Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Haniel »

bexolini pisze: 11 kwie 2022, 08:47 Pytanko.
1. Karta taktyki Szał (w ang pewnie Rage) mówi o tym by ją zagrać trzeba mieć 3 nie sąsiadujących żołnierzy na karcie hordy. Teraz nie mogę znaleźć nigdzie w instrukcji jak się sąsiaduje. Na ukos np spearmani moga sąsiadować ? czy tylko w pionie i poziomie liczymy sąsiadowanie. Tak bym to rozumiał ponieważ Kawalerzysta również nie może na ukos się stawiać :D

2. Czy jeżeli Bannermana traktujemy jako Spearmana, to efekty dotyczące Spearmanów również działają na Bannermanów ?
1. Tylko w pionie i w poziomie :)
2. Nie, Bannerman to osobna jednostka, po prostu atakuje jak spearman i w tym traktujemy go jak spearmana, że może pójść tylko do pierwszego rzędu :)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Nidhogg »

Czy jak buduje się mur to trzeba zapłacić jednym typem surowca czy mogę mieszać surowce by wybudować mury?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

Nidhogg pisze: 11 kwie 2022, 20:13 Czy jak buduje się mur to trzeba zapłacić jednym typem surowca czy mogę mieszać surowce by wybudować mury?
Mieszaj mieszaj i nie zapomnij, że zasoby bierzesz przedewszystkim z dotacji.
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Haniel »

Nidhogg pisze: 11 kwie 2022, 20:13 Czy jak buduje się mur to trzeba zapłacić jednym typem surowca czy mogę mieszać surowce by wybudować mury?
Możesz mieszać, z tym że pamiętaj, że najpierw wydajesz surowce z magazynu oraz nie możesz budować muru ani barykad za Chi, chyba że masz jakąś umiejętność specjalną :)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Seraphic_Seal »

EDIT: Dobra, w tamtym dziale temat nazywa się "Great Wall" a ja wyszukiwałem "Wielki Mur". Już tam samemu napisałem, więc najlepiej usunąć ten post zamiast go przenosić.

Może trochę nie ten temat, ale innego na temat tej gry jeszcze nie ma. A w sumie trochę zasad to dotyczy xdd

Myślicie, że jest sens brać Wielki Mur zupełnie jednorazowo na klub gier planszowych: maksymalnie 4 godziny, raczej gracze siedzący w mniejszych tytułach a nie wyjadacze tych większych, i pierw trzeba by im w 100% grę wytłumaczyć. Coś w ten deseń próbowaliśmy już z Scythe, więc do tego jak to się porównuje? Idzie coś w te 4 godziny ugrać?
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2022, 14:53 przez Seraphic_Seal, łącznie zmieniany 1 raz.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: sleyoo »

Czy z karty rozkazu atakuje wszystkimi swoimi żołnierzami wystawionymi na kartach hordy czy tylko łucznikami wystawionymi na murach?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

sleyoo pisze: 13 kwie 2022, 21:32 Czy z karty rozkazu atakuje wszystkimi swoimi żołnierzami wystawionymi na kartach hordy czy tylko łucznikami wystawionymi na murach?
Żołnierzami w strefie obrony + łucznicy. Ci co na kartach są zostają tam, aż przegramy lub wygramy na karcie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Haniel »

Seraphic_Seal pisze: 13 kwie 2022, 21:17 Może trochę nie ten temat, ale innego na temat tej gry jeszcze nie ma. A w sumie trochę zasad to dotyczy xdd

Myślicie, że jest sens brać Wielki Mur zupełnie jednorazowo na klub gier planszowych: maksymalnie 4 godziny, raczej gracze siedzący w mniejszych tytułach a nie wyjadacze tych większych, i pierw trzeba by im w 100% grę wytłumaczyć. Coś w ten deseń próbowaliśmy już z Scythe, więc do tego jak to się porównuje? Idzie coś w te 4 godziny ugrać?
Lepiej pewnie zadać to pytanie w wątku na forum ogólnym, ale zaraz pewnie ktoś przeniesie, więc luz.

Wg mnie tak, jak znasz grę to na 4p 3h to jest raczej maks, ale na naukę dla spokoju bym powiedział, że "uczymy się zasad, zagramy z dwie rundy, bo pewnie trochę zejdzie, ale na przyszłość będziemy umieć :)"
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Seraphic_Seal »

Haniel
Dobra, w tamtym dziale temat nazywa się "Great Wall" a ja wyszukiwałem "Wielki Mur", dlatego go nie znalazłem :roll: faktycznie za chwilę tam to trochę dokładniej opiszę
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: sleyoo »

Jeśli jest odpalona aktywacja specjalna i są tam urzędnicy różnych graczy to zbierają surowce lub robią akcje z danego pola.
A potem jest odpalana normalna aktywacja po karcie rozkazu.

Czy znów wszyscy tam obecni zbierają surowce ?
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Haniel »

sleyoo pisze: 15 kwie 2022, 16:23 Jeśli jest odpalona aktywacja specjalna i są tam urzędnicy różnych graczy to zbierają surowce lub robią akcje z danego pola.
A potem jest odpalana normalna aktywacja po karcie rozkazu.

Czy znów wszyscy tam obecni zbierają surowce ?
Specjalna aktywacja powoduje, że robisz akcję/zbierasz surowce i także zabieracie swoich urzędników, więc jeśli użyliście specjalnej, to nikogo już tam nie będzie potem :)
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: sleyoo »

Haniel pisze: 15 kwie 2022, 17:32
sleyoo pisze: 15 kwie 2022, 16:23 Jeśli jest odpalona aktywacja specjalna i są tam urzędnicy różnych graczy to zbierają surowce lub robią akcje z danego pola.
A potem jest odpalana normalna aktywacja po karcie rozkazu.

Czy znów wszyscy tam obecni zbierają surowce ?
Specjalna aktywacja powoduje, że robisz akcję/zbierasz surowce i także zabieracie swoich urzędników, więc jeśli użyliście specjalnej, to nikogo już tam nie będzie potem :)
Ehh
To grałem źle:( to jest chyba najgorzej napisana instrukcja jaka mam.
Czyli po specjalnej aktywacji zabieramy wszystkich urzędników że wszystkich pól czy tylko z tej aktywowanej?
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Haniel »

sleyoo pisze: 15 kwie 2022, 17:47
Haniel pisze: 15 kwie 2022, 17:32
sleyoo pisze: 15 kwie 2022, 16:23 Jeśli jest odpalona aktywacja specjalna i są tam urzędnicy różnych graczy to zbierają surowce lub robią akcje z danego pola.
A potem jest odpalana normalna aktywacja po karcie rozkazu.

Czy znów wszyscy tam obecni zbierają surowce ?
Specjalna aktywacja powoduje, że robisz akcję/zbierasz surowce i także zabieracie swoich urzędników, więc jeśli użyliście specjalnej, to nikogo już tam nie będzie potem :)
Ehh
To grałem źle:( to jest chyba najgorzej napisana instrukcja jaka mam.
Czyli po specjalnej aktywacji zabieramy wszystkich urzędników że wszystkich pól czy tylko z tej aktywowanej?
No jak ze wszystkich :d Jeśli wybierasz jakąś lokację, żeby przeprowadzić specjalna aktywację, to po prostu ta lokacja się odpala, zbieracie rzeczy i lecicie dalej ze standardowymi aktywacjami :)
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 319
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: xtomashx »

Jak to jest z tymi doradcami. Można mieć więcej aktywnych niż jednego? Bo w sumie tak zrozumieliśmy instrukcję i graliśmy, że po dobraniu nowego wybieramy czy wstawić go pod generała czy wymienić z tym jednym aktywnym.
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Lukashi »

Możesz mieć ilu chcesz, niczego nie wymieniasz tylko dokładasz nowych
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 319
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 45 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: xtomashx »

Kolejne pytanie. Niektóre hordy mają cechę która nie pozwala uzdrawiać jednostek. Z kolei jest kilka kart doradców którzy np nie pozwalają ginąc konkretnym jednostką. Które teksty mają przewagę nad sobą? Na hordach czy kartach?

Drugie. Co się stanie jak skończą się żetony hańby, a mamy dostać kolejny?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

xtomashx pisze: 22 kwie 2022, 22:31 Kolejne pytanie. Niektóre hordy mają cechę która nie pozwala uzdrawiać jednostek. Z kolei jest kilka kart doradców którzy np nie pozwalają ginąc konkretnym jednostką. Które teksty mają przewagę nad sobą? Na hordach czy kartach?

Drugie. Co się stanie jak skończą się żetony hańby, a mamy dostać kolejny?
1. Nie jest to nigdzie wyjaśnione, ale obstawiałbym, że tekst hordy jest ważniejszy. Tekst doradcy modyfikuje podstawowe zasady gry, karta hordy zabrania i tyle.

2. Jest na początku instrukcji. Z tego co kojarzę to w tym roku kończycie grę, a dodatkowo natychmiast tracicie 5 punktów chwały per żeton, ale to doczytaj dla pewnosci. Jest na pewno w instrukcji.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Lukashi »

Hardkor pisze: 22 kwie 2022, 23:17
xtomashx pisze: 22 kwie 2022, 22:31 Kolejne pytanie. Niektóre hordy mają cechę która nie pozwala uzdrawiać jednostek. Z kolei jest kilka kart doradców którzy np nie pozwalają ginąc konkretnym jednostką. Które teksty mają przewagę nad sobą? Na hordach czy kartach?

Drugie. Co się stanie jak skończą się żetony hańby, a mamy dostać kolejny?
1. Nie jest to nigdzie wyjaśnione, ale obstawiałbym, że tekst hordy jest ważniejszy. Tekst doradcy modyfikuje podstawowe zasady gry, karta hordy zabrania i tyle.

2. Jest na początku instrukcji. Z tego co kojarzę to w tym roku kończycie grę, a dodatkowo natychmiast tracicie 5 punktów chwały per żeton, ale to doczytaj dla pewnosci. Jest na pewno w instrukcji.
1. A jaki jest polski wording tych doradców? O ile niczego nie pominąłem nie istnieje efekt mówiący o tym, że jakiś żołnierz staje się nieśmiertelny, a jedynie że jego uratowanie jest za darmo (zamiast za 2 chi). Więc nie ma tu czego wyjaśniać bo nie są to sprzeczne efekty. Horda mówi, że nie można nikogo ratować (niezależnie czy to by kosztowało 0 czy 2) i to jest nadrzędne.

2. Dobrze kojarzysz. Zamiast żetonu natychmiast -5H i kończymy grę w tym roku.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Casiliasplp »

Ja mam jedno pytanko :D

Można zagrać kartę taktyki dla samego zagrania?
np. Każda zakryta rana podwaja nagrodę (surowce) z karty, ale ja staje na punktach czyli nic się nie dzieje.
Ale mam kartę doradcy która mówi że zawsze jak zagram kartę taktyki dostaje 2ptk.

i jeszcze jedno :D

Czy można najpierw zagrać kartę taktyki przy pokonaniu hordy jedną, a potem zagrać kartę ratowanie jednostek? Czy to jest jakby jedna faza, a nie można zagrać 2 kart jednocześnie?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2022, 08:05 przez Casiliasplp, łącznie zmieniany 1 raz.
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Lukashi »

Casiliasplp pisze: 24 kwie 2022, 19:40 Ja mam jedno pytanko :D

Można zagrać kartę akcji dla samego zagrania?
np. Każda zakryta rana podwaja nagrodę (surowce) z karty, ale ja staje na punktach czyli nic się nie dzieje.
Ale mam kartę doradcy która mówi że zawsze jak zagram kartę taktyki dostaje 2ptk.

i jeszcze jedno :D

Czy można najpierw zagrać kartę taktyki przy pokonaniu hordy jedną, a potem zagrać kartę ratowanie jednostek? Czy to jest jakby jedna faza, a nie można zagrać 2 kart jednocześnie?
Chodziło chyba o karty taktyki - można, o ile jest spełniony warunek. Czyli w tym przypadku można podwoić nagrody zasobowe i nie skorzystać z efektu. Nie można by było na przykład zagrać taktyki mówiącej o ostatniej ranie jeśli takiej nie zadajemy.

Nie można zagrać dwóch kart taktyki w takiej sytuacji - pomiędzy nie ma żadnej decyzji graczy, nie zmieniła się faza (nadal rozpatrujemy fazę sprawdzania pokonanych hord), jest to traktowane jako ten sam moment.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: sleyoo »

Witam

Obrazek

Czy mając tę kartę mogę po swojej aktywacji przenieść 2 urzędników na dowolne pole i oni czekają tam na aktywację kolejnego gracza?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

sleyoo pisze: 25 kwie 2022, 11:24 Witam
Spoiler:
Czy mając tę kartę mogę po swojej aktywacji przenieść 2 urzędników na dowolne pole i oni czekają tam na aktywację kolejnego gracza?
Tak. Zrobiłeś swoje aktywacje. Nastepnie uzywasz doradcy czyli 2 gosci mozesz gdzies dac (z puli albo planszy) i normalnie rozpatrujecie kolejna karte rozkazu.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: wronek_87 »

PYTANIE DOTYCZĄCE DODATKU "CZARNY PROCH"
Gdzie są umieszczane Machiny Wojenne? W instrukcji jest odnośnik do jakiegoś "X", który na grafice oznacza Wieżę (a Wieża to miejsce na Włócznika). Na różnych zdjęciach w necie widziałem je ustawione na kondygnacji Muru lub na polach Barykad - czy w takim razie wtedy zajmuje Pole Ostrzału lub uniemożliwia wybudowanie Barykady? Na forum zagranicznym pisali, że są one umieszczane w Strefie Odpoczynku. Czy wiadomo gdzie na pewno należy je umieścić? Ja obstawiałbym Strefę Odpoczynku.
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Haniel »

Tak, w strefie odpoczynku. Maksymalnie dwie na strefę, ale maszyny nie blokują żadnych innych spotów :)
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Great Wall / Wielki Mur - pytania o zasady

Post autor: Casiliasplp »

Hardkor pisze: 25 kwie 2022, 11:42
sleyoo pisze: 25 kwie 2022, 11:24 Witam
Spoiler:
Czy mając tę kartę mogę po swojej aktywacji przenieść 2 urzędników na dowolne pole i oni czekają tam na aktywację kolejnego gracza?
Tak. Zrobiłeś swoje aktywacje. Nastepnie uzywasz doradcy czyli 2 gosci mozesz gdzies dac (z puli albo planszy) i normalnie rozpatrujecie kolejna karte rozkazu.
A tej zdolności nie należy rozpatrzyć przed aktywacją wszystkich zajętych pól na planszy? Chodzi mi to o że powinien dołożyć dwóch urzędników a potem dopiero odpalamy lokacje?
Hala Madrid
ODPOWIEDZ