com/thread/274730 ... 8#40115008
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

To jest w takim razie przecudne bo instrukcja czy polska czy angielska wg mnie twierdzi to co ja mówię. Ok autor to wyjaśnił i temat zamknięty ale w takim razie jest tam ogromny babol.
Co ciekawe grając zgodnie z instrukcją krowy są bardzo przegięte, a grając po autorowemu niewiele znaczące patrząc na koszt jaki musimy popełnić.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 07 lip 2022, 09:21 To jest w takim razie przecudne bo instrukcja czy polska czy angielska wg mnie twierdzi to co ja mówię. Ok autor to wyjaśnił i temat zamknięty ale w takim razie jest tam ogromny babol.
Co ciekawe grając zgodnie z instrukcją krowy są bardzo przegięte, a grając po autorowemu niewiele znaczące patrząc na koszt jaki musimy popełnić.
No nie wiem, dla mnie zapis angielski jest średnio precyzyjny, ale jednak ja (i reszta osób przy stole) zinterpretowałem to tak jak autor miał na myśli. Nie powiedziałbym, że Twoja interpretacja jest "zgodna z instrukcją" a prawidłowa kategorycznie nie.

Popatrz na to z perspektywy innych budynków. To tak jakbyś chciał dostać za pierwsze 2 domki 8 kasy, bo 2x(2+2) a nie 2+2. Dany przychód jest za dany domek i tak samo dany przychód jest za daną krowę. Jakby krowy miały jakieś numerki na sobie to nawet przychód między nimi mógłby się różnić.

Ale w pełni Cię rozumiem, bo można zepsuć sobie rozgrywkę tym babolem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Fojtu pisze: 07 lip 2022, 09:37 No nie wiem, dla mnie zapis angielski jest średnio precyzyjny, ale jednak ja (i reszta osób przy stole) zinterpretowałem to tak jak autor miał na myśli. Nie powiedziałbym, że Twoja interpretacja jest "zgodna z instrukcją" a prawidłowa kategorycznie nie.

Popatrz na to z perspektywy innych budynków. To tak jakbyś chciał dostać za pierwsze 2 domki 8 kasy, bo 2x(2+2) a nie 2+2. Dany przychód jest za dany domek i tak samo dany przychód jest za daną krowę. Jakby krowy miały jakieś numerki na sobie to nawet przychód między nimi mógłby się różnić.

Ale w pełni Cię rozumiem, bo można zepsuć sobie rozgrywkę tym babolem.
Pozwolę się nie zgodzić :). Za domki nie mogę chcieć 8 kasy bo one same w sobie kasy nie dają. Dają odblokowane miejsca na swojej planszy i ikonki pod nimi. Każda ikonka pod domkiem, miastem, ludkiem działa jeden raz. Pod krową też tylko, że w wytłumaczeniu tejże jest to nieszczęsne sformułowanie, że każda krowa punktuje. No nie każda bo jedna, konkretna. Jest tu sroga niekonsekwencja.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze: 07 lip 2022, 10:17 Pozwolę się nie zgodzić :). Za domki nie mogę chcieć 8 kasy bo one same w sobie kasy nie dają. Dają odblokowane miejsca na swojej planszy i ikonki pod nimi. Każda ikonka pod domkiem, miastem, ludkiem działa jeden raz. Pod krową też tylko, że w wytłumaczeniu tejże jest to nieszczęsne sformułowanie, że każda krowa punktuje. No nie każda bo jedna, konkretna. Jest tu sroga niekonsekwencja.
Tak, ale jest wprost napisane jak punktujesz w rulebooku. Po prostu, za każdą krowę dostajesz punkt za miasto. Nie nie ma o tym, żeby przemnożyć to przez ilość budynków. Jasne, można to interpretować na dwa sposoby, jest to kwestia trochę otwarta. Widać to zresztą w linkowanym temacie, że ludzie mają wątpliwości w obie strony.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Fojtu pisze: 07 lip 2022, 10:32
detrytusek pisze: 07 lip 2022, 10:17 Pozwolę się nie zgodzić :). Za domki nie mogę chcieć 8 kasy bo one same w sobie kasy nie dają. Dają odblokowane miejsca na swojej planszy i ikonki pod nimi. Każda ikonka pod domkiem, miastem, ludkiem działa jeden raz. Pod krową też tylko, że w wytłumaczeniu tejże jest to nieszczęsne sformułowanie, że każda krowa punktuje. No nie każda bo jedna, konkretna. Jest tu sroga niekonsekwencja.
Tak, ale jest wprost napisane jak punktujesz w rulebooku. Po prostu, za każdą krowę dostajesz punkt za miasto. Nie nie ma o tym, żeby przemnożyć to przez ilość budynków. Jasne, można to interpretować na dwa sposoby, jest to kwestia trochę otwarta. Widać to zresztą w linkowanym temacie, że ludzie mają wątpliwości w obie strony.
Tak na koniec Ci się przyznam, że nawet jak się staram myśleć "po Twojemu" to mi to nie wychodzi. Dla mnie zapis jest oczywisty o zgrozo w złą stronę. O mnożeniu nic nie ma ale skoro mam 5 ikonek to wykonuję coś 5 razy. Jak mam 5 ikonek z 1 pkt to wykonam akcję 5 razy i wezmę sobie w sumie 5 pkt, a nie 1.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ