Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: eveni »

japanczyk pisze: 24 lut 2022, 11:46 Ale dodatku nie beda wydawac po Polsku
dla mnie jakis bezsensowny decyzyjny misz-masz, wiec daruje sobie wspieranie takich ruchów
Musieli się szybko decydować i określić wielkość nakładu, nie mieli czasu na trwający kilkanaście dni preorder. Ja grę mam, ale uważam że Wydawnictwu Lacerta należy się podziękowanie zamiast pretensji. Tytuł trafił na wyprzedaże i miał nie być dodrukowywany, więc jest to odpowiedź na liczne prośby osób, które gry nie mają.

Edit: a odnośnie dodatku to wyjaśnili na FB, że oryginalny wydawca prze rok nie planuje dodruku: "decyzją oryginalnego Wydawcy jest rok wyłączności dla zamawiających na kickstarterze - egzemplarze, które mieliśmy w naszym sklepie przez moment, były wyjątkiem ze względu na przygotowanie przez nas tłumaczenia. Na dodatek (o ile będzie jeszcze druk) trzeba więc czekać."
Ostatnio zmieniony 24 lut 2022, 11:59 przez eveni, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: oduck »

japanczyk pisze: 24 lut 2022, 11:46
Mozna było zrobic jak Portal preorder i zlozyc zamowienie na dodruk majac swiadomosc nt. zainteresowania
Albo P-ileśtam, jak GMT czy Phalanx. To jest chyba najlepsze rozwiązanie eliminujące szacowanie popytu, więc i minimalizujące koszty.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: japanczyk »

eveni pisze: 24 lut 2022, 11:54 Musieli się szybko decydować i określić wielkość nakładu, nie mieli czasu na trwający kilkanaście dni preorder. Ja grę mam, ale uważam że Wydawnictwu Lacerta należy się podziękowanie zamiast pretensji. Tytuł trafił na wyprzedaże i miał nie być dodrukowywany, więc jest to odpowiedź na liczne prośby osób, które gry nie mają.
Ja nie mam dla nich pretensji - oceniam jako osoba, ktora obecnie gry nie ma. I dziekowac poki co nie mam za co, bo nie wiem czy sie załapie na limitowany dodruk.
Od czasu wyprzedazy, od 2018 rynek gier w Polsce mocno się rozwinął, pojawiła się tona nowych graczy i potrzeba na stare tytuły, które są klasykami.

Ja rozumiem szybkie decyzje (chociaz ciezko mi uwierzyc, ze są podejmowane z dnia na dzien, bo to przeciez nie wydanie kilkunastu złotych), ale Lacerta jest wydawnictwem, które komunikuje sie w jakis sposob z graczami - to naprawde nie powinien byc problem, zeby wystawic chociazby ankiete czy jest zainteresowanie tym tytułem wsrod graczy i z jakas poprawka ocenic zapotrzebowanie na dodruk.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Blacksad »

Fajnie że tytuł będzie tylko jak mają być zapisy na zapisy... na dodruk to coś czuję, że kolejka będzie jak do ostatniej paróweczki hrabiego Barry Kenta. Trochę lipa.
Krzychu26PL
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwie 2020, 17:41
Has thanked: 49 times
Been thanked: 8 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Krzychu26PL »

eveni pisze: 24 lut 2022, 11:54
japanczyk pisze: 24 lut 2022, 11:46 Ale dodatku nie beda wydawac po Polsku
dla mnie jakis bezsensowny decyzyjny misz-masz, wiec daruje sobie wspieranie takich ruchów
Musieli się szybko decydować i określić wielkość nakładu, nie mieli czasu na trwający kilkanaście dni preorder. Ja grę mam, ale uważam że Wydawnictwu Lacerta należy się podziękowanie zamiast pretensji. Tytuł trafił na wyprzedaże i miał nie być dodrukowywany, więc jest to odpowiedź na liczne prośby osób, które gry nie mają.

Edit: a odnośnie dodatku to wyjaśnili na FB, że oryginalny wydawca prze rok nie planuje dodruku: "decyzją oryginalnego Wydawcy jest rok wyłączności dla zamawiających na kickstarterze - egzemplarze, które mieliśmy w naszym sklepie przez moment, były wyjątkiem ze względu na przygotowanie przez nas tłumaczenia. Na dodatek (o ile będzie jeszcze druk) trzeba więc czekać."
To jeżeli sami oszacowali wielkość nakładu to będzie jak kulą w płot. Jeżeli już przy okazji nowej wersji GWT podczas wywiadu w Planszowych Newsach, przedstawicielka Lacerty ostrzegała, że GWT dawno się wyprzedało, długo nie można było jej kupić, więc jeżeli ktoś jest chętny to niech zamawia od razu po premierze, bo jest mało...

Pomijam już Spirit Island podczas premiery, które się wyprzedało przed premiera.

Lacerta ewidentnie nie ogarnia popytu. A później wszyscy płaczą że wydawanie gier się nie opłaca... Jak się drukuje jakieś małe nakłady, bo się nie umie oszacować skali to się nie opłaca...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: japanczyk »

Krzychu26PL pisze: 24 lut 2022, 16:19 Pomijam już Spirit Island podczas premiery, które się wyprzedało przed premiera.
SI miało duzy nakład
Krzychu26PL
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwie 2020, 17:41
Has thanked: 49 times
Been thanked: 8 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Krzychu26PL »

japanczyk pisze: 24 lut 2022, 16:33
Krzychu26PL pisze: 24 lut 2022, 16:19 Pomijam już Spirit Island podczas premiery, które się wyprzedało przed premiera.
SI miało duzy nakład
A i tak za mały, dla mnie to jednak niedoszacowanie wydawnictwa.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: japanczyk »

Krzychu26PL pisze: 24 lut 2022, 16:43 A i tak za mały, dla mnie to jednak niedoszacowanie wydawnictwa.
No spoko, ale tez musisz podchodzic rozsadnie do takich rzeczy, a nie "o, popularna gra! zrobimy 100k nakladu". Nie rpzewidzisz jak sie gra sprzeda, a ze sprzedala sie lepiej niz dobrze to sa dodruki, ale naklad nie był mały
Krzychu26PL
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwie 2020, 17:41
Has thanked: 49 times
Been thanked: 8 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Krzychu26PL »

japanczyk pisze: 24 lut 2022, 16:47
Krzychu26PL pisze: 24 lut 2022, 16:43 A i tak za mały, dla mnie to jednak niedoszacowanie wydawnictwa.
No spoko, ale tez musisz podchodzic rozsadnie do takich rzeczy, a nie "o, popularna gra! zrobimy 100k nakladu". Nie rpzewidzisz jak sie gra sprzeda, a ze sprzedala sie lepiej niz dobrze to sa dodruki, ale naklad nie był mały
Nikt nie mówi o 100k :) poprostu przez pandemie rynek się trochę zmienił, a uważam, że nie wszysycy nadążają. Obym się mylił odnośnie GAH, ale stawiam kasztany przeciwko orzechom, że będzie płacz i zgrzytanie zębów, że dla wszystkich nie starczyło.
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: kucyk »

Gra ma juz swoje lata. Przez lata byla trudno dostepna i w zwiazku z tym duzo ludzi, ktorzy chcieli w nia zagrac - zwyczajnie nie mogli. Od tego czasu w podobnych mechanikach jest zalew gier, mechaniki sie doszlifowaly. W zwiazku z tym pytanie - czy nadal sie broni na tyle, zeby zdobycie jej w dodruku bylo szczegolnie wartosciowe?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: autopaga »

Tak na 2 osoby się broni.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: BartP »

No ja cały czas nie mogę przeboleć tej kolejności tur A-B-C-C-B-A. W połączeniu z nie najkrótszymi turami sprawia to, że gracz A umiera z nudów. I był to jedyny powód, dla którego gry się pozbyłem. Może ten dodatkowy moduł z dodatku jakoś naprawia tę wadę?
We dwoje jeszcze gra daje radę pomimo tur A-B-B-A, ale na więcej bym nie grał. Więc wg mnie się nie broni, chyba że coś zmieniono lub nowy moduł to zgrabnie naprawia.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Tomzaq »

Widziałem gdzieś w sieci wariant autorów gry, gdzie gra się ABC-ABC. Mechanicznie GAH to cud-miód i nie zastanawiałbym się nad kupnem.
EDIT:
O tu: https://boardgamegeek.com/thread/149086 ... -4-players
Who is John Galt?
Posiadam
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

Dla mnie osobiście szczerze mówiąc to po prostu gra najlepsza na dwie osoby, bo po prostu ta trzecia osoba niewiele wnosi do rozgrywki.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2022, 14:14 przez Fojtu, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: seki »

Ja gram regularnie w 3 osoby i dla mnie GAH to najlepsze kościane euro. Downtine nam nie przeszkadza nadmiernie. Warto zagrać niezależnie od ilości graczy.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

seki pisze: 25 lut 2022, 13:38 Ja gram regularnie w 3 osoby i dla mnie GAH to najlepsze kościane euro. Downtine nam nie przeszkadza nadmiernie. Warto zagrać niezależnie od ilości graczy.
Faktycznie w trójkę da się grać jak są sprawni gracze, ale dla mnie ta trzecia osoba po prostu nie wnosi dość, żeby uzasadnić czas gry. Tak jak w 2 da się zagrać w 1h15m w dość przyjemne euro ze swoim poletkiem, to ten trzeci gracz IMO nie powoduje, że gra jest znacznie ciekawsza a dość znacznie wydłuża czas gry, no i to nieszczęsne ABCCBA. Poziom interakcji IMO nie wzrasta a wręcz interakcja robi się mniej intensywna na 3 osoby.

Ale faktycznie jak ktoś chce, to granie w trójkę jest trochę demonizowane, sam grałem i nie miałem specjalnie z tym problemu. Zależy jak na to spojrzymy. Jak mam do wyboru zagrać w GAH 2v3 to wolę 2, ale jak ktoś by rzucił GAH jak jesteśmy w trójkę to bym nie odmówił.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Gizmoo »

Też najczęściej grałem we trzy osoby i uważam, że jest to najlepszy skład. Zagrałem raz we cztery i było całkiem nieźle, ale grałem z ludźmi którzy bardzo dobrze ogarniali zasady i nie zamulali przy swoich ruchach, także downtime prawie w ogóle nie był dotkliwy. Za to we dwie osoby również zagrałem raz i była to najmniej pasjonująca rozgrywka ze wszystkich. :lol: Dawno nie grałem w sumie i muszę sobie odświeżyć tego klasyka, bo to absolutnie znakomita gra! Trochę przepadła w zalewie nowości, a odkąd mam wydrukowane do niej surowce, to nie trafiła na stół.

A co do nakładu i dodruku, to chyba część z osób tu piszących nie pamięta, że gra była wyprzedawana za grosze. Ja swój egzemplarz kupiłem w jednym ze sklepów za skandaliczną cenę 55 złotych. Także nakład jeżeli już to był... Przeszacowany. Gra miała u nas pod górkę i chętnych długo nie było. W sklepach nakład zszedł po licznych wyprzedażach. Cena startowała bodaj ze 150, później pamiętam kolejne obniżki. 130, 120, 99, 70, 60 i 55, a później chyba w jednym ze sklepów była za jeszcze mniej. Przez dobre pół roku zalegał na półach w sklepach.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

Ja grywam regularnie na necie, super przyjemnie się w to pyka w przerwie w pracy. Aczkolwiek wiadomo, na żywo układanie pokoi jest przyjemniejsze :)

Jakby co, to GAH jest na yucata.de
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: cezaras »

Fojtu pisze: 25 lut 2022, 14:39 Ja grywam regularnie na necie, super przyjemnie się w to pyka w przerwie w pracy. Aczkolwiek wiadomo, na żywo układanie pokoi jest przyjemniejsze :)

Jakby co, to GAH jest na yucata.de
i na yucacie gra się mega przyjemnie, a jak grasz turowo, to nie boli, że ABCDDCBA :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

Gra jest fantastyczna. W 3 osoby wielkiej różnicy nie ma ale trochę jednak flow gry się zmienia, ponieważ jest więcej kości, a co za tym idzie większa szansa, że coś tam nam wypadnie. Robi się trochę mniej losowo.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Pouzy »

BartP pisze: 24 lut 2022, 17:22 No ja cały czas nie mogę przeboleć tej kolejności tur A-B-C-C-B-A. W połączeniu z nie najkrótszymi turami sprawia to, że gracz A umiera z nudów. I był to jedyny powód, dla którego gry się pozbyłem. Może ten dodatkowy moduł z dodatku jakoś naprawia tę wadę?
We dwoje jeszcze gra daje radę pomimo tur A-B-B-A, ale na więcej bym nie grał. Więc wg mnie się nie broni, chyba że coś zmieniono lub nowy moduł to zgrabnie naprawia.
Jeden z modułów dodatku wprowadza możliwość gry w ,,normalnej" kolejności (A-B-C-A-B-C). Tę zasadę można zastosować również nie posiadając dodatku (sam nie zdążyłem zamówić). Instrukcja do pobrania jest dostępna na stronie Lacerty, więc jeżeli kolejność rozgrywania tur komuś mocno doskwiera, to proponuję się zapoznać.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

Ja rozumiem, że ktoś się może nudzić szczególnie przy grze 3+ bo za długo czeka na swoją turę ale nie wyobrażam sobie grać ABC ABC. Wtedy gra byłaby mocno niesprawiedliwa bo pierwszy gracz miałby dużo łatwiej. Rund jest 7, więc pierwszy gracz raz więcej by zaczynał rundę co jest uber mocne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: jakubski »

Dla nas z żoną to jest świetna gra - jedna z ulubionych.
Kupiłem ją w 2018 roku i lubie do tego stopnia, że potem kupiłem jeszcze 2 egzemplarze dla przyjaciół, jak ceny poszły w górę.

Dla mnie to prawie ideał (nie istnieje), bo jest dopracowana w swojej prostocie. Największe wady są modyfikowalne: liczba graczy i rozgrywanych tur (my rozgrywamy 10, bo po 7 dla nas za szybko się kończy). Kolejność taka a nie inna jest dla nas uzasadniona, ale tez można grać po swojemu...
Mam wrazenie, ze dodatki moga urozmaicić nieco rozgrywke, ale nie sa must have wlasnie ze względu na możliwość wprowadzenia homerulesów. Chociaż nie mam duzo gier, trzymam tylko ulubione i jak warto to inwestuję.
Pytanie czy za 40 euro + koszt przesyłki warto?

Co do prostoty właśnie - ksztaltne drewienka surowców zamiast kwadratowych kosteczek to juz lekka przesada. Jakby kupić nowe Ferrari za pół miliona, a potem wydać drugie tyle żeby zamontować gaz. Ja przynajmniej już takim geekiem nie jestem...

Niemniej...
macie dostęp do polskiej istrukcji dodatku?
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Pouzy »

detrytusek pisze: 26 lut 2022, 22:26 Ja rozumiem, że ktoś się może nudzić szczególnie przy grze 3+ bo za długo czeka na swoją turę ale nie wyobrażam sobie grać ABC ABC. Wtedy gra byłaby mocno niesprawiedliwa bo pierwszy gracz miałby dużo łatwiej. Rund jest 7, więc pierwszy gracz raz więcej by zaczynał rundę co jest uber mocne.
Wg zasad dodatku nie chodzi tu o prostą zmianę kolejności rozgrywania tury. Wiąże się to z wydatkowaniem akcji głównej bez pobierania kości (aczkolwiek pobiera się pewne profity). W skrócie:

W swojej turze, jeśli klucz uniwersalny jest wciąż dostępny na rozszerzeniu planszy akcji i jeszcze nie
spasowałeś, zamiast wzięcia kości możesz wziąć klucz uniwersalny z rozszerzenia planszy akcji i położyć go
na swoim żetonie kolejności tur (przykrywając najniższą widoczną cyfrę, tak jak zrobiłbyś to z kością).
Jeśli to zrobisz, otrzymujesz 1 dowolnie wybrane danie lub napój (nie butelkę szampana) i dodatkowo możesz
wykonać jedną akcję główną ( do ) z siłą 1. Liczba kości na odpowiednim polu akcji nie ma znaczenia:
przeprowadź akcję tak, jakby była tam jedna kość.
Innymi słowy, możesz:
• wziąć 1 strudel albo
• wziąć 1 wino, albo
• przygotować 1 pokój, albo
• wziąć 1 koronę, albo
• awansować o 1 pole na torze cesarza, albo
• zagrać 1 kartę personelu z ręki o 1 koronę taniej.
Po wyborze akcji gracza rozpoczynającego, kolejni gracze otrzymują odpowiednio 0, 1 i 2 korony.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

A jak Ty te zasady chcesz wprowadzić nie mając dodatku??
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ