Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Pompa85 »

Jak oceniacie tę grę? Czy to jest coś podobnego do horror w Arkham? Czy może bardziej jak gloomhaven?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Raczej MK, niż AH.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Pompa85 »

Yuri pisze: 14 lut 2022, 22:04 Raczej MK, niż AH.
Z recenzji, którą oglądałem to właśnie z MK mi kojarzyło. A porównując rozgrywkę do reszty gier w tym stylu i klimacie, to jest to gra w którą warto zagrać? Mam GH, całego eldritcha, Arkhama planszowego i karcianego. W MK jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale od jakiegoś czasu chodzi za mną. Jak się zdecyduje na Machinę to pewnie odpuszczę sobie MK. Co warto z tych gier wybrać MK czy Machinę (wiem że to gry w zasadzie inne, ale chodzi mi o przyjemność z rozgrywki)?
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Pompa85 »

Yuri pisze: 14 lut 2022, 22:04 Raczej MK, niż AH.
Z recenzji, którą oglądałem to właśnie z MK mi kojarzyło. A porównując rozgrywkę do reszty gier w tym stylu i klimacie, to jest to gra w którą warto zagrać? Mam GH, całego eldritcha, Arkhama planszowego i karcianego. W MK jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale od jakiegoś czasu chodzi za mną. Jak się zdecyduje na Machinę to pewnie odpuszczę sobie MK. Co warto z tych gier wybrać MK czy Machinę (wiem że to gry w zasadzie inne, ale chodzi mi o przyjemność z rozgrywki)?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Yuri »

Mam analogiczny set jak Ty i o ile MK mnie niezbyt interesuje to MA o wiele mocniej :=
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Pompa85 »

Yuri pisze: 14 lut 2022, 22:30 Mam analogiczny set jak Ty i o ile MK mnie niezbyt interesuje to MA o wiele mocniej :=
Super. Dziękuję za opinię. Gra jest duża i nie chce kupować w ciemno. Na BGG MA jest dość daleko, ale to chyba wina ilości oddanych głosów.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: aduko »

Pompa85 pisze: 14 lut 2022, 21:48 Jak oceniacie tę grę? Czy to jest coś podobnego do horror w Arkham? Czy może bardziej jak gloomhaven?
Ani to Horror w Arkham (rozumiem, że chodzi o planszowy?) , ani Gloomhaven, ani Magen Knight. Nie mniej jednak, posiadam wszystkie te gry (HwA 2ed).

Najbardziej przypomina mi Bloodborne: Gra Planszowa. Niby mniejsze kafle terenów, ale sumarycznie więcej pól jest w MA. Większe kafle pozwalają na rozmieszczenie figurek, które po pomalowaniu robią robotę :)
W B:GP akcje zagrywasz kartami, np. jedna karta = 1 akcja, na ręce co turę dobierasz do 3 kart.
W MA są punkt kondycji - 6 co rundę, jedna akcja to koszt około 2-3 pkt kondycji.
Na korzyść MA jest liczna potworów i różne poziomy.
Podobnie jest ze scenariuszami i podziałem na rozdziały.
Również klimat w obydwóch grach wylewa się hektolitrami -


Do Mage Knight nie da się raczej jej porównać. MK to euro, z lekkim zarysem fabularnym w instrukcji - co daje dużą regrywalność, ale nie jest to gra dla wszystkich.

Machina Arcana czerpie po trochu z każdej dobrej gry przygodowej, niewiele w niej zbędnych elementów
Widać i czuć, że nie jest to gra robiona przez wielkie wydawnictwo, tylko czuć w niej dzieło szlifowane kilka lat.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: BOLLO »

aduko pisze: 14 lut 2022, 23:46
Pompa85 pisze: 14 lut 2022, 21:48 Jak oceniacie tę grę? Czy to jest coś podobnego do horror w Arkham? Czy może bardziej jak gloomhaven?
Ani to Horror w Arkham (rozumiem, że chodzi o planszowy?) , ani Gloomhaven, ani Magen Knight. Nie mniej jednak, posiadam wszystkie te gry (HwA 2ed).

Najbardziej przypomina mi Bloodborne: Gra Planszowa. Niby mniejsze kafle terenów, ale sumarycznie więcej pól jest w MA. Większe kafle pozwalają na rozmieszczenie figurek, które po pomalowaniu robią robotę :)
W B:GP akcje zagrywasz kartami, np. jedna karta = 1 akcja, na ręce co turę dobierasz do 3 kart.
W MA są punkt kondycji - 6 co rundę, jedna akcja to koszt około 2-3 pkt kondycji.
Na korzyść MA jest liczna potworów i różne poziomy.
Podobnie jest ze scenariuszami i podziałem na rozdziały.
Również klimat w obydwóch grach wylewa się hektolitrami -


Do Mage Knight nie da się raczej jej porównać. MK to euro, z lekkim zarysem fabularnym w instrukcji - co daje dużą regrywalność, ale nie jest to gra dla wszystkich.

Machina Arcana czerpie po trochu z każdej dobrej gry przygodowej, niewiele w niej zbędnych elementów
Widać i czuć, że nie jest to gra robiona przez wielkie wydawnictwo, tylko czuć w niej dzieło szlifowane kilka lat.
A dla mnie to Deep Madness jakbym miał porównywać....
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Sroczka »

Najważniejsze że sklepy dzisiaj zaczęły wysyłkę :D
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: BEBZ »

A Galakta nie ma czasem takiej polityki dla sklepów, że wysyłkę mogą rozpocząć dopiero w dzień premiery? ;)
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Pompa85 »

A jakbyście mieli ocenić, czy mając już inne arkhamy od galakaty (karciany planszowy) jest sens jeszcze w tą grę inwestować? Graficznie wygląda fajnie, ale jakoś się jeszcze waham nad zakupem.
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: BEBZ »

Wydaje mi się, że już o to pytałeś i uzyskałeś odpowiedź od kilku osób.

Machina Arcana - poza osadzeniem w świecie prozy Lovecrafta - to zupełnie inna gra niż Horror w Arkham, zarówno ten planszowy, jak i karciany.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Hardkor »

Patrząc jakim złotym człowiekiem jest autor gry śmiem wątpić w to, że chce kogokolwiek naciąć kosztami. Szybciej uwierze, że 3trolle chciały przycebulić.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: raj »

Drogie dzieci.
Pojedynczy post "sklepy zaczęły wysyłkę" jest ok.
Ale dyskutowanie o tym, czy sklepy w Pcimiu Polnym również już wysyłają i czy używają do tego gołębi pocztowych czy też reniferów, to w wątku o grze jest spamowanie nie na temat.
Pytajcie w wątku sklepu na właściwym podforum albo bezpośrednio w sklepie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
tslupek
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:31
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tslupek »

Odebrałem wczoraj swój egzemplarz (podstawka i Otchłań z Galakty).
W skrócie wrażenia z przeglądu, bo jeszcze nie grałem:
+ wypraska jest dobrze zaprojektowana. Karty podzielone na typy i poziomy łatwo się wyciąga. Na początku nie przestraszcie się "powietrzem" w dolnej części. Po rozłożeniu na sloty i włożeniu dodatków jest już normalniej. Pudełko na żetony bardzo dobrze skrojone. Nie ma luzu, nie ma ścisku. Szkoda tylko że w jednym miejscu w wyprasce jest miejsce na "inne" i tam jest trochę miszmasz (drewno, kostki, drzwi, parę żetonów) bo nie każdy żeton ma swoje miejsce.
+ przy lekkim nacisku na podstawkę "figurki" żeby ją rozchylić można ją bez problemu nałożyć i dobrze trzyma nie niszcząc potwora. Fajne jest to że raz założona mieści się jako komplet w pudełku i nie trzeba jej ściągać (mam trochę dość mielenia podstawkami po GH:JOTL) . Nie wiem czy przy dwóch dodatkach nie zrobi się trochę ciasno, ale to na pewno nie ten poziom problemu co JOTL.
+ karty w sam raz. Sztywniejsze niż w JOTL (palce jeszcze pamiętają)
+planszetki grube i fajne, choć boki widziałem lepsze.
- karta pomocy cienka jak serwetka i bardzo gęsta. Coś czuję że dość szybko się pognie. Na szczęście są 4, więc mam zapas.
- karty planszy (u mnie) lekko wygięte. Niektóre nie leżą całkiem płasko. Rzucę na podjazd, przejadę parę razy autem i się wyprostują.
- instrukcja faktycznie średnia, taka Portalowa (Patrz Cośtam na str X), czasem jakieś podobne działania są opisane obok siebie, podobnym dość długim tekstem i człowiek się wgapia żeby zauważyć czym się różnią. Niektóre symbole w samouczku czy w tłumaczeniu kart trzeba zgadywać bo dopiero pod koniec instrukcji są wyjaśnione. Jedno czytanie na pewno nie wystarczy.

To wszystko na razie. Oczywiście te minusy , poza instrukcją to takie problemy pierwszego świata a ważniejsza jest sama rozgrywka. No ale to potem. Na początek muszę odtworzyć na planszy to co jest w samouczku i zapamiętać co trzeba
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: argali »

Otrzymałem dzisiaj swój egzemplarz. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, choć jeszcze nie otwierałem wszystkich elementów. Jeden z boków podajnika jest pęknięty ale to pierdółka. Po osłuchaniu się o grach spodziewałem się nieco grubszych kart ale że nie miętoli się ich w dłoniach to nie odczuwam potrzeby koszulkowania. Karty pomocy rzeczywiście są bardzo wiotkie i tutaj dobrym rozwiązaniem wydaje się ich zalaminowanie. Dodatki mają dość spore opakowania w stosunku do zawartości, a tym bardziej że i tak wylądują w głównym pudle.
aerethea
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2020, 11:51
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: aerethea »

Polecam obejrzeć wszystko dokładnie, u mnie takie babole (chyba nie mam szczęścia do gier bez skaz…):

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: dwaduzepe »

Karty u mnie tez troche poniszczone - polecam sie im przyjrzec. Reszta ok.
Darkon
Posty: 43
Rejestracja: 25 sty 2022, 17:38
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Darkon »

Ja czekam na swój egzemplarz... Mam nadzieję że nie będzie tak jak u kolegów wyżej. Będziecie reklamować?
aerethea
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2020, 11:51
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: aerethea »

Oczywiście, już zgłosiłem do Galakty. To gra za ponad 600 zł, wypełniona tekturą, która powinna być, jakby nie patrzeć, nieskazitelna.
Entuzjazm przed pierwsza rozgrywką po otwarciu mocno nadszarpnięty, mechanicznie może się obroni, ale… niesmak mam niemały.
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: BEBZ »

To łatwo Cię zniesmaczyć :)

Wiadomo, że gra powinna być w stanie igła żyleta mega super eleganckim. Ale stało się. Napisałeś do Galakty i na pewno to ogarną. A tymczasem chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc już rozegrać pierwsze partie :)
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: lazarro »

BEBZ pisze: 17 lut 2022, 15:51 To łatwo Cię zniesmaczyć :)

Wiadomo, że gra powinna być w stanie igła żyleta mega super eleganckim. Ale stało się. Napisałeś do Galakty i na pewno to ogarną. A tymczasem chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc już rozegrać pierwsze partie :)
Kupił nowe, to ma to być nowe. Gdyby chciał mieć taki stan, kupiłby używany za niższą cenę. Ja czekam na swoje zamówienie ze sklepu. Jeszcze nawet nie wysłali...
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: BEBZ »

Czy ja gdzieś napisałem, że powinien się cieszyć z tego co ma? Nie ogarniam Twojego komentarza i co nim chciałeś przekazać. Wiadomo, że kupił nowe i ma być nowe, ale żeby powodowała ta sytuacja NIEMAŁY niesmak? Reklamuje temat, Galakta ogarnia, a w międzyczasie nie widzę przeszkód, aby zamiast się załamywać i rozczarowywać rozegrać choćby pierwszą partię gierki.
spirit7
Posty: 47
Rejestracja: 15 sty 2020, 09:40
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: spirit7 »

warto sprawdzić komponenty u mnie brakuje jednej czarnej podstawki do figurek zamiast tego są dwie białe ekstra - czy to ma jakiś wpływ że brakuje podstawek w odpowiednich kolorach czy nie ma to większego znaczenia ?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: hamish »

spirit7 pisze: 17 lut 2022, 18:11 warto sprawdzić komponenty u mnie brakuje jednej czarnej podstawki do figurek zamiast tego są dwie białe ekstra - czy to ma jakiś wpływ że brakuje podstawek w odpowiednich kolorach czy nie ma to większego znaczenia ?
IMO bez znaczenia. Grunt, że każdy stand ma swoją podstawkę.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
ODPOWIEDZ