Great Western Trail (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 458
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Faza B opisuje to tak w polskiej instrukcji |"Gdy już wybierzesz miasto, weź jeden dysk ze swojej planszy i połóż go na polu miasta (lub na dyskach innych graczy, które już się tam znajdują). Pamiętaj, że istnieją dwa typy pól dysków na twojej planszy – oznaczone białymi i ciemnymi narożnikami.
1. Dysk z pola z białymi narożnikami możesz umieścić na polu dowolnego miasta.
2. Dysk z pola z ciemnymi narożnikami możesz umieścić wyłącznie na polu miasta z ciemnymi narożnikami."

Dalej jest już o tym co poszczególne pola odblokowują. O ile czegoś nie przeoczyłem to nie widzę takiej zasady w tej edycji. Poprawi mnie ktoś?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1151 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

SetkiofRaptors pisze: 16 kwie 2022, 15:59 Faza B opisuje to tak w polskiej instrukcji |"Gdy już wybierzesz miasto, weź jeden dysk ze swojej planszy i połóż go na polu miasta (lub na dyskach innych graczy, które już się tam znajdują). Pamiętaj, że istnieją dwa typy pól dysków na twojej planszy – oznaczone białymi i ciemnymi narożnikami.
1. Dysk z pola z białymi narożnikami możesz umieścić na polu dowolnego miasta.
2. Dysk z pola z ciemnymi narożnikami możesz umieścić wyłącznie na polu miasta z ciemnymi narożnikami."

Dalej jest już o tym co poszczególne pola odblokowują. O ile czegoś nie przeoczyłem to nie widzę takiej zasady w tej edycji. Poprawi mnie ktoś?
Odwrócili kolory pól na dyski (łatwiejsze: czarne, trudniejsze: białe) czy to po prostu błąd w instrukcji? (bo nie zakładam, że to świadoma zmiana reguły).
Jaki kolor mają pola miast najbardziej oddalonych od Kansas?
Spoiler:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 458
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Nie grałem w poprzednią edycje więc nie wiem. Moim zdaniem nigdzie w instrukcji nie ma słowa o tym aby robić to w konkretnej kolejności, że należy najpierw się pozbyć czarnych, aby móc wykładać białe dyski na czarne pola. Wertuje któryś raz, nie widzę.
Bruno pisze: 16 kwie 2022, 19:28 (bo nie zakładam, że to świadoma zmiana reguły).
Czyli zakładasz, że to błąd, czemu w zasadzie? Taka superistotna była ta zasada?
Bruno pisze: 16 kwie 2022, 19:28 Jaki kolor mają pola miast najbardziej oddalonych od Kansas?
Najpierw miasta mają białe tła, potem im dalej od Kansas City czarne, z wyjątkiem Pitsburga który tło ma białe.

Edit: Jaki był wording tej zasady w pierwszej edycji? Ktoś może wkleić cytat z zasad?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Platfus
Posty: 26
Rejestracja: 21 paź 2020, 17:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Platfus »

Znacznik z pola
z białymi narożnikami
możesz umieścić na
dowolnym polu miasta.
Znacznik z pola
z czarnymi narożnikami
możesz umieścić wyłącznie na polu miasta z czarnymi narożnikami.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2022, 23:01 przez Platfus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 997
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 738 times
Been thanked: 223 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Beskid »

Vanatox pisze: 16 kwie 2022, 14:23 No debilizm...
Podbijam, Lacerta jest na rynku na tyle długo, że takie znaczące funkcjonalnie detale powinny być weryfikowane.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

Beskid pisze: 16 kwie 2022, 20:49
Vanatox pisze: 16 kwie 2022, 14:23 No debilizm...
Podbijam, Lacerta jest na rynku na tyle długo, że takie znaczące funkcjonalnie detale powinny być weryfikowane.
Lacerta nie ma nic do tego, jeżeli tak insert zaprojektował producent. Nowe matryce do produkcji to koszt dziesiątek tysięcy dolarów.
sasquach
Posty: 1834
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 588 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: sasquach »

NestorZolo pisze: 16 kwie 2022, 15:37 Nie wiem jak jest w nowej edycji, ale w starej białe dyski można kłaść na czarne, dopiero jak już nie ma na planszetce czarnych.
W którym miejscu instrukcji masz taką informację w starej instrukcji?
Bruno pisze: 16 kwie 2022, 19:28 Odwrócili kolory pól na dyski (łatwiejsze: czarne, trudniejsze: białe) czy to po prostu błąd w instrukcji? (bo nie zakładam, że to świadoma zmiana reguły).
Jaki kolor mają pola miast najbardziej oddalonych od Kansas?
Spoiler:
Miasta mają takie same kolory w obu edycjach. Zasady też są takie same - białe na dowolnym, czarne na czarnym. O co chodzi?
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 997
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 738 times
Been thanked: 223 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Beskid »

poxi pisze: 16 kwie 2022, 20:57 Lacerta nie ma nic do tego, jeżeli tak insert zaprojektował producent. Nowe matryce do produkcji to koszt dziesiątek tysięcy dolarów.
Przy lokalizacji nie mają prototypu do którego mogą zgłaszać uwagi?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Cezary1916 »

W starej edycji jest tak w instrukcji
Obrazek
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 458
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Beskid pisze: 16 kwie 2022, 21:14
poxi pisze: 16 kwie 2022, 20:57 Lacerta nie ma nic do tego, jeżeli tak insert zaprojektował producent. Nowe matryce do produkcji to koszt dziesiątek tysięcy dolarów.
Przy lokalizacji nie mają prototypu do którego mogą zgłaszać uwagi?
Do wypraski to se mogą zgłosić i co? Matryce już powstały.
Cezary1916 pisze: 16 kwie 2022, 21:28 W starej edycji jest tak w instrukcji
Dziękuję. Chyba praktycznie identycznie (nie sprawdzałem co do przecinka) jest w 2 edycji. Zatem ktoś tutał grał źle i wprowadził tylko zamieszanie :roll: a moją uwagę o biało czarnych polach miast uważam nadal za uzasadnioną :D
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2022, 21:35 przez SetkiofRaptors, łącznie zmieniany 1 raz.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 997
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 738 times
Been thanked: 223 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Beskid »

SetkiofRaptors pisze: 16 kwie 2022, 21:31 Do wypraski to se mogą zgłosić i co? Matryce już powstały.
Gdzie powstały? Nie chce mi się wierzyć, że to leci bez próbnych egzemplarzy. Poza tym to jest spory mankament przy reedycji i warto wskazać winnego bo ktoś ten projekt akceptuje.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1640
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: nidhog »

Beskid pisze: 16 kwie 2022, 22:32
SetkiofRaptors pisze: 16 kwie 2022, 21:31 Do wypraski to se mogą zgłosić i co? Matryce już powstały.
Gdzie powstały? Nie chce mi się wierzyć, że to leci bez próbnych egzemplarzy. Poza tym to jest spory mankament przy reedycji i warto wskazać winnego bo ktoś ten projekt akceptuje.
Przede wszystkim spolszczenia ( jak i inne języki oczywiście) powstają jednocześnie przy produkcji podstawowej wersji ( najczęściej angielskiej). Wynika to z potrzeby wyprodukowania gier przy jak najmniejszych kosztach poniesionych. Wiadomo, im więcej sztuk tym taniej. Branża planszówkowa i tak leci na bardzo niskiej marży. Prosty dowód na to? Podwodne miasta - to nie tak, że Portal nie chce. Tylko Delicious Games zbiera chętnych z wszystkich krajów i dopiero powstanie dodruk. A że angielska wersja jest wciąz w dystrybucji z poprzedniego druku - nie pomaga. Dlatego też wydawca polskiej wersji nie ma zazwyczaj nic do gadania w przypadku elementów nie wymagających tłumaczenia. Mógłby te elementy poprawić na swój koszt, ale za to nikt nie podziękuje. Prędzej odezwą się głosy "czemu tak drogo?"

Druga sprawa: nie podoba Ci się to, że wypraska nie mieści dodatku, który już wyszedł. A ja powiem - nie nie wyszedł, bo skoro zmienili elementy z 1 edycji w stosunku do drugiej - tak może też być z dodatkiem.
A poza tym - wydawca wydaje dodatek w ładnym pudełku i nie może zakładać, ze od razu je ktoś wywali, bo chce trzymać wszystko w jednym pudełku. Ja tak robię. Ale jest mnóstwo osób, które trzyma wszystko w pudełkach jak kupili.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 997
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 738 times
Been thanked: 223 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Beskid »

Nie zgodzę się z Tobą. To jest reedycja w pierwszym druku, dosyć zaawansowanej gry euro, a nie familijnej karcianki. Wiadomo jaki jest target, koszulkuje i oczekuje poprawionego wydania, przemyślanego również od strony organizacji w pudle. Od krajowego wydawcy oczekuję, że będzie w naszym interesie zgłaszał takie uchybienia. Nie, nie sądzę aby koszt bardziej przemyślanej wypraski wpływał tutaj na cenę. Prawdopodobnie nikt się nad tym nie pochylił i mamy co mamy. Słuszne są te uwagi bo nie wierzę aby ta reedycja nie przeszła testów projektowych gdzie wydawnictwa mają jakiś bazowy egzemplarz do wglądu zanim zlecenie poleci do Chin.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1640
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: nidhog »

Beskid pisze: 16 kwie 2022, 23:53 Nie zgodzę się z Tobą. To jest reedycja w pierwszym druku, dosyć zaawansowanej gry euro, a nie familijnej karcianki. Wiadomo jaki jest target, koszulkuje i oczekuje poprawionego wydania, przemyślanego również od strony organizacji w pudle. Od krajowego wydawcy oczekuję, że będzie w naszym interesie zgłaszał takie uchybienia. Nie, nie sądzę aby koszt bardziej przemyślanej wypraski wpływał tutaj na cenę. Prawdopodobnie nikt się nad tym nie pochylił i mamy co mamy. Słuszne są te uwagi bo nie wierzę aby ta reedycja nie przeszła testów projektowych gdzie wydawnictwa mają jakiś bazowy egzemplarz do wglądu zanim zlecenie poleci do Chin.
Twoje oczekiwania niekoniecznie muszą się pokrywać z planem wydawcy, czy dystrybutora. Wszystko zależy od tego jaki jest plan marketingowy i jakie koszty. A czy to karcianka czy zaawansowane Euro - co za różnica?
Praga Caput Regni, Bonfire, Arnak Boonlake wcale nie mają wypraska. Dlaczego skoro to pomijalny koszt?
Możliwe że masz rację, że się nikt nad tym nie pochylił.
Na pewno masz rację, ze taka wypraska powinna być w takich grach ( to również moje podejście). Gra ma służyć do grania, a nie do szukania elementów i godzinnego setupu.

Ale moim zdaniem przy reedycji nie mieli ważniejsze priorytety niż wypraska mieszcząca też dodatek. I na pewno Lacerta miała niewiele do powiedzenia jak będą wyglądać elementy ( poza tłumaczeniem).
Zawsze jest ryzyko przy nowej edycji co się stanie z starszą wersją. Czy posiadacze poprzedniej kupią nową. Czy stara ruszy w rynek.
Mi się nie podoba nowa. Bo to dla mnie taka adaptacja Netflixa. I dlatego kupiłem starą niedawno ;) A nowej nie zamierzam.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 997
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 738 times
Been thanked: 223 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Beskid »

Zasadniczo wznowienie po liftingu zawsze jest skazane na porównania z wersją pierwotną. Zwlaszcza tam gdzie target jest bardziej wymagający i zwraca uwagę na detale. Pierwszym polem do popisu jest lepsza jakość komponentów i o dziwo nie grafiki, które zawsze ocierają się o gusta ale właśnie taka przemyślana wypraska. Nie znajduję uzasadnienia dla braku rezerwy na koszulki. Kwestia każdorazowego rozdzielania na dodatek i podstawkę też jest nieprzemyślana i kradnie wolne chwile. To wznowienie powinno właśnie tym przekonywać do przesiadki, że nowsza wersja jest lepiej opracowana i oszczędza czas potrzebny na przygotowanie i złożenie gry.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

SetkiofRaptors pisze: 16 kwie 2022, 21:31
Beskid pisze: 16 kwie 2022, 21:14
poxi pisze: 16 kwie 2022, 20:57 Lacerta nie ma nic do tego, jeżeli tak insert zaprojektował producent. Nowe matryce do produkcji to koszt dziesiątek tysięcy dolarów.
Przy lokalizacji nie mają prototypu do którego mogą zgłaszać uwagi?
Do wypraski to se mogą zgłosić i co? Matryce już powstały.
Cezary1916 pisze: 16 kwie 2022, 21:28 W starej edycji jest tak w instrukcji
Dziękuję. Chyba praktycznie identycznie (nie sprawdzałem co do przecinka) jest w 2 edycji. Zatem ktoś tutał grał źle i wprowadził tylko zamieszanie :roll: a moją uwagę o biało czarnych polach miast uważam nadal za uzasadnioną :D
Niestety ale Twoja uwaga o polach jest nieuzasadniona :-P przecież w obu edycjach jest rąk jak pragniesz - miejsce gdzie można położyć biały dysk ma tylko biała ramkę. Miejsca gdzie można położyć biały jak i czarny dysk ma biało - czarna ramkę. Rzuc okiem na zdjęcie nad Twoim postem ;-)
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 458
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Nie wrzucałem zdjęć. Pewnie chodziło ci o te zdjęcie z insturkcji 1 ed. i tak, w sumie teraz widzę, że jest tam przerywana linia i rozumiem, że tak był właśnie zamiar :D zupełnie tego tak nie odebrałem czytając instrukcje i oglądając plansze, jakoś :D miałem wrażenie że to standardowa przerywana linia w kształcie znacznika. Ale faktycznie masz rację, że ktoś o tym myślał w ten sposób to projektując, po prostu na mój mózg to nie zadziałało, może za delikatne, albo przez to że dużo gier po prostu używa przerywanej linii do czegoś innego. Ale jak będę uczył to będę na to wskazywał, bo jak sie raz zobaczy to się już nieodzobaczy ;)
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: eveni »

Beskid pisze: 17 kwie 2022, 00:29 (...) przemyślana wypraska (...)
Ta wypraska mnie jeszcze trzyma żeby nie kupić nowej edycji (żal mi kupić i od razu wyrzucić). Za zakupem są: nowe krowy, nowy budynek (?budynki), planszetki graczy, woreczki i tryb solo. Ale powtarzam sobie, że wypraska nie mieści kart w koszulkach, żetonów w woreczkach (trzeba je każdorazowo wkładać i wyjmować :shock:) i dodatku (przyszłościowo), póki co uniknęłam zakupu.

Nie winiłabym Wydawnictwa Lacerta, zgadzam się że nie mieli raczej opcji coś zmienić. Ale oryginalny wydawco - wstydź się!
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: tsodo »

eveni pisze: 17 kwie 2022, 00:46
Beskid pisze: 17 kwie 2022, 00:29 (...) przemyślana wypraska (...)
Ta wypraska mnie jeszcze trzyma żeby nie kupić nowej edycji (żal mi kupić i od razu wyrzucić). Za zakupem są: nowe krowy, nowy budynek (?budynki), planszetki graczy, woreczki i tryb solo. Ale powtarzam sobie, że wypraska nie mieści kart w koszulkach, żetonów w woreczkach (trzeba je każdorazowo wkładać i wyjmować :shock:) i dodatku (przyszłościowo), póki co uniknęłam zakupu.

Nie winiłabym Wydawnictwa Lacerta, zgadzam się że nie mieli raczej opcji coś zmienić. Ale oryginalny wydawco - wstydź się!
Żetony w woreczkach spokojnie się mieszczą. Ja je wkładam tam gdzie jest miejsce na notes.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1602
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 730 times
Been thanked: 1087 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: ave.crux »

tsodo pisze: 17 kwie 2022, 08:00
Żetony w woreczkach spokojnie się mieszczą. Ja je wkładam tam gdzie jest miejsce na notes.
Ja mam woreczek 1 i 2 uzupełniony. 3 leży pusty, a żetony z niego są w łuzach. Całkiem się mieści.

Swoją drogą w końcu zagram w GWT pierwszy raz od roku i w sumie drugi ogółem.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: NestorZolo »

sasquach pisze: 16 kwie 2022, 21:00
NestorZolo pisze: 16 kwie 2022, 15:37 Nie wiem jak jest w nowej edycji, ale w starej białe dyski można kłaść na czarne, dopiero jak już nie ma na planszetce czarnych.
W którym miejscu instrukcji masz taką informację w starej instrukcji?
Ale wtopa. Graliśmy źle jakieś 50 razy. Zmylił mnie ten zapis na końcu instrukcji, odnośnie braku poszczególnych dysków.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4095
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

NestorZolo pisze: 17 kwie 2022, 08:37
sasquach pisze: 16 kwie 2022, 21:00
NestorZolo pisze: 16 kwie 2022, 15:37 Nie wiem jak jest w nowej edycji, ale w starej białe dyski można kłaść na czarne, dopiero jak już nie ma na planszetce czarnych.
W którym miejscu instrukcji masz taką informację w starej instrukcji?
Ale wtopa. Graliśmy źle jakieś 50 razy. Zmylił mnie ten zapis na końcu instrukcji, odnośnie braku poszczególnych dysków.
I tak rzadko się tego używa by kłaść białe na czarne. My graliśmy pierwsze 10 gier że cele nie zagrane na stół się nie liczą na koniec gry :-P
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: elayeth »

Dla mnie to jest zadziwiające jak ludzie mają różne potrzeby i oczekiwania względem gier, tym bardziej, że ta jest względnie niedroga. Dla mnie wypraska jest daleko w tyle za innymi cechami gry i jeśli jest niefunkcjonalna to ją po prostu wywalam. Wypraski oczywiście przydają się, ale chyba znacznie bardziej np: w tradycyjnych deck builderach (Dominion, Thunderstone) lub bardziej rozbudowanych grach (np: Too Many Bones, Gloomhaven, choc tu już bardziej pudełka).

Dużo bardziej w tej dyskusji interesują mnie zmiany mechaniczne i jak to wpływa na grę. Czy np: strategia na budynki jest łatwiejsza? Czy nowy tor bandytów istotnie zmienia rozgrywkę? Czy nowe kart krów pozwalają ciekawiej zarządzać ręką? Itd itp…
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1151 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

elayeth pisze: 17 kwie 2022, 22:07 Dla mnie to jest zadziwiające jak ludzie mają różne potrzeby i oczekiwania względem gier, tym bardziej, że ta jest względnie niedroga.
Moim zdaniem, jeśli producent robi wypraskę w grze DLA GEEKÓW, to jeśli w ogóle nie uwzględnia, że klienci "koszlkują" karty, to jest to świńska rura, a nie myślenie o UX. I tyle w temacie.
Niezależnie od tego, czy gra jest "względnie niedroga". To gra dla geeków, o których wiadomo, że istotna ich część ma świra na punkcie ubierania kart w koszulki.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1679
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 877 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: XLR8 »

elayeth pisze: 17 kwie 2022, 22:07 Dla mnie to jest zadziwiające jak ludzie mają różne potrzeby i oczekiwania względem gier, tym bardziej, że ta jest względnie niedroga. Dla mnie wypraska jest daleko w tyle za innymi cechami gry i jeśli jest niefunkcjonalna to ją po prostu wywalam. Wypraski oczywiście przydają się, ale chyba znacznie bardziej np: w tradycyjnych deck builderach (Dominion, Thunderstone) lub bardziej rozbudowanych grach (np: Too Many Bones, Gloomhaven, choc tu już bardziej pudełka).

Dużo bardziej w tej dyskusji interesują mnie zmiany mechaniczne i jak to wpływa na grę. Czy np: strategia na budynki jest łatwiejsza? Czy nowy tor bandytów istotnie zmienia rozgrywkę? Czy nowe kart krów pozwalają ciekawiej zarządzać ręką? Itd itp…
Płacimy za produkt więc wymagamy. Ta wypraska nie znalazła się tam za darmo tylko jest znaczącą częścią ceny całego produktu. Z resztą cała ta nowa edycja to kompletne dno. Boonlake, GWT 2 i prawdopodobnie Skymines to kolejne mega wtopy Pfistera, który chyba się już kończy.

Co do zmian mechanicznych to praktycznie dalej ta sama gra ze swoimi zaletami i wadami. Nie rozumiem czemu nie zaadresowali akcji placówek w jakiś rozsądny sposób np dodając akcję placówki na niektórych budynkach startowych jako trzecią, darmową opcję. Wtedy akcje dodatkowe miałyby wreszcie sens.
ODPOWIEDZ