Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

A jest szansa na jakieś zamówienie zbiorowe na druk kart po polsku z upgrade packów?
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Szczerze nie bardzo rozumiem, dlaczego uważacie, że wydawnictwo będzie poprawiać zaniedbania poprzedników. Przecież jak wydadzą upgrade packi to sami będą sobie szkodzić.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Michito »

Doprecyzuję, to nie upgrade packi a update packi. Sam autor poprawił Przystań, czego efektem jest 2 edycja gry. To żadne zaniedbania poprzedników, oni nie mogli wydrukować 2 edycji, bo po prostu wtedy nie istniała. IUVI ma jak najbardziej możliwość żeby dodrukować te 9 kart, skoro robi to samo Rio Grande. Zapewne ze względów biznesowych wolą żeby ludzie kupili od nich 2 edycję Przystani.

Info tutaj:

https://www.riograndegames.com/2022/01/ ... announced/
Ostatnio zmieniony 09 mar 2022, 10:21 przez Michito, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: birdm »

W sumie to aż dziwne, że nikt do tej pory nie wydał wznowienia. Naturalnym krokiem IUVI było wydanie w końcu tej gry. Zobaczcie jak ceny używek, albo zaskórniaków(nowych, nie odpakowanych) stoją na allegro albo olx - kosmos. W końcu IUVI poszło po rozum do głowy i zobaczyło, że jest popyt. Moim zdaniem to świetna wiadomość. Ciekawe jak będzie wyglądać cena pudełka i jak z kolejnymi dodatkami będzie. Dominion ma obecnie bardzo szeroką ilość rozszerzeń. A swoją drogą zastanawia mnie również, że Intrygi nie wydają skoro poszli w te same dodatki co GFP.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Kondzio167 »

kozz84 pisze: 09 mar 2022, 10:13 Szczerze nie bardzo rozumiem, dlaczego uważacie, że wydawnictwo będzie poprawiać zaniedbania poprzedników. Przecież jak wydadzą upgrade packi to sami będą sobie szkodzić.
Nie wiem w pod jakim względem widzisz tutaj szkode?
Jest X osób które maja wszystko co zostało wydane po Polsku do tej pory i trzymają to zapewne w skrzynii. Takie osoby na 99% nie będą się pozbywać swoich dotychczasowych kolekcji żeby mieć ładniejsze pudełka bądź klika zmienonych kart. Więc jest to potencjalna liczba osób na których wydawca zarobi tylko na nowych dodatkach, które do tej pory nie były wydane w Polsce. Natomiast jest to również potencjalna lista osób która z checią kupi upgrade packi do Podstawki, Intrygi czy Przystani.

Ja bym brał takie upgrade packi z marszu :)
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: _leigam_ »

Nigdy nie grałem w Dominiona, ale widzę na bgg, że ma bardzo małą trudność i zastanawiam się czy to gra dla mnie. Jak tu jest z tym ciężarem kombinowania?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Ale Update Pack dla Intrygi nie ukazał się po polsku, a to przecież było dość dawno już.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Michito pisze: 09 mar 2022, 10:16 Doprecyzuję, to nie upgrade packi a update packi. Sam autor poprawił Przystań, czego efektem jest 2 edycja gry. To żadne zaniedbania poprzedników, oni nie mogli wydrukować 2 edycji, bo po prostu wtedy nie istniała. IUVI ma jak najbardziej możliwość żeby dodrukować te 9 kart, skoro robi to samo Rio Grande. Zapewne ze względów biznesowych wolą żeby ludzie kupili od nich 2 edycję Przystani.
Poprzez zaniedbania, miałem na myśli, że wszyscy do tej pory porzucają Dominion po paru dodatkach i nie ma ciągłości wydawniczej.

Przychodzi IUVI, robi reset i wydaje wszystko od nowa. Moim zdaniem nie ma sensu wydawać update packi, jeśli wydają edycje 2.0.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

_leigam_ pisze: 09 mar 2022, 10:20 Nigdy nie grałem w Dominiona, ale widzę na bgg, że ma bardzo małą trudność i zastanawiam się czy to gra dla mnie. Jak tu jest z tym ciężarem kombinowania?
Kombinowanie jest na początku gry, gdy opracowujesz strategię w jakie karty pójdziesz. Sztuką gry jest dobranie najlepszego zestawu kart, które zapewnią najwięcej punktów. Sama gra to raczej samograj, bez większych komplikacji.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Trolliszcze »

Potwierdzam, że Pieśń nocy to Nocturne.
@_leigam_ - zasady i rozgrywka są stosunkowo proste (choć późniejsze dodatki wprowadzają mnóstwo nowych typów kart, również takich, których używa się w grze "oprócz", a nie tylko "zamiast). Natomiast Dominion z paroma dodatkami to moim zdaniem najbardziej regrywalna gra, jaką kiedykolwiek wymyślono :D Przy ciut większej puli kart prawie nie ma szans na to, żeby się w rozgrywce kiedykolwiek powtórzyły dwa takie same układy zdolności, więc za każdym razem jest bardzo przyjemna rozkmina.
kozz84 pisze: 09 mar 2022, 09:03 Pieśń nocy to jest nocturne? Dziwny wybór dodatku na pierwszy rzut :?
Nie jest to info z pierwszej ręki, tylko moje domysły (ale nie wymysły ;)) - ponieważ grę drukuje RGG, na pewno mają jakiś swój kalendarz druków i IUVI musi się do tego dostosować. Być może taki a nie inny wybór dodatku wynika z faktu, że RGG planuje w najbliższym czasie dodruk Nocturne.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2022, 10:56 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Tilgor »

Ja osobiście mam cztery boxy z ostatniej edycji (podstawka, intryga, przystań, imperium) i na pewno nie będę wymieniał podstawki czy przystani na nową wersję. Za to chętnie zakupię update pack czy nowe/brakujace dodatki. Raczej nikt kto ma starą edycję nie będzie wymieniał jej na nową.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

birdm pisze: 09 mar 2022, 10:17Ciekawe jak będzie wyglądać cena pudełka i jak z kolejnymi dodatkami będzie.
Gdzieś chyba padło, że SCD 179zł?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: _leigam_ »

Miszon pisze: 09 mar 2022, 11:37
birdm pisze: 09 mar 2022, 10:17Ciekawe jak będzie wyglądać cena pudełka i jak z kolejnymi dodatkami będzie.
Gdzieś chyba padło, że SCD 179zł?
tak na PN podali
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Wazanaczole »

Nosiadbt1100
Posty: 387
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Oglądałem wczorej live i zastanawiam się nad kupnem - tylko pytanie do osób, które znają grę - czy ma sens, jeżeli już na półce mam Hero Realms i Tyrants of the Underdark (i do tego Mage Knighta i ZAginioną Wyspę Arnak, jako że to również deckbuildery w części). Czy Dominion na tyle się wyróżnia i jest tak dobry, żeby go kupić? Patrzę na to przyszłościowo - mam przypadłość, że jak jakąkolwiek grę kupuję, to jest pewne że kupię do niej wszystkie możliwe dodatki - a tutaj ma wyjść tego 14, więc mówimy o około 2 tyś zł (z koszulkami na 3000 kart) :).
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: karp »

Nosiadbt1100 pisze: 09 mar 2022, 12:22 Oglądałem wczorej live i zastanawiam się nad kupnem - tylko pytanie do osób, które znają grę - czy ma sens, jeżeli już na półce mam Hero Realms i Tyrants of the Underdark (i do tego Mage Knighta i ZAginioną Wyspę Arnak, jako że to również deckbuildery w części). Czy Dominion na tyle się wyróżnia i jest tak dobry, żeby go kupić? Patrzę na to przyszłościowo - mam przypadłość, że jak jakąkolwiek grę kupuję, to jest pewne że kupię do niej wszystkie możliwe dodatki - a tutaj ma wyjść tego 14, więc mówimy o około 2 tyś zł (z koszulkami na 3000 kart) :).
Dominion to absolutnie najlepszy deckbuilder wszechczasów. Podstawka i 2-3 dodatki powodują, że masz grę właściwie niepowtarzalną za każdym razem. (Chyba, że grasz maniakalnie ;) )
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Zgadzam się z przedmówcami. Mając ze 3 dodatki i podstawkę można grać w to latami, codziennie po kilka partii i gra się nie nudzi.

Hero Realms można rzec że jest takim uproszczonym Dominionem (tzn. grałem tylko w podstawkę, nie wiem co dają te kampanijne dodatki do HR), zaś Arnak czy Tyrani mają db tylko w tle, przy Arnaku jest on w ogóle szczątkowy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Nosiadbt1100
Posty: 387
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Nosiadbt1100 »

A jak to jest z tą interakcją pomiędzy graczami? Wiadomo - Hero Realms i Tyrantsi to klasyczne "in your face". W Dominionie ponoć jest tego bardzo mało. Jest cokolwiek? I jak z skalowaniem?
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Acererak »

Miszon pisze: 09 mar 2022, 11:37
birdm pisze: 09 mar 2022, 10:17Ciekawe jak będzie wyglądać cena pudełka i jak z kolejnymi dodatkami będzie.
Gdzieś chyba padło, że SCD 179zł?
Tak, mówili że postarają się by ewentualnie mniejsze dodatki były taniej, i w miarę możliwości, żeby cenę utrzymać (choć wiadomo, co teraz się ze złotym dzieje).
morris pisze: 09 mar 2022, 10:21 Ale Update Pack dla Intrygi nie ukazał się po polsku, a to przecież było dość dawno już.
Żaden Update pack się nie ukazał, niestety też wygląda na to, że raczej nie ma szans na to.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Nosiadbt1100 pisze: 09 mar 2022, 12:22 Oglądałem wczorej live i zastanawiam się nad kupnem - tylko pytanie do osób, które znają grę - czy ma sens, jeżeli już na półce mam Hero Realms i Tyrants of the Underdark (i do tego Mage Knighta i ZAginioną Wyspę Arnak, jako że to również deckbuildery w części). Czy Dominion na tyle się wyróżnia i jest tak dobry, żeby go kupić? Patrzę na to przyszłościowo - mam przypadłość, że jak jakąkolwiek grę kupuję, to jest pewne że kupię do niej wszystkie możliwe dodatki - a tutaj ma wyjść tego 14, więc mówimy o około 2 tyś zł (z koszulkami na 3000 kart) :).
To co przede wszystkim odróżnia Dominion od reszty gier to market. W dominion jest statyczny. Losujesz 10 stosów kart, które tworzą zestaw dostępnych kart w danej rozgrywce. Liczba kombinacji jest astronomiczna (sama podstawka to ponad 5 milionów), więc gra jest nieskończenie regrywalna.

Większość gier deckbuilding teraz ma dynamiczny market tzn. jedną talię z której losuje się zestaw kart. Jeśli gracz kupi kartę, wykłada jest kolejna karta. Niby jedno i drugie to deckbuilding, jednak gra się zupełnie inaczej.

Dodatkowo deckbuildingi po Dominion nie są strike tylko deckbuildingami. Wprowadzają inne gatunki gier i budawanie tallii jest jednym elementem rozgrywki. Przez to autorzy wprowadzili pewne uproszczenia do formuły (brak "akcji", brak "kupowania"). W wielu grach zagrywanie kart to samograj. W dominion często trzeba wybrać co jak zagrasz ponieważ jesteś ograniczony dostępnymi akcjami.
Nosiadbt1100 pisze: 09 mar 2022, 12:42 A jak to jest z tą interakcją pomiędzy graczami? Wiadomo - Hero Realms i Tyrantsi to klasyczne "in your face". W Dominionie ponoć jest tego bardzo mało. Jest cokolwiek? I jak z skalowaniem?
Interakcja jest, ale ograniczona do kart ataku. Odrzuć do 3 kart, dobierz kartę klątwy (-1), usuń kartę...

Skalowanie nie wiem, ponieważ gram tylko i wyłącznie na 2 graczy.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Neysmeey »

Nosiadbt1100 pisze: 09 mar 2022, 12:42 I jak z skalowaniem?
To ja odpowiem na to pytanie, we dwójkę super, we trójkę też w porządalu, od czterech graczy w górę to próba samobójcza, tak przynajmniej z mego doświadczenia wynika.
Profil na: Boardgamegeek
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: autopaga »

A jak inaczej ma się pasjans skalować :D

Ja miałem intrygę pograłem trochę i w tej intrydzie jakaś tam interakcja była, natomiast obawiam się że zwykły dominion to trochę taki pasjans z tasowaniem. Natomiast to co mi się podoba to decyzja kiedy przejść z rozbudowy silniczka na robienie punktów. Sam wolę gry gdzie deckbuilding jest częścią mechaniki a nie całą grą np. arnak, gwt, wicehrabiowie.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Ogolnie im więcej osób tym gorzej, ale też gra się nieco inaczej. Są też jednak plusy gry na 4 osoby: jest czas aby przetasować talię na początku gry. Na 2 osoby jak tasujesz to przeciwnik czeka aż skończysz tasować (na początku jest więćej tasowania niż grania, co może niektórym przeszkadzać). Na 4 osoby tasowanie nie spowalnia gry.
Ale na 4 osoby też jest OK, ale nie polecam grania w dużą liczbą złośliwych kart, bo w niektórych konfiguracjach (Intryga się kłania) gra się robi bardzo złośliwa, przedłuża się i ciężko cokolwiek ulepić z ręki popsutej przez przeciwników w trakcie zanim doszła nasza tura.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: birdm »

Dominion jest bardzo regrywalnym tytułem. Mając 2 dodatki można tworzyć tak wiele unikalnych rynków, że ciężko się znudzić. Oczywiście, niektóre karty są marginalne, czy też mają mały wpływ na rozgrywkę, jednak i tak możliwości kombinowania jest sporo. Co do interakcji - jest jej trochę, w zależności od kart. Oczywiście nie jest to interakcja, która przeważa, ale czasami, przy odpowiednim doborze kart potrafi dać w kość. Co do skalowania - mnie gra się dobrze w układach 2, 3 i 4 osobowych, ale fakt, że najprzyjemniej w 2 lub 3 osoby.
Dominion to protoplasta i praprzodek wszystkich deckbuildingów. Sam DB zmienił się jako mechanika ogromnie od tamtego czasu. Dla mnie osobiście w Dominionie deckbuilding jest najprostszy i najciekawszy zarazem. Trzeba zbalansować karty "grające", skarby i "karty punktacji", które niemiłosiernie zapychają talię. Dobry timing - kiedy przejść z budowania talii na jej wykorzystanie - to kwintesencja tej gry. Ja za każdym razem świetnie się bawię, a mam za sobą kilkadziesiąt rozgrywek. Z czystym sumieniem mogę polecić ten tytuł :!: :D
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: cactusse »

Granie w większą liczbę osób ma swoje zalety - zwykle te dość kluczowe karty pozwalające rozpędzić silniczek rozchodzą się szybko między graczy, i rzadziej dochodzi do sytuacji gdzie ktoś przewija całą swoją talię w turze.

Szkoda, że IUVI nie przedrukowuje Imperium jako jednego z pierwszych rozszerzeń, tam dochodzą rewelacyjne karty Krajobrazów i Zdarzeń, które są świetnym uzupełnieniem podstawki i czynią granie na mniej chodliwe karty znacznie atrakcyjniejszym. Z drugiej strony jeszcze do niedawna Imperium można było kupić wszędzie na wyprzedażach... ;-)
ODPOWIEDZ