Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Muleq dzięki wielkie za odpowiedź; obawiałem się trochę, że standardowa mapa może być np. lekko przyciasna. Jak starczy środków to może się skuszę, ale wiem że nie jest to must-have.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: rastula »

Czy warto kupić niemiecką wersję?


rozumiem , że będę miał niemiecki tabelki na mapie? resztę sobie spolszczę?
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: adrturz »

rastula pisze: 18 sie 2020, 12:09 Czy warto kupić niemiecką wersję?

rozumiem , że będę miał niemiecki tabelki na mapie? resztę sobie spolszczę?
Pełne polskie spolszczenie dostępne jest u nas na stronie: https://phalanxgames.pl/gry/hannibal-am ... ar_25.html

Mapa jest najmniej zależna językowo. Jeżeli wydrukujesz sobie PL instrukcję i karty, powinieneś bez przeszkód grać.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: rastula »

dziękuję ...skusiłem się...


cena 53,91 Euro - darmowa wysyłka ( 2-3 dni) plus dostałem 30 dni Prime za darmo ( w PL to głownie Prime Video)...

https://www.amazon.de/gp/product/B075CQ ... UTF8&psc=1


myślę że dobry deal?

jak ktoś ma rodzinę w NRD to 4 euro taniej ;)
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: khomaniac »

Jak wygląda w ogóle sprawa z obecnie dostępnym preorderem? Nie mogę znaleźć wielu informacji.
Wiadomo kiedy bedzie dodruk? Bedzie dostępny w sklepach?
Haemophilus
Posty: 37
Rejestracja: 24 gru 2018, 18:34
Has thanked: 35 times
Been thanked: 8 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Haemophilus »

Podłączam się do pytania. Czy H&H będzie w normalnej sklepowej sprzedaży w sklepach, po dodruku? Czy podobnie będzie z Race to Moscow?
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: micaj »

khomaniac pisze: 10 wrz 2020, 15:52 Jak wygląda w ogóle sprawa z obecnie dostępnym preorderem? Nie mogę znaleźć wielu informacji.
Wiadomo kiedy bedzie dodruk? Bedzie dostępny w sklepach?
Na koniec września br. ma się kończyć preorder i bedzie organizowana wysyłka. Zapewne sklepowo tez bedzie można kupić, jednak cena na dzisiaj wydaje się być niezla. Weźmy dodatkowo pod uwagę w sumie korzystny kurs funta.



Na pytania o koszulki mamy osobny temat - Curiosity
Awatar użytkownika
Orris
Posty: 42
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Orris »

Cześć wszystkim!
Po bardzo długiej przerwie udało mi się zasiąść do tej gry i nabrałem ochoty na kolejne starcia. Gram w wersję z KS po angielsku i chciałem spytać was o poradę: skąd najlepiej zdobyć polskie karty? Kiedyś widziałem, że ludzie zamawiali karty w drukarni.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Najprościej będzie wydrukować sobie z tej strony:
https://www.dropbox.com/s/iodfzy6at1tgz ... s.pdf?dl=0
Spik
Posty: 51
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Spik »

Cześć, czy w przeciągu ostatniego miesiąca zamawiał ktoś Hannibala wydanie Phalanx ze sklepu milan-spiele? ;)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Posiadaczy wydania od Phalanx może zainteresować wersja beta nowych zasad do Hamilcara:
https://docs.google.com/document/d/1c-4 ... TOfFL1--NM
źródło: Facebook Phalanx
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: lemon_curry »

czy nie denerwuje Was losowość podczas bitew? Nie grałem jeszcze
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

Wg mnie losowość podczas bitwy jest ok. Jak masz przewagę 3-4 kart i nie walczysz z Hannibalem to musisz mieć sporego pecha żeby przegrać.

Mnie bardziej przeszkadza brak kontroli nad kartami wydarzeń. Cały plan jaki możesz stworzyć oparty jest tylko na tych 7 kartach, które dobrałeś. W następnej turze ciągniesz kolejne 7 kart i w zasadzie planujesz od nowa. Nie ma możliwości aby kartę z jednej tury przytrzymać sobie do następnej kiedy mogłaby lepiej spasować. Mimo to na zakończenie chciałem powiedzieć że Hannibal to jest świetna gra!! :)
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

Potwierdzam, raczej nieczęsto się zdarza przegrać bitwę, w której ma się rozsądną przewagę. Losowość w kartach bardziej boli, zwłaszcza Hannibala. Ogólnie żeby dobrze grać Hannibalem potrzeba jest nieco doświadczenia, więc też trzeba na to zwrócić uwagę. U nas Hannibal wygrał pierwszy razy chyba dopiero po 5-6 rozgrywkach. No i oczywiście trzeba powiedzieć, że to jest świetna gra :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Odi »

lemon_curry pisze: 24 lis 2021, 13:36 czy nie denerwuje Was losowość podczas bitew? Nie grałem jeszcze
Wydaje mi się, że nie do końca trafnie ujmujesz problem, pytając się jedynie o "losowe bitwy". Zaraz wyjaśnię dlaczego.

Hannibal jest grą w systemie point to point, gdzie bardzo istotne jest manewrowanie całą armią. Potem oczywiście dochodzi do bitwy rozstrzyganej za pomocą konkretnych kart, ale samo manewrowanie jest równie istotne dla końcowego rozstrzygnięcia, jak dobór kart. Porównując Hannibala do innych gier podobnego typu, czyli Friedrich/Maria i Sekigahara, widzimy, że w tamtych grach gracz w trakcie swojego ruchu swobodnie decyduje o możliwości wszczęcia bitwy. Czyni to w oparciu o posiadane na ręce karty i sytuację na planszy. W samej bitwie w Seki lub Marii/Friedrichu gracz wykorzysta karty, które miał już na ręku zanim podjął decyzję o bitwie. W tym sensie same bitwy są mniej losowe. Natomiast sama decyzja o bitwie całkowicie zależy od gracza: robi ruch, przesuwa armię i bach - bitwa!

W Hannibalu mamy jeszcze coś, co dodaje mu smaczku: mianowicie cały szereg manewrów, które może wykonać gracz aktywny i gracz pasywny, a które wpływają na bitwę i sprawiają, że decyzja o bitwie nie zależy wyłącznie od jednego gracza (tego, który wykonuje ruch(. Mamy więc możliwość przechwycenia, mamy możliwość ucieczki i pościgu. Owszem, opierają się one na rzutach kośćmi, ale dzięki powiązanych z nimi często umiejętnościami poszczególnych wodzów, jest to losowość do zaakceptowania, zwłaszcza przez graczy wojennych. Oczywiście samo poruszanie się armią i próba wywołania bitwy w określonych prowincjach czy w określonej sytuacji politycznej także jest ważna. Każda z tych decyzji, czyli o kierunku marszu i wykonaniu danego manewru może być o tyle kluczowa, że wpływa mocno na liczbę kart, które dobierać będzie w bitwie dany gracz. W połączeniu z zasadą inicjatywy, zgodnie z którą lepszy wódz częściej powinien rozpoczynać zagrywanie karty i możliwością ucieczki z bitwy tworzy to wszystko razem dość złożony system, który - jak mi się wydaje - niesprawiedliwie byłoby oceniać patrząc tylko na to, jakie karty dostaliśmy w samej bitwie. Bo sama bitwa, to tylko wisienka na torcie tego manewrowania i wykorzystywania umiejętności wodzów i sytuacji politycznej.
Nie ma się wpływu na karty, jakie się dobierze, ale już zdecydowanie mamy wpływ, na ich liczbę. A przy odrobinie wprawy dość łatwo zamienić znaczną przewagę na konkretny wynik.

Reasumując: polecam spojrzeć na działania wojenne w hannibalu jak na dość kompleksowy system, w którym praca na sukces w bitwie absolutnie nie zaczyna się w momencie dobrania kart walki, ale znacznie, znacznie wcześniej. Wtedy łatwiej nie przejmować się tak losowością samego dociągu :)
Faello
Posty: 206
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Faello »

Muleq pisze: 16 paź 2020, 23:59 Najprościej będzie wydrukować sobie z tej strony:
https://www.dropbox.com/s/iodfzy6at1tgz ... s.pdf?dl=0
Przydałaby się aktualizacja polskich kart i zasad pod Golden Geek Edition - raz już drukowałem wszystko, ale widzę po erracie że doszło bądź zmieniło się +/- 80 kart oraz wszystkie instrukcje.
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: micaj »

Faello pisze: 22 mar 2022, 22:36
Muleq pisze: 16 paź 2020, 23:59 Najprościej będzie wydrukować sobie z tej strony:
https://www.dropbox.com/s/iodfzy6at1tgz ... s.pdf?dl=0
Przydałaby się aktualizacja polskich kart i zasad pod Golden Geek Edition - raz już drukowałem wszystko, ale widzę po erracie że doszło bądź zmieniło się +/- 80 kart oraz wszystkie instrukcje.
Czyli jak drukowałem w 2021 w maju, to po rybach?
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

micaj pisze: 23 mar 2022, 16:23
Czyli jak drukowałem w 2021 w maju, to po rybach?
Jeżeli masz edycję Golden Geek to nie będa wszystkie pasować, ale jeżeli masz tę wcześniejszą to będzie ok :) Niezależnie od tego, gra jest w pełni grywalna w "starej" odsłonie. Mam rozegranych mnóstwo partii i niczego tej grze w wersji 20th anniversary nie brakuje. Ja się przesiadłem tylko dlatego, że to moje top3 gier i chciałem mieć wygodniejsze pudełko :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Faello
Posty: 206
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Faello »

micaj pisze: 23 mar 2022, 16:23
Faello pisze: 22 mar 2022, 22:36
Muleq pisze: 16 paź 2020, 23:59 Najprościej będzie wydrukować sobie z tej strony:
https://www.dropbox.com/s/iodfzy6at1tgz ... s.pdf?dl=0
Przydałaby się aktualizacja polskich kart i zasad pod Golden Geek Edition - raz już drukowałem wszystko, ale widzę po erracie że doszło bądź zmieniło się +/- 80 kart oraz wszystkie instrukcje.
Czyli jak drukowałem w 2021 w maju, to po rybach?
Nie do końca.

Talia Hannibala pozostała zasadniczo bez zmian (karty do 90 lub 91 bodajże) ale zmieniło się parę kart (jest errata np. na kartę 87 do samonalepienia), ponadto sporo kart wodzów uległo zmianie (niektóre kosmetycznej, inne merytorycznej, jeden dostał nalepkę z erraty), ponadto zasady angielskie zmieniły się i w tym zakresie zmieniły się player aid'y - nie mam czasu sprawdzać co konkretnie się zmieniło, więc ciężko mi powiedzieć ile jest tych zmian w samym Hannibalu.

Hamilcar (moduł no.2) ma na pewno własną talię kart teraz, cała talia kart walki morskiej poleciała na wymianę, jest nowy 'kafelek erratowy' na mapę. Generalnie więcej zmian dotknęło Hamilcara.
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: micaj »

Dzięki. Widzę, że muszę przejrzeć co de facto mam. Niemniej, odczytuję na plus modyfikacje/poprawy zasad. To dobry kiedynek.
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: AnlAir »

Gra na dzień dzisiejszy pojawiła się w wielu sklepach planszówkowych.
Tydzień, dwa temu była tylko dostępna w Aleplanszówki.
Pragnę zwrócić uwagę, że wszystkie sklepy oprócz wyżej wspomnianego /sprawdziłem kilka z ciekawości/ mają wystawioną grę w w wersji 20th aniversary a nie ostatnie wydanie Golden Geek edition.
Różnica w wersji jest spora, podejrzewam, że to jest tylko błąd ale warto się dopytać przed zakupem.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Post autor: Muleq »

W związku z wydaniem kolejnej edycji Hannibala udało mi się przekonać dwóch kolegów do kupna tej gry, mimo że nie zagrali w nią ze mną ani razu :wink: To się nazywa dar przekonywania :wink:
ODPOWIEDZ