Boonlake (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: sleyoo »

Dyskusja o gustach i upodobaniach nigdy nie kończy się konsensusem.
Mi tam grafika w Boonakle czy Bonfire nie przeszkadza ani nie wzdycham jakie to ładne czy brzydkie.
Na być funkcjonalne.I takie jest.
Np taki Everdel jest ładny i fajnie wydany ale w mojej ekipie się nie przyjął i wolimy ,, brzydkie,, Boonakle,Gwt czy Ucztę.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1625
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: nidhog »

sleyoo pisze: 21 lut 2022, 14:32 Dyskusja o gustach i upodobaniach nigdy nie kończy się konsensusem.
Mi tam grafika w Boonakle czy Bonfire nie przeszkadza ani nie wzdycham jakie to ładne czy brzydkie.
Na być funkcjonalne.I takie jest.
Np taki Everdel jest ładny i fajnie wydany ale w mojej ekipie się nie przyjął i wolimy ,, brzydkie,, Boonakle,Gwt czy Ucztę.
Ja w pełni popieram. Gra musi być grywalna w ekipie, w której się gra i być co najmniej znośna. Zawsze można też sobie poprawić wygląd. Ja np do Boonlake ( i nie tylko, bo to uniwersalne - mama zamiar kupić monety metalowe).
Wyglądają prawie identycznie :) tylko dużo lepiej.

Obrazek
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: 8janek8 »

Jako osoba która jeszcze nie miała przyjemności w to zagrać, zapytuję czy ktoś może rozkminiał numerację kart?
Nie zachowuje ciągłości i do tego 3 karty się dublują (019, 021, 115).
Zastanawiam się czy w jakikolwiek sposób wpływa lub pomaga w grze, czy np. służyła projektantom do balansowania talii i już tak zostawili.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: dwaduzepe »

8janek8 pisze: 22 lut 2022, 05:46 Jako osoba która jeszcze nie miała przyjemności w to zagrać, zapytuję czy ktoś może rozkminiał numerację kart?
Nie zachowuje ciągłości i do tego 3 karty się dublują (019, 021, 115).
Zastanawiam się czy w jakikolwiek sposób wpływa lub pomaga w grze, czy np. służyła projektantom do balansowania talii i już tak zostawili.
Tez na to zwrocilem uwage i nie mam pojecia czemu tak jest, ale w Maracaibo bylo tak samo :)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

8janek8 pisze: 22 lut 2022, 05:46 Jako osoba która jeszcze nie miała przyjemności w to zagrać, zapytuję czy ktoś może rozkminiał numerację kart?
Nie zachowuje ciągłości i do tego 3 karty się dublują (019, 021, 115).
Zastanawiam się czy w jakikolwiek sposób wpływa lub pomaga w grze, czy np. służyła projektantom do balansowania talii i już tak zostawili.
Zazwyczaj tego typu numeracja służy 2 rzeczom
1. Ułatwienie developmentu, łatwiej notować do numeru, spisywać które grały które nie w danej fali testów itd.
2. Ułatwienie dosyłania uszkodzonych elementów itp. Bez numeru jest to czasochłonne i upierdliwe a tak to masz kartę 019 i tyle.

W grze nie ma żadnych mechanizmów z tym związanych, ale czasem w niektórych grach są (np. Lewis i Clark).
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: dwaduzepe »

Fojtu pisze: 22 lut 2022, 09:16
8janek8 pisze: 22 lut 2022, 05:46 Jako osoba która jeszcze nie miała przyjemności w to zagrać, zapytuję czy ktoś może rozkminiał numerację kart?
Nie zachowuje ciągłości i do tego 3 karty się dublują (019, 021, 115).
Zastanawiam się czy w jakikolwiek sposób wpływa lub pomaga w grze, czy np. służyła projektantom do balansowania talii i już tak zostawili.
Zazwyczaj tego typu numeracja służy 2 rzeczom
1. Ułatwienie developmentu, łatwiej notować do numeru, spisywać które grały które nie w danej fali testów itd.
2. Ułatwienie dosyłania uszkodzonych elementów itp. Bez numeru jest to czasochłonne i upierdliwe a tak to masz kartę 019 i tyle.

W grze nie ma żadnych mechanizmów z tym związanych, ale czasem w niektórych grach są (np. Lewis i Clark).
z tego co zrozumialem to on nie pytal po co jest numeracja kart tylko czemu sa dziury w numeracji, a niektore numery sa zdublowane
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

dwaduzepe pisze: 22 lut 2022, 09:18
Fojtu pisze: 22 lut 2022, 09:16
8janek8 pisze: 22 lut 2022, 05:46 Jako osoba która jeszcze nie miała przyjemności w to zagrać, zapytuję czy ktoś może rozkminiał numerację kart?
Nie zachowuje ciągłości i do tego 3 karty się dublują (019, 021, 115).
Zastanawiam się czy w jakikolwiek sposób wpływa lub pomaga w grze, czy np. służyła projektantom do balansowania talii i już tak zostawili.
Zazwyczaj tego typu numeracja służy 2 rzeczom
1. Ułatwienie developmentu, łatwiej notować do numeru, spisywać które grały które nie w danej fali testów itd.
2. Ułatwienie dosyłania uszkodzonych elementów itp. Bez numeru jest to czasochłonne i upierdliwe a tak to masz kartę 019 i tyle.

W grze nie ma żadnych mechanizmów z tym związanych, ale czasem w niektórych grach są (np. Lewis i Clark).
z tego co zrozumialem to on nie pytal po co jest numeracja kart tylko czemu sa dziury w numeracji, a niektore numery sa zdublowane
Dziury są bardzo łatwe do wytłumaczenia, są zazwyczaj 2 powody
1. Wyleciały w developmencie karty i nie chcieli zmieniać już numeracji
2. Zostawiają przestrzeń na nowe karty jeżeli będzie jeszcze mechanika z nimi.
Duble nie wiem.

Co ciekawe z tego co widzę na BGG, to angielska wersja nie ma numeracji, ciekawe czy tylko w Polskiej wersji dodali czy co.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:52 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

Bunlejk ograny na dwóch. Jest to najbardziej przepastna gra Pfistera. Mnogość rzeczy do ogarnięcia i policzenia potrafi przysporzyć ból głowy i to w negatywnym znaczeniu. Przypomina gry Lacerdy pod tym względem.
Reszta mechanik i pomysłów jest rewelacyjna. Paski wyboru akcji, wyścig na rzece, zagrywanie kart, punktacja podobna jak w Madeirze i rozbudowywanie mapki.
Na szczęście dwa największe zarzuty graczy: AP oraz ślimaczenie się rozgrywki zostały przez nas obalone. Zagraliśmy w godzinę, a większość tur szła bardzo sprawnie.

Nie wiem jeszcze czy zostanie w kolekcji, ale jestem nią bardzo zaintrygowany. Na pewno kolejne partie już niedługo.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 mar 2022, 22:58 przez XLR8, łącznie zmieniany 1 raz.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

XLR8 pisze: 04 mar 2022, 17:56 Bunlejk ograny na dwóch. Jest to najbardziej przepastna gra Pfistera. Mnogość rzeczy do ogarnięcia i policzenia potrafi przysporzyć ból głowy i to negatywnym znaczeniu. Przypomina gry Lacerdy pod tym względem.
Reszta mechanik i pomysłów jest rewelacyjna. Paski wyboru akcji, wyścig na rzece, zagrywanie kart, punktacja podobna jak w Madeirze i rozbudowywanie mapki.
Na szczęście dwa największe zarzuty graczy: AP oraz ślimaczenie się rozgrywki zostały przez nas obalone. Zagraliśmy w godzinę, a większość tur szła bardzo sprawnie.

Nie wiem jeszcze czy zostanie w kolekcji, ale jestem nią bardzo zaintrygowany. Na pewno kolejne partie już niedługo.
Spoiler:
Na zdjęciu masz nielegalnie postawiony settlement, ten niebieski z prawej :wink:
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: uday »

Fojtu pisze: 04 mar 2022, 18:06 Na zdjęciu masz nielegalnie postawiony settlement, ten niebieski z prawej :wink:
A nie ma tam czasem takiego kombosa, że karta obniża wymagania i tech obniża wymagania co do ilości sąsiadów?
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: ahoytosemja »

uday pisze: 04 mar 2022, 18:11
Fojtu pisze: 04 mar 2022, 18:06 Na zdjęciu masz nielegalnie postawiony settlement, ten niebieski z prawej :wink:
A nie ma tam czasem takiego kombosa, że karta obniża wymagania i tech obniża wymagania co do ilości sąsiadów?
na zdjeciu widac, ze niebieski nie ma tej dzwigni obnizajacej wymaganie, wiec mogl obnizyc wymaganie tylko karta, a to za malo w tej sytuacji - miasto zostalo, wiec blednie postawione
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

Spoiler:
Tam chyba poszły dwie zniżki na sąsiadowanie. Z karty i dźwigni, ale to partnerka grała :p
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: ahoytosemja »

XLR8 pisze: 04 mar 2022, 20:53
Spoiler:
Tam chyba poszły dwie zniżki na sąsiadowanie. Z karty i dźwigni, ale to partnerka grała :p
no wlasnie na zdjeciu widac, ze ona (niebieski) tej dzwigni nie ma, czyli cie przekrecila :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

ahoytosemja pisze: 04 mar 2022, 21:34
XLR8 pisze: 04 mar 2022, 20:53
Spoiler:
Tam chyba poszły dwie zniżki na sąsiadowanie. Z karty i dźwigni, ale to partnerka grała :p
no wlasnie na zdjeciu widac, ze ona (niebieski) tej dzwigni nie ma, czyli cie przekrecila :)
Wywołałem ją do tablicy i przyznała, że w ogóle nie zrozumiała tej zasady 😅
Jak zagramy drugi raz, ale już na trzech graczy to wrzucę opinię.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: probbi »

Ja dzisiaj po trzeciej partii i trafiły mi się na starcie karty znizkowe na dźwignie. Niestety potwierdzam zajechalem tymi dzwigniami grę. 33 pkt na koniec było nie do przebicia. Łącznie ialwm - 5 na ich zakup. Kupiłem oprócz tego tylko 4 karty i od połowy gry wiedziałem jaki będzie jej wynik, więc ocena mi nieco spadła.
Spróbuję jeszcze z raz może w większym gronie tym razem niż 2 osoby
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: ahoytosemja »

probbi pisze: 05 mar 2022, 00:19 Ja dzisiaj po trzeciej partii i trafiły mi się na starcie karty znizkowe na dźwignie. Niestety potwierdzam zajechalem tymi dzwigniami grę. 33 pkt na koniec było nie do przebicia. Łącznie ialwm - 5 na ich zakup. Kupiłem oprócz tego tylko 4 karty i od połowy gry wiedziałem jaki będzie jej wynik, więc ocena mi nieco spadła.
Spróbuję jeszcze z raz może w większym gronie tym razem niż 2 osoby
33 pkt na koniec to nie do przebicia??? widzialem gry, gdzie z kart na koniec gry ludzie mieli po 60 punktow
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

ahoytosemja pisze: 05 mar 2022, 00:28
probbi pisze: 05 mar 2022, 00:19 Ja dzisiaj po trzeciej partii i trafiły mi się na starcie karty znizkowe na dźwignie. Niestety potwierdzam zajechalem tymi dzwigniami grę. 33 pkt na koniec było nie do przebicia. Łącznie ialwm - 5 na ich zakup. Kupiłem oprócz tego tylko 4 karty i od połowy gry wiedziałem jaki będzie jej wynik, więc ocena mi nieco spadła.
Spróbuję jeszcze z raz może w większym gronie tym razem niż 2 osoby
33 pkt na koniec to nie do przebicia??? widzialem gry, gdzie z kart na koniec gry ludzie mieli po 60 punktow
Problem w tym, że punkty z dźwigni są strasznie tanie (jak masz zniżki), a do tego napędzają Ci ekonomię. Kupno 4 kart poza dźwigniami jest trochę dziwne, ja idąc po dźwignie miałem maks jakieś 230 punktów, ale to też była druga gra chyba, więc też można pewnie lepiej docisnąć.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: probbi »

Miałem jakieś 210 punktów. Została mi jedna krowa i jeden kościół do wystawienia. Zamiast kupować karty przemielałem akcje z dźwigń i trzepalem kasę. Raz nie wziąłem ruchu za 4 tylko. Generalnie prułem do przodu
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

Niezbyt rozumiem dlaczego dźwignie jeśli nieużyte dają 1pkt w czasie każdej punktacji. To chyba boli najbardziej. Nie dość, że są w miarę tanie, dają tonę PZ na koniec to jeszcze pasywny przychód PZ. Jest to banalna strategia i do tego wydaje się na papierze najmocniejsza.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy dzisiaj drugi raz, tym razem na trzech.
Gra wylatuje z kolekcji, choć na pewno nie jest zła.
Oto powody:
-zbyt długa na to czym jest
- mnogość możliwości generuje ogromny ap i przestoje
- mechanika punktowania projektów co rundę na papierze wydawała się być jej lśniącym punktem, w praktyce jest po prostu śmieszna (liczba pz jakie daje)
- na trzech graczy mapa wydaje się być zbyt luźna, ale na czterech partia będzie trwała pół dnia

Co jest w niej mega:
- zagrywanie kart jak w Podwodnych Miastach
- punktowanie trochę podobne jak w Madeirze
- mechanika wyboru akcji podobna do Pragi tylko zamiast surowca mamy ekstra ruch na rzece
- interakcja na mapie choć na dwóch i trzech jest trochę luźno

Ps nie stwierdziliśmy żeby dźwignie były op, wydają się po prostu najprostszy ym źródłem pz.
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: ahoytosemja »

XLR8 pisze: 06 mar 2022, 21:03 -zbyt długa na to czym jest
bedzie tylko szybciej z kazda gra, potem jak juz karty sie zna to idzie smiem twierdzic polowe krocej niz pierwsze gry
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

Spoiler:
Karty to tylko suplement niestety.
Nadal boonlake jest bardzo męczący ale niestety w negatywnym znaczeniu. Np Barrage bardzo męczy ale po partii jest się spełnionym.
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: ahoytosemja »

XLR8 pisze: 06 mar 2022, 21:47
Spoiler:
Karty to tylko suplement niestety.
Nadal boonlake jest bardzo męczący ale niestety w negatywnym znaczeniu. Np Barrage bardzo męczy ale po partii jest się spełnionym.
ciekawe, nie postawilbym Boonlake na tej samej polce ciezkosci co Barrage, a moze nawet nie polke nizej, a ze dwie. Wiadomo sprawa mocno subiektywna, ale jest to zaskoczenie dla mnie, ze az tak ciezka wam sie wydala
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: sasquach »

XLR8 pisze: 06 mar 2022, 21:47 Karty to tylko suplement niestety.
Suplement? Nie wiem jak w multi, ale w solo z kart mam zwykle co najmniej 1/4 punktów. Karty tworzą silniczek, dają dodatkowe mini akcje i końcowe punktowanie.

Ale zgodzę się, że kafelki punktacji to zmarnowany potencjał. Fajny pomysł, ale mało punktów i szkoda się specjalnie spinać, żeby je robić, za wyjątkiem tego podwójnego.
ODPOWIEDZ