Fort (Grant Rodiek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Wroobel »

Jestem na razie po lekturze instrukcji i jestem zaciekawiony.
Jeśli cena polskiej wersji od Portalu nie będzie przegięta to czemu nie :)
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: IrasArgor »

Wroobel pisze: 06 maja 2022, 11:14 Jestem na razie po lekturze instrukcji i jestem zaciekawiony.
Jeśli cena polskiej wersji od Portalu nie będzie przegięta to czemu nie :)

SCD 140 zł wiec koło stówki będziesz mógł to kupić w sklepach
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: japanczyk »

85 zł za Fort w sklepie
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Hardkor »

japanczyk pisze: 06 maja 2022, 15:16 85 zł za Fort w sklepie
To chyba z zniżkami nabitymi. ale ogółem koło 90-95 zł w sklepie, na stronie portalu 130 (lub 110 z znizkami) z koszulkami na karty i broszurą do solo. no tak nie tanio bym powiedział.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: staniach21 »

Ja pograłem trochę na angielskiej kopii kilka miesięcy temu(gra już sprzedana) i mimo wszystko rozgrywka wydała mi się jakaś nijaka. Lubię gry jak Res Arcana z mieleniem surowców i deck-building w każdej postaci, ale tutaj to zbieranie zabawek i pizzy, żeby jak najszybciej zbudować fort wydało mi się bezpłciowe. Chciałbym, w końcu przygarnąć jakąś grę z tą kreską, bo jest genialna, a do Root'a / Oath'a nie mam ekipy, więc ta gra wydawała się idealnym rozwiązaniem. Niestety jak mam zagrać w podobnego kandydata to zawsze odpalę O mój Zboże czy Dominion, więc posiadanie tego tytułu mijało się z celem.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Vester »

Potwierdzam, że tytuł przereklamowany. Temat super, reszta mało dynamiczna, emocji nie uświadczyłem. Jakby ktoś chciał, to mogę mu pchnąć wersję ENG za 60pln.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:46 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Requiem123
Posty: 9
Rejestracja: 29 gru 2022, 14:51
Has thanked: 7 times

Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Requiem123 »

Cześć, zastanawiam się, czy gra Fort, to dobra gra dla dzieci. Na bgg nie jest w kategorii family, ale na pudełku jest wiek 10+. Co myślicie, graliście z dziećmi w tę grę?
Ostatnio zmieniony 28 cze 2023, 15:02 przez Requiem123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 185 times
Been thanked: 186 times
Kontakt:

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Qnnrad »

Przedstawione w grze dzieci to wyobrażenie dzieciństwa na zachodzie w latach 80 i 90 zeszłego wieku, więc raczej odnosi się do dzisiejszych 30 i 40-latków. Dzisiejsze dzieciaki nie mają pewnie za dużo wspólnego z postaciami na kartach i tematyką gry.
Po drugie, mechanicznie Fort to wyścig w budowaniu kombosów i niszczenie potencjału przeciwników - ma dużo negatywnej interakcji i poczucia krzywdy, którą musimy brać pod uwagę w kalkulacjach (zarówno zadawaną przez nas jak i potencjalnie zadawaną nam przez przeciwników).
Gra nie ma długich i skomplikowanych zasad, 10+ wydaje mi się rozsądną granicą wieku, młodszym nie polecam ze względu na punkt 2.

Podsumowując - można, ale nie polecam kierować się swoimi (lub cudzymi) dziećmi przy wyborze, czy to kupić/zagrać. Moim zdaniem jest ona skierowana raczej dla dorosłych.

PS. Tak, wiemy o czym rozmawiamy, ale dzięki za linki i przytoczenie opisu z bgg :]
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Beskid »

PanFantomas pisze: 26 maja 2022, 08:16 Moje wrażenia z grania w "Fort" plus pokazuję fanowski wariant solo "Robokid". Miłego oglądania :)
To ja zdradzę, że u Marka wrażenia są pozytywne i zachęcają do sprawdzenia tego niepopularnego, kapitalnie wydanego małego deckbuildera.
Yooreck
Posty: 133
Rejestracja: 28 kwie 2014, 06:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 23 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: Yooreck »

Czy wiadomo może czy będzie dodatek wydany w wersji PL?
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: salaba »

Yooreck pisze: 04 lip 2023, 17:08 Czy wiadomo może czy będzie dodatek wydany w wersji PL?
Podbijam, ale patrząc jak gra ląduje non stop na wyprzedażach to marne szanse. Sama kupiłam za 60 zł nową.

Dwie rozgrywki na dwie osoby za mną i grało się świetnie. Bardzo fajny filler i szkoda, że niedoceniony.

Jeśli się zdecyduję na dodatek to pewnie kupię wersję angielską i sama sobie przetłumaczę karty... Z drugiej strony gra z mojej perspektywy jest kompletna i dodatek to taka zachcianka by mieć wszystko. Sporo osób na BGG, które mają dodatek ledwie wprowadziło Koty, a Psy u większości leżą nieograne. Nie wiem czy jest sens dokładać złożoności do gry, która ma być z definicji lekka i krótka.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: warlock »

Za mną trzy rozgrywki dwuosobowe, przy czym dopiero ta trzecia z draftem startowej ręki. I tak jak pierwsze wrażenia były nieco mieszane (miałem wrażenie, że gra jest dobra, ale trochę zbyt dziwaczna i mało emocjonująca), tak po nieco mocniejszym ograniu i zrozumieniu zależności podbiłem prywatną ocenę z 7 do 8 ;). Tak, jest tu trochę nieintuicyjnych zasad i sama gra ma dość sztywną i ograniczającą graczy strukturę (nie zrobimy tu sekwencji wioska-kuźnia-wioska jak w Dominionie ;)), ale wszystko spina się tu w bardzo intrygującą całość. Mimo wszystko fajnie, że Grant Rodiek nie zaserwował nam kolejnej wariacji na temat Star Realms tylko zaproponował coś świeżego w swoich założeniach.

Temat naprawdę ułatwia zrozumienie pewnych kluczowych koncepcji - gramy dziećmi budującymi swoją bazę i cały czas szukamy nowych kolegów. Tyle że dzieci (tu - karty), z którymi się nie bawimy (czyli te, których nie wykorzystaliśmy do niczego w tej rundzie) wychodzą na podwórko i mogą dołączyć do fortów przeciwników ;). Mamy tu więc deckbuilding, w którym karty przechodzą między taliami. I co ciekawe, już początkowe talie graczy składa się z kart wziętych z głównego stosu. Nie ma tu startu ze śmieciowymi deckami jak w typowych deckbuilderach. Karty w ogóle nie mają kosztu, o ich sile decyduje nie cena, tylko synergia z resztą talii ;).

Jest tu też mechanizm podążania za liderem i wsuwania symboli pod planszetkę dla wzmacniania akacji (podobny trochę do tego z Na Chwałę Rzymu) - także nawet w turach przeciwników mamy tu trochę do roboty. Szczególnie, że kopiowanie cudzych akcji to jeden ze sposobów na ochronę własnych kart przed ich zwędzeniem przez rywala ;).

To jest troszkę zbyt dziwaczna gra żeby była powszechnie kochana, ale jak ktoś lubi karcianki nieco w stylu tych od Carla Chudyka (Glory to Rome, Mottainai) to polecam się zainteresować ;). Nigdy nie nazwałbym Fortu grą wybitną, ale na pewno jest ciekawy (i warty poznania).

Szkoda, że chyba nie ma co liczyć na pojawienie się dodatku po polsku... Wydaje mi się, że Fort średnio u nas zażarł.

Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: warlock »

Szanowni, ponieważ raczej nie ma co liczyć na wydanie PL od Portalu, zrobiłem tłumaczenie wszystkich kart i kafli z dodatku Cats & Dogs (będą do wydrukowania w formie wsuwek) ;). https://boardgamegeek.com/filepage/2736 ... aczenie-pl

A poniżej mały teaser tego jak to wygląda po wydrukowaniu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lut 2024, 12:41 przez warlock, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: salaba »

warlock pisze: 07 lut 2024, 17:46
Spoiler:
Wow, super robota :D Mam dodatek, chciałam sama dla siebie przetłumaczyć a tu taki prezent :) Super, będę mogła z mamą zagrać, bo uwielbia tę grę. Dziękuję i czekam na pliki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Fort (Grant Rodiek)

Post autor: warlock »

Ok, wrzuciłem na razie linka do bloga (w poprzednim poście), za dzień-dwa będzie też link do BGG ;). Miłego grania!
ODPOWIEDZ