Stroganov (Andreas Steding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Fojtu »

Ciekawe na ile to ma związek z jakością, ale Czacha już zaczęła promocje po 120-130zł na Stroganov'a.
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: ahoytosemja »

Fojtu pisze: 26 lut 2022, 17:01 Ciekawe na ile to ma związek z jakością, ale Czacha już zaczęła promocje po 120-130zł na Stroganov'a.
mysle, ze to dziadostwo moglo sie w ogole nie sprzedac
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

No to chyba Game Brewer skapitulował pod głosami krytyki:

https://www.kickstarter.com/projects/ga ... ts/3445951

W skrócie - w najnowszym update obiecują reprint planszy i kart dla wspierających wersję deluxe. Żeby nie było tak kolorowo - za przesyłkę poprawionych komponentów trzeba będzie zapłacić, lub odebrać osobiście na Genconie, lub Essen Spiel.

To chyba pierwszy taki przypadek w historii, żeby tak koncertowo spaprać produkcję. :lol:
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: autopaga »

Mi to się marzy mata do tej gry.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Gambit pisze: 13 mar 2022, 14:28 Dwa słowa o grze ode mnie.
Dzięki Tomku! Dzięki Tobie, pomimo solidnych słów krytyki, zdecydowałem się jednak rozpakować do końca swój egzemplarz "deluxe". Powiem tyle, że elementy kartonowe stoją na naprawdę najniższym poziomie planszówkowym. Gdybym nie pamiętał czasów Gwiezdnego Kupca i Komandsów, to mógłbym napisać, że jest to najgorszy karton wszech-czasów, no ale wtedy dopuściłbym się nadużycia. :lol: Karton już po samym "wypstryknięciu" z punchboardów się rozwarstwia. Mam wrażenie, że za mało kleju zostało dodane do środka. W każdym razie jakość mojego "deluxa" jest dramatycznie niska. No i nie wiem, czy to kwestia zbyt jasnego światła, ale na Twoim filmiku plansza i komponenty wyglądają zdecydowanie lepiej niż u mnie. U mnie wydrukowane ilustracje pozbawione są kontrastu i mdłe. Nie ma bieli. Wszystko jest szare i bure. Wygląda to wręcz jak prototyp drukowany na drukarce, w której kończy się tusz. :lol:

W każdym razie - zmotywowałeś mnie do działania. Zdecydowałem, że potraktuję wszystkie komponenty lakierem, a brzegi wszystkich tekturowych elementów podkleję wikolem, żeby się nierozwarstwiały. Zamierzam więc zrobić swoją wersję "deluxe", której oczywiście daleko będzie do produktu premium, ale przynajmniej nie będzie mnie zbierało na mdłości. Link do prac pewnie wkleję w ten post później. ;)

Jak tylko skończę "poprawiać" swój egzemplarz, to od razu chcę w Stroganova zagrać i pewnie skrobnę kilka słów o wrażeniach. Niestety prędko to nie nastąpi. Żetonów jest masa, a potraktowanie klejem ich wszystkich krawędzi, to jest praca nie na kilka dni, a na tygodnie. :(

P.S. Przy okazji naprawiłem swój błąd. Przyznaję bez bicia, że w przypływie emocji, po ocenie "Gloomhaven" (I trochę zbyt dużej ilości wypitych %), kliknąłem "unsuba". No więc informuję, że błąd naprawiony i znowu jestem subskrybentem Twojego kanału. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gambit »

Gizmoo pisze: 14 mar 2022, 15:14 No i nie wiem, czy to kwestia zbyt jasnego światła, ale na Twoim filmiku plansza i komponenty wyglądają zdecydowanie lepiej niż u mnie. U mnie wydrukowane ilustracje pozbawione są kontrastu i mdłe. Nie ma bieli. Wszystko jest szare i bure. Wygląda to wręcz jak prototyp drukowany na drukarce, w której kończy się tusz. :lol:
Wygląd komponentów (zwłaszcza jeśli chodzi o kolory) może być na filmie mylący. Z jednej strony miałem zbyt mocne światło i całość była potwornie jasna w materiale. Włączyłem auto balans kolorów w Resolve i wyszło tak jak wyszło.. Mam wrażenie, że podciągnęło kontrast (czy tam nasycenie). Generalnie w rzeczywistości nie jest tak mega kolorowo, ale nie jest też mdło.
Gizmoo pisze: 14 mar 2022, 15:14 P.S. Przy okazji naprawiłem swój błąd. Przyznaję bez bicia, że w przypływie emocji, po ocenie "Gloomhaven" (I trochę zbyt dużej ilości wypitych %), kliknąłem "unsuba". No więc informuję, że błąd naprawiony i znowu jestem subskrybentem Twojego kanału. :mrgreen:
Nic się nie stało. Podejrzewam, że nie jesteś jedynym, który po jakiejś nie do końca ciekawej ocenie pożegnał się w taki czy inny sposób z moim kanałem. Takie życie JuTubera :D
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: sasquach »

Gizmoo pisze: 14 mar 2022, 15:14 Jak tylko skończę "poprawiać" swój egzemplarz, to od razu chcę w Stroganova zagrać i pewnie skrobnę kilka słów o wrażeniach.
Szczerze, to ja bym zrobił w drugą stronę. Najpierw zagrał, a potem zdecydował czy naprawiać czy sprzedawać.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: planszufka »

sasquach pisze: 14 mar 2022, 17:18
Gizmoo pisze: 14 mar 2022, 15:14 Jak tylko skończę "poprawiać" swój egzemplarz, to od razu chcę w Stroganova zagrać i pewnie skrobnę kilka słów o wrażeniach.
Szczerze, to ja bym zrobił w drugą stronę. Najpierw zagrał, a potem zdecydował czy naprawiać czy sprzedawać.
zdecydowanie tak, bo gra jest po prostu niezlym sredniakiem - nie wiem czy warto w nia inwestowac czas/pieniadze
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

planszufka pisze: 14 mar 2022, 17:54 nie wiem czy warto w nia inwestowac czas/pieniadze
Jakbyś przeczytał wątek, to byś wiedział, że już zainwestowałem w nią grube pieniądze i jeszcze więcej czasu. Trochę więcej czasu nie zaszkodzi. :D To jest gra, na którą najbardziej czekałem w zeszłym roku. Mechanicznie mi tam od zawsze wszystko pasowało. Inaczej bym nie zainwestował w deluxe KS. Pomijam już fakt, że i tak nie puszczę tego egzemplarza, żeby dużo nie stracić.
planszufka pisze: 14 mar 2022, 17:54 bo gra jest po prostu niezlym sredniakiem
Stwierdziła to jakaś jednomyślna jednomyślność i nakazała myśleć innym tak samo? :lol: To co dla jednych jest słabe, dla innych może być wybitne. I na odwrót. Dla mnie mnóstwo topek userów to w większości gry, w które już nigdy nie zagram. Stedinga uwielbiam jako autora, a po fenomenalnym (dla niektórych średniak) Gugongu, ma u mnie duży kredyt zaufania. Nie grałem w grę jego autorstwa, która by mi nie podeszła. :wink:
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: planszufka »

Gizmoo pisze: 14 mar 2022, 19:55
planszufka pisze: 14 mar 2022, 17:54 nie wiem czy warto w nia inwestowac czas/pieniadze
Jakbyś przeczytał wątek, to byś wiedział, że już zainwestowałem w nią grube pieniądze i jeszcze więcej czasu. Trochę więcej czasu nie zaszkodzi. :D To jest gra, na którą najbardziej czekałem w zeszłym roku. Mechanicznie mi tam od zawsze wszystko pasowało. Inaczej bym nie zainwestował w deluxe KS. Pomijam już fakt, że i tak nie puszczę tego egzemplarza, żeby dużo nie stracić.
planszufka pisze: 14 mar 2022, 17:54 bo gra jest po prostu niezlym sredniakiem
Stwierdziła to jakaś jednomyślna jednomyślność i nakazała myśleć innym tak samo? :lol: To co dla jednych jest słabe, dla innych może być wybitne. I na odwrót. Dla mnie mnóstwo topek userów to w większości gry, w które już nigdy nie zagram. Stedinga uwielbiam jako autora, a po fenomenalnym (dla niektórych średniak) Gugongu, ma u mnie duży kredyt zaufania. Nie grałem w grę jego autorstwa, która by mi nie podeszła. :wink:
szczerze mowiac nie wiem za bardzo o co ci chodzi - chyna wiadomo, ze jak pisze, ze gra jest sredniakiem to chodzi o moja subiektywna ocene. [...] - BartP troche musisz luzniej podchodzic do literek w internecie
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: ravenone »

Gra chodzi za pół ceny pierwotnej - 70zł na Black Week, więc postanowiłem sprawdzić.
Pomijając średnią jakość komponentów, sama plansza póki co się nie odkleja :wink: Jej tył za to ma kilkucentymetrowe wgniecenie.
A rozgrywka całkiem mi się podoba. Gnamy na wschód Syberii, polujemy, odwiedzamy miasta i jurty, a zimą układamy pieśni z naszych przygód. Mechanicznie jest całkiem sporo do zrobienia i za większość z tych rzeczy możemy punktować. Klimatyczne euro z nieco upierdliwym setupem. Muszę jeszcze sprawdzić jak działa tryb solo, ale gierka zdecydowanie zostaje w kolekcji.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: eventide »

Chciałem kupić tą grę, ale doczytałem, kto w Polsce ją wydał i zdecydowałem zajrzeć do komentarzy. Czacha Games to dla mnie czerwone pulsujące światło. Może tym razem fakap nie w pełni z ich winy, ale odpuszczam. Wszystkim, którzy zechcieli się podzielić swoimi uwagami na temat jakości i zwalonej instrukcji pragnę gorąco podziękować za zaoszczędzenie mi nerwów i paru złotych.
Norwoks
Posty: 872
Rejestracja: 21 kwie 2017, 21:44
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Norwoks »

Minęło już sporo czasu, a na forum jest kilka zdolnych osób: czy ktoś zaimplementował z sukcesem jakieś wzmocnienie planszy?
Gizmoo pisze: 14 mar 2022, 19:55
Dostałeś ten refund?
Zrobiłeś ten crafting, jak wyszło?
Mam i się podzielę: Planszostrefa 11%, Planszomania 10%, 3Trolle 7%, AlePlanszówki 3%, Mepel 4%, Portal 2%
Polecam interesy z tymi użytkownikami:
Odradzam interesy z tymi użytkownikami:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Norwoks pisze: 26 mar 2023, 17:38 Minęło już sporo czasu, a na forum jest kilka zdolnych osób: czy ktoś zaimplementował z sukcesem jakieś wzmocnienie planszy?

Zrobiłeś ten crafting, jak wyszło?
Wszystkie tekturowe komponenty polakierowałem i dodatkowo - krawędzie każdego kartonowego elementu wzmocniłem wikolem, (czy tam Medżikiem) razem z nieszczęsnym insertem. Polakierowałem nawet pudełko. Błyszczy się to wszystko jak psu jajca, ale przynajmniej teraz wygląda jak produkt premium. :lol: Kosztowało mnie to tydzień pracy, ale przynajmniej teraz nie ma wstydu wyciągnąć tego (Stroganova) przed ludźmi.

W między tak zwanym czasie, przyszła poprawiona plansza, wydrukowana na grubym kartonie, oraz karty takie, jakie miały być - czyli na papierze czerpanym. Także Gamebrewer podołał i zrealizował obietnice, choć straciłem wszelką nadzieję. Niestety nie widziałem jeszcze tego na oczy, bo jest u mojego dobrego kumpla, który organizował grupowe zamówienie. Podobno plansza jest teraz prześwietna, a i poprawione karty są spoko. Jak tylko to odbiorę, to pewnie podzielę się wrażeniami.

Jeżeli chodzi o samą grę, to jest bardzo dobrze. Rozegrałem w sumie sześć rozgrywek, bo jak wiadomo - konkurencja na półkach własnych, jak i na półkach znajomych - jest olbrzymia. Kult nowości zabija wszystko. :lol:

P.S. Nie wiem jak jest w polskiej instrukcji, ale w angielskiej jest leciutki bałagan w informacjach i przeoczyliśmy jedną kluczową zasadę, więc pierwsze dwie partie rozegraliśmy źle, utrudniając sobie całą zabawę, a przez to odbierając sobie przyjemność płynącą z rozgrywki. Jest tam kilka drobnych nieścisłości, ale po rozgrywce i ponownej lekturze - wszystko staje się jasne. Gra jest bardzo dobra i zostaje w kolekcji, no i mam nadzieję, że wkrótce do niej powrócę.

Niestety marzec to był miesiąc ogrywania nowości i redukowania półki wstydu. ;)
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: autopaga »

Problemem planszy nie jest grubość, a brak taśm wzmacniających na zgięciach.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Odebrałem dzisiaj poprawioną planszę i karty i muszę powiedzieć, że to jest jakościowa... Przepaść.

Plansza jest z bardzo grubego kartonu, zagięcia wzmocnione przed rozerwaniem, papier na którym jest wydruk, jest płótnowany, a sam wydruk jest bardzo wyraźny, kontrastowy i czytelny.

Ale największa różnica jest w jakości kart. No bo tutaj przepaść jest jeszcze większa w stosunku do tego, co dostaliśmy w kampanii. Karty są z grubego kartonu, są płótnowane, wreszcie idealnie wycięte, ale to co dzieje się z kolorystyką to jest niebo, a ziemia!!! Ilustracje, ikony, symbole, są super wyraźne, mają piękne kolory (zero wyblakłych rozmytych plam) i wyglądają na prawdę pięknie.

Nasuwa się pytanie... Nie można było tak od razu? :lol:

W każdym razie wreszcie mogę przestać psioczyć na jakość. Teraz już wygląda to zadowalająco, chociaż "strat moralnych" Gamebrewer już nigdy u mnie nie odrobi.

Pozostaje wrócić do grania. Oby jak najszybciej, bo gra jest bardzo dobra! :D
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: autopaga »

Gdyby gamebrewer zadbał również o partnera, a nie tylko KSa było by miło ;)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: bobule »

Gizmoo pisze: 04 kwie 2023, 15:43 Odebrałem dzisiaj poprawioną planszę i karty i muszę powiedzieć, że to jest jakościowa... Przepaść.
Poprawioną plansze z edycji kickstarterowej? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Tak. To obiecana, nowa plansza do wydania deluxe KS. :wink:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Gizmoo »

Kilka osób poprosiło mnie o zdjęcia poprawionej planszy, zestawioną ze starą. Znalazłem chwilę, więc wrzucam.

Porównanie grubości:

Obrazek

Porównanie kolorystyki (góra - nowa, dolna - stara). Widać wyraźnie, że nowa ma bardziej żywe, cieplejsze kolory.
Spoiler:
Porównanie ostrości wydruku i faktury papieru. ( Lewa - stara, prawa - nowa):
Spoiler:
Może zdjęcia tego nie oddają, ale różnica jest na serio spora. 😉
Zwolay
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Zwolay »

Czy moglibyście mi podać np kod EAN do ten nowej ,lepszej wersji? Tematyka mnie interesuje a nie chciałbym kupić babola-dziękuję
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Relo »

Zwolay pisze: 08 kwie 2023, 07:33 Czy moglibyście mi podać np kod EAN do ten nowej ,lepszej wersji? Tematyka mnie interesuje a nie chciałbym kupić babola-dziękuję
Ta "nowa" wersja do elementy dosłane przez Wydawcę, do wspierających edycję Kickstarterową.
Zwolay
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Zwolay »

No a sama plansza?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Stroganov (Andreas Steding)

Post autor: Relo »

Kilka postów Gizmoo wszystko wyjaśnia.
To są elementy do poprawionej wersji KS
ODPOWIEDZ