Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: buras »

Ja najczęściej gram we dwie osoby i gra sie fajnie przy wiekszej liczbie graczy jest wiekszy zament w planowaniu co gdzie położyć. Choć cena za tą gre mogłaby być troszke mniejsza, ale jak dla mnie warto było kupić :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Gabriel »

Jestem po lekturze recenzji w ŚGP i muszę przyznać, że zachęciła mnie ona. Aż wszedłem na BGG, żeby w trybie on-line spróbować Kingdoms. O ile w ŚGP recenzent zwrócił uwagę na dość kontrowersyjne połączenie tematyki z rozgrywką, to jednak nie stanowi to dla mnie przeszkodzy - ot, estetycznie wydana ciekawa (mam nadzieję) gra logiczna.

No i cenowo znacznie lepsza niż Agricola z talią Z (rezerwa na sierpień jest już czyniona :D).

Może jeszcze jakieś opinie o rozgrywce?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: westwood »

Gabriel pisze: Może jeszcze jakieś opinie o rozgrywce?
Grałem w 4 i 2 osoby. Przy 4 gra IMO chaotyczna i raczej nudna. Przy 2 więcej taktyki ale i tak nic porywającego. Układamy sobie kafelki albo figurki i czekamy aż inni zrobią to samo. Potem żmudnie liczymy punkty. Z tego typu gier chyba lepszy jest Gangster
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Don Simon »

Oryginalne Kingdoms zdecydowanie lepsze, a pewnie i tansze.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: folko »

Grając w Beowulfa można odrzucić kilka kart i jest jak Kingdoms... w sumie Beowulf ma zalety i wady gier Knizi ;-)
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: westwood »

folko pisze:w sumie Beowulf ma zalety i wady gier Knizi ;-)
Ze wskazaniem na wady :twisted:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Don Simon »

folko pisze:Grając w Beowulfa można odrzucić kilka kart i jest jak Kingdoms... w sumie Beowulf ma zalety i wady gier Knizi ;-)
Zgoda. I wtedy mamy ladniejsza wersje Kingdoms :-).

A sam Beowulf jest jak dla mnie niepotrzebnie udziwniony. Daliby lepsza grafike i 3 plansze i by wystarczylo...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: noowy »

Tutaj na BGG można przeczytać narzekania, że żeton z pozłacaną statuetką, który pozwala zamienić miejscami 2 dowolne inne żetony, jest zbyt silny. Psuje to grę (podobno szczególnie przy 2 osobach), bo gracz, która trafi na pozłacaną statuetkę ma zdecydowanie większe szanse na zwycięstwo.

Możecie to potwierdzić na podstawie własnych rozgrywek?
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 52 times
Been thanked: 39 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: finallyh »

noowy pisze:Tutaj na BGG można przeczytać narzekania, że żeton z pozłacaną statuetką, który pozwala zamienić miejscami 2 dowolne inne żetony, jest zbyt silny. Psuje to grę (podobno szczególnie przy 2 osobach), bo gracz, która trafi na pozłacaną statuetkę ma zdecydowanie większe szanse na zwycięstwo.

Możecie to potwierdzić na podstawie własnych rozgrywek?
Jestem szczęśliwym posiadaczem gry od niedawna i rzeczywiście żeton ten szybko daje się zauważyć (jak i żeton Zdrada). Czy jest zbyt silny? Nie wydaje mi się, choć podejrzewam, że z ilością rozegranych partii będę o tym przekonany.

Przed zakupem gry czytałem opinie, pojawiające się tu i ówdzie, o zbytnim chaosie spowodowanym nadmierną ilością żetonów specjalnych. Nic takiego nie zaobserwowałem (partie rozgrywane w 2 osoby), zresztą nie wszystkie żetony pojawiają się w każdym akcie.

Jeszcze jedną rzecz jaką widzę, to opinie o zbytnim chaosie mają ludzie znający Kingdoms (zresztą na BGG jest pomysł jak zagrać w Kingdoms Beowulf`em, czego jeszcze nie próbowałem). Sam w Kingdoms nie grałem i chyba na dobre mi wyszło (bo być może kupiłbym Kingdoms). W Beowulf`a gra się naprawdę miło i przyjemnie, poza tym gra prezentuje się uroczo.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Gabriel »

Do mnie gra także doszła. Jeżeli chodzi o zbyt dużą mnogość żetonów specjalnych - nie zapominajmy, że są one rozdysponowane pomiędzy trzy akty, zatem równocześnie mamy do czynienia tylko z częścią z nich. Co do złotej statuetki - faktycznie, zamiana dwóch dowolnych żetonów może wpłynąć znacząco na rozgrywkę, ale w chyba mniejszym stopniu niż znany już z Kindgoms smok (tutaj zdrada) - który jest prawdziwym wymiataczem.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Veridiana »

odświeżę temacik, aby podzielić się moim wieeeeeelkim zadowoleniem z tej gry. od weekendu mam swój egzemplarz, wcześniej grałam raz. ja generalnie lubię Knizię (z małymi wyjątkami) i oba Beowulfy. trudno by mi było na chwilę obecną wybrać, którego wzięłabym na bezludną wyspę, gdybym mogła tylko jednego z nich 8)
"u babci na kawie" też chwyciła, choć zagraliśmy wpierw bez działania żetonów specjalnych (gdyż towarzystwo marudzi, gdy tłumaczenie nowej gry zajmuje więcej niż minutę). ale sami potem chętnie spytali co wnoszą symbole i kolejnym razem pójdzie juz pełna wersja. naprawde lubię tę grę! :D
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Gabriel »

Czy ktoś grał w nowe wydanie Kingdoms od FFG? Ta wersja jest podobno "poprawiona" względem pierwowzoru z 94 roku. Mam nadzieję tylko, że nie ma tu zmian w stopniu w jakim wprowadzono je w Beowulfie...
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Dr_Kecaj »

Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: garg »

Odkopię temat, bo poszukuje kilku używanych egzemplarzy Beowulfa - szczegóły tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 54&t=32821
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: warlock »

Jeśli miałbym wskazać grę (a w zasadzie system gier), który absolutnie uwielbiam, a który ma generalnie mizerne notowania na BGG, to musiałbym wskazać Kingdoms (ze średnią 6,7) i jej sequel, czyli właśnie Beowulfa (6,3). Świat mówi mi, że to przeciętniaki, a ja się kurczę w nie zagrywam i za każdym razem mam z tego kupę radochy :D. Słowem - najpewniej nie mam racji, ale i tak polecam :D.

Obie te gry to zabawa w tworzenie najkorzystniejszych układów kafli i własnych elementów, przy jednoczesnym psuciu tych układów rywalowi (celowo piszę w liczbie pojedynczej, bo do Kingdoms i Beowulfa siądę już w zasadzie wyłącznie w trybie pojedynku). Beowulf to wariacja na temat systemu poprzedniczki - każdy z trzech aktów gry rozgrywany jest tu na innym układzie planszy i z wykorzystaniem odrębnego zestawu kafelków. Beowulf ma dużo agresywniejsze zdolności kafli (pozwalające np. usuwać albo przestawiać coś na planszy, co było nie do zrobienia w Kingdoms), a ich rozkład w każdej erze jest bardzo "chaotyczny" i nie ma w nim jakiejś myśli przewodniej, przez co nie możemy tu szacować prawdopodobieństwa dociągu tak jak w Kingdoms. Z drugiej strony kafle zagrywamy z niejawnej ręki, mając do wyboru aż 3 (i mogąc przechowywać je na później), więc planowanie w Beowulfie wygląda nieco inaczej. Jest tu więcej podpuszczania rywala, mamy możliwość "kiszenia" kluczowych kafli, aby wykorzystać je w bardziej stosownym momencie.

Dostrzegam siłę niektórych kafli, ale póki co kompletnie mi to nie przeszkadza - samo to, że gracze wiedzą o ich istnieniu powoduje ciekawą meta-grę ;). Dopóki nie zostaną zagrane, trzeba odpowiednio planować i mieć się na baczności.

Beowulf i Kingdoms trafiają do wora z napisem "guilty pleasure". Większości graczy pewnie nie podejdą i nie zrobią wielkiego wrażenia, ale jest w nich coś, co cholernie mi leży. Beowulfa dorwałem za 40 zł i szczerze mówiąc dawno nie kupiłem tak fajnej gry za takie pieniądze.

Akt I
Obrazek

Akt II
Obrazek

Akt III
Obrazek
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Dr_Kecaj »

warlock pisze: 17 maja 2022, 12:28 Świat mówi mi, że to przeciętniaki, a ja się kurczę w nie zagrywam i za każdym razem mam z tego kupę radochy :D. Słowem - najpewniej nie mam racji, ale i tak polecam :D.
Przyjacielu! ✋
Latami żyłem w przekonaniu że świat zwariował i tylko u nas ta gra tak siadła. Twój wpis to miód na me serce 😀
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: garg »

Ja od wielu lat używam jej podczas pierwszych zajęć ze studentami na wykładzie "Gry strategiczne w zarządzaniu" i potwierdzam jej świetność :) .

Tylko nigdy nie używam tych mocy specjalnych z żetonów, bo moim zdaniem to zmienia grę ze strategicznej w radosną taktyczną rozwałkę.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Beowulf the Movie Boardgame od Galakty

Post autor: Dr_Kecaj »

My po około 50 partiach po prostu wyrzucamy z gry żeton, który zmienia dodatnie punkty na ujemne.
W 99% gier jest tak, że osoba, która go wylosuje wygrywa.

Pozostałe specjalne w naszym mniemaniu nie sieją takiego zniszczenia.
Kupię Szczura rogatego PL
ODPOWIEDZ