Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1905
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomuch »

eltadziko pisze: 13 mar 2022, 13:03 Oryginalny insert wyjąłem, zrobiłem swój i mam całość swojego Dominiona (podstawka i trzy dodatki) w jednym pudle :)
Przekładki robiłeś/skądś wziąłeś? O ile oczywiście używasz...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: XLR8 »

Pytanie, które przewija się wiele razy. Czy po tylu latach Dominion nadal ma to coś co mogłoby zachwycić graczy jak my?
Niestety wszystkie DB jakich próbowaliśmy były kiepskie lub średnie (Brzdęki itp). Star Realms znowu tylko na 2 graczy, a w Arnaku i Diunie DB jest mocno ograniczony.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: eltadziko »

tomuch pisze: 13 mar 2022, 15:49
eltadziko pisze: 13 mar 2022, 13:03 Oryginalny insert wyjąłem, zrobiłem swój i mam całość swojego Dominiona (podstawka i trzy dodatki) w jednym pudle :)
Przekładki robiłeś/skądś wziąłeś? O ile oczywiście używasz...
Przekładki robiłem sam, bo nic ciekawego nie mogłem znaleźć, zwłaszcza po polsku. Mam najprostsze jakie się da ;) W nagłówku koszt karty, nazwa karty i skrót nazwy dodatku, z którego pochodzi (plus kolorystycznie typ karty - zwycięstwa, ataku, itp.).
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Kondzio167 »

eltadziko pisze: 13 mar 2022, 22:12
tomuch pisze: 13 mar 2022, 15:49
eltadziko pisze: 13 mar 2022, 13:03 Oryginalny insert wyjąłem, zrobiłem swój i mam całość swojego Dominiona (podstawka i trzy dodatki) w jednym pudle :)
Przekładki robiłeś/skądś wziąłeś? O ile oczywiście używasz...
Przekładki robiłem sam, bo nic ciekawego nie mogłem znaleźć, zwłaszcza po polsku. Mam najprostsze jakie się da ;) W nagłówku koszt karty, nazwa karty i skrót nazwy dodatku, z którego pochodzi (plus kolorystycznie typ karty - zwycięstwa, ataku, itp.).
Podzielisz się plikami?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Mrukar pisze: 12 mar 2022, 15:23 Czy w tej edycji są jakieś samodzielne dodatki?
Jakieś dostępne alternatywy z czystym deckbuildingiem?
1. Kiedyś samodzielnym dodatkiem była Intryga, niestety jej nowsza edycja została zdegradowana do roli zwykłego dodatku.
Teoretycznie możesz grać każdym dodatkiem jak podstawką, ale potrzebujesz do tego karty zwycięstwa i skarbu, które są w podstawce, a także w takim zestawie który kiedyś można było kupić, była wersja angielska, polskiej nie było.
2. Kiedyś był Thunderstone (Kamień Gromu po polsku). U nas się jakoś nie przyjął i nie było drugiej edycji wydawanej po polsku.
Poza tym to Star Realms to jest moje pierwsze skojarzenie - jako taki uproszczony, bardziej losowy, konfrontacyjny, dwuosobowy Dominion. O grafikach chyba jeszcze gorszych od Dominiona ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Apostolus »

Odniosę się do koszulkowania: mam wszystko (poza promo "Zaskórniak"), co wyszło do tej pory po polsku - wszystko jest zakoszulkowane (Mayday) i wchodzi do oryginalnej wypraski.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Ciekawe jak tego dokonałeś, ja pamiętam że chciałem koszulkować swojego, ale po tym jak co prawda normalne karty weszły (choć nie idealnie), ale karty skarbu to może z połowa, może 2/3 się zmiescily, to zrezygnowałem.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Apostolus pisze: 13 mar 2022, 23:52 Odniosę się do koszulkowania: mam wszystko (poza promo "Zaskórniak"), co wyszło do tej pory po polsku - wszystko jest zakoszulkowane (Mayday) i wchodzi do oryginalnej wypraski.
Pics or it didn't happen
Miedziaki i Srebrniki nie mieszczą się w swoich przegródkach po zakoszulkowaniu. Chyba że "na gorąco" poszerzałeś przegródki.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Tilgor »

Ja mam zakoszulkowane wszystko i jedyny problem jest z srebnikami i miedziakami gdzie jakieś 20% trzymam w pudełku od dodatku, reszta spokojnie sie mieści w koszulkach. Tak naprawdę tą część miedziaków i srebników można odłożyć gdziekolwiek bo i tak w 99% gier ich się nie użyje. Mi nawet grając w 6 osób nigdy nie zdarzyła się sytuacja żeby skończyła się gotówka z jednej podstawki.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

XLR8 pisze: 13 mar 2022, 21:54Czy po tylu latach Dominion nadal ma to coś co mogłoby zachwycić graczy jak my?
Jest to evergreen, który będzie zachwycać nawet za 10 lat.

Dodatki nadal wychodzą, więc ludzie kupują. Za wyjątkiem mikstur oraz kart nocy, wszystkie dodatki są bardzo dobre i w ciekawy sposób zmieniają rozgrywkę. Same karty królestwa dają nieskończoną liczbę kombinacji, ale dodanie kart wydarzeń, krajobrazów, projektów, "ways" i teraz po trosze sprzymierzeńców całkowicie zmienia rozgrywkę nawet przy takich samych kartach królewska. Już w okolicach dodatku guilds ludzie narzekali: czy można coś jeszcze wymyśleć: Czy już nie za dużo tych kart? Ale od dodatku adventures, zaczęto dodawać te poziome karty, które IMO wskrzesiły Dominiona.
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Apostolus »

Miszon pisze: 14 mar 2022, 00:28 Ciekawe jak tego dokonałeś, ja pamiętam że chciałem koszulkować swojego, ale po tym jak co prawda normalne karty weszły (choć nie idealnie), ale karty skarbu to może z połowa, może 2/3 się zmiescily, to zrezygnowałem.
Poza "Rogiem Obfitości" pozostałe pudła to wydania GF(P) i - daję słowo - wszystko weszło (i to bez żadnych zabiegów z suszarką, czy z jakimkolwiek innym sprzętem).
Nie wiem... - może to kwestia tego, że koszulkuję "Mayady"-ami...?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Apostolus pisze: 14 mar 2022, 10:08
Miszon pisze: 14 mar 2022, 00:28 Ciekawe jak tego dokonałeś, ja pamiętam że chciałem koszulkować swojego, ale po tym jak co prawda normalne karty weszły (choć nie idealnie), ale karty skarbu to może z połowa, może 2/3 się zmiescily, to zrezygnowałem.
Poza "Rogiem Obfitości" pozostałe pudła to wydania GF(P) i - daję słowo - wszystko weszło (i to bez żadnych zabiegów z suszarką, czy z jakimkolwiek innym sprzętem).
Nie wiem... - może to kwestia tego, że koszulkuję "Mayady"-ami...?
Nie ma znaczenia czy wydanie GF(P), Barda czy IUVI - wypraska jest zawsze taka sama dla wszystkich wersji językowych.

Ja też koszulkuję Maydayami (nie premium, czyli cienkie) i Miedziaki i Srebrniki (po zakoszulkowaniu) się nie mieszczą.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

XLR8 pisze: 13 mar 2022, 21:54 Pytanie, które przewija się wiele razy. Czy po tylu latach Dominion nadal ma to coś co mogłoby zachwycić graczy jak my?
Niestety wszystkie DB jakich próbowaliśmy były kiepskie lub średnie (Brzdęki itp). Star Realms znowu tylko na 2 graczy, a w Arnaku i Diunie DB jest mocno ograniczony.
Na poziomie samej podstawki - nie wiem (ja kocham, ale obiektywnie może nie być efektu WOW). Ale jak dorzuci się kilka dodatków, to dla mnie nie ma lepszego DECKBUILDERA. Żadna inna gra nie daje mi tyle frajdy ze skladania talii i wymyślania kombinacji efektów.

Grałem sobie ostatnio z dodatkami Dark Ages, Hinterlands i Renaissance i byłem oczarowany. ;) Teraz pykniemy w Menagerie, bo kilka koncepcji tu dodanych (Exile, Ways) wydaje się naprawdę ciekawych ;).
adastr
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2016, 15:14
Has thanked: 42 times
Been thanked: 13 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: adastr »

warlock pisze: 14 mar 2022, 10:12
XLR8 pisze: 13 mar 2022, 21:54 Pytanie, które przewija się wiele razy. Czy po tylu latach Dominion nadal ma to coś co mogłoby zachwycić graczy jak my?
Niestety wszystkie DB jakich próbowaliśmy były kiepskie lub średnie (Brzdęki itp). Star Realms znowu tylko na 2 graczy, a w Arnaku i Diunie DB jest mocno ograniczony.
Na poziomie samej podstawki - nie wiem (ja kocham, ale obiektywnie może nie być efektu WOW). Ale jak dorzuci się kilka dodatków, to dla mnie nie ma lepszego DECKBUILDERA. Żadna inna gra nie daje mi tyle frajdy ze skladania talii i wymyślania kombinacji efektów.

Grałem sobie ostatnio z dodatkami Dark Ages, Hinterlands i Renaissance i byłem oczarowany. ;) Teraz pykniemy w Menagerie, bo kilka koncepcji tu dodanych (Exile, Ways) wydaje się naprawdę ciekawych ;).
My gramy od czasu do czasu podstawkę z intrygą i jest naprawdę super, gra u nas w kolekcji od 8 lat pomimo posiadania Brzedęka, Diuny i jeszcze kilku innych deckbuilderów. Tym bardziej że jest on tu mniej ograniczony niż we wcześniej wymienionych grach. Więc myślę że warto :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: KurikDeVolay »

Z perspektywy osoby która przegapiła erę rozkwitu planszowego, Dominion jest taki... meh. Dla mnie, granie w Dominiona, to budowanie domu nie po to, żeby w nim mieszkać, ale po to, żeby sobie poukładać cegłę na cegle. Nie widzę większego sensu. Deckbuilding lubię jako jedną z dróg do celu (Aeon's End, Brzdęk, Arnak, GWT), a nie cel sam w sobie. Zrzucam to na karb tego, że gry "mojego" pokolenia poszły krok dalej. Domiona, nakrywanie nóg pledem i kładzenie się spać po teleekspresie zostawię starszym.

;)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

XLR8 pisze: 13 mar 2022, 21:54 Pytanie, które przewija się wiele razy. Czy po tylu latach Dominion nadal ma to coś co mogłoby zachwycić graczy jak my?
Niestety wszystkie DB jakich próbowaliśmy były kiepskie lub średnie (Brzdęki itp). Star Realms znowu tylko na 2 graczy, a w Arnaku i Diunie DB jest mocno ograniczony.
Sam zamówiłem w przedsprzedaży po 10+ partiach online. Szybkie, łatwe i przyjemne dodatkowo Hero Realms/ Star Realms kompletnie mi nie siadło jednak moja dusza euro-gracza woli grać na punkty niż na "zniszczenie przeciwnika". Natomiast znając twoją surową krytykę sporej liczby relatywnie dobrych, ale nie genialnych gier(przez co często się z tobą nie zgadzam, ale zacząłem zauważać, że po prostu szukasz samych perełek) poczekałbym na jakiś dodatek dodający elementy, o których wspomnieli wyżej, bo sama podstawka wyda wam się nieciekawa przez co w przyszłości nie dacie jej szansy. Jako osoba, która potrzebuję ładnych grafik następnie dobrego designu ten deck-bulding tu jest tak czysty i nieprzekombinowany dzięki czemu rozgrywka jest szybka z dobrym flow, że nawet grafiki nie zniechęciły mnie do zakupu. Wierze, że to będzie gra gdzie po 2-3h euro na koniec spotkania zagramy w 4 osoby do 1h-1h30 max.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: planszufka »

staniach21 pisze: 14 mar 2022, 10:56 Wierze, że to będzie gra gdzie po 2-3h euro na koniec spotkania zagramy w 4 osoby do 1h-1h30 max.
w 4 osoby w 1-1,5h to nie zagracie:)
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Jeśli dojdą do wprawy, to pomijając czas pierwszego rozłożenia, spokojnie da się zagrać 3 partie (pomijam partie z samymi atakami gdzie wszyscy maja talie zapchane klątwami).
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: XLR8 »

Jestem zaintrygowany. Usiądę wieczorem i poczytam,. który dodatek jest najlepszy pod względem czystego db bez dziwnych efektów i wynalazków.
Niestety tak jak uwielbiam db, tak znam tylko jedną genialną grę z tą mechaniką i są to Tyrani.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

XLR8 pisze: 14 mar 2022, 14:17 Jestem zaintrygowany. Usiądę wieczorem i poczytam,. który dodatek jest najlepszy pod względem czystego db bez dziwnych efektów i wynalazków.
Niestety tak jak uwielbiam db, tak znam tylko jedną genialną grę z tą mechaniką i są to Tyrani.
Bez udziwnień to wcześniejsze dodatki: Guilds, Seaside, Prosperity, Intrigue, Cornucopia, Hinterlands (czyli wszystko poza Potions i Dark Ages). Od Adventures dodatki wprowadzają troszkę bardziej skomplikowane zasady. Chociaż w każdym pudełku jest sporo prostych mechanicznie kart jak również bardziej skomplikowanych.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

planszufka pisze: 14 mar 2022, 13:09
staniach21 pisze: 14 mar 2022, 10:56 Wierze, że to będzie gra gdzie po 2-3h euro na koniec spotkania zagramy w 4 osoby do 1h-1h30 max.
w 4 osoby w 1-1,5h to nie zagracie:)
My gramy w 45-60 minut na 4 osoby, niektore zestawy 90 minut. Dłużej schodzą gry z bardziej agresywnym zestawem kart. Ale nigdy powyżej 100 minut nie było.
Chociaż pamiętam taką absurdalna partię, gdzie NA BGA trwała ponad godzinę i skończyła się po skończeniu 3 decków, gdzie jeden z nich to były srebrniki (sic!), a wyniki końcowe były jednocyfrowe (chyba zwyciezca miał kilkanaście punktow).
To była sama Intryga, Szwindler i Sabotażysta zniszczyli tę grę, masakra po prostu.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Apostolus »

morris pisze: 14 mar 2022, 10:11
Apostolus pisze: 14 mar 2022, 10:08
Miszon pisze: 14 mar 2022, 00:28 Ciekawe jak tego dokonałeś, ja pamiętam że chciałem koszulkować swojego, ale po tym jak co prawda normalne karty weszły (choć nie idealnie), ale karty skarbu to może z połowa, może 2/3 się zmiescily, to zrezygnowałem.
Poza "Rogiem Obfitości" pozostałe pudła to wydania GF(P) i - daję słowo - wszystko weszło (i to bez żadnych zabiegów z suszarką, czy z jakimkolwiek innym sprzętem).
Nie wiem... - może to kwestia tego, że koszulkuję "Mayady"-ami...?
Nie ma znaczenia czy wydanie GF(P), Barda czy IUVI - wypraska jest zawsze taka sama dla wszystkich wersji językowych.

Ja też koszulkuję Maydayami (nie premium, czyli cienkie) i Miedziaki i Srebrniki (po zakoszulkowaniu) się nie mieszczą.
Kończąc wątek: nie potrafię tego wytłumaczyć, ale naprawdę wszystko jest w "Mayday"-ach (cienkich) i wszystko się mieści.
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to fakt, że czasami "Mayday"-e "Mayday"-om nierówne (np. te dystrybuowane przez Gamiko potrafiły się różnić nieco rozmiarami od swoich odpowiedników): może zatem i grubość koszulek może czasami się nieco różnić...
opulentus
Posty: 520
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: opulentus »

Miszon pisze: 14 mar 2022, 15:49
planszufka pisze: 14 mar 2022, 13:09
staniach21 pisze: 14 mar 2022, 10:56 Wierze, że to będzie gra gdzie po 2-3h euro na koniec spotkania zagramy w 4 osoby do 1h-1h30 max.
w 4 osoby w 1-1,5h to nie zagracie:)
My gramy w 45-60 minut na 4 osoby, niektore zestawy 90 minut. Dłużej schodzą gry z bardziej agresywnym zestawem kart. Ale nigdy powyżej 100 minut nie było.
Chociaż pamiętam taką absurdalna partię, gdzie NA BGA trwała ponad godzinę i skończyła się po skończeniu 3 decków, gdzie jeden z nich to były srebrniki (sic!), a wyniki końcowe były jednocyfrowe (chyba zwyciezca miał kilkanaście punktow).
To była sama Intryga, Szwindler i Sabotażysta zniszczyli tę grę, masakra po prostu.
Grałeś w Dominiona na BGA?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Tak, z 10 lat temu tam był...
Trafiłem tam szukając jakiejś gry online przeglarkowej, nie wiedziałem wtedy nawet że to jest gra która istnieje fizycznie, myślałem że to komputerowa ;) (coś jak Warcraft karciany).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
adastr
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2016, 15:14
Has thanked: 42 times
Been thanked: 13 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: adastr »

XLR8 pisze: 14 mar 2022, 14:17 Jestem zaintrygowany. Usiądę wieczorem i poczytam,. który dodatek jest najlepszy pod względem czystego db bez dziwnych efektów i wynalazków.
Niestety tak jak uwielbiam db, tak znam tylko jedną genialną grę z tą mechaniką i są to Tyrani.
Ja polecam Intrygę.
ODPOWIEDZ