Tainted Grail: Upadek Avalonu / The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Żeby się nie kopać z koniem to jak wreszcie otrzymam będę grał na story mode z takim twistem, że bez względu iloma postaciami realnie będę grał to traktuję podczas eksploracji jakbym miał całą rpgową drużynę. Oraz dla uniknięcia grindu wprowadzę mocne zmniejszenie ilości potrzebnych surowców na powtórne odpalanie menhirów.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Emil_1 »

tommyray pisze: 26 kwie 2022, 16:14 Żeby się nie kopać z koniem to jak wreszcie otrzymam będę grał na story mode z takim twistem, że bez względu iloma postaciami realnie będę grał to traktuję podczas eksploracji jakbym miał całą rpgową drużynę. Oraz dla uniknięcia grindu wprowadzę mocne zmniejszenie ilości potrzebnych surowców na powtórne odpalanie menhirów.
Możesz rozszerzyć?
Miłego dnia! :)
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Nie wiem czy wiesz, ale potem ma się tyle surowców, że nie ma z nimi żadnego problemu.
Także nie wiem czy to dobry pomysł.
Owszem, jest taki moment w grze, że jest z tym krucho i pewnie wtedy sporo osób zrezygnowało, ale jak się przejdzie to przesilenie, to naprawdę nie ma potrzeby mieć ich jeszcze więcej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Emil_1 pisze: 26 kwie 2022, 17:52
tommyray pisze: 26 kwie 2022, 16:14 Żeby się nie kopać z koniem to jak wreszcie otrzymam będę grał na story mode z takim twistem, że bez względu iloma postaciami realnie będę grał to traktuję podczas eksploracji jakbym miał całą rpgową drużynę. Oraz dla uniknięcia grindu wprowadzę mocne zmniejszenie ilości potrzebnych surowców na powtórne odpalanie menhirów.
Możesz rozszerzyć?
Nie będę przechodził kampanii kilkukrotnie a grając jedną czy dwoma postaciami solo stracę część fabuły przy eksploracjach. Dlatego wirtualnie będą zawsze wszyscy w teamie ale realnie rozwijać będę tylko postać którą wybiorę na naczelnego protagonistę.

Ponadto myślę nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania jak jest w Spire's End - jeżeli postać ginie to na jej miejsce jako aktualny protagonisty wskakuje kolejna postać z wirtualnej bandy i kontynuujemy grę aż nie wykorkuje ostatni bohater. Dało się w Spire's End to i tu się da.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Tu jest też tryb kontynuacji po śmierci: pomoc Matki czy jakoś tak. Restartujesz rozdział.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Miszon pisze: 26 kwie 2022, 18:28 Tu jest też tryb kontynuacji po śmierci: pomoc Matki czy jakoś tak. Restartujesz rozdział.
Ja właśnie chcę uniknąć restartu rozdziału - rozwiązanie ze Spire's End jest bardziej "gamerskie" i ma w sobie pewien urok. Zobaczymy w praniu. Tylko niech to wreszcie wyślą..
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: _Ukasz »

tommyray pisze: 26 kwie 2022, 18:58
Miszon pisze: 26 kwie 2022, 18:28 Tu jest też tryb kontynuacji po śmierci: pomoc Matki czy jakoś tak. Restartujesz rozdział.
Ja właśnie chcę uniknąć restartu rozdziału - rozwiązanie ze Spire's End jest bardziej "gamerskie" i ma w sobie pewien urok. Zobaczymy w praniu. Tylko niech to wreszcie wyślą..
Na BGG czytałem relacje z gry, że dobrze podjąć wybór po zakończeniu rozdziału i zdecydować między trybem fabularnym, a trybem wyzwania. W zależności od tego czy czujemy się pewnie, czy też nie. W instrukcji też jest o tym mała wzmianka.

Rozpoczęcie od miejsca, w którym się zginęło może się sprawdzić, choć nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce. Dla mnie też byłoby męczące przechodzić rozdział ponownie.

U mnie będzie teraz samouczek i poznawanie zasad ;) Ale jeśli powyższe zabiegi miałyby usprawnić i uprzyjemnić rozgrywkę, to chętnie z nich skorzystam po kilku rozdziałach.

Mam również pytanie. Czy któryś z Was, graczy, korzystał już lub miał okazje zagrać na dedykowanej macie do gry?
Czy to tylko smaczek dla kolekcjonera?
lendir
Posty: 46
Rejestracja: 02 cze 2021, 17:34
Has thanked: 9 times
Been thanked: 32 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: lendir »

grzeslaw90 pisze: 24 kwie 2022, 08:11
Yuri pisze: 24 kwie 2022, 07:38 Powiedzcie proszę coś więcej o mechanice potworów w kontekście używania figsow. Czym zastępujemy zatem figurki wtedy? Kartami potworów? Co sądzicie o przydatności takich figurek jak Companions np?
Przydatność zerowa. Standees z kartą albo tekturowy potwór 2d (gdzieś lata po necie, pewnie na bgg jest) chyba najlepsze rozwiązanie. Companions daje +69 do zauroczenia <3
Dodam tylko, że w necie można znaleźć oficjalne standy Awakenów, ale w wersji kolorowej. Wygląda naprawdę ładnie i jest funkcjonalne.
filip91
Posty: 68
Rejestracja: 18 sty 2022, 19:42
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: filip91 »

jediwolf pisze: 08 kwie 2022, 10:06 Czyli to ma być wersja podstawki 2.0 + nowa kampania? No ciekawy jestem, pierwsza część podstawki mega nam się podobała, żeby w drugiej była już tylko równia pochyła w dół. Nawet u dwóch graczy pozostawiła taki niesmak, że zrezygnowali z rozgrywania kampanii z dodatków :/
U mnie podobnie, a sam przecież pisałem kilka postów wyżej, że czekam na dodatki!!

Nakręcenie się minęło po rozegraniu coopa z żoną. Solo jestem w 13 rozdziale i dosłownie odechciało mi się. Postać rozwinięta, zasoby mam, mechanika ogarnięta. Wiem kiedy gra karze, a kiedy nagradza. Luzik. No ale po prostu druga część kampanii to ostry zjazd w dół jeśli chodzi o narrację i tempo.

Nie wspominając, że na angielskim ebayu, mam zafoliowane age of legends/last knight za 25-30funtów (obecnie to jakieś 166zł). I weź tu człowieku wspieraj polskie wydanie polskiej gry za bodajże 399(jeśli nie więcej). Po 8h pracy z klientelą i rozmowie po angielsku, czytanie naszego rodzimego języka to miód na serce, no ale co zrobić :?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

Aż nie uwierzyłem autorowi posta wyżej i wszedłem na ebay. Racja, gra o wiele tańsza niż w PL. Jak xD Ja rozumiem większy rynek zbytu, ale aż tak?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sorfal »

Może to wynika z chęci ubicia dobrego interesu ;) Ostatecznie nabywcy wersji KS nie płacili za SG - mieli go gratis do podstawki, więc nie do końca rozumiem, czemu teraz niektórzy próbują sprzedać dodatek za 500 zł. W UK nie mają pewnie potrzeby ubijania tak dobrych interesów :D
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1623
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: nidhog »

Była kiedyś taka bajka Kapitan Planeta. Byli tam ludzie różnej narodowości z mocami żywiołów. I jak to powiedział Cezary Jurkiewicz w swoim stand upie:" Polaka nie było, bo cebula nie jest żywiołem"
I aż szczerze kusi by kupić ograć a potem sprzedać :)

Póki co czekam i tak na swoją drugą falę.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Hardkor pisze: 30 kwie 2022, 00:57 Aż nie uwierzyłem autorowi posta wyżej i wszedłem na ebay. Racja, gra o wiele tańsza niż w PL. Jak xD Ja rozumiem większy rynek zbytu, ale aż tak?
Cena SG ENG wynika pewnie z tego że nie ma kto tego kupić. Każdy kto kupił na KS ma podstawke i SG a nie ma sklepowej wersji w języku angielskim więc dla kogo są te SG? Może dla jakieś ograniczonej grupy której chciałoby się proxowac duża ilość elementów z podstawki.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Ktoś może się orientuje, albo sam próbował: czy sensownie jest wrzucić dodatek Echa Przeszłości do gry w trakcie kampanii? Czy jednak nie ma to sensu/burzy fabułę/balans?

Podobnie z tym minidodatkiem karcianym, nie pamiętam nazwy. Ale tutaj zakładam że dodanie nie stanowi problemu. Tyle że on jest "dodatkiem do dodatków"?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Miszon pisze: 10 maja 2022, 09:33 Ktoś może się orientuje, albo sam próbował: czy sensownie jest wrzucić dodatek Echa Przeszłości do gry w trakcie kampanii? Czy jednak nie ma to sensu/burzy fabułę/balans?

Podobnie z tym minidodatkiem karcianym, nie pamiętam nazwy. Ale tutaj zakładam że dodanie nie stanowi problemu. Tyle że on jest "dodatkiem do dodatków"?
Echa przeszłości - im szybciej tym lepiej bo to jest spory driver do tego jak planować sobie tury aby móc zrealizować te zadania. Im dalej w kampanii tym chyba mniejsze szanse na ukończeniu tych wspomnień i uzyskanie tych kart z tego dodatku.
Fabuły nic a nic to nie burzy a daje świetny background dla postaci naszych bohaterów.

Minidodatek karciany to są dodatkowe potwory ale to raczej odpowiedniki tych potworów z kampanii drugiej i trzeciej więc w podstawce nie ma sensu je inkorporować.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: garg »

Miszon pisze: 10 maja 2022, 09:33 Ktoś może się orientuje, albo sam próbował: czy sensownie jest wrzucić dodatek Echa Przeszłości do gry w trakcie kampanii? Czy jednak nie ma to sensu/burzy fabułę/balans?

Podobnie z tym minidodatkiem karcianym, nie pamiętam nazwy. Ale tutaj zakładam że dodanie nie stanowi problemu. Tyle że on jest "dodatkiem do dodatków"?
Ja dodałem Echa Przeszłości od razu na początku kampanii i gra się z tym fajnie. To jest po prostu jeszcze jeden element, o którym sobie czasem przypominamy, bo chcemy odblokować jakieś wspomnienie. Z synami skończyliśmy na razie 10 misji i jeden syn odblokował już wszystko, a mnie i drugiemu zostały po dwa wspomnienia.

Nie ma to wielkiego wpływu na przebieg rozgrywki, bardziej jako smaczki fabularne i drobne boosty w postaci jednorazowych kart do wykorzystania w krytycznych sytuacjach. Dopiero ostatnia zdolność jest stała, ale też nie jest to jakimś gamebreaker. Ot, drobne ułatwienie.

Tak więc najlepiej dołożyć to od razu na początku grania.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

OK, że najlepiej to się domyślam. Pytanie dotyczyło dodania w trakcie, bo jestem w 7 rozdziale i zastanawiałem się, czy mogę teraz bo nie chce mi się tylko z tego powodu rozpoczynać znowu.
Widzę że tak, aczkolwiek spora szansa, że nie ukończę tego wątku?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Azel »

Ale "Echa przeszłości" to dodatek do nowych kampanii? Czy można go też używać z podstawką (ma to sens)?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: garg »

Miszon pisze: 10 maja 2022, 12:47 OK, że najlepiej to się domyślam. Pytanie dotyczyło dodania w trakcie, bo jestem w 7 rozdziale i zastanawiałem się, czy mogę teraz bo nie chce mi się tylko z tego powodu rozpoczynać znowu.
Widzę że tak, aczkolwiek spora szansa, że nie ukończę tego wątku?
Jeśli dodasz go dopiero teraz, to nadal masz szansę odblokować wszystko, ale:
1) będzie ciasno z czasem i poza smaczkami fabularnymi nie skorzystasz już wiele ze swojej drugiej zdolności dodatkowej oraz
2) część rzeczy musiałbyś zaznaczyć retroaktywnie, tzn. przypomnieć sobie, co zrobiłeś albo gdzie byłeś i przyznać sobie osiągnięcie na tej podstawie.

Niemniej jednak - jak to mawiają starzy Górale - nie zaszkodzi, pomóc może :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hrosskar »

Azel pisze: 10 maja 2022, 12:59 Ale "Echa przeszłości" to dodatek do nowych kampanii? Czy można go też używać z podstawką (ma to sens)?
Echa przeszłości zawierają dodatkową zawartość do każdej z 3 kampanii i pozwalają jeszcze lepiej poznać poszczególnych bohaterów plus na sam koniec dają specjalną umiejętność.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Azel pisze: 10 maja 2022, 12:59 Ale "Echa przeszłości" to dodatek do nowych kampanii? Czy można go też używać z podstawką (ma to sens)?
To są dodatkowe linie fabularne do wszystkich postaci ze wszystkich kampanii.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Sever »

Hej, niedługo stanę się szczęśliwym posiadaczem podstawki, możecie mi powiedzieć na ile dobra jest apka w porównaniu do księgi? Nie ma w niej żadnych logicznych błędów które mogłyby popsuć rozgrywkę?
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Wolę księgę. Apka OK, ale wydaje się sensownym rozwiązaniem przy grze na więcej niż 2 osoby. Czego i tak bym raczej w tej grze nie polecał, a przynajmniej nie na dłuższą metę. Co do błędów - pamiętam że z początku jakieś były, teraz trudno mi ocenić. Za to na plus, że są możliwości uzyskania odpowiedzi, takie minispoilery jak ukończyć dany rozdział.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Sever »

Rozumiem, akurat spróbujemy we trzech więc zobaczymy najpierw jak pójdzie z księgą. Downtime nam nie straszny, kto czekał na swoją rundę w młotku na 2000 punktów ten wie. :D
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Polecam tak, że każdy ma apkę i jak robicie równolegle eksplorację, to czyta sobie co się stało, a potem na koniec dnia (w grze, hehe) opowiadacie co to było i podejmiecie wspólnie decyzję, co robić dalej. Najgorsze jest, jak jeden gracz ma jakieś spotkanie które długo trwa, to reszta bezczynnie patrzy, jak gość myśli i zagrywa karty (co nie jest zbyt pasjonujące dla widza), a inni przeczytali już co się stało i czekają, aby móc wykonać kolejne akcje.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ