Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: pwoloszun »

khomaniac pisze: 28 gru 2020, 22:24
pwoloszun pisze: 28 gru 2020, 20:56
khomaniac pisze: 28 gru 2020, 10:15
Ja jestem po dwóch partiach i gra się bardzo przyjemnie.
A byly jakies bitwy, czy tylko sialiscie i zbieraliscie zniwa? :)
Jedna :lol: flota mało co się ruszała, miast sobie też tylko chyba 2 podebraliśmy (grała z żoną, więc muszę delikatne nakręcać napięcie :lol: ) co mnie naprawa optymizmem nad tym co się będzie działo gdy aspekt militarny wejdzie na wyższy poziom :D
Slusznie! Grajaca malzonke trzeba kochac i szanowac!!

To powiedziawszy...
Zawsze mozna wziac Ateny i zrobic male embargo na morzu, podniesc nieco napiecie poprzez wyscig zbrojen i zimna wojne... a jak juz malzonce opsnie sie palec na czerwonym guziku, to trzeba sie bronic! A i reparacji wojennych wymagac ;)

To co ja uwielbiam w tej grze, to ze jest tak BARDZO players driven: to gracze decyduja gdzie bedzie akcja, ktore tereny beda kontestowane, czy partia zakonczy sie bez ani jednej bitwy, czy tez poplynie morze krwi...
Podcast dżentelmeni przy stole:
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Wosho »

Sa jakies sensowniejsze recenzje drugiej edycji, bo widze same unboxingi praktycznie?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Recenzji nie ma ale sensowne wypowiedzi i porównania od ludzi którzy zjedli zęby na starej wersji są na bgg. Na yt jest ciekawy wywiad z autorem który opowiada o historii powstania gry, nowej edycji i kilka ciekawych porad dla nowych graczy.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 686 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: anitroche »

Ja bardzo lubię pierwszą edycję gry, ale przyznaję, że ona nie wybacza błędów i trzeba dobrze planować każdy ruch, więc niektórym może to przeszkadzać. W nowej wersji ponoć nieco uprościli grę i chyba ją skrócili o jedną rundę. Przejrzałam wypowiedzi na forum BGG i chyba zostanę przy mojej starej wersji :) skoro nie jest ona dla nas za trudna i lubimy ją jaką jest, to nie potrzebujemy kupować uproszczonej wersji :) Chociaż z forum BGG dowiedziałam się o ciekawej zasadzie dodanej do podboju neutralnych miast, którą na pewno wykorzystamy przy naszej następnej grze.

EDIT: i zapomniałam dodać, że w tej nowej wersji pionki przedstawiające statki handlowe to jakaś porażka moim zdaniem :D to nie wygląda jak statek tylko wylegujący się Zeus czy coś? Ktoś wie co one przedstawiają?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Zaczynamy akcję głodzenie :)
Obrazek
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: warlock »

Ja czekam aż kumpel się zgodzi na partyjkę :D. Lepsze od pierwszej edycji?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Trudno mi powiedzieć za mało partii mam. Bawiłem się tak samo dobrze sama partia trwała 2.5h plus 20 minut tłumaczenie. Coś jest w tym co mówi autor że ta ostatnia runda z pierwszej edycji to już raczej dożynanie watachy :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Polis znów w sklepach, jak ktoś szuka ciekawego połączenia euro z wojenną (ale jednak euro ;-)) to polecam:
https://planszostrefa.pl/pl/searchquery ... ?url=polis
Udało mi się ostatnio odświeżyć tytuł po kilku miesiącach przerwy, przypomnienie zasad trwało 10 minut, to jak na tytuł tej klasy ciężkości olbrzymi plus. Sama rozgrywka jak zwykle inna od pozostałych (tym razem bardziej euro, z rozwojem projektów, tworzeniem gęsto zaludnionych polis ale ze względu na stacjonujące wszędzie wojska trzymająca w napięciu do samego końca jak dobry thriller (ale nie ten z M. Jackson'em)! Nie przekroczyliśmy 2h więc jeśli ktoś lubi dwuosobówki to warto, warto.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Kurcze coraz częściej podpinam się pod swoje posty... Trzeba chyba zacząć grać w bardziej popularne tytuły ale póki co jeśli ktoś tu zajrzy to zostawię nasze gadanie o Polis. Piotrek ciekawie i mądrze opowiada ja opowiadam.
https://youtu.be/ZDMBRuEOct4
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Siersciu »

vinnichi pisze: 07 paź 2021, 11:20 Kurcze coraz częściej podpinam się pod swoje posty... Trzeba chyba zacząć grać w bardziej popularne tytuły ale póki co jeśli ktoś tu zajrzy to zostawię nasze gadanie o Polis. Piotrek ciekawie i mądrze opowiada ja opowiadam.
https://youtu.be/ZDMBRuEOct4
Spokojnie, spokojnie. Ja tu zaglądam. W grę nie grałem, więc ciężko mi coś dodać od siebie, ale przyznaję, że swoim materiałem zachęciliście do tego, żeby się grą zainteresować
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 43 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Bohr »

Ja przez Was już kupiłem :P
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Dzięki!! Napiszcie wrażenia po kilku partiach. Gra niestety ma swój próg wejścia a dzisiaj dużo osób nie chce poświęcać tyle czasu na poznanie jednej gry ale jeśli komuś się już przejadły sałatki punktowe to warto sprawdzić tego schabowego
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 686 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: anitroche »

Ja mam starą wersję i bardzo lubimy, choć muszę przyznać, że rzadko wychodzi na stół. Jednak kak już wyjdzie, to oboje z mężem jesteśmy zadowoleni z rozgrywki.

Ktoś grał może i w nową i starą wersję i jest w stanie powiedzieć coś w temacie, która wersja lepsza?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Tak samo dobre. Zmiany na szczęście nie wpływają jakoś drastycznie na rozgrywkę. Obsługa jest wygodniejsza dzięki wycięciom na kostki. Nowym graczom pewnie łatwiej wejść w nową edycję dzięki krótszej o rundę rozgrywce i jednym surowcu mniej do pilnowania. Jest chyba mniej pustych wydarzeń niż w starej wersji. Niektóre pola mają zwiększoną produkcję. Ja bym specjalnie nie sprzedawał starej wersji dla nowej. Odczucia z partii mam wciąż tak samo dobre.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: warlock »

Przez to że gra jest o rundę krótsza będzie w niej o wiele mniej czasu na konflikty (przypominam, że w pierwszej erze w ogóle nie da się walczyć) ;).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Tylko w czwartej i tak raczej już gracze się kampowali i strzegli swego zagrabionego w 2 i 3 rundzie mienia. Więc skracając grę jeszcze bardziej czujemy napięcie. Ogólnie zagrożenie czuć cały czas. I to w tej grze lubię, konflikt jest nawet jak go nie ma :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: warlock »

Jak dla mnie pierwsza edycja Polis była nieznośnie długa. Druga ma idealnie wyważony czas ;). Ale i tak sprzedałem swoją kopię, bo nie miałem w to z kim regularnie grać... A gra naprawdę zacna, chociaż bardzo drenująca umysł.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1048
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 617 times
Been thanked: 760 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Abizaas »

Hej, czy możecie mi opowiedzieć ogólnie o tej grze? Chodzi mi o edycję 2020. Jestem zainteresowany, ale nie jestem pewien czy mi się spodoba, choćby dlatego że mocno się odbiliśmy od Zimnej Wojny (a na bgg często jest do niej porównywana) przez jej zbytnią losowość (nie lubimy zarówno card-driven i turlania kością). Czy Polis też skupia się na wykonywaniu akcji za pomocą losowych kart czy działa tu inny mechanizm? Czy gra ma w sumie trochę elementów losowych (jak np. Pax Pamir) czy wiele jej mechanizmów jest napędzana losowością (jak np. Zimna Wojna)?

Od razu zaznaczam, że nie jadę po Zimnej Wojnie, gra świetna ale dla nas się nie za bardzo nadaje.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
tommyray
Posty: 1341
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 415 times
Been thanked: 570 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: tommyray »

Abizaas pisze: 18 sty 2022, 21:19 Hej, czy możecie mi opowiedzieć ogólnie o tej grze? Chodzi mi o edycję 2020. Jestem zainteresowany, ale nie jestem pewien czy mi się spodoba, choćby dlatego że mocno się odbiliśmy od Zimnej Wojny (a na bgg często jest do niej porównywana) przez jej zbytnią losowość (nie lubimy zarówno card-driven i turlania kością). Czy Polis też skupia się na wykonywaniu akcji za pomocą losowych kart czy działa tu inny mechanizm? Czy gra ma w sumie trochę elementów losowych (jak np. Pax Pamir) czy wiele jej mechanizmów jest napędzana losowością (jak np. Zimna Wojna)?

Od razu zaznaczam, że nie jadę po Zimnej Wojnie, gra świetna ale dla nas się nie za bardzo nadaje.
To jest mocno deterministyczny tytuł. Losowość spotykasz w walkach, które wcale nie są kluczem do zwycięstwa, a reszta to umieć patrzeć szerzej i dalej od drugiego gracza. Mi się to raczej nie udawało :). Warto zagrać i sprawdzić na board game arenie. Tytuł wart uwagi właśnie na nikły element losu (chociaż potrafi być on obecny).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: warlock »

Nie wiem czy są dwie bardziej różne gry niż Polis i Zimna Wojna ;).
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 204
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 164 times
Been thanked: 113 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: misiencjusz »

Abizaas pisze: 18 sty 2022, 21:19
Jeśli masz ochotę przetestować na BGA to daj znać. Ja właśnie zabrałem się za jej naukę więc chętnie zagram żeby ją wypróbować.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
piotrow
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2015, 12:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: piotrow »

Zachęcony recenzjami z napięciem oczekiwałem przesyłki w paczkomacie.
Wiedziałem, że to nie jest gra wojenna ani area control, ale pomimo tego, po pierwszej rozgrywce stwierdziłem, że gra jest zepsuta. Pierwszy mój ruch na Sycylię i próba podbicia Geli, przez niefortunny rzut kostką zakończyła się fiaskiem, przez co w kolejnych turach/rundach brakowało punktów prestiżu. Najmilsza zdobyła kilka terytoriów, ale co z tego, skoro nie była w stanie wykarmić, a PP były ratowane przez dopiero co zdobyty projekt. Coś było zdecydowanie nie tak i zastanawialiśmy się, czy czegoś nie przegapiliśmy w zasadach, bo przecież niemożliwe, żeby nie dało się jakoś zdobyć PP. Uświadomienie sobie, że jednak graliśmy dobrze, a jednak źle, było jak oberwanie cegłą po zębach.
Kolejna gra była jak szachy. Każdy ruch był obliczony na kilka ruchów do przodu. To nadal nauka, ale bardziej świadoma. Pozwoliło mi to jednak zrozumieć, że to rzeczywiście jest wspaniała gra. Mózg się poci, a to lubię najbardziej. Powiedzieć, że Polis ma krótką kołderkę, to nic nie powiedzieć. Karmienie w Agricoli przy karmieniu w Polis, to jak rzucanie chrupek jamnikowi przy rzucaniu wołu tygrysowi. O! Jaka ta gra jest dobra. Szkoda że nie od razu ;)
makaolk
Posty: 11
Rejestracja: 14 lis 2016, 19:11
Has thanked: 11 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: makaolk »

Witam.
Czy ktoś posiada instrukcję przetłumaczona język polski. Zamówiłem nowa edycję i nie wiem czy brać się za tłumaczenie czy ktoś oszczędzi mi czas i nerwy😄.
Nycte
Posty: 426
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Nycte »

makaolk pisze: 14 mar 2022, 15:37 Witam.
Czy ktoś posiada instrukcję przetłumaczona język polski. Zamówiłem nowa edycję i nie wiem czy brać się za tłumaczenie czy ktoś oszczędzi mi czas i nerwy😄.
Już myślałem, że info o dostępności.
Gdzie zamawiales i kiedy ma przyjść? :P też bym był wdzięczny za instrukcje pl :)
makaolk
Posty: 11
Rejestracja: 14 lis 2016, 19:11
Has thanked: 11 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: makaolk »

Zamawiałem poprzez rodzinę w sklepie w USA.
ODPOWIEDZ