Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Atk »

Moze mi ktos powiedziec, ile jest kart korporacji w podstawce? Rozdzielam wlasnie karty i okazalo sie, ze mam tylko 12 (10+2 z Ery). W instrukcji jest 17. Wszedzie gdzie nie patrze po zdjeciach w necie, pokazane sa te co mam (czyli 12). Nie pamietam czy to blad w instrukcji czy faktycznie posialem 5 kart korporacji :/
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tomzaq »

A te 5 to nie są te dla początkujących?
Who is John Galt?
Posiadam
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Atk »

Tomzaq pisze: 03 maja 2022, 21:05 A te 5 to nie są te dla początkujących?
dzieki! nie wpadlem na to, bo mam je odrzucone razem z kartami reklamowymi :D Nigdy nie trafily na stol wiec nawet o nich nie pomyslalem :P

Jeszcze raz dzieki!
prib4
Posty: 226
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 103 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: prib4 »

Atk pisze: 03 maja 2022, 21:14
Tomzaq pisze: 03 maja 2022, 21:05 A te 5 to nie są te dla początkujących?
dzieki! nie wpadlem na to, bo mam je odrzucone razem z kartami reklamowymi :D Nigdy nie trafily na stol wiec nawet o nich nie pomyslalem :P

Jeszcze raz dzieki!
Bardzo dobra praktyka, wg mnie korporacje dla początkujących tylko przeszkadzają.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Bo korporacje dla początkujących są dla... początkujących :) I to powiedziałbym nawet, że są dla ekip, gdzie nikt jeszcze nie grał, bo jeśli ktoś cię przypilnuje w trakcie twojej pierwszej gry, to można zagrać jakąś prostszą korporacją (np. Teractor) i nie powinno być problemu.

No chyba, że Terraformacja Marsa to jest też twoja pierwsza zaawansowana gra planszowa i nie miałeś jeszcze do czynienia z cięższymi tytułami i jesteś w nich... początkujący :P
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 252
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: upadly_bankowiec »

U nas zawsze początkujący grają korporacją dla początkujących. 10 darmowych kart to naprawdę solidny bonus, zwłaszcza w przypadku gier bez draftu (a zawsze gramy bez draftu z nowymi graczami).
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 267
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 49 times
Been thanked: 163 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: miszczu666 »

Tak informacyjnie, na Epic Games Store jest za friko wersja elektroniczna. Zagrałem wczoraj, elegancko zdigitalizowana.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Dla kontrastu powiem, że to jest najgorsza implementacja gry planszowej od Asmodee, jaką widziałem. Mam na niej zrobione 300h+ na Steamie, tylko dlatego, że wcześniej nie znałem darmowej i DUŻO lepszej wersji przeglądarkowej. Gra na Steam/EpicGames jest pełna błędów, wykrzacza się, jest TRAGICZNIE zoptymalizowana, jest dużo sytuacji, gdzie gra po prostu ŹLE interpretuje zasady gry (np. nie można zagrać Miasta Imigrantów mając -4 przychodu ME, albo Mchu nie mając roślin, ale posiadając Wirusy Wspomagające etc.). W pewnym momencie moja gra była na tyle zepsuta, że zagranie jednej z dwóch konkretnych kart powodowało zawieszenie rozgrywki. Ostatnio w trakcie rozgrywki aplikacja zdecydowała się przyznać jednemu z graczy drugie z rzędu rozpoczęcie pokolenia (WHAT?), już nie wspomnę, że gra jest napisana tak beznadziejnie, że można ją po prostu oszukać i przyznać sobie nieskończone surowce (nawet w grach online). Co więcej, te problemy są od dawna zgłoszone i w dużej mierze nic się z nimi nie robi. Najśmieszniejszym motywem jest moment, gdy wychodzisz do menu (co wymusza na nas sama gra, wieszając się) i wracasz do gry, po czym czekasz minutę czy dwie zanim gra się uruchomi bo... jakiś geniusz programista wpadł, że za każdym uruchomieniem rozgrywki będzie ona odtwarzać wszystkie ruchy po kolei, zamiast wczytywać jeden stan rozgrywki. Genius.

Mógłbym tak jeszcze długo, ale zakończę tylko tym, że od kilku osób zdążyłem usłyszeć coś w stylu: "Za darmo to i tak za drogo".
Myślę, że nie ma lepszego momentu na polecenie nieoficjalnej alternatywy, skoro i tak każdy ma możliwość dostania oficjalnej TM na Epicu. Zainteresowanych zapraszam na priv, ponieważ ze względów prawnych autorzy nieoficjalnej appki proszą, by nie udostępniać na publicznych forach linków do ich dzieła :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 881 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: XLR8 »

Tak tylko dorzucę, że zagraliśmy 5 raz w TM tym razem z preludium i koloniami oraz faza solarną.
Grało się naprawdę dobrze i jest to kawał solidnej karcianki. Na swoje ogromne wady, ale że najzwyczajniej w świecie kocham karty to jestem w stanie przymknąć na nie oko.
Taka 7 na bgg z czystym sumieniem.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: staniach21 »

XLR8 pisze: 06 maja 2022, 15:31 Tak tylko dorzucę, że zagraliśmy 5 raz w TM tym razem z preludium i koloniami oraz faza solarną.
Grało się naprawdę dobrze i jest to kawał solidnej karcianki. Na swoje ogromne wady, ale że najzwyczajniej w świecie kocham karty to jestem w stanie przymknąć na nie oko.
Taka 7 na bgg z czystym sumieniem.
No to po co był wcześniej cały ten teatrzyk dotyczący tego jaka ta gra słaba? Zagrałem również z okazji darmowej wersji cyfrowej 3 razy i dużo lepsza niż myślałem. Dodatkowo cyfrowa wersja ma dużo lepsza szatę graficzną, więc największą wada tej gry zniknęła. Z czystym sumieniem dałem 8, ale wolę Ark Nova porównując co mają obie gry w wersji podstawowej do zaoferowania.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1684
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 881 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: XLR8 »

staniach21 pisze: 06 maja 2022, 16:25
XLR8 pisze: 06 maja 2022, 15:31 Tak tylko dorzucę, że zagraliśmy 5 raz w TM tym razem z preludium i koloniami oraz faza solarną.
Grało się naprawdę dobrze i jest to kawał solidnej karcianki. Na swoje ogromne wady, ale że najzwyczajniej w świecie kocham karty to jestem w stanie przymknąć na nie oko.
Taka 7 na bgg z czystym sumieniem.
No to po co był wcześniej cały ten teatrzyk dotyczący tego jaka ta gra słaba? Zagrałem również z okazji darmowej wersji cyfrowej 3 razy i dużo lepsza niż myślałem. Dodatkowo cyfrowa wersja ma dużo lepsza szatę graficzną, więc największą wada tej gry zniknęła. Z czystym sumieniem dałem 8, ale wolę Ark Nova porównując co mają obie gry w wersji podstawowej do zaoferowania.
Bo mówimy o ocenie 7 dopiero z dwoma dodatkami i fazą solarną. Bez nich to takie słabiutkie 6.
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Flamaster »

hipcio_stg pisze: 16 sty 2022, 21:52 Dziś po wielu partiach padły pewne rekordy. Gra dwuosobowa. Wyniki 154 vs 143. Zabudowane wszystkie możliwe pola na planszy. Całość zamknęła się w 14. pokoleniu.
Pięknie to wygląda :) Jakich konkretnie farb używałeś? Może swoje też wymaluję :D
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Flamaster pisze: 24 maja 2022, 17:37 Jakich konkretnie farb używałeś? Może swoje też wymaluję :D
Dziękuje za mile słowa. Farb użyłem valejo i wcale nie jakoś dużo kolorów. Na pewno bone white, goblin green, murarzom green, hot Orange, Beasty Brown i metalic srebrny. Wszystkie płytki washowane nuln oilem. Generalnie to samo malowanie poszło ekspresowo a im czasami brudniej tym lepiej. Mocno inspirowałem się filmem na yt https://youtu.be/Ks8oN1gKAhM
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Flamaster pisze: 24 maja 2022, 18:05 Jakiś czas temu zakupiłem swój egzemplarz TM. Rozegrałem dwie rozgrywki, ale nadal coś mi nie pasuje w zasadach. Głównie o co chodzi z tą jedną lub dwiema akcjami gracza? Albo autor sam sobie przeczy, albo ja jestem jakiś tępy. Napisane jest, że każdy gracz może wykonać jedną bądź dwie akcje podczas swojej tury. Pokolenie kończy się gdy wszyscy gracze spasują.
Więc dla przykładu. Mam tyle różnych zasobów, że mogę spokojnie wykonać nawet 4 akcje. Mam rozumieć, że podczas mojej tury wykonuje swoje dwie akcje i zrobić następne dwie, gdy przyjdzie znowu moja kolej??
O kartach ze specjalnymi terenami nawet nie wypowiadam się. Są takie, które przeczą ogólnym zasadom gry. Np. miejsce specjalne miasta, które mogę położyć obok dwóch innych miast.

Co do wykonywania ruchów wypowiedzieli się już poprzednicy. Wykonanie 1 czy 2 akcji nie kończy naszych możliwości, oznacza tylko, że musimy poczekać aż inni zrobią to samo i kolejka do nas wróci.

Co do Twojego przykładu z obszarami specjalnymi - Mam wrażenie, że jesteś w miarę świeży w planszówkach, bo normą jest, że instrukcja przedstawia ogół zasad, a karty te zasady mogą łamać (o ile mówią o tym wprost). Przyjmij, że jeśli karta mówi co innego niż instrukcja, to właśnie karta ma pierwszeństwo.

Aha i Noctis City nie jest białym miastem :P
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 324
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 228 times
Been thanked: 98 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: scraber »

Niewodnik pisze: 25 maja 2022, 08:01 Aha i Noctis City nie jest białym miastem :P
Jakież było moje zdziwienie jak później trzeba było postawić Capital, a on już na planszy :D
Awatar użytkownika
Flamaster
Posty: 41
Rejestracja: 17 lis 2013, 16:00
Lokalizacja: Gościcino
Been thanked: 8 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Flamaster »

hipcio_stg pisze: 24 maja 2022, 19:26
Flamaster pisze: 24 maja 2022, 17:37 Jakich konkretnie farb używałeś? Może swoje też wymaluję :D
Dziękuje za mile słowa. Farb użyłem valejo i wcale nie jakoś dużo kolorów. Na pewno bone white, goblin green, murarzom green, hot Orange, Beasty Brown i metalic srebrny. Wszystkie płytki washowane nuln oilem. Generalnie to samo malowanie poszło ekspresowo a im czasami brudniej tym lepiej. Mocno inspirowałem się filmem na yt https://youtu.be/Ks8oN1gKAhM
Dzięki za linka i info odnośnie użytych farb :)
Mam na sprzedaż dodatki do Rallyman GT. Pakiet samochodzików klasy GT4 (zdjęta folia zewnętrzna). Mistrzostwa Drużynowe (fabrycznie zafoliowane).
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kieszen »

Za każdym razem jak kończymy w to grać - 2/3 os to jestem tym masakrycznie zmęczony. Nie dlatego, że decyzje są ciężkie. Tylko faktem, że to się okrutnie ciągnie i czuć downtime, nie wyobrażam sobie gry na 4 osoby. Problem jest w tym, że zawsze ktoś przesadnie analizuje swoje tury raz za razem. Dziś zleciało ponad 4h, co jest dla mnie przesadą. (niby towarzystwo mogę zmienić, ale nie mam innego)
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Akwamarynowy »

Ostatnio nie chciałem grać w TM ale córka przekonywała usilnie mówiąc że to tylko 50 minut. Ja użyłem wówczas niepodważalnego argumentu "".(nie przeklinamy - Curiosity). Ustaliliśmy że za każdą minutę ponad ten czas zapłaci mi złotówkę :) Kokosów się nie dorobiłem. 58 minut bez rozkładania, liczenia i składania z Preludium w 3 osoby. Oczywiście to były tylko przekomarzania i do tej pory upominam się o te 8 złotych :) Po iluś tam partiach idzie znacznie szybciej. TM to jedna z naszych ulubionych gier, ale tyle ciekawych tytułów się kurzy na półce i tylko czekają by ktoś na nie życzliwszym okiem zerknął. :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Im więcej graczy tym mniej pokoleń. Początki są długie ze względu na konieczność czytania wszystkich kart i szukania między nimi synergii. Jak już zna się grę to leci półautomat. Decyzje są znacznie szybsze i prostsze.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Normalnie jakbym siebie słyszał. Na półkach leży cały zestaw ciężkich euro a ja i tak wyciągam TM po raz kolejny :)
bisk
Posty: 50
Rejestracja: 03 sty 2016, 21:11
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: bisk »

Czy ktoś z miłośników TM który kupił Big Boxa, nie posiada przypadkiem zbędnego pudełka z podstawki? Chętnie nabędę w rozsądnej cenie.

Proszę Admina o wyrozumiałość- pewnie post powinien trafić do działu "Oferty prywatne > Kupię" ale podejrzewam, że nikt kto nie chce sprzedać pełnej gry nie zainteresuje się tematem :?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4110
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 2564 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Gizmoo »

kieszen pisze: 04 cze 2022, 02:57 Dziś zleciało ponad 4h, co jest dla mnie przesadą. (niby towarzystwo mogę zmienić, ale nie mam innego)
Jak gra się w gronie ogranych osób (czyli przynajmniej po 10-ciu partiach na koncie) i wszystkich popędza, to bardzo skraca się czas rozgrywki. Ostatnio czteroosobową partię z draftem (+Preludia i Kolonie) zakończyliśmy w mniej niż dwie i pół godziny (2h 20 minut). Wczoraj graliśmy w trzy osoby i do tego z jedną osobą "świeżą" (druga partia w życiu) i pomimo tego, że dwie osoby grały ekstremalnie szybko (na dwie akcje góra 10 sekund), to rozgrywka trwała ponad trzy godziny.

Niestety, ale na tej jednej osobie czas "stawał w miejscu". :lol: Nasze ruchy, ogranych graczy, były super szybkie, podczas gdy ta jedna osoba potrafiła swoją turę grać 2-3 minuty. Sugerowaliśmy jej, żeby kombinowała nad swoim ruchem w turach innych graczy, ale to nie specjalnie jej pomagało, bo my byliśmy bardzo szybcy i wiedzieliśmy co chcemy robić. :lol: A jeszcze więcej zajmował jej draft, który trwał tyle, że miałem ochotę się pokroić. Czasami wybór jednej karty z czterech trwał dobre 4 minuty. Jak ktoś nie zna kart, albo nie potrafi ich ewaluować, a dodatkowo wszystko po trzy razy przelicza, to można uschnąć. Ja po wczorajszej partii trochę straciłem ochotę na wprowadzanie nowych graczy w świat Terraformacji. Jak siadam do tej gry, to chcę grać szybko. Bo nie przesadzajmy - gra jest dosyć lekka. Nie ma tu palących zwoje, rozrywających serce, decyzji. Kołderka też nie jest przesadnie krótka. Dlatego nie wiem, czy jeszcze siądę do partii z "nowymi". Terraformacja to jedna z niewielu gier, w które chce grać sprawnie i zawsze popędzam innych graczy.

P.S. Jeszcze się tylko pochwalę, że we wczorajszej partii pobiłem rekord punktów pochodzących z kart. Nigdy nie widziałem, żeby ktokolwiek zbliżył się do takiego wyniku - 35 punktów! :shock: Miałem jednak dwie karty punktujące za symbole Jowisza i tylko z tych dwóch kart natłukłem 14 punktów (po 7 każda)! :lol: Od początku rozgrywki jednak w to szedłem więc była to przemyślana strategia. Starałem się, jak tylko mogłem, draftować karty z symbolem Jowisza.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

bisk pisze: 14 lip 2022, 12:45 Czy ktoś z miłośników TM który kupił Big Boxa, nie posiada przypadkiem zbędnego pudełka z podstawki? Chętnie nabędę w rozsądnej cenie.

Proszę Admina o wyrozumiałość- pewnie post powinien trafić do działu "Oferty prywatne > Kupię" ale podejrzewam, że nikt kto nie chce sprzedać pełnej gry nie zainteresuje się tematem :?
Jak jesteś z 3miasta to mogę Ci swoje oddać za darmo, ale ostrzegam, jest w mocno opłakanym stanie :)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Niewodnik »

Niewodnik pisze: 14 lip 2022, 14:40
bisk pisze: 14 lip 2022, 12:45 Czy ktoś z miłośników TM który kupił Big Boxa, nie posiada przypadkiem zbędnego pudełka z podstawki? Chętnie nabędę w rozsądnej cenie.

Proszę Admina o wyrozumiałość- pewnie post powinien trafić do działu "Oferty prywatne > Kupię" ale podejrzewam, że nikt kto nie chce sprzedać pełnej gry nie zainteresuje się tematem :?
Jak jesteś z 3miasta to mogę Ci swoje oddać za darmo, ale ostrzegam, jest w mocno opłakanym stanie :)
Gizmoo pisze: 14 lip 2022, 13:06
Panie kochany Gizmosie, piękny i lubiany. Nie narzekaj na początkującego współgracza i jego długą grę jak mu na dzień dobry przypierdzielasz draftem :) W samej podstawce masz ponad 200 kart, z czego każda ma inne działanie, więc i najlepszy gracz będzie miał często paraliż decyzyjny :)

A co do 35 pkt z projektów. Gratuluję sukcesu, ale jeszcze długa droga przed Wami :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4110
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 2564 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Gizmoo »

Niewodnik pisze: 14 lip 2022, 14:49 W samej podstawce masz ponad 200 kart,
To prawda, czasami sam łapię się na tym, że "O! Tej karty jeszcze nie widziałem!", ale jednak działanie kart jest bardzo intuicyjne. Tutaj nie ma skomplikowanej rozkminy, kart nie zagrywasz jako reakcja, w turze przeciwnika, nie ma jakiś "wyjątków" w regułach, wszystko jest jasne. No i zwykle wybieramy pod siebie. Początkujący gracz nie będzie rozpatrywał kart pod kątem hate-draftu. Więc nadal obstaję przy tym, że da się dokonywać sprawnych wyborów. A może to już moje spaczenie? Bo serio nie mogę już zdzierżyć długiej partii w Terraformację. :lol:
Niewodnik pisze: 14 lip 2022, 14:49 A co do 35 pkt z projektów. Gratuluję sukcesu, ale jeszcze długa droga przed Wami :)
12 pokoleń to jest dosyć sporo. My skończyliśmy tą rozgrywkę w 9, co też jest niemało. No i przy większej liczbie graczy przy stole, draft jest dużo bardziej "agresywny". Przy czterech graczach żadna karta do Ciebie nie wróci. A każdy chce zgarnąć karty z punktami. Nie grałem w TM jakoś przesadnie dużo (mam na koncie coś blisko 30 partii), ale z mojego doświadczenia średnio z kart gracze mają około 16-20 punktów. Najwięcej punktów z kart podczas moich rozgrywek kiedy widziałem, to było 29. Dlatego pochwaliłem się tym wynikiem, bo wydaje mi się, że 35 to jest jednak sporo. ;)
ODPOWIEDZ