Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Atk »

Mr_Fisq pisze: 27 maja 2022, 17:50 Spekulanci - śpieszcie się sprzedawać swoje Paxy - Galakta zapowiedziała dodruk w tym roku.

Źródło: FB Planszowych Newsów
Jeszcze nawet nie zdążyłem zagrać, a tu już leci dodruk. Nie ma co się dziwić, szybko poszła że sklepów. Pewnie szybko zniknie i znów ceny używek poszybują.

Przy okazji odkopania tematu, lepiej grać w 2, 3 czy 4 osoby? Czy bez różnicy, bo zawsze dobrze chodzi?
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: misiencjusz »

Przyznaję, że nie grałem we dwóch, ale czwórka to jak dla mnie najlepszy układ. Ciekawiej i więcej niepewności niż we trzech. Za to przy pięciu większość planów idzie w piach jak czterech łobuzów poprzewraca świat po swojemu zanim gra wróci do Ciebie. Co w żaden sposób nie zmienia postaci rzeczy, że gra jest tak świetna, że w każdym układzie od trzech w górę siądę o każdej porze.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: micaj »

Mr_Fisq pisze: 27 maja 2022, 17:50 Spekulanci - śpieszcie się sprzedawać swoje Paxy - Galakta zapowiedziała dodruk w tym roku.

Źródło: FB Planszowych Newsów
Planowali już od dwóch miesięcy, jednak bylo to nie do końca potwierdzone. Standardowo, czekali na zgodę (:

Swoja droga, ciekawe czy spekulanci zgłaszali swoje w lokalnych U.S. ;)
copychef
Posty: 123
Rejestracja: 13 sty 2019, 09:51
Has thanked: 97 times
Been thanked: 48 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: copychef »

Bardzo się cieszę, że będzie dodruk. Czekałem na spadek ceny tak długo, aż gra się wyprzedała, a później tylko patrzyłem jak ceny używek osiągają nieprzyzwoite poziomy. Teraz z czystym sercem wezmę sobie zafoliowane pudło w drugim druku.
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Lehu89 »

Bardzo dobrze, że będzie dodruk, bo takie gry zasługują na jak najszersze grono odbiorców. Po poznaniu paxów i tego jaka głębia kryje się w rozgrywkach w te tytuły, straciłem zainteresowanie co najmniej 50/60% tytułów na rynku. Dodatkowo jeśli takie tytuły jak PaxPamir mają w naszym kraju dodruki (FCM też został przyjęty chyba bardzo dobrze, za chwilę wyjdzie DominantSpieces itp), to nic tylko się cieszyć, że nasi gracze naprawdę szybko ewoluują. Sam zacząłem przygodę dopiero jakieś dwa/trzy lata temu i cieszę się, że udało mi się już poznać właśnie takie tytuły jak powyższe rodzynki, bo właśnie tego chyba oczekiwałem wchodząc w hobby, także kupujmy i grajmy w takie tytuły, żeby pokazać wydawcom, aby nie bali się ich wydawać.
Odnośnie powyższego pytania kolegi Atk - dla mnie sweetpoint w Pamira, to 3 osoby, chociaż nie ma co ukrywać, że jeśli trafi się inaczej, to w każdym składzie chętnie usiądę.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Dziami »

Ja póki co grałem jedną partię w trzy osoby i wszystkim siadło, ale mieliśmy wrażenie, że gra trochę traci w tym składzie bo każdy trzymał się swojej frakcji i nie było żadnych zmian sojuszy... Jakie są wasze odczucia w tej materii? Wraz z doświadczeniem to się zmienia?
Napomknę tylko, że część gry graliśmy źle ponieważ odrzucaliśmy wszystkie skrajne karty z rynku, nie tylko wydarzenia. Może to miało wpływ na odbiór i brak zmiany sojuszu, ze względu na przemiał kart i łatwiejszy dostęp do tych naszej frakcji...
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

Ja gram głównie w 3 osoby i jest bardzo dobrze. Jestem po 11 grach w ten tytuł (9 gier w 3 osoby, 1 w 4 osoby i 1 w 2 osoby) i tylko dwa razy ktoś wygrał trzymając się jednej frakcji. Jak trochę pogracie to zobaczycie jak bardzo można przechytrzyć innych graczy zmieniając dość nieoczekiwanie sojusz. Zdarzało mi się w jednej grze zmieniać frakcje 3 razy i wygrać;)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Uncle_Grga »

Nilis pisze: 30 maja 2022, 13:47 Ja gram głównie w 3 osoby i jest bardzo dobrze. Jestem po 11 grach w ten tytuł (9 gier w 3 osoby, 1 w 4 osoby i 1 w 2 osoby) i tylko dwa razy ktoś wygrał trzymając się jednej frakcji. Jak trochę pogracie to zobaczycie jak bardzo można przechytrzyć innych graczy zmieniając dość nieoczekiwanie sojusz. Zdarzało mi się w jednej grze zmieniać frakcje 3 razy i wygrać;)
Oo tak, zdecydowanie. Zmiany sojuszów w Pamirze to podstawa. U mnie szybko poszło, w drugiej? Trzeciej rozgrywce? Zmiana w dobrym momencie i do widzenia się z koleżeństwem. Teraz to mam wrażenie, że nadużywam.. też zdarza mi się więcej niż raz w partii, czasem korzysci z tego nie mam.. ale zdecydowanie podpisuję się pod zdaniem: zmiana frakcji w Pamirze robi robotę! :mrgreen:
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: mk20336 »

Pax Pamir - recenzja

Pax Pamir 2 spodobał mi się od pierwszej gry - nie miałem okazji poznać części pierwszej, natomiast druga na pewno przypadła mi do gustu. Po niżej moje przemyślenia i recenzja. Miłej lektury!

LINK: [REVIEW] Pax Pamir v2

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Bulva »

Jako, że dodruk PP2E już za chwilę powinien się pojawić (listopad), wraca mój dylemat, czy Pax Pamir 2E jest dobrym wyborem dla gracza solo.
Oglądałem wiele filmów na YT z rozgrywek solo i geberalnie opinie dotyczące gry z AI są bardzo pozytywne, ale zastanawia/martwi mnie jeden aspekt.
Mianowicie grając solo nie ma większego znaczenia, czy test dominacji jest udany, czy nie...
Różnica punktów zawsze będzie wynosić 2 PZ, ponieważ Wachan i tak jest zawsze po stronie zwycięskiego sojuszu. W grze z "żywymi" graczami tylko gracze lojalni wobec dominującego sojuszu
otrzymują punkty zwycięstwa, co prowadzi do dużej różnicy punktów (5:3:1 lub 0, gdy gracz jest w innym sojuszu), ale grając z Wachanem różnica punktów to zawsze 2 punkty zwycięstwa (no poza przypadkiem, że przegapię i pozostanę w nieodpowiednim sojuszu).
Czy nie jest to trochę „krzywdzące” dla gracza (w grze solo) i czy ten aspekt nie powoduje, że ​​nie musisz tak bardzo starać się zdominować własnego sojuszu (skoro masz tą samą różnicę punktów z odrzucania cylindrów) ?
Obawiam się tutaj braku większej motywacji do "dbania" o sojusz, któremu jestem lojalny. Czy nie lepiej byloby ,gdyby punktacja przy rozwiązaniu udanej Dominacj była bardziej intrana (np. zwycięski gracz zdobywał5 PZ, a drugi 2PZ zamiast 3PZ - wtedy bardziej by to motywowało do zdobywania dominacji sojuszowi). Ale wtedy, oczywiście prawdopodobnie, gra źle by się "skalowała"
Czy to nie odbiera uroku grze ???
Jakie są Wasze przemyślenia i przede wszystkim doświadczenia, przy grze z Wachanem, na ten temat ???
Dziękuję za każdą odpowiedź i sugestie.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Probe9 »

Według mnie to nie jest dobra gra pod grę solo. Przy założeniu, że miałeś na myśli grę tylko solo. Generalnie "zasady" gry faworyzują gracza AI, co generalnie jest często spotykane w grach solo bo jakoś trzeba równoważyć przewagą, którą daje fakt, że jesteś człowiekiem ;) No i przechodzimy do największej wady gry solo w Pamir (tak jak i wielu innych gier z trybem solo). Póki grałem tak jakbym grał w grę multi to przegrywałem, a jak zacząłem grać pod tryb solo tak żeby wycisnąć maksa z ograniczeń AI to wygrywałem. Przy czym taka gra nie dawała za dużo funu. Więc ja tryb solo mogę polecić na kilka gier raczej tylko (bo muszę zauważyć, że przez te kilka pierwszych gier bawiłem się świetnie). Natomiast jeżeli myślisz o tej grze nie tylko w kontekście solo bo będziesz miał też okazję grać multi to bym się nie zastanawiał i brał bo to świetna gra.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Galatolol »

Tryb solo typowo doklejony na siłę, bo każda gra musi teraz go mieć.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: bardopondo »

Dodam, że obsługa automy czy jak to się tam nazywa (Edit: Wahacze) to przysłowiowy ból w kroczu.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Bulva »

Dzięki wszystkim za Wasze opinie ...
No to trochę kubeł zimnej wody otrzymałem na ugaszenie moich kategorycznych zapędów, by kupić PP2E ;-)
Na otarcie łez zamówiłem wczoraj Imperium Antyk ;-)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Apos »

Galakta podała info o dodruku.

Termin: listopad :D
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: SoloGram »

To ja podrzucę tylko zaproszenie na pełną rozgrywkę solo z pierońsko dobrze zaprojektowanym Wachanem.
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: NeXuS AlphA »

Tym razem postanowiłem przy okazji dodruku sprawdzić rzeczony tytuł. Jednakże w dużej mierze będzie grany na 2 osoby zapewne i tu pytanie: zaprzęgać do takiej rozgrywki Wahan czy mimo wszystko właśnie sensowniej iść w takie strice 2P?
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

NeXuS AlphA pisze: 01 gru 2022, 02:00 Tym razem postanowiłem przy okazji dodruku sprawdzić rzeczony tytuł. Jednakże w dużej mierze będzie grany na 2 osoby zapewne i tu pytanie: zaprzęgać do takiej rozgrywki Wahan czy mimo wszystko właśnie sensowniej iść w takie strice 2P?
Ja bym powiedział, że lepiej z Wahanem, bo na 2 osoby dynamika gry jest zupełnie inna i nieco uboższa - w zasadzie konkuruje się o względy tej samej frakcji, bo w przeciwnym wypadku możliwa jest przegrana przy pierwszej dominacji. Ale wiem, że kilka osób tutaj się nie zgodzi :)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Kal-El83 »

Nie miałem jeszcze zagrać 1v1, ale przy pierwszej takiej sposobności zagrałbym „true” dwuosobowo zanim bym dorzucił bota :D ta gra ma tyle do pokazania a co za tym idzie do odkrycia i wykorzystania w rozgrywce, że chciałbym się tym na spokojnie delektować.
Oczywistym też jest fakt, że im więcej ludzi przy stole, tym lepiej ale mimo to taką decyzję bym podjął :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

1v1 nieczęsto grywam w Pamir, bo do tego o niebo lepszy jest Pax Ren, który jest świetną grą dwuosobową.

Natomiast jeśli już gram w takiej konfiguracji to nie dorzucam bota z prostego powodu - nie lubię sobie dokładać dodatkowych elementów obsługi gry.
Nie uważam również, że oczywistym rozwiązaniem jest gra o wpływy w tym samym imperium, nie widzę również nic złego w szybkim końcu gry przy pierwszej dominacji - można od razu rozpocząć kolejną partię w takim przypadki, zwłaszcza, że gra pewnie nie trwała wiele dłużej niż rozkładanie gry i setup :)
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: NeXuS AlphA »

Stąd właśnie moje pytanie, bo przeglądając wątek, opcja express wydaje się kusząca. Zwłaszcza, że nieprzepadamy za opcją sztucznego gracza; za wyjątkiem gdy faktycznie czuć jego sens i sama operatywność jest szybką (np. Diuna Imperium).

Pytanie powstaje na zasadzie, że skoro solo gra się z Wahanem, czyli swoistym drugim graczem ale robiącym rzeczy bez jakiegoś większego przemyślenia czy nawet złośliwości, to czy taka podmiana na żywego gracza nie jest i tak lepsza.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

ZygfrydDeLowe pisze: 01 gru 2022, 11:50 Nie uważam również, że oczywistym rozwiązaniem jest gra o wpływy w tym samym imperium, nie widzę również nic złego w szybkim końcu gry przy pierwszej dominacji - można od razu rozpocząć kolejną partię w takim przypadki, zwłaszcza, że gra pewnie nie trwała wiele dłużej niż rozkładanie gry i setup :)
Po 3 takich zwycięskich partiach z rzędu skończonych po pierwszej dominacji stwierdziłem, że to jest po prostu nudne i nie pozwala Paxowi rozwinąć skrzydeł. A żeby tego uniknąć trzeba jako osoba przegrywająca pójść za liderem - stracić swoje inwestycje, żeby nie przegrać gry od razu. Co i tak stawia cię w gorszej pozycji, chyba że szybko uda ci się zbudować mocną drugą frakcję po pierwszej dominacji. Dlatego uważam, że dynamika gry 1v1 jest zupełnie inna niż to, co się dzieje przy większej liczbie graczy.
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: NeXuS AlphA »

To że sweet spot jest przy większej ilości to ok. Rzecz bardziej w tym czy takie prawdziwe 2P działa i faktycznie sensownie może wypełnić 80% rozgrywek.

Kwestia mozliwego zamknięcia przy pierwszej dominacji przewijała się już na etapie decyzji o zakupie i ten punkt akurat jakiejś przeszkody wielkiej nie stworzył, bo właśnie ot zacznie się jeszcze raz jeżeli całość nie trwała zbyt długo.

Aktualnie pudło już dotarło, więc zapewne w nieodległej przyszłości trafi na stół. Zdecyduję się zatem na etapy 2P -> 2P+W -> 4P.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pwoloszun »

Mi uzbieralo sie ponad 15 partii 2p w Pamir 2ed.
Widzialem juz wiele (bo na bank nie wszystko): byly i wygrane po pierwszej dominacji, i kilkukrotnie wyczerpywalismy caly deck.

I jedno co laczylo wszystkie te partie, to ze za kazdym razem bawilismy sie BOMBASTYCZNIE :D

Natomiast przed zakupem mimo wszystko polecam zagrac gdzies partie (a jeszcze lepiej dwie pod rzad) i zobaczyc, bo te gry sa troche inne i nie kazdemu musza przypasc do gustu.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Atk »

NeXuS AlphA pisze: 01 gru 2022, 02:00 Tym razem postanowiłem przy okazji dodruku sprawdzić rzeczony tytuł. Jednakże w dużej mierze będzie grany na 2 osoby zapewne i tu pytanie: zaprzęgać do takiej rozgrywki Wahan czy mimo wszystko właśnie sensowniej iść w takie strice 2P?
Polecam podcast dżentelmenów przy stole odcinek właśnie o Pax Pamir czy nadaje się na 2 osoby
ODPOWIEDZ