Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: tomuch »

Które dodatki to must have, a które lepiej sobie podarować?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 872
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Dako »

tomuch pisze: 09 kwie 2022, 00:39 Które dodatki to must have, a które lepiej sobie podarować?
I tak jak zaczniesz to pewnie kupisz wszystkie ;)
Ja bym brał w tej kolejności:
Ulice Arkham
Przerażające podróże
Ścieżka węża
a na końcu dwa te mniejsze dodatki Za progiem i Świątynia świtu.
Warto przed zakupem pobrać sobie darmową aplikację na Steam https://store.steampowered.com/app/4789 ... f_Madness/ i posprawdzać które dodatki dają jakie scenariusze.
Koniecznie zainstaluj sobie https://npbruce.github.io/valkyrie/ z dodatkowymi scenariuszami też da Ci pogląd na to jakie dodatki będą Ci w pierwszej kolejności przydatne.
Faello
Posty: 205
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Faello »

tomuch pisze: 09 kwie 2022, 00:39 Które dodatki to must have, a które lepiej sobie podarować?
Aktualnie trzeba pamiętać, że 1/3 kontentu jest out of print (Surpressed Memories i Recurring Nightmares bądź alternatywnie dodatki figurkowe i podstawka do edycji 1 MoM, która jest pod tym względem kompatybilna z drugą), bez tych dodatków część scenariuszy będzie niegrywalna.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

tomuch pisze: 09 kwie 2022, 00:39 Które dodatki to must have, a które lepiej sobie podarować?
Wiedząc już co jest w środku, zacząłbym od "Ulic Arkham". Dodaje najwięcej mechanicznie, a i śledztwa są klimatyczne i ciekawe.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: dareiosh »

Witam. Jeżeli zakupie podstawkę do MoD 2 edycję która posiada zestaw konwertujący, zyskam jakieś scenariusze, postacie? Ciężko mi znaleźć info opisujące co daje dany zestaw? Czy muszę posiadać jeszcze podstawkę MoM 1 ed żeby użyć zestawu w 2 edycji?

Edit. Czy lepiej zrezygnować przy gołej podstawce z zestawu konwertującego i zainwestować te pieniądze w któryś z dodatków?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: psia.kostka »

dareiosh pisze: 28 kwie 2022, 00:15 Witam. Jeżeli zakupie podstawkę do MoD 2 edycję która posiada zestaw konwertujący, zyskam jakieś scenariusze, postacie? Ciężko mi znaleźć info opisujące co daje dany zestaw? Czy muszę posiadać jeszcze podstawkę MoM 1 ed żeby użyć zestawu w 2 edycji?
Z zalozenia ta konwersja jest dla posiadaczy podstawki 1edycji. Sa tam karty i zetony dla potworow oraz badaczy z 1ed do uzycia w 2ed. Jesli masz tylko podstawke 2edycji to jedyne co zyskasz, to karty badaczy w stylu 2ed, ktorych figurek nie masz. Czy da sie tego uzywac jako bonusowych postaci to nie wiem... Sama konwersja nie odblokuje nowych scenariuszy, bo nie masz kafli mapy i figurek do tego.

Edit: ta idea, ze zestaw konwertujacy to cos wartego miliony monet to chory sen handlarzy...
Generalnie starsze wydanie podstawki 2edycji zawieralo te konwersje, nowsze juz jej nie ma (ma za to ciut nowsze figurki)

Konwersja byla dlatego, ze 2ga edycja wskoczyla na rynek dosc szybko po 1szej. Aby ludzie nie czuli sie nabici w butelke to byla ta konwersja gratis dajaca im scenariusz, bohaterow i potworki. Obecnie 1sza edycja to juz zabytek na rynku i nie dodaja juz tej konwersji "z urzedu". Sa pliki chyba do druku, na pewno angielskie sa.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Ardel12 »

Mam ten zestaw, gdyż kupowałem 2ED w czasie premiery, a także posiadam 1ED. Obecnie istnieje tyle dodatków do 2ED, że 1ED po prostu spakowałem z powrotem do starego pudła i wrzuciłem pod łóżko. Scenariusze, które 1ED dodaje dupki nie urywają, a z dodatkami z 2ED i Valkyrią jest tego po prostu mnóstwo i nie wiem jak często musiałbym grać by mi się przejadły.

Obecnie dla mnie zestaw konwertujący jest całkowicie zbędny i nie zaprzątałbym sobie nim głowy. Cena vs wartość dodana w ogóle sie nie dodaje.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: dareiosh »

Patrząc pod kątem valkyrii , który z dodatków odblokowuje najwięcej dodatkowego kontentu (który kupić w pierwszej kolejności itp)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Poszedłbym w stronę "Ulic Arkham".
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 872
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Dako »

dareiosh pisze: 28 kwie 2022, 12:07 Patrząc pod kątem valkyrii , który z dodatków odblokowuje najwięcej dodatkowego kontentu (który kupić w pierwszej kolejności itp)
Nie napisałeś w jakim języku ;)
Ale i tak moim skromnym zdaniem najlepsze są (SoA) Ulice Arkham (samodzielnie dodaje chyba 2 scenariusze a z innymi dodatkami chyba jeszcze 2-3)
W języku angielskim jest tego znacznie więcej i tu możesz skorzystać z pliku z bgg (dotyczącego statystyk poszczególnych scenariuszy)
https://boardgamegeek.com/filepage/2176 ... l-valkyrie
I tam sprawdzić który dodatek jest wymagany.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: farmer »

dareiosh pisze: 28 kwie 2022, 00:15 Witam. Jeżeli zakupie podstawkę do MoD 2 edycję która posiada zestaw konwertujący, zyskam jakieś scenariusze, postacie? Ciężko mi znaleźć info opisujące co daje dany zestaw? Czy muszę posiadać jeszcze podstawkę MoM 1 ed żeby użyć zestawu w 2 edycji?
W Valkyrii masz możliwość oddzielnego oznaczenia posiadania:
1. bohaterów z dodatku (w tym konwersji),
2. potworów z dodatku (w tym konwersji),
3. kafli z dodatku (w tym konwersji).

Jeśli nie przeszkadza, że:
- do niektórych bohaterów będziesz wykorzystywał nie-idealnie dopasowaną figurkę,
- dla niektórych potworów będziesz wykorzystywał nie-idealnie dopasowaną figurkę lub żeton potwora,
... to śmiało oznaczaj pierwsze dwie opcje. Znacząco zwiększy Ci się wybór bohaterów i różnorodność wrogów.

Pakiet konwertujący dostałem wraz z grą i bardzo się z niego cieszę. Pewnie byłbym skłonny trochę za niego zapłacić, ale nie za wiele.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: SwistakCZC »

Czy Ścieżka Węża jest w czymś lepsza od pozostałych dwóch dużych dodatków (Ulice, Podróże)? Nowy dodruk jest wyceniany w przedsprzedażach na >250 zł (ja za wcześniejsze płąciłęm koło 210), cena rośnie bo dodatek jest lepszy, bardziej rozbudowany, inflacja, czy po prostu duży hype więc cena w górę?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: grzeslaw90 »

SwistakCZC pisze: 07 maja 2022, 16:09 Czy Ścieżka Węża jest w czymś lepsza od pozostałych dwóch dużych dodatków (Ulice, Podróże)? Nowy dodruk jest wyceniany w przedsprzedażach na >250 zł (ja za wcześniejsze płąciłęm koło 210), cena rośnie bo dodatek jest lepszy, bardziej rozbudowany, inflacja, czy po prostu duży hype więc cena w górę?
Inflacja i hype. Wagowo to to samo co pozostałe duże.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: psia.kostka »

SwistakCZC pisze: 07 maja 2022, 16:09 Czy Ścieżka Węża jest w czymś lepsza od pozostałych dwóch dużych dodatków (Ulice, Podróże)? Nowy dodruk jest wyceniany w przedsprzedażach na >250 zł (ja za wcześniejsze płąciłęm koło 210), cena rośnie bo dodatek jest lepszy, bardziej rozbudowany, inflacja, czy po prostu duży hype więc cena w górę?
Obstawiam, ze odpowiedz to "Galaktyczna inflacja" :mrgreen:
Ulice i Podroze chyba sa bardziej cenione za zawartosc od Sciezek, ale moze to dlatego, ze jest ostatni i mniej osob dotrwalo do konca serii.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: suibeom »

ja bardzo wysoko oceniam ten dodatek, jedyny w którym poczułem się Indianą Jonesem :-) mrok+dżungla+tajemnicza świątynia
Himiodzio
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2022, 17:07

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Himiodzio »

Jestem ciekaw czy po obecnych już dodrukach i zapowiedziach kolejnych (w tym miesiącu ścieżka węża), a planowo w 2022 ulice Arkham i przerażające podróże, mimo wszystko nic nie ruszy się w temacie zapowiedzi nowego dodatku, albo chociaż DLC w aplikacji. Jak przewałkowałem trochę wiadomości, to nigdzie nie było informacji o końcu - a patrząc na obecne dodruki i zapowiedzi, seria wcale nie planuje chyba umrzeć
Awatar użytkownika
Breakfan
Posty: 47
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:08
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 27 times
Been thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Breakfan »

320 zł scd za dodruk Ścieżki Węża dającej całe 3 scenariusze to strasznie dużo >.>

Najtaniej widzę jak na razie za 250zł w sklepach.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Antioch Seleucyda »

Dobrze kojarzę, że dodatki zwiększają również regrywalność scenariuszy?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: jediwolf »

Antioch Seleucyda pisze: 13 maja 2022, 17:20 Dobrze kojarzę, że dodatki zwiększają również regrywalność scenariuszy?
Tak, w scenariuszu mogą zostać wykorzystane kafelki czy potwory z innych dodatków.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 137
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Antioch Seleucyda »

Pytanie techniczne. Co robicie Z otrzymanymi zakrytymi kartami ran? Niektóre efekty powodują ich odsłonięcie, a karta ran po zastosowaniu efektu może być zakrywana. Jeśli więc mamy kilka zakrytych kart ran, może być problem z uczciwym wybraniem, zwlaszcza gdy wiemy, że jedna bardzo boli a druga to jakieś zadrapanie. Trzymacie je w stosie i ostatnio użytą na sposób? Lsowo wybieracie karty?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: suibeom »

Spoiler:
jak gram z dziewczyną to tasuję i ona wybiera moje a ja jej, a jak solo, tasuję i losuję.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Ardel12 »

To u mnie działa stos. Tak by każda rana finalnie się odpaliła. Odpalone trafiają na spód. Sprawdza się dobrze jak gram w 4os i efekt gry wszystkim dowalił.
Faello
Posty: 205
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Faello »

Najsprawiedliwiej jest w takiej sytuacji losować i niech los decyduje czy odsłaniasz kartę bez efektu albo z efektem.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2022, 15:29 przez Faello, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: strid3rr »

Podobnie jak Ardel12 my używamy stosu. Nowe karty zawsze trafiają na górę, a te już odkryte na spód. Koniec końców obie talie (obrażeń i przerażenia) są tasowane przed rozpoczęciem rozgrywki więc już działa na nie los.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: arian »

Obrazek

Instrukcja mówi o losowej karcie, więc ja zawsze po prostu tasuję przed odkryciem każdej kolejnej karty. Ale szczerze mówiąc nie pamiętam teraz jak dokładnie powinno się robić, gdy trzeba odkryć np. dwie takie karty.
ODPOWIEDZ