Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Seykan »

Czyli nie ma w Internecie dostępnej polskiej instrukcji, tak? Zamówiłem sobie Big Box i chętnie zacząłbym od polskiej instrukcji.
grzged
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2018, 09:40

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: grzged »

Seykan pisze: 04 lut 2021, 09:53 Czyli nie ma w Internecie dostępnej polskiej instrukcji, tak? Zamówiłem sobie Big Box i chętnie zacząłbym od polskiej instrukcji.
Nie ma, najśmieszniejsze jest to, że wydawca gry też nie posiada żadnych plików pdf xd
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Seykan »

grzged pisze: 04 lut 2021, 14:08
Seykan pisze: 04 lut 2021, 09:53 Czyli nie ma w Internecie dostępnej polskiej instrukcji, tak? Zamówiłem sobie Big Box i chętnie zacząłbym od polskiej instrukcji.
Nie ma, najśmieszniejsze jest to, że wydawca gry też nie posiada żadnych plików pdf xd
Haha, no to serio nieźle 😁 No nic, poradzę sobie z angielską raczej bez problemów, ale fajnie byłoby mieć w ojczystym języku, łatwiej się tłumaczy zasady.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: bobule »

Seykan pisze: 04 lut 2021, 09:53 Czyli nie ma w Internecie dostępnej polskiej instrukcji, tak? Zamówiłem sobie Big Box i chętnie zacząłbym od polskiej instrukcji.
Podam mi na pw swojego maila to Ci wyślę, już jakiś czas temu komuś z forum specjalnie zeskanowałem ;)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: malekith_86 »

hmm dość ciekawe
bo ja mam pdf zarówno z instrukcją jak i z kartami osobistości i żetonami ekskomuniki
loga albi nie ma ale skanowane to na pewno nie jest
ale mam ją od początku 2018 roku więc nie potrafię sobie przypomnieć gdzie ją znalazłem
gdyby ktoś chciał to zapraszam na pw
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: xydorux »

Odświeżam temat z pytaniem do osób, które pograły trochę w Lorenzo, jak oceniacie ten tytuł? Zastanawiam się nad dodaniem jej do mojej kolekcji i waham się między tą pozycją a Concordią. Grywam głównie w składzie dwu/trzy osobowym w euraski z mniejszą lub większą interakcją między graczami. Gry, które mocno siedzą w naszym gronie to Brass, Klany Kaledonii, Tzolkin, Troyes, Viti czy Crystal Palace. Ostatnio odkryliśmy również Puerto Rico i także zażarło :) Na której z powyższych dwóch gier powinienem się bardziej skupić? Na razie opcję "obydwie" wolałbym nie rozpatrywać :lol:
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: cezaras »

Dwie bardzo dobre gry.
U nas (przy podobnych grach, które się przyjęły - nie graliśmy tylko w Crystal Palace) lepiej siadło Lorenzo i niezmiennie gramy.
Zazwyczaj w 3-4 osoby.

Oba tytuły można przetestować online.
Lorenzo na yucata, Concordia na boiteajeux.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: seki »

xydorux pisze: 14 kwie 2022, 12:10 Odświeżam temat z pytaniem do osób, które pograły trochę w Lorenzo, jak oceniacie ten tytuł? Zastanawiam się nad dodaniem jej do mojej kolekcji i waham się między tą pozycją a Concordią. Grywam głównie w składzie dwu/trzy osobowym w euraski z mniejszą lub większą interakcją między graczami. Gry, które mocno siedzą w naszym gronie to Brass, Klany Kaledonii, Tzolkin, Troyes, Viti czy Crystal Palace. Ostatnio odkryliśmy również Puerto Rico i także zażarło :) Na której z powyższych dwóch gier powinienem się bardziej skupić? Na razie opcję "obydwie" wolałbym nie rozpatrywać :lol:
Dla mnie zdecydowanie Lorenzo jest lepszą grą. Mam obie ale Concordia dla mnie jest zbyt powtarzalna. Lorenzo z kolei jest bardzo regrywalny bo choć karty w każdej rozgrywce wychodzą inne to ich kolejność i inni gracze, wpływają na konieczność stosowania różnorodnych strategii.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: probbi »

U mnie Concordia mimo tego, zę bardzo dobra byla też zbyt powtarzalna. Wydawało mi się, że nie ważne co zrobiei tak gra polega na tym, żębym wystawił jak najwiecej domków w jak największej ilości prowincji. Lorenzo wypada tutaj wg mnie dużo lepiej
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: planszufka »

probbi pisze: 14 kwie 2022, 14:01 U mnie Concordia mimo tego, zę bardzo dobra byla też zbyt powtarzalna. Wydawało mi się, że nie ważne co zrobiei tak gra polega na tym, żębym wystawił jak najwiecej domków w jak największej ilości prowincji. Lorenzo wypada tutaj wg mnie dużo lepiej
podpisuje sie pod tym obiema rekami - mialem dokladnie takie samo wrazenie i Concordia wyleciala, a Lorenzo jest w kolekcji
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: PanOddjob »

Ja też dużo bardziej polecam Lorenzo z tą uwagą, że na 2 totalnie mi nie siadł. Może inni mają odmienne spostrzeżenia ale w 2 osoby robi się niepoważnie ciasny i co rundę trzeba marnować jednego workera żeby przejąć znacznik pierwszego gracza bo inaczej prawdopodobnie nie odpalisz produkcji. W Concordię nigdy nie grałem na 2 osoby ale przypuszczam, że tam też może to nie być optymalny skład. W każdym razie Lorenzo super gra na 3 i 4 osoby polecam 😁
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: probbi »

PanOddjob pisze: 14 kwie 2022, 14:14 Ja też dużo bardziej polecam Lorenzo z tą uwagą, że na 2 totalnie mi nie siadł. Może inni mają odmienne spostrzeżenia ale w 2 osoby robi się niepoważnie ciasny i co rundę trzeba marnować jednego workera żeby przejąć znacznik pierwszego gracza bo inaczej prawdopodobnie nie odpalisz produkcji. W Concordię nigdy nie grałem na 2 osoby ale przypuszczam, że tam też może to nie być optymalny skład. W każdym razie Lorenzo super gra na 3 i 4 osoby polecam 😁
Większosć rozgrywek mam na 2 osoby. Wczoraj jak grałem, to produkcję odpaliłem RAZ, a skupiłem się na przemyśle. JEst dużo opcji
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: seki »

probbi pisze: 14 kwie 2022, 15:38
PanOddjob pisze: 14 kwie 2022, 14:14 Ja też dużo bardziej polecam Lorenzo z tą uwagą, że na 2 totalnie mi nie siadł. Może inni mają odmienne spostrzeżenia ale w 2 osoby robi się niepoważnie ciasny i co rundę trzeba marnować jednego workera żeby przejąć znacznik pierwszego gracza bo inaczej prawdopodobnie nie odpalisz produkcji. W Concordię nigdy nie grałem na 2 osoby ale przypuszczam, że tam też może to nie być optymalny skład. W każdym razie Lorenzo super gra na 3 i 4 osoby polecam 😁
Większosć rozgrywek mam na 2 osoby. Wczoraj jak grałem, to produkcję odpaliłem RAZ, a skupiłem się na przemyśle. JEst dużo opcji
To prawda, że są inne opcje ale mnie również to nie pasowało w rozgrywkach dwuosobowych, że jeśli oboje gracze mają karty produkcyjne bądź te drugie to pierwsze zagrania były takie zero-jedynkowe. Albo ja albo Ty. Również wolę Lorenzo na więcej graczy choć oczywiście na 2 nadal może się podobać bo właściwie mechanicznie niczym się nie różni a rozwój własnego poletka wygląda podobnie.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Uncle_Grga »

Ta gra to.. jakiś fenomen, ale i kuriozum równocześnie. Od komponentu po opakowanie.. a może nawet dalej:

1) sprawdzałem specjalnie na scorpal.. ląduje na stole.. 1x do roku..
2) pomimo tego w zasadzie - nie potrzebuję przypominać sobie zasad, mechanizmy albo są tak intuicyjne, albo tak wryly mi się w pamięć, że pomimo sporadycznych rozgrywek - po prostu pamiętam..
3) każda z rozgrywek jest bajerancka.. ba, po każdej mam taki gong: łał jakie to jest dobre, jak było przyjemnie..
4) po każdej rozgrywce pada pytanie: dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Nie gramy.. gramy tak rzadko.. itp
5) za każdym razem jest obietnicą poprawy: no teraz królewno, teraz to już będziesz grana..
6) za każdym razem - wraca za rok..

Ekstremalnie elegancka.. bez żadnego wydaje się zbędnego mechanizmu.. zbilansowana.. wielka przestrzen do zmasterowania a jednocześnie prosta i intuicyjna.. I tak ohydnie brzydka..

I jeszcze kupiłem ją za złotówkę.. jako dodatek do Marco Polo. W przeszłości wielokrotnie planowałem pozbyć się jej, pożyczałem.. zawsze wracała, często niegrana.

Dziś chyba jeden z pewników do wieczności w kolekcji. Jedna z ostatnich do oddania.

Ehh.. Lorenzo, Lorenzo.. Co z tobą bidulo jest nie tak..?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: EsperanzaDMV »

Uncle_Grga pisze: 14 maja 2022, 10:54Ehh.. Lorenzo, Lorenzo.. Co z tobą bidulo jest nie tak..?
Odpowiadam: Klemens Franz :lol:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Tomzaq »

Ja tam lubię gry malowane przez Klemensa Franza.Ale chyba należę do bardzo rzadkich wyjątków. :D
Jego gry są bardzo czytelne, oczywiste. I być może dlatego jak się taka grę wyciągnie po roku to wiadomo jak grać. A być może to po prostu genialny przykład włoskiego designu?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Arcziwald »

Tym bardziej szkoda, że nigdy u nas nie wyszedl dodatek :?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: rav126 »

Arcziwald pisze: 15 maja 2022, 21:10 Tym bardziej szkoda, że nigdy u nas nie wyszedl dodatek :?
Ale można było go kupić w Planszostrefie czy ściągnąć przez Amazon. Fakt, tanio nie wychodziło, ale jest wart tych pieniędzy.
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: _leigam_ »

Arcziwald pisze: 15 maja 2022, 21:10 Tym bardziej szkoda, że nigdy u nas nie wyszedl dodatek :?
ja sobie kupiłem już jakiś czas temu wersje multilanguage bigboxa (oczywiście bez polskiego), a polską sprzedałem, instrukcje do podstawki mam w pdf jakby co, a dodatki jak już będę wprowadzał to się jakoś rozkmini.

Gra jest świetna! i mi totalnie nie przeszkadzają grafiki, są nawet fajne, mają swój styl.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: XLR8 »

Gra jest bardzo dobra, ale jak dla nas brakuje jej tego czegoś żeby była wybitna. Niestety po chyba 8 partiach poleciała że względu na element losowy, a mianowicie kostki czasami potrafiły bardzo namieszać.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: probbi »

XLR8 pisze: 16 maja 2022, 11:50 Gra jest bardzo dobra, ale jak dla nas brakuje jej tego czegoś żeby była wybitna. Niestety po chyba 8 partiach poleciała że względu na element losowy, a mianowicie kostki czasami potrafiły bardzo namieszać.
kostki są tu najbardziej sprawiedliwe spośród gier kostkowych, ponieważ rzucamy wynik dla wszystkich a nie każdy dla siebie. Więc jeżeli masz niskie rzuty, to wszyscy mają je kiepskie.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: XLR8 »

probbi pisze: 16 maja 2022, 11:57
XLR8 pisze: 16 maja 2022, 11:50 Gra jest bardzo dobra, ale jak dla nas brakuje jej tego czegoś żeby była wybitna. Niestety po chyba 8 partiach poleciała że względu na element losowy, a mianowicie kostki czasami potrafiły bardzo namieszać.
kostki są tu najbardziej sprawiedliwe spośród gier kostkowych, ponieważ rzucamy wynik dla wszystkich a nie każdy dla siebie. Więc jeżeli masz niskie rzuty, to wszyscy mają je kiepskie.
Tak, ale dochodzi aspekt pierwszego gracza i to jakiej kości kto potrzebuje. Tak jak pisałem jest to naprawdę dobra gra, tylko ta losowość to jednak coś co finalnie przeważyło szalę na jej niekorzyść.
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: _leigam_ »

XLR8 pisze: 16 maja 2022, 11:50 Gra jest bardzo dobra, ale jak dla nas brakuje jej tego czegoś żeby była wybitna. Niestety po chyba 8 partiach poleciała że względu na element losowy, a mianowicie kostki czasami potrafiły bardzo namieszać.
Oczywiście element losowy jest, ale dla wszystkich taki sam i sami podejmujemy ryzyko czy brać kartę produkcji z 6 oczkami + możemy się zabezpieczać przed złym losowaniem.

Poza tym to gra na 60-90 min więc też się inaczej podchodzi do losowości.

A co do pierwszego gracza, to znów jest decyzja kiedy iść po zmianę kolejności. Czasem pierwszy gracz może np wziąść 3 karty, ale też musi być na to przygotowany i mysi go być na to stać. Zresztą wydaje mi się że jest sporo dobrych opcji i raczej ten pierwszy gracz nie ma zbyt często oczywistego wyboru.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: Uncle_Grga »

probbi pisze: 16 maja 2022, 11:57
XLR8 pisze: 16 maja 2022, 11:50 Gra jest bardzo dobra, ale jak dla nas brakuje jej tego czegoś żeby była wybitna. Niestety po chyba 8 partiach poleciała że względu na element losowy, a mianowicie kostki czasami potrafiły bardzo namieszać.
kostki są tu najbardziej sprawiedliwe spośród gier kostkowych, ponieważ rzucamy wynik dla wszystkich a nie każdy dla siebie. Więc jeżeli masz niskie rzuty, to wszyscy mają je kiepskie.
Otóż to. To taki przedłużony miedzyrundowy setup, tak więc kostki co do zasady zwiększają regrywalnosc, a nie generują losowość.

A jak komuś się nie podoba, to niech ustali wyniki na początku i zostawi je na całą grę. Tak też można zagrać - pamiętam pierwszą rozgrywkę przed laty. Niedoczytalismy i chyba dopiero w połowie zorientowaliśmy się, że w każdej rundzie 1. Gracz rzuca kostką.. I co? Nic, też działało.. :lol:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Post autor: rav126 »

j/w chyba najbardziej sprawiedliwa gra z kośćmi w którą grałem. W takim Gangesie, mimo, że masz sporo kości i teoretycznie zawsze coś powinno Ci podejść, to możesz mieć taką partię, że nic tylko płakać. A tu - do prawie każdej rundy musisz się jakoś przygotować, czy to mieć fioletowych gości, czy złoto na karty czy surowce. Gra, mimo, że jest mocno taktyczna, to jednak jakiś pomysł na partię trzeba mieć. No i na pewno pomaga znajomość talii, które całe przechodzą w trakcie gry. No chyba, że piąta wieża z dodatku - tam nie wchodzą wszystkie karty, za to mają dość ciekawe działanie. Lorenzo, wspaniała gra, w którą nie chcą grać dziady z mojej grupy :(
ODPOWIEDZ