Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
paulina315
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2021, 18:44

Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: paulina315 »

W jaki sposób mogę pozbyć się członka załogi? Czy tylko uśmiercając go podczas najazdu? :twisted:
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Gatzky »

Tak, ewentualnie zagrywając kartę grabarza w centrum obozowiska (lub orłem nad grabarzem w tymże centrum) możesz zamienić członka załogi z inną kartą w ręce.


@Edit zapomniałem o poniższej opcji, przepraszam.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2021, 11:34 przez Gatzky, łącznie zmieniany 1 raz.
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Leliw »

Wg instrukcji w punkcie Koszar jest info "Gracz może jednak odrzucić członka Załogi, by zrobić miejsce.", więc chyba możesz teoretycznie kiedy chcesz go odrzucić, ale czasem lepiej, żeby przyjął kilka ran zanim zniknie z załogi :D
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: zajudzony »

Siema, mam tylko pytanie jak rozumieć warunek konca gry brzmiący, że koniec gry następuje w momencie gdy na planszy będę tylko dwie osady dostępne do najazdu. Czy mam to rozumieć jako dwie pelne osady z 2 slotami czyli 2x2 miejsca czy jako tylko 2 miejsca np w jednej osadzie jedno a w innej drugie ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

zajudzony pisze: 03 paź 2021, 23:34 Siema, mam tylko pytanie jak rozumieć warunek konca gry brzmiący, że koniec gry następuje w momencie gdy na planszy będę tylko dwie osady dostępne do najazdu. Czy mam to rozumieć jako dwie pelne osady z 2 slotami czyli 2x2 miejsca czy jako tylko 2 miejsca np w jednej osadzie jedno a w innej drugie ?
https://boardgamegeek.com/thread/248178 ... me-trigger
Chodzi o dwa miejsca z zasobami do najazdu (np. w jednej osadzie, ale niekoniecznie).
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: AntBehindLeaf »

zajudzony pisze: 03 paź 2021, 23:34 Siema, mam tylko pytanie jak rozumieć warunek konca gry brzmiący, że koniec gry następuje w momencie gdy na planszy będę tylko dwie osady dostępne do najazdu. Czy mam to rozumieć jako dwie pelne osady z 2 slotami czyli 2x2 miejsca czy jako tylko 2 miejsca np w jednej osadzie jedno a w innej drugie ?
Cytując MataDora z głównego wątku gry:
MataDor pisze:Coś mi nie pasowało z triggerem zakończenia gry, wiec porównałem instrukcję PL i angielską. I jak się okazało źle grałem bo w Polskiej jest błąd.
W instrukcji PL: koniec gry następuję gdy na planszy pozostaną: tylko 2 Wyprawy lub tylko 2 Osady dostępne do najazdu. Powinno być 2 pola najazdu a nie 2 Osady.
W angielskiej instrukcji jest prawidłowo podane 2 Raid spaces, a nie settlements, jak w Polskiej.
Mooonguard
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2020, 13:04
Has thanked: 2 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Mooonguard »

Faktycznie w polskiej wersji jest błąd. Nie zauważyłem tego wątku wcześniej. Szkoda, ze wydawca nie zdecydował się na erratę: "ok, jest błąd, mała kartka z erratą dołączoną do gry czy info na stronie i byłoby ok". Ale po co? Kupując planszówkę nie płacisz za komponenty tylko też za to, że ktoś grę przetestował w konkretnych warunkach. Tutaj warunek końca gry jest zaburzony. Nie mocno, ale jednak wpływa na końcówkę gry. W mojej pierwszej grze wpłynął na moje decyzje. Szkoda, ze tak zasłużony wydawca nie stanął na wysokości zadania. Nie odpowiedział też ostatecznie moje pytanie w tej sprawie :(
pawel694
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2020, 11:12
Has thanked: 6 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: pawel694 »

Jak wygląda sprawa wymiany członka załogi, gdy ten jest ranny? Obrażenia przechodzą na nowego członka załogi?
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Leliw »

pawel694 pisze: 30 gru 2021, 23:11 Jak wygląda sprawa wymiany członka załogi, gdy ten jest ranny? Obrażenia przechodzą na nowego członka załogi?
Wprawdzie nie znalazłem takiego zapisu w instrukcji, ale wg mnie ranny członek załogi, którego wymieniasz (a więc na własne życzenie tracisz trochę - zapłaciłeś za niego a wymieniasz zanim przyjmie wszystkie możliwe rany i zginie) nie przenosi ran na nowego członka załogi. W instrukcji nie ma zapisu, że takie rany są przenoszone, więc to kolejny argument, że taki członek załogi znika z ranami z planszetki w przypadku jego odrzucenia.
pawel694
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2020, 11:12
Has thanked: 6 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: pawel694 »

Leliw pisze: 31 gru 2021, 11:27
Wprawdzie nie znalazłem takiego zapisu w instrukcji, ale wg mnie ranny członek załogi, którego wymieniasz (a więc na własne życzenie tracisz trochę - zapłaciłeś za niego a wymieniasz zanim przyjmie wszystkie możliwe rany i zginie) nie przenosi ran na nowego członka załogi. W instrukcji nie ma zapisu, że takie rany są przenoszone, więc to kolejny argument, że taki członek załogi znika z ranami z planszetki w przypadku jego odrzucenia.
Myślałem jeszcze o opcji, że przed wymianą członka załogi należy go uleczyć, ale to byłoby chyba zbyt czasochłonne. Czyli wymiana następuje zarówno przez kartę Grabarza jak i w koszarach?
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: AntBehindLeaf »

Nie no w instrukcji jest jasno napisane:

Gracz może jednak odrzucić członka Załogi, by zrobić miejsce. Konie i Orły
nie są odrzucane razem z członkiem Załogi z tego samego pola. Nie ma przeszkód, by
gracz posiadał w swojej Załodze więcej niż jednego jej członka o takiej samej nazwie.


wg angielskiej instrukcji jest podobnie więc nie ma mowy o pomyłce:

Once placed, Crew cannot be moved to a different space on Player Boards. However, players may discard a previously hired Crew Member to make room.

Bez względu czy są na nim rany, czy nie. Nie jest to over powered, bo i tak traci się jedną akcję na werbunek nowego członka, a pod koniec każda akcja jest na wagę złota, więc odrzucanie rannych członków załogi by kupić nowego wcale nie jest takie opłacalne.

edit: nawet autor gry na bgg odpisał w podobnym wątku:

Under "Taking Wounds" on page 8 - "If players were to discard a Crew Member at any point, all Wounds on that Card would also be returned to the Main Supply."

https://boardgamegeek.com/thread/256377 ... est-action
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: inzkulozik »

Cześć,
Czy zdolność orłów x2 ma też zastosowanie przy liczeniu punktów na koniec gry?
Np. zdolność z kart załogi typu: "zdobywasz 1/2/3 PZ za posiadanie 3/4/5 koni na koniec gry".

Nie doszukałem się takiego zapisu wprost w instrukcji
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Leliw »

inzkulozik pisze: 09 kwie 2022, 21:28 Cześć,
Czy zdolność orłów x2 ma też zastosowanie przy liczeniu punktów na koniec gry?
Np. zdolność z kart załogi typu: "zdobywasz 1/2/3 PZ za posiadanie 3/4/5 koni na koniec gry".

Nie doszukałem się takiego zapisu wprost w instrukcji
Oczywiście, że ma :)
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Cześć :wink:

Pytania odnośnie zdolności Grabarza:
1. Czy używając jego zdolności mogę wymienić jego samego na innego członka złogi?
2. Czy dotychczasowy członek załogi, którego wymieniam, wędruje mi na rękę, czy na stos kart odrzuconych?
3. Rozumiem, że w tym wypadku nie opłacam kosztu zatrudnienia nowego członka, bo jest to 'wymiana' a nie 'zatrudnienie'?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

piterro88 pisze: 12 kwie 2022, 18:27 Cześć :wink:

Pytania odnośnie zdolności Grabarza:
1. Czy używając jego zdolności mogę wymienić jego samego na innego członka złogi?
2. Czy dotychczasowy członek załogi, którego wymieniam, wędruje mi na rękę, czy na stos kart odrzuconych?
3. Rozumiem, że w tym wypadku nie opłacam kosztu zatrudnienia nowego członka, bo jest to 'wymiana' a nie 'zatrudnienie'?
Ad 1- Nie, jeśli zagrasz tą kartę z ręki to ona jest odrzucana, no i zagrana karta już nie jest na twojej ręce prawda :wink:
Ad 2- zgodnie z opisem, czyli na rękę
Ad 3- Tak.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 15 kwie 2022, 14:38
piterro88 pisze: 12 kwie 2022, 18:27 Cześć :wink:

Pytania odnośnie zdolności Grabarza:
1. Czy używając jego zdolności mogę wymienić jego samego na innego członka złogi?
2. Czy dotychczasowy członek załogi, którego wymieniam, wędruje mi na rękę, czy na stos kart odrzuconych?
3. Rozumiem, że w tym wypadku nie opłacam kosztu zatrudnienia nowego członka, bo jest to 'wymiana' a nie 'zatrudnienie'?
Ad 1- Nie, jeśli zagrasz tą kartę z ręki to ona jest odrzucana, no i zagrana karta już nie jest na twojej ręce prawda :wink:
Ad 2- zgodnie z opisem, czyli na rękę
Ad 3- Tak.
Ad 1 - A jeśli Grabarz jest już w załodze i zdolność odpalam za pomocą Orła? Wtedy mogę wymienić jego samego, czy muszę wybrać innego członka załogi?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

piterro88 pisze: 15 kwie 2022, 19:07
Dr. Nikczemniuk pisze: 15 kwie 2022, 14:38
piterro88 pisze: 12 kwie 2022, 18:27 Cześć :wink:

Pytania odnośnie zdolności Grabarza:
1. Czy używając jego zdolności mogę wymienić jego samego na innego członka złogi?
2. Czy dotychczasowy członek załogi, którego wymieniam, wędruje mi na rękę, czy na stos kart odrzuconych?
3. Rozumiem, że w tym wypadku nie opłacam kosztu zatrudnienia nowego członka, bo jest to 'wymiana' a nie 'zatrudnienie'?
Ad 1- Nie, jeśli zagrasz tą kartę z ręki to ona jest odrzucana, no i zagrana karta już nie jest na twojej ręce prawda :wink:
Ad 2- zgodnie z opisem, czyli na rękę
Ad 3- Tak.
Ad 1 - A jeśli Grabarz jest już w załodze i zdolność odpalam za pomocą Orła? Wtedy mogę wymienić jego samego, czy muszę wybrać innego członka załogi?
Jak najbardziej, w tej sytuacji możesz wymienić również samego Grabarza :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Paweł54321
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2022, 16:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Paweł54321 »

Mam pytanie odnośnie dwóch dowódców. Jeden ma umiejętność "zrelizuj wyprawę", drugi "pozyskaj orła". Czy wyprawę i orła dostajemy za darmo? Czy może trzeba za to zapłacić?
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Luk83bb »

Wg mnie za wyprawę chyba musisz zapłacić, orła wybierasz z dostępnych za darmo.
Paweł54321
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2022, 16:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Najeźdźcy że Scytii- pytanie i wątpliwości

Post autor: Paweł54321 »

Też tak myślałem. Tylko nie ma jasno tego napisanego w instrukcji. Realizacja wyprawy za darmo była według mnie za mocną umiejętnością.
Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ