Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Grzdyll pisze: 21 maja 2022, 23:57
Gambit pisze: 21 maja 2022, 23:27 Przy grach Legacy zawsze mówię, że ocena siłą rzeczy nie dotyczy dokładnie tej konkretnej odsłony, ale tego jak chętnie ogarnę kolejną część serii (jeśli powstanie). Przy Gloomhaven nawet wspomniałem o tym jakie miałem odczucia na początku kampanii.
Drogi Tomku (że pozwolę sobie na takie spoufalenie), naprawdę nie musisz tego ponownie tłumaczyć, Twoje uzasadnienie w recenzji jest klarowne. Co nie zmienia faktu, że ja uważam takie podejście za pozbawione sensu. Bo tworzysz recenzję chyba przede wszystkim dla osób które nie grały w tę konkretną grę i chcą się dowiedzieć czy warto wydać właśnie na nią pieniądze (nawiasem mówiąc niemałe), a nie osób, które będą się zastanawiać czy kupić jej kolejną odsłonę. Zauważ, że po Twojej takiej, a nie innej ocenie wiele ufających Ci osób może właśnie tę grę (a nie jakąś hipotetyczną kolejną część serii) czym prędzej wyrzucić z listy rozważanych pozycji, przez co po prostu stracą możliwość przeżycia świetnej przygody. Krzywda się wielka nikomu nie stanie ale wątpię, by taki był cel Twojej recenzji.
Dlatego poza cyferką na końcu, jest jeszcze długa litania tego co mi się w grze podobało i tego co mi się nie podobało. Połączywszy to z cyferką, widz powinien być w stanie wyciągnąć wnioski czy warto się tą grą zainteresować. Czy są tam mechaniki, które jemu też leżą? Czy są elementy, które jego też drażnią? Jeśli mówię, że bez zastanowienia kupię kolejną odsłonę serii (jeśli się pojawi), to znaczy, że ta o której opowiadam była świetna w moich oczach i chcę więcej. Tak samo jak przy każdej innej grze, gdzie gra mi się świetnie i chcę więcej :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Czy mogę poprosić o zestawienie "niszowych" naszych rodzimych YTberów? Coś w stylu Ekipa przy Planszy, zaku BoardGames ,SMGP Kości, GramyWPlanszówki czy Granatowa itd....powiedzmy tak do 2k subów.

tak powiedzmy o 10-15 kanałów.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: playerator »

BOLLO pisze: 23 maja 2022, 14:29 Czy mogę poprosić o zestawienie "niszowych" naszych rodzimych YTberów? Coś w stylu Ekipa przy Planszy, zaku BoardGames ,SMGP Kości, GramyWPlanszówki czy Granatowa itd....powiedzmy tak do 2k subów.

tak powiedzmy o 10-15 kanałów.
Jasne, że możesz :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Może doprecyzuję jeszcze. Chodzi mi o kanały które nadal istnieją i nagrywają filmiki na YT.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: crazygandalf »

Nie wiem czy ktoś takie zestawienia robił. Ale wrzucę tutaj nasz kanał, który spełnia kryteria. :D
Publikujemy regularnie, mamy poniżej 1k subów, pokazujemy ostatnio gameplaye z cięższych gier, jak również zagranicznych - Lacerda, Pfister,itd.
Planszówki online
https://www.youtube.com/planszowkionlinetv
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: esubotowicz »

Gambit pisze: 22 maja 2022, 08:27
Spoiler:
Dlatego poza cyferką na końcu, jest jeszcze długa litania tego co mi się w grze podobało i tego co mi się nie podobało. Połączywszy to z cyferką, widz powinien być w stanie wyciągnąć wnioski czy warto się tą grą zainteresować. Czy są tam mechaniki, które jemu też leżą? Czy są elementy, które jego też drażnią? Jeśli mówię, że bez zastanowienia kupię kolejną odsłonę serii (jeśli się pojawi), to znaczy, że ta o której opowiadam była świetna w moich oczach i chcę więcej. Tak samo jak przy każdej innej grze, gdzie gra mi się świetnie i chcę więcej :)
Dlatego jeśli oglądam recenzję, to skupiam się właśnie na opisie cech gry, "wadach/zaletach", a nie na ocenie końcowej.
Jakaś cecha gry może być wadą dla recenzenta, ale niekoniecznie dla mnie i odwrotnie. W sumie jaki jest sens wystawiania tej oceny końcowej? Może dodaje profesjonalizmu samej recenzji, ale jeśli dany recenzent ma inny gust, to jest duża szansa, że jego ocena nie będzie miała dla mnie wartości dodanej, ale za to może zmylić ;)
Ten środeczek jest bardziej merytoryczny i wartościowy.

Swoją drogą Tomku musisz się znów tłumaczyć z tego nieszczęsnego GH, ale doceniam tę i inne Twoje recenzje i lubię posłuchać co Ci leży, a co nie.
Ewa
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

BOLLO pisze: 23 maja 2022, 14:29 Czy mogę poprosić o zestawienie "niszowych" naszych rodzimych YTberów? Coś w stylu Ekipa przy Planszy, zaku BoardGames ,SMGP Kości, GramyWPlanszówki czy Granatowa itd....powiedzmy tak do 2k subów.

tak powiedzmy o 10-15 kanałów.
GramSolo
SoloGram
TrybSolo (a nie, ma już ponad 2k :d)
KubaPolkowski
Dżentelmeni przy stole
GramTadam
Półka Wstydu
upadłybankowiec

No i my ,,Kości, Piony i Bastiony" :D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rdbeni0 »

mam takie pytanie, kojarzy ktoś na których kanałach skupiają się bardziej na starszych grach (2-10 letnich nawet) i nie idą w ciągłe recenzowanie nowości? Mam wrażenie, że większość kanałów to ciągłe skupianie się na nowościach - co odcinek to kolejna nowość jest omawiana. Jest jakiś kanał na którym twórcy nie skupiają się aż tak bardzo na "dacie wydania" danego tytułu?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

A co przeszkadza Ci w poszukaniu starszych recenzji? Bardzo dużo recenzji starszych tytuów jest w formie pisanej, albo na anlojęzycznych kanałach.
Trend jest taki - jeżeli ktoś startuje z recenzjami to robi to na dwa sposoby - albo recenzuje gry, które ma już od jakiegoś czasu, czyli właśnie takie, które Cię interesują, albo właśnie sięga po nowości, bo tu bardziej może liczyć na owoce swojej pracy - czyli feedback od osób je oglądających. Do nowych recenzji starych tytułów raczej mało osób sięga. A jeżeli recenzent zdobędzie już jakąś rozpoznawalność, czy też chce się rozwijać np. poprzez zawiązanie jakiejś współpracy z wydawnictwem to zrezygnuje z recenzji starych, aczkolwiek nadal dobrych, jednak już dziesiątki razy zrecenzowanych gier na rzecz premier. Dodatkowa sprawa - często starsze gry już nie są dostępne w sklepach. Tym bardziej - dla kogo wtedy taka recenzja? Może i znajdzie się grupka osób, która chciałaby takich rzeczy słuchać, ale wysiłek włożony w realizację takiego materiału nie będzie proporcjonalny do liczby wyświetleń.

Kanałem, który robi recenzje starszych tytułów jest np. Wyjdzie w graniu (w sumie z tym "robi" to trochę przesadziłem, bo dość rzadko publikują nowe treści). Oni jednak do swoich recenzji przyciągają bardziej formą niż grą o ktorej mówią, stąd calkiem niezłe wyniki na yt. Do tego te recenzje to gry bardzo popularne, jak właśnie Terraformacja Marsa, Carcassonne, Catan (to chyba też może być magnes - w końcu są to gry w z ciągłymi dodrukami). Ciebie interesują pewnie bardziej zaawansowane gry? Dobrym miejscem na poszukanie takich recenzji będzie... właśnie forum i wątki dotyczące konkretnych tytułów - dowiesz się z nich o wiele więcej niż z samych recenzji :)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mikeyoski »

rdbeni0 pisze: 25 maja 2022, 00:03 mam takie pytanie, kojarzy ktoś na których kanałach skupiają się bardziej na starszych grach (2-10 letnich nawet) i nie idą w ciągłe recenzowanie nowości? Mam wrażenie, że większość kanałów to ciągłe skupianie się na nowościach - co odcinek to kolejna nowość jest omawiana. Jest jakiś kanał na którym twórcy nie skupiają się aż tak bardzo na "dacie wydania" danego tytułu?
Trochę nie rozumiem. Czy ktoś zabrał Ci dostęp do starszych materiałów? Kiedyś te starocie były nowościami i miały swoje pięć minut. Nie trzeba się nawet wysilać, żeby do nich dotrzeć :-)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

mikeyoski pisze: 25 maja 2022, 12:06
rdbeni0 pisze: 25 maja 2022, 00:03 mam takie pytanie, kojarzy ktoś na których kanałach skupiają się bardziej na starszych grach (2-10 letnich nawet) i nie idą w ciągłe recenzowanie nowości? Mam wrażenie, że większość kanałów to ciągłe skupianie się na nowościach - co odcinek to kolejna nowość jest omawiana. Jest jakiś kanał na którym twórcy nie skupiają się aż tak bardzo na "dacie wydania" danego tytułu?
Trochę nie rozumiem. Czy ktoś zabrał Ci dostęp do starszych materiałów? Kiedyś te starocie były nowościami i miały swoje pięć minut. Nie trzeba się nawet wysilać, żeby do nich dotrzeć :-)
Mogę to trochę zrozumieć. Może też chodzić o to jak ktoś teraz zrecenzuje dany starszy tytuł w "otoczeniu" nowych gier.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: japanczyk »

rdbeni0 pisze: 25 maja 2022, 00:03 mam takie pytanie, kojarzy ktoś na których kanałach skupiają się bardziej na starszych grach (2-10 letnich nawet) i nie idą w ciągłe recenzowanie nowości? Mam wrażenie, że większość kanałów to ciągłe skupianie się na nowościach - co odcinek to kolejna nowość jest omawiana. Jest jakiś kanał na którym twórcy nie skupiają się aż tak bardzo na "dacie wydania" danego tytułu?
Myślę, że na żadnym się nie skupiają na dacie wydania - to wkestia też tego co kto chce recenzować + tego czy ktos w ogole obejrzy taki materiał. Kogo obchodzi dzisiaj recenzja np. Die Macher czy Robinsona Crusoe - raczej nikogo, bo te gry maja juz swoich odbiorcow, dziesiatki opinii w internecie i ciezko mi sobie wyobrazic zeby poza jakimis przypadkowymi osobami ktos byl zainteresowany recenzjami takich staroci jak idac dalej np. Potwory w Tokio czy Istanbul
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Mysle ze koledze chodzilo o cos innego. Juz tlumacze. Wiele osob nie ma pojecis o istnieniu np takiej gry jak Ocaleni/Pretor/WH Podbój itd. To stare tytuły ktore aktualnie sa albo na strychu ale w czarnej dziurze razem z tysiacem innych tyt. I taki znany recenzent wyciagajac ze strychu takiego starocia moglby to reanimowac. Pytanie tylko po co? I dla kogo? Gttv cos takiego robi w fomacie Ocalic od Zapomnienia. Czasem Ryslaw tez cos historycznego wspomni. Wydaje mi sie ze nie ma sensu powrotu do gier chocoaz ja osobiscie bardzo chetnie bym ogladal dzis nakrecone topki gier z 2010r. Gdybym byj YTerem to raz na jakks czas nagralbym taki odcinek ze starociami. Fajna inicjatywa powrotu do przeszlosci. Myale ze aporo ciekawych tyt. ludziom po prostu ucieka w natloku nowosci.
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Xyhoo »

Wiesz, ja np. oglądam materiały, na temat gier, które chcę kupić, po co mi recenzja gry, której nigdzie nie dostanę?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Xyhoo pisze: 25 maja 2022, 14:49 Wiesz, ja np. oglądam materiały, na temat gier, które chcę kupić, po co mi recenzja gry, której nigdzie nie dostanę?
dlaczego? OLX/Forum/ Allegro...leżą gdzieś zakurzone na magazynach w sklepach. Wszystko kwestia tego co potrzebujesz. Ja pomimo że jestem nowy w hobby to jednak zanim sięgne po "nowości" staram się właśnie ograc gry starsze a czasem wręcz leciwe. Może to kwestia charakteru i szacunku do historii. Nie bawi mnie po prostu pogoń za nowościami za którymi nie nadążam a i tak gdybym się spiął to bym za jakiś czas się tym zmęczył. Lubię się grą delektować a nie raz i następna.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 25 maja 2022, 15:08 Może to kwestia charakteru i szacunku do historii.
A jak ktoś jest zainteresowany nowościami bo po prostu jest na bieżąco, gry są dostępne i nie trzeba na nie polować itp, to znaczy że nie ma szacunku do historii?
Lubię się grą delektować a nie raz i następna.
Masz na BGG w kolekcji 250gier - w ile tych gier grałeś więcej niż 2 razy? :)
Gdybym byj YTerem to raz na jakks czas nagralbym taki odcinek ze starociami. Fajna inicjatywa powrotu do przeszlosci. Myale ze aporo ciekawych tyt. ludziom po prostu ucieka w natloku nowosci.
Nie dogodzisz. Jak wrzucisz taki materiał to może się ktoś pojawi z komentarzem - "fajne, a kiedy recenzja nowości xyz?" To oczywiście nie jest nic czego się trzeba słuchać, ale z Twojego punktu widzenia może się wydawać że to super pomysł, bo ty byś to z chęcią oglądał. Ale znajdzie się drugie tyle osób, które nie jest tym zainteresowane. Poza tym prawda jest też taka, że sporo gier recenzenci dostają (*) i sami się zobowiązują do zrobienia recenzji w jakimś czasie (moim zdaniem jeżeli nie jest to płatny materiał, to nie powinni, ale to jest temat na inną dyskusję). Czasem pojawia się jakaś nowość i chcą zrobić taki materiał bo wiedzą, że ludzie będą chcieli to zobaczyć teraz, a nie za 3-4 miesiące jak już większość ogra (**).

Każdy materiał powstaje kosztem innego. Każdy zrealizowany pomysł to coś innego przesunięte na później. Ile osób tyle podejść do grania i ogrywania. Coś co dla jednego jest fajne, dla innego nie jest. Ten wątek ciągle się tutaj przewija: "a dlaczego ktoś nie zrobił tego, a dlaczego zrobił to, a dlaczego Gambit wystawił 4/10 Gloomhaven"

(*) Piszę w trzeciej osobie bo rzuciłem to w diabły :P
(**) Tak zresztą powiedział Gambit na początku filmu o The Breach - wszystko sobie ułożył z datami i tu nagle pojawia się coś co mu burzy harmonogram.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kwiatosz »

Na przykład Wojennik sporo sięga po starocie niewojenne.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: esubotowicz »

rdbeni0 pisze: 25 maja 2022, 00:03 mam takie pytanie, kojarzy ktoś na których kanałach skupiają się bardziej na starszych grach (2-10 letnich nawet) i nie idą w ciągłe recenzowanie nowości? Mam wrażenie, że większość kanałów to ciągłe skupianie się na nowościach - co odcinek to kolejna nowość jest omawiana. Jest jakiś kanał na którym twórcy nie skupiają się aż tak bardzo na "dacie wydania" danego tytułu?
Dżentelmeni robią materiały o starszych grach. Mają swój wyrobiony gust i dużo jest o 18xx i splotterach (które też są zresztą lekko leciwe 😉), ale mam wrażenie, że starsze tytuły się trafiają tu cześciej niż na innych kanałach. Jakiś czas temu zaczęli nowy cykl o grach z konkretnego roku, np. 2010, 2011.
Słucham podkastu, wiec może coś mi umknęło, ale generalnie bardzo polecam.
Ewa
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

kwiatosz pisze: 25 maja 2022, 16:57 Na przykład Wojennik sporo sięga po starocie niewojenne.
Tak jest. Nagrywam to, w co gram i co mam ochotę nagrywać. I nowości i starocie. Wszystkiego po trochu :mrgreen:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

Bukiet unboxing forever.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

Nie nadążam ostatnimi czasy za Dice Towerem, ale wyskoczyła mi recenzja Władcy Pierścieni: Konfrontacji. Było to nazwane jako coś w stylu "Classics Reviews", ale nie mam pojęcia czy to jakaś większa seria materiałów i jak dużo takich nakręcili.

Ja ze swojej strony powiem, że bardzo lubię oglądać recenzje gier, które znam. Rzadko recenzja służy mi do poznania gry czy podjęcia decyzji o kupnie. Do tego raczej używam instrukcji lub gameplaya. Także bardzo chętnie oglądam/słucham wypowiedzi na temat starszych gier.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: m_marple »

Chairman od the Board (kanał anglojęzyczny) wrzuca recenzje zarówno nowości, jak i starych gier, które zakupił z drugiej ręki, głównie eurasków.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

A jak ktoś jest zainteresowany nowościami bo po prostu jest na bieżąco, gry są dostępne i nie trzeba na nie polować itp, to znaczy że nie ma szacunku do historii?
A czy ja tak napisałem? Napisałem że JA jestem bardziej sentymentalny i lubię się otaczać rzeczami z przeszłości. Lubię słuchać historii starszych ludzi którzy przeżyli wojne albo opowiadają o tym jak im się żyło 70lat temu. Tak samo lubię słuchać o starszych grach. nawet nie dawno puszczałem sobie topkę gier euro Grania w Chmurach nagranego 4lata temu. To samo miałem ostatnio z Gradaniem. Zaczałem odsłuchiwać odcinki z przed X-lat wstecz, typu dobre gry z 2017r , albo gry z 2018 na których się zawiedliśmy....itd
Ale żeby było jasne absolutnie nie mam nic do osób które grają jedynie w nowości i są ciągle na bieżąco.
Masz na BGG w kolekcji 250gier - w ile tych gier grałeś więcej niż 2 razy? :)
Kurcze myślałem że jest ich więcej jednak...damn. :mrgreen:
Tak mam tyle gier i powiem więcej myślę że spokojnie 150 z nich mam jeszcze w folii. A to oznacza że nie czuję potrzeby właśnie po jednej partii otwierania kolejnego nowego pudełka. A- nie mam na to czasu (w maju nie zagrałem jeszcze w NIC)/ B-lubie naprawdę kilka razy w coś zagrać zanim wydam werdykt/ C-jestem kolekcjonerem
Nie dogodzisz. Jak wrzucisz taki materiał to może się ktoś pojawi z komentarzem - "fajne, a kiedy recenzja nowości xyz?" To oczywiście nie jest nic czego się trzeba słuchać, ale z Twojego punktu widzenia może się wydawać że to super pomysł, bo ty byś to z chęcią oglądał. Ale znajdzie się drugie tyle osób, które nie jest tym zainteresowane. Poza tym prawda jest też taka, że sporo gier recenzenci dostają (*) i sami się zobowiązują do zrobienia recenzji w jakimś czasie (moim zdaniem jeżeli nie jest to płatny materiał, to nie powinni, ale to jest temat na inną dyskusję). Czasem pojawia się jakaś nowość i chcą zrobić taki materiał bo wiedzą, że ludzie będą chcieli to zobaczyć teraz, a nie za 3-4 miesiące jak już większość ogra (**).
I tu drogi Yoszu masz absolutnie rację. Jeżeli ktoś swój kanał traktuję "zawodowo" i ma z tego pieniążki to kompletnie nie ma sensu nagrywania czegoś starego niechodliwego co już przeminęło dla takich zgrzybiałych nerdów jak ja....wydawcy oczekują recenzji i reklamy tu i teraz. Dlatego fajnie że jest opcja przegrzebania czeluści YT ze starszymi filmami. Ale mi bardziej chodzi o coś innego. Weźmy powiedzmy taką grę Belfort i dajmy ją teraz komuś do zrecenzowania. Kiedy po tych 11latach od wydania recenzent ma porównanie kilkuset innych gier w które zagrał a niektórzy nawet tysięcy (BoardGameCo mówił ostatnio że w ciągu roku ogrywa ok 168 tyt.)
Każdy materiał powstaje kosztem innego. Każdy zrealizowany pomysł to coś innego przesunięte na później. Ile osób tyle podejść do grania i ogrywania. Coś co dla jednego jest fajne, dla innego nie jest. Ten wątek ciągle się tutaj przewija: "a dlaczego ktoś nie zrobił tego, a dlaczego zrobił to, a dlaczego Gambit wystawił 4/10 Gloomhaven"
No tak i nie ma co się dziwić że coś jest pilniejsze o tego pilniejszego. Zawsze coś będzie "najpilniejsze". Dlatego nie zazdroszczę Tomkowi tego że wciąż nagrywa nomości. Sam w ostatnim live mówił że łezka mu się kręci bo widzi na regale cudowne stare tyt. w które by chętnie pograł ale terminy recek gonią. Taki już zawód recenzenta niestety. Pamiętaj jak kiedyś Joanna? (chyba tak ma na imie właścicielka Rebela) opowiadała o historii powstania firmy i jak jest jej w pewnym sensie przykro że pasją zamieniała się w biznes a biznes w prace. Przez którą przestała praktycznie całkowicie grać. Ma pieniadze nie małe ale nie ma już tej przyjemności. Myślę że każdy z nas w swoim życiu (nie tylko planszówki) przez podobne dylematy przechodził. Ja wiele razy rezygnowałem z kasy na rzecz innych wartości i priorytetów (rodzina) dlatego jestem w miejscu w którym jestem. Czyli patrząc po ziemsku jestem szarą nic nie znaczącą jednostką.
(*) Piszę w trzeciej osobie bo rzuciłem to w diabły :P
(**) Tak zresztą powiedział Gambit na początku filmu o The Breach - wszystko sobie ułożył z datami i tu nagle pojawia się coś co mu burzy harmonogram.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

Trafiłem na bardzo fajny kanał. Prowadzi go bardzo sympatyczna para. Ona opowiada o grze, on o regułach.
Klimat filmików bardzo podoba mi się :)
Klik => MyGeekAlterEgo
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

tomp pisze: 02 cze 2022, 20:08 Trafiłem na bardzo fajny kanał. Prowadzi go bardzo sympatyczna para. Ona opowiada o grze, on o regułach.
Klimat filmików bardzo podoba mi się :)
Klik => MyGeekAlterEgo
Nie wiem czy dobrze pamietam ale ta pani wystepowala jakis czas u OnTable
ODPOWIEDZ