Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jaka jest najlepsza gra Vitala Lacerdy?

CO2
5
3%
Dragon Keepers
1
1%
Escape Plan
2
1%
Kanban EV / DE
41
21%
Lisboa
29
15%
On Mars
56
29%
The Gallerist
34
18%
Vinhos
25
13%
 
Liczba głosów: 193

Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: esubotowicz »

Na razie nie ograniczam się do żadnego tematu, Czekam na Weather Machine i jak już będzie znana cena retail, to podejmę decyzję.
Ewa
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Dawno nie aktualizowałem, a głosów zawsze przybywa najwięcej po poście z zmianami w rankingach. Kanban zamienił się miejscami z Galleristem, ale występuje między nimi różnica jedynie jednego głosu.

#1: On Mars (29), zmiana +5
#2: Kanban (25), zmiana +5
#3: Gallerist (24), zmiana +2
#4: Lisboa (21), zmiana +3
#5: Vinhos (17), zmiana +2

Zachęcam do głosowania :)

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: elayeth »

Pytanie ile osób grało w kilka gier poza On Mars, ktory zdaje się jest najbardziej popularną grą Vitala…. Innymi słowy, czy ta ankieta nie jest w dużej mierze ankietą popularności?

Podejrzewam, że gdyby odsiać tych, ktorzy nie grali przynajmniej w 3-4 duże tytuły Vitala to by On Mars szybciutko zleciał z #1…
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

elayeth pisze: 25 mar 2022, 22:33 Pytanie ile osób grało w kilka gier poza On Mars, ktory zdaje się jest najbardziej popularną grą Vitala…. Innymi słowy, czy ta ankieta nie jest w dużej mierze ankietą popularności?

Podejrzewam, że gdyby odsiać tych, ktorzy nie grali przynajmniej w 3-4 duże tytuły Vitala to by On Mars szybciutko zleciał z #1…
Ja grałem w Lisboa, Kanbana i On Marsa + oglądałem playthrough Vinhosa i Gallerista i uważam, że On Mars wspólnie z Kanbanem to jego najlepsze gry. No i trzeba przyznać że jest to konkurs popularności ale nie sposób zakazać głosowania osobom, które nie grały w co najmniej parę tytułów. A zmuszać do ogrania wszystkich byleby zagłosować też jest bez sensu. On Mars przyciąga bardzo fajnym tematem, ładnym wyglądem a potem broni się gameplayem, stąd zapewne jego pozycja w rankingu. A co do popularności On Marsa - jest dostępny dopiero od 2020, więc raczej mniej osób miało okazję go ograć, a skoro mimo to jest popularny to widocznie z jakiś powodów.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: elayeth »

Abizaas pisze: 26 mar 2022, 11:54
elayeth pisze: 25 mar 2022, 22:33 Pytanie ile osób grało w kilka gier poza On Mars, ktory zdaje się jest najbardziej popularną grą Vitala…. Innymi słowy, czy ta ankieta nie jest w dużej mierze ankietą popularności?

Podejrzewam, że gdyby odsiać tych, ktorzy nie grali przynajmniej w 3-4 duże tytuły Vitala to by On Mars szybciutko zleciał z #1…
Ja grałem w Lisboa, Kanbana i On Marsa + oglądałem playthrough Vinhosa i Gallerista i uważam, że On Mars wspólnie z Kanbanem to jego najlepsze gry. No i trzeba przyznać że jest to konkurs popularności ale nie sposób zakazać głosowania osobom, które nie grały w co najmniej parę tytułów. A zmuszać do ogrania wszystkich byleby zagłosować też jest bez sensu. On Mars przyciąga bardzo fajnym tematem, ładnym wyglądem a potem broni się gameplayem, stąd zapewne jego pozycja w rankingu. A co do popularności On Marsa - jest dostępny dopiero od 2020, więc raczej mniej osób miało okazję go ograć, a skoro mimo to jest popularny to widocznie z jakiś powodów.
Masz rację. Jasnym jest, że nie będziemy nikogo zmuszać, czy osądzać… Ja chciałem jedynie wskazać, być może, przewaga On Mars wynika z innych czynników… Można ew. odnieść się też do ocen BGG, gdzie różnice nie są wielkie i zdaje się Kanban ma wyższy rating użytkowników. Ja odobiście najbardziej lubię:
1. The Gallerist
2. Vinhos
3. On Mars / Kanban

W Lisboa gralem tylko 1 raz. Za mało by wyrobić sobie zdanie…
Ostatnio zmieniony 26 mar 2022, 18:19 przez elayeth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Ale jest to spowodowane tym, że oglądasz wersję EV - reedycje gier zawsze mają podbite rankingi. Spójrz na ocenę starszej wersji Kanbana.

Ja to tak ogólnie dodam, że wszystkie jego gry są super a ankietę założyłem tylko dlatego, że bardzo często widziałem posty typu "przecież na forum wszyscy piszą że X to najlepsza jego gra". Teraz mamy ranking i widzimy że zdania są podzielone bo różnice wcale nie są duże.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Pan_K »

Grałem On Mars, Lisboa, Gallerist, Vinhos, Kanban EV, CO2 SC, Escape Plan, Mercado de Lisboa

Gallerist jest niepokonany
potem z grubsza Lisboa, On Mars i Kanban na II miejscu.
potem ewentualnie Vinhos
Reszta do wyrzucenia.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: buhaj »

Aż sobie zrobiłem ranking gier Lacerdy ze względu na ilość partii:
1. Gallerist - 51
2. Vinhos (z bankiem) - 42
3. CO₂: Second Chance - 31
4. Kanban - 29
5. Escape Plan - 28
6. On Mars - 17
7. Lisboa - 14

Mój aktualny ranking wg uznania:
1. Gallerist 10/10
2. Vinhos i On Mars 9.5/10
4. Kanban 9.0/10
5. Lisboa 8.5/10
6. Co2 8.0/10
7. Escape plan 7/10
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Nilis »

Ja niestety nie grałem dużo w "Lacerdy" bo jedynie:
Gallerist - 6
Lisboa - 3
On Mars - 1

Najbardziej lubię i najchętniej zagram w Gallerist. Podoba mi się wszystko w tej grze i jak dla mnie jest dość lekka, nie mam w tej grze paraliżu decyzyjnego, gra płynie a j wraz z nią.

Pod względem złożoności i satysfakcji z gry Lisboa jest wyżej ale chętniej usiądę do Gallerist jeżeli to ja będę wybierał. Jeżeli ktoś mi zaproponuje Lisboe, nigdy nie odmówię.

On Mars grałem tylko raz i w przeciwieństwie do dwóch poprzednich gier nie miałem stanu euforii podczas i na koniec gry. Oczywiście wszystko może się zmienić bo zamierzam w niedługim czasie zagrać jeszcze kilka razy.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2022, 10:06 przez Nilis, łącznie zmieniany 1 raz.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: shod »

Ja przygodę z Lacerdą zacząłem od Gallerista. Gdzieś w połowie lub pod koniec pierwszej partii załapałem jak grać, ale to typowe w cięższych euro. Kolejne rozgrywki były już świadomie grane i potwierdziły i spełniły wysokie oczekiwania wobec tak zachwalanego autora. Potem udało się zagrać w Escape Plan, On Mars, Vinhos i ostatnio w Kanban EV. Escape Plan i On Mars jakoś zupełnie mi nie podszedł. Za to strasznie spodobał mi się Vinhos. Przez niego stwierdziłem, że Gallerist jest dla mnie nieco przekombinowany. Niedawno zagrałem w Kanbana EV i niektóre powiązania i to, na co należy zwrócić uwagę wyszło dopiero przy punktowaniu końcowym. To chyba norma przy pierwszej rozgrywce, jednak gra spodobała mi się bardziej niż Gallerist i chyba nawet bardziej niż [prostszy] Vinhos. To wrażenia po jednej partii, ale czuję, że Kanban u mnie wysunie się na czołówkę.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Nilis »

Mam pytanie, czy Kanban dobrze działa na 2 osoby?
Coś jak Gallerist gdzie w 2 osoby niczego nie brakuje czy jak w On Mars gdzie w 2 osoby jest fajnie ale trzeci gracz bardzo by się przydał (więcej technologii, większy koszt akcji bo ktoś inny już ją zajął, mniej miejsca na budowy itd.)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 134
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 219 times
Been thanked: 142 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Sirius_Black »

W Gallerista na dwie osoby nie grałem, a w On mars w ogóle, ale moim zdaniem działa bardzo dobrze.Dzięki ograniczeniu, że do jednego działu może wejść tylko jeden pracownik, gra dostatecznie się zacieśnia i to w elegancki i prosty sposób. U mnie Kanban to jeden z podstawowych wyborów cięższych tytułów do gry na dwie osoby obok Projektu Gaja czy GWT.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: staniach21 »

Póki nie pograłem w 3 osobowych składach w The Gallerist I Kanban to też mi się wydawało, że rozgrywce 2-osobowej nic nie brakuje. Jednak sweet spot to 3. Natomiast jeśli bardzo dobrze Ci się gra w dwie osoby The Gallerist tak jak mi to i Kanban będzie pod tym względem pasował :D. Tylko u mnie były dość wysokie oczekiwania związane z tym tytułem, a jednak Gallerista nie przeskoczył pod względem przyjemności z rozgrywki (=/= z byciem lepsza gra)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Nilis »

Dzięki za opinie, grałem w Gallerist zarówno w 3 osoby jak i 2. Obydwa formaty są bardzo dobre. Nie brakuje akcji podążania bo możesz zostawić asystenta więc w dwie osoby jest bardzo dobrze. Odrobinę fajniej jest we 3 osoby ale mam mało ludzi którzy nadają się do grania w takie gry. Planuje zakupić Kanban i go ocenić bo coraz więcej głosów się pojawią że jest w topce Lacerdy.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: staniach21 »

Nilis pisze: 08 kwie 2022, 16:33 Dzięki za opinie, grałem w Gallerist zarówno w 3 osoby jak i 2. Obydwa formaty są bardzo dobre. Nie brakuje akcji podążania bo możesz zostawić asystenta więc w dwie osoby jest bardzo dobrze. Odrobinę fajniej jest we 3 osoby ale mam mało ludzi którzy nadają się do grania w takie gry. Planuje zakupić Kanban i go ocenić bo coraz więcej głosów się pojawią że jest w topce Lacerdy.
Tak wielu uważa, że to jego najczystrza(ah te tłumaczenia z angielskiego) gra pod względem designerskim i ja gdzieś to widzę grając w to (jak to wszystko jest dobrze połączone) to mimo wszystko The Gallerist ma dla mnie jakieś "magiczne" flow jak to tam wszystko dobrze klika mimo, że tematycznie galerie/sztuka nie jest mi bliski.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: detrytusek »

Dla mnie sweet spot dla Kanbana to 2 chociaż on się świetnie skaluje. Tak naprawdę świetnie chodzi w każdej konfiguracji.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Rahu »

Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Grałem co prawda tylko w On Mars, Lisboa i Kanban EV, ale z tych trzech wziąłbym Kanbana. Moim zdaniem skaluje się bardzo dobrze - na samym forum są dyskusje w jakim składzie osobowym najlepiej chodzi. Do tego, Kanban jest lżejszy od Lisboa i On Mars.

Z topki Lacerdy pozostaje jeszcze do wyboru Gallerist i Vinhos, ale nie grałem więc się nie wypowiem.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Fojtu »

Abizaas pisze: 08 sie 2022, 09:41
Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Grałem co prawda tylko w On Mars, Lisboa i Kanban EV, ale z tych trzech wziąłbym Kanbana. Moim zdaniem skaluje się bardzo dobrze - na samym forum są dyskusje w jakim składzie osobowym najlepiej chodzi. Do tego, Kanban jest lżejszy od Lisboa i On Mars.

Z topki Lacerdy pozostaje jeszcze do wyboru Gallerist i Vinhos, ale nie grałem więc się nie wypowiem.
Ja bym tylko zauważył, że Kanban jest bardzo dziwny na 2 osoby. Tam bardzo dużo zależy od tego co robią inni gracze, na 2 osoby jest bardzo dużo szachowania i podbierania sobie rzeczy. Detrytusek to mi takie lanie na 2 osoby spuścił kilka razy, że nie wiedziałem co się dzieje, bo gra się tak inaczej niż na 3-4 osoby. Nie wiem czy przez to nie jest trochę ryzykowana rekomendacja.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: the_ka »

Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Jeżeli chodzi o ciężkość gry/zasad to na początek polecam Gallerist lub Vinhos.
Jest jeszcze Escape Plan ale to nie jest taki typowa gra Lacerdy więc lepiej zacząć od dwóch powyższch.

Lisbona i On Mars zdecydowanie cięższe zasady i sama gra. Kanbana też bym zaliczył do tych cięższcy gier Lacerdy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Grałem na dwie osoby i było super, trochę jak FCM. Ja uwielbiam takie szachowe eurasy więc polecam, ale masz rację, trzeba zwrócić uwagę na to, że to zupełnie inna gierka przy małej liczbie osób.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: SetkiofRaptors »

Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Grałem tylko w Gallerist i On Mars, ale Gallerist jest zdecydowanie łatwiejszy i w ogóle mówi się że to najłatwiejszy Lacerda. Ładnie się skaluje moim zdaniem. Nadal trzeba pamiętać, że to naprawdę skomplikowana rzecz. Jeśli współgracze nie grają za bardzo w ciężkie euro, to trzeba pomyśleć przy przeskok nie będzie zbyt duży.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: tomg »

SetkiofRaptors pisze: 08 sie 2022, 17:56
Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Grałem tylko w Gallerist i On Mars, ale Gallerist jest zdecydowanie łatwiejszy i w ogóle mówi się że to najłatwiejszy Lacerda.
Vinhos uchodzi najlepsze łagodne, intuicyjne wejście w świat gier Lacerdy, szczególnie wersja 2016. Przetestowane empirycznie na osobach nie grających w ciężkie euro (ale doświadczonych w gry średniej wagi ~ 3 wg BGG)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Apos »

Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Z mojego doświadczenia oraz obserwacji moich znajomych, najsprawniej gracze przekonali się do:
Vinhos (1st ed) > Kanban (1st ed) > the Gallerist > CO2 (1st ed) > Lisboa

Gdzie Lisboa, zrobiła na nas wrażenie, że autor poszedł w komplikowanie zasad, które nie przełożyło się na frajdę z rozgrywki.
CO2 - po prostu inna gra, ten semi-coop nie przypadł nam do gustu.
Vinhos najczęściej pojawiał się na stole, gracze sami o niego pytali - tutaj mechanika oraz tematyka robiły swoje. Teraz czekam na dodruk nowej edycji, która jest jeszcze bardziej przystępniejsza.
Kanban - fajne euro, fajne zależności przy 4 graczach. Sprzedałem starą edycję i nabyłem nowe wydanie, które wygląda super :D
the Gallerist jest dziwnym przypadkiem - z jednej strony niby najprostszy, a nie mogliśmy się do niego przekonać w żaden sposób. Tematyka również do nas w żaden sposób nie przemawiała, ani jej nie było czuć. Zasady, które są oparte na 4 polach - mało intuicyjne oraz zawiłe. Brakowało nam w nim elegancji innych euro, bądź 18XX.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Ardel12 »

Rahu pisze: 08 sie 2022, 05:51 Która grę byście polecili do gry w 4 osoby? Dla osób nigdy nie grajacych w takie ciężkie euro? :) ale żeby gra chodziła dobrze też na 2 osoby
Moim zdaniem Vinhos lub Gallerist. Z czego w Gallerista wolę grać w mniejszą liczbę osób a Vinhosa odwrotnie. Oba są przystępne i w swoich zasadach proste. Jednak Gallerist pozwala na popełnianie błędów i ich naprawę. W Vinhos 1-2 akcje i już nie wstaniemy.

CO2 lubię, ale semi coop w wielu grupach nie leży. Ja grywam obecnie tylko w wariant coop.

Kanban jest świetny, ale też uważam, że raczej do grania w 3-4os.

Lisboa, tej gry szczerze nie lubię. Przekombinowane i jeszcze ta losowa wystawka. Tłumaczenie jest najcięższe i w wielu grupach miałem efekt: ale to jak się w to gra? Co mam niby zrobić? Nawet jak miałem przerwę parę lat po kilku partiach, to łapałem się za głowę xD

On Mars jest co najmniej dobry. Niestety za mało partii na końcie, IMHO najbardziej skomplikowana gra Lacerdy. Jak Lisboa nie jest jasna, tak zasad aż tyle nie ma. Mnie gra urzekła, ale prawie nie wyciągam, gdyż przez zmienną grupę odechciewa mi się przez tłumaczenie i noobki robią wręcz za piony w grze xD
ODPOWIEDZ