Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: matten »

Dzień dobry,
Chciałbym uzupełnić kolekcję o prostą i przyjemną grę rodzinną. Oto czego oczekuję:
- Gra przeznaczona dla 2 osób (wariant solo i wieloosobowy będą dodatkowym plusem)
- Czas rozgrywki 20-30 min.
- Gra w języku polskim
- Krótkie i zrozumiałe zasady (podobny stopień trudności co Patchwork/Splendor)
- Obecna mechanika układania jakichś elementów (niekoniecznie "tile" placement)
- Tematyka: bez sci-fi, wojen, morderstw i innych zbrodni.
- Z ograniczoną negatywną interakcją (podbieranie elementów, terenu itp. jest ok)
- Losowość mile widziana
- Dobra regrywalność
- W miarę szybki setup
- Miłe dla oka wykonanie
- Cena do 100 zł

Zastanawiam się nad:
- Kingdomino (grałem u znajomych, podobało mi się, ale boję się o regrywalność...)
- Rój (podobno bardzo dobre, ale gry logiczne po jakimś czasie mnie nudzą)
- Carcassonne "Zamek" (miałem już w kolekcji grę kafelkową i dość szybko się znudziła, nie wiem jak tutaj z regrywalnością?)
- Seikatsu (wydaje się ciekawa i w moim guście, ale podobno lepiej sprawdza się w większym gronie?)
- Santorini (wygląda świetnie, ale nie wiem czy odpowiada moim oczekiwaniom?)

Co polecacie? Może macie jakieś lepsze propozycje? Chętnie wysłucham waszych opinii. Dziękuję za pomoc :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 895
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 277 times
Been thanked: 276 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Dako »

Polecam "Kaskadia"
Cena trochę ponad tą stówkę ale warto.
https://www.ceneo.pl/115155100#tab=spec
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 629
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Michito »

Kaskadia (grałem, polecam, warto dorzucić kilka zł ponad 100) / Botanik (grałem, polecam) / Spór o Bór (nie grałem, polecane) / Jaipur (nie grałem, polecane) / 7 Cudów Świata Pojedynek (grałem dawno, ale chyba bardziej skomplikowana od poprzednich)
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Fidel-F2 »

Mr. Jack
Monopoly Deal
Assyria
Go
Onitama
Origin
Na skrzydłach
Timeline :D

Jestem świadom, że nie każda z nich spełnia wszystkie kryteria, ale każda z nich to imho dobra gra.
Ter
Posty: 35
Rejestracja: 02 sty 2022, 23:12
Has thanked: 33 times
Been thanked: 9 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Ter »

Wszystkie kryteria spełnia Nova Luna.

Ja gram z mężem we 2 i świetnie się sprawdza. Ma też wariant solo, a max do 4 graczy.
Czas jednej rozgrywki to przeważnie 20 min.
Gra jest niezależna językowo.
Bardzo podobny stopień trudności jak Patchwork i Splendor (ale moim zdaniem jest przyjemniejsza od obu z nich). Przyjemność daje układanie kombosów.
Układankowa. Negatywnej interakcji brak (poza podbieraniem kafelków).
Losowość w ułożeniu kafelków - jest.
Bardzo estetycznie wykonana.
Bardzo szybki setup (30 sekund) i składanie (15 sekund) (my przy dobieraniu losujemy kafelki prosto z pudełka).
Moim zdaniem bardzo regrywalna. Mamy za sobą z pewnością ponad 50 rozgrywek. Elementy nadal nie noszą śladów użycia, co świadczy o solidności wykonania.
Cena ok. 80-90 zł.
Warto rozważyć.
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Fidel-F2 »

Popieram, Nowa Luna jest świetna w tym kontekście.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: matten »

Dziękuję za wszystkie propozycje. Z tego co poleciliście do gustu przypadły mi Kaskadia, Botanik i Nova Luna.

Na razie moim faworytem jest Botanik. Mechanika wydaje się prosta i ciekawa, odpowiada mi wygląd gry i krótszy czas rozgrywki. Kaskadia i Nova Luna będą miały chyba nieco dłuższe partie (?), a takich gier na 30-45 min. mamy już kilka na półce :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
azazelmo
Posty: 908
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 288 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: azazelmo »

matten pisze: 06 mar 2022, 08:33 Dziękuję za wszystkie propozycje. Z tego co poleciliście do gustu przypadły mi Kaskadia, Botanik i Nova Luna.

Na razie moim faworytem jest Botanik. Mechanika wydaje się prosta i ciekawa, odpowiada mi wygląd gry i krótszy czas rozgrywki. Kaskadia i Nova Luna będą miały chyba nieco dłuższe partie (?), a takich gier na 30-45 min. mamy już kilka na półce :)
Mam Novą Lunę i Botanika. W Novą zagrasz do 4 osób i to moim zdaniem jedyna przewaga. Botanik jest przyjemniejszy w obsłudze (kafle, a nie dyski-pchełki), tańszy i ma trzy razy mniejsze pudło.
Ale… Nova Luna też jest niezła.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: arturmarek »

Welcome to...
Kartografowie/herosi

Może jakieś inne roll&writey, ale 2,5 to moje ulubione.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1004
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 748 times
Been thanked: 229 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Beskid »

Kokopelli, zerknij na reckę Gradanie

Miyabi, aktualnie na promo amazon.pl
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: anna26 »

Little town polecam
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: tomwro »

Nova luna spoko, Konspiracja, Spór o bór, Dragomino, Reef, Wodny szlak
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: matten »

Dziękuję za wszystkie rekomendacje. Zamówiłem już Botanika. W przyszłości będę miał na radarze Nową Lunę i Spór o bór. Pozdrawiam.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: arracan »

To ja się tutaj doczepkę z propozycją na przyszłość:

Capital Granny to jest dokładnie to czego szukasz, spełnia wszystkie wymagania i jest zwyczajnie świetną grą. Do dostania za około 60 zł, mnóstwo dobrej zabawy, naprawdę fajne wykonanie i ogólnie chyba najlepszy na rynku przelicznik jakość/wykonanie/fun. Bardzo polecam rzucić okiem.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: rutra1992 »

arracan pisze: 11 mar 2022, 16:36 To ja się tutaj doczepkę z propozycją na przyszłość:

Capital Granny to jest dokładnie to czego szukasz, spełnia wszystkie wymagania i jest zwyczajnie świetną grą. Do dostania za około 60 zł, mnóstwo dobrej zabawy, naprawdę fajne wykonanie i ogólnie chyba najlepszy na rynku przelicznik jakość/wykonanie/fun. Bardzo polecam rzucić okiem.
Gra rzeczywiście fajna, ale (przynajmniej mi) zajmuje zdecydowanie więcej niz 25 minut.
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 15 times
Been thanked: 35 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: Gatzky »

A może seria Century?
Wydaje mi się, że Century: Cuda wschodu spełnia wszystkie wymagania ( ewentualnie lekko przekracza czasowe). Dodatkowo są dwie inne wersje Century, które można razem połączyć w jedną (a wcześniej wspomniane gadanie mówiło, że to działa).

No i największy plus tej serii, instrukcja jest jedną kartą z zasadami.

Nie wiem jak wygląda Century: Nowy Świat, bo nie grałem.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: arracan »

rutra1992 pisze: 12 mar 2022, 11:19
arracan pisze: 11 mar 2022, 16:36 To ja się tutaj doczepkę z propozycją na przyszłość:

Capital Granny to jest dokładnie to czego szukasz, spełnia wszystkie wymagania i jest zwyczajnie świetną grą. Do dostania za około 60 zł, mnóstwo dobrej zabawy, naprawdę fajne wykonanie i ogólnie chyba najlepszy na rynku przelicznik jakość/wykonanie/fun. Bardzo polecam rzucić okiem.
Gra rzeczywiście fajna, ale (przynajmniej mi) zajmuje zdecydowanie więcej niz 25 minut.
Na 2 osoby? Co prawda ja podchodzę obecnie do tematu z pozycji osoby, która rozegrała ponad 60 partii i już bardzo dobrze znamy kafelki, ale nie ma siły, żeby partia zajęła nam dłużej niż 30 minut i to z rozkładaniem i składaniem.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Jaka gra rodzinna dla 2 osób? Proste zasady / czas ok. 25 min. / układanie elementów / cena do 100 zł

Post autor: rutra1992 »

arracan pisze: 12 mar 2022, 15:45
rutra1992 pisze: 12 mar 2022, 11:19
arracan pisze: 11 mar 2022, 16:36 To ja się tutaj doczepkę z propozycją na przyszłość:

Capital Granny to jest dokładnie to czego szukasz, spełnia wszystkie wymagania i jest zwyczajnie świetną grą. Do dostania za około 60 zł, mnóstwo dobrej zabawy, naprawdę fajne wykonanie i ogólnie chyba najlepszy na rynku przelicznik jakość/wykonanie/fun. Bardzo polecam rzucić okiem.
Gra rzeczywiście fajna, ale (przynajmniej mi) zajmuje zdecydowanie więcej niz 25 minut.
Na 2 osoby? Co prawda ja podchodzę obecnie do tematu z pozycji osoby, która rozegrała ponad 60 partii i już bardzo dobrze znamy kafelki, ale nie ma siły, żeby partia zajęła nam dłużej niż 30 minut i to z rozkładaniem i składaniem.
Tak na dwie, co prawda nie gram z zegarkiem w ręku, ale spodziewałbym się czasu ~40 minut + setup. Z tym, że my gramy w to rzadziej, i łącznie mamy kolo 10 partii. Praktycznie w każdej grze muszę sprawdzić jak działa któryś z kafelkow specjalnych bo niestety nie jest to specjalnie jasno opisane na nich. Ostatnia runda też trwa wyraźnie dłużej + lekki przestoj na usuwaniu kafelkow. Ale przy 60 grach to rzeczywiście mogłoby się do takiej liczby dać radę zejść
ODPOWIEDZ