Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: bardopondo »

Gra w PG to też spore blokowanie, ale o ile sytacja na mapie jest rzeczywiście bardziej otwarta (chociaż cele końcowe potrafią rywalizacje na mapie znacznie zaostrzyć i akurat ta konkretna planeta to czasem swing np . 12 punktów - co jest grą wartą świeczki), to rywalizacja bardziej dotyczy szczytów torów technologii i kafli zaawansowanych, bo tam czasami korzyść to nawet 18 - 30 punktów. Często za tym stoją decyzje takie jak kiedy tworzyć federacje( bo musisz je czasem mieć wcześniej niż przeciwnicy) - jakie, gdzie, z których planet - często wiesz, że nie robisz optymalnej federacji ale zależy ci na tempie. W TM akurat tej decyzji, o ile mnie pamięć nie myli nie było, bo miasta tworzyły się automatycznie.

Ja tę rozkminę jak setup wpływa na decyzję o wyborze rasy i jaką strategie obrać na początku gry, cenię sobie bardziej niż w TM.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Namurenai »

PytonZCatanu pisze: 14 lis 2021, 21:00
Namurenai pisze: 14 lis 2021, 20:13
Dla mnie TM > PG any day, bo zwyczajnie lubię czuć, że siedzę z kimś jeszcze przy stole (są możliwości blokowania!) ;)
Bo w Projekcie Gaja nie ma blokowania? 🤷
My się chyba nie polubimy jak się będziesz tak czepiać...
Co więcej, zupełnie niekonstruktywnie, nic samemu nie wnosząc do dyskusji.

Owszem, w PG jest blokowanie - ale nie jest ani tak skuteczne, ani tak odczuwalne jak w TM.
Jest więcej możliwości pozyskania surowców, są KiKi do powiększania zasięgu i nie można nikomu "stopniowo" przeteraformować planety na inny rodzaj terenu.

TM po prostu mniej wybacza błędy i ma mniej sposobów na "odbicie się" co powoduje, że ciągle trzeba się pilnować względem tego, co robią inni.
W PG nie mam tego uczucia - jasne, że czasem pojawia się "Teraz muszę być szybszy, bo inaczej...", ale jest tego zdecydowanie mniej niż w grze w TM.

Plus rozgrywka w 5 osób w TM to inna liga ciasnoty ;)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Na BGG publikowane są aktualnie frakcje fanowskie wybrane do implementacji na BGA.
https://boardgamegeek.com/thread/280142 ... ing/page/1

Całkiem fajne pomysły i trochę mnie aż kusi, żeby sobie TM odkurzyć i spróbować jak to faktycznie się pojawi na BGA.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: EsperanzaDMV »

Aż dziwne, że nikt tego nie napisał - będzie Big Box Terra Mystica:

BGG
Planszowe Newsy
Contains Terra Mystica, the Fire & Ice expansion, the four town tiles and shipping marker bonuses as well as special terrain tiles for Fire & Ice.
flajszman
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2014, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: flajszman »

Na BGG jest Big Box z 2015, ten nowy ma mieć wszystkie dodatki, kupców tez, wydruk wersji zakładam ze niemieckiej będzie w marcu - tak przynajmniej ze strony Feuerland wynik a cenowo wyglada tak jak w poniższym linku https://www.spieletastisch.de/produkte/ ... rscheinung
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: yaro_ »

Może i spoko...ja nie kupię bo mam podstawkę + ogień i lód + promkę i spokojnie wszystko się mieści w pudle. Ale mogliby podrasować trochę grafiki jak na okładce trybu solo.

Dużo ciekawszą wiadomością są nowe fanowskie frakcje które publikują od jakiegoś czasu na forum bgg.
Nie umiem się wczytać na ile są oficjalnie namaszczone, ale nad grafiką pracował ten sam gość co w grze i podobno pracują nad implementacją ich na BGA.
Niektóre zrzynka z Gai, niektóre całkiem ciekawe. Nie gramy już na tyle żeby był sens je drukować, ale jakby się dało pobawić nimi na BGA byłoby super.

https://boardgamegeek.com/thread/280142 ... ing/page/1
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Grellenort »

A jak to się ma do wersji Anniversary z nowymi frakcjami fanowskimi wyłonionymi w plebiscycie i dopicowanymi komponentami? Planowane są premiery trzech gier z serii? Big Box, Anniversary Edition i potem Age of Innovation? Przyznam, że zaczynam się już powoli w tym gubić.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Harun »

Hej,
czy ktoś z Was wie może o którymkolwiek polskim sklepie, planującym sprzedaż Terra Mystica: Automa Solo Box ?
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... a-solo-box
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kozz84 »

Grellenort pisze: 15 lut 2022, 16:26 A jak to się ma do wersji Anniversary z nowymi frakcjami fanowskimi wyłonionymi w plebiscycie i dopicowanymi komponentami? Planowane są premiery trzech gier z serii? Big Box, Anniversary Edition i potem Age of Innovation? Przyznam, że zaczynam się już powoli w tym gubić.
Sam staram się śledzić przyszłe wydania TM i również się pogubiłem. Big box to jest wszystko co wyszło do tej pory. Anniversary Edition to jest sama podstawka z nowymi frakcjami? Age of Innovation ma być całkowicie nową grą nie kompatybilną z TM?
frindox
Posty: 8
Rejestracja: 20 lut 2022, 11:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: frindox »

Big Box są 2 wersję z 2015 z dodatkiem Ogień i Lód oraz mini expansion. Big Box , wersja 2022 z 3 dodatkami, ale to niestety nie jest edycja kompletna, nie ma wszystkiego co wyszło do tej pory, brakuje właśnie tego dodatku z pierwszej wersji Big Boxa - mini expansion (Erweiterungsbogen).
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Grellenort »

kozz84 pisze: 09 mar 2022, 10:33 Anniversary Edition to jest sama podstawka z nowymi frakcjami? Age of Innovation ma być całkowicie nową grą nie kompatybilną z TM?
Na tyle może dam radę rzucić trochę światła. AnnEd. Miało mieć zestaw nowych frakcji, po dwie dla każdego z bazowych terenów plus dwie bezkolorowe (bra miłości dla frakcji lodowych i ognistych, nie wiedzieć czemu). Gra poza tym ma być standardową TM jedynie z ładniejszymi komponentami (fikuśniejsze drewienka, żetony itp.) Ale już coś mi tu nie gra, bo frakcje te zamieszczone są na BGG jako dodatek print&play. Zmiana planów? Kto wie.

AoI ma być grą stand-alone, połowicznie kompatybilną z oryginalną Terrą. Można używać wymiennie map i pobocznych komponentów (żetony łask, bonusów), nie mozna natomiast mieszać frakcji, zapewne z uwagi na nieco inną mechanikę jednych i drugich.
Przy tym autor dodatku "Kupcy" zapewnia, że jego dodatek będzie kompatybilny zarówno z oryginałem jak i AoI.

Co zaś tyczy się dat premier - tu jest zamieszanie niesamowite, po przewertowaniu tematów na forach za nic nie wiem co będzie kiedy, ani nawet co będzie najpierw. Bajzel zdecydowanie do wyjaśnienia przez wydawcę.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kozz84 »

Będzie jeszcze inna terra mystica:

https://capstone-games.com/board-games/terra-nova/
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Grellenort »

Ach... Wyrzucić z oryginału co drugi mechanizm i wychodzi z tego takie coś. TM nie jest trudną grą, więc zgaduję, że to wersja familijna, więc jako taka powinna mieć bajkowe ilustracje. Rzadko jakaś gra wydaje mi się ewidentnym skokiem na kasę, ale tu aż trudno się powstrzymać by tak nie pomyśleć :wink:
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: itsthisguyagain »

Grellenort pisze: 02 cze 2022, 15:05 Ach... Wyrzucić z oryginału co drugi mechanizm i wychodzi z tego takie coś. TM nie jest trudną grą, więc zgaduję, że to wersja familijna, więc jako taka powinna mieć bajkowe ilustracje. Rzadko jakaś gra wydaje mi się ewidentnym skokiem na kasę, ale tu aż trudno się powstrzymać by tak nie pomyśleć :wink:
Via Nebula to jest uproszczony reskin Brass. Takie akcje to nie nowość.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czy da radę sprzedać tę samą grę 5-6 razy pod innym tytułem może zapytaj Ignacego Trzewiczka.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kozz84 »

Grellenort pisze: 02 cze 2022, 15:05 Ach... Wyrzucić z oryginału co drugi mechanizm i wychodzi z tego takie coś. TM nie jest trudną grą, więc zgaduję, że to wersja familijna, więc jako taka powinna mieć bajkowe ilustracje. Rzadko jakaś gra wydaje mi się ewidentnym skokiem na kasę, ale tu aż trudno się powstrzymać by tak nie pomyśleć :wink:
Ta wersja jest szybsza i obsługuje 2 graczy, więc będę śledzić.

Chyba, że Age of innovation też będzie na dwóch graczy.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2022, 08:49 przez kozz84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: kieszen »

W sumie mapa mniejsza,z faktorii można do sanktuarium polecieć i brak toru świątyń jak zauważyłem do tej pory. Łopacenia też jest o dwa tereny mniej.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Niewodnik »

Grellenort pisze: 02 cze 2022, 15:05 Ach... Wyrzucić z oryginału co drugi mechanizm i wychodzi z tego takie coś. TM nie jest trudną grą, więc zgaduję, że to wersja familijna, więc jako taka powinna mieć bajkowe ilustracje. Rzadko jakaś gra wydaje mi się ewidentnym skokiem na kasę, ale tu aż trudno się powstrzymać by tak nie pomyśleć :wink:
Mam to samo odczucie, jak w momencie gdy wychodziła nowa Agricola rozbita na dwie wersje i ograbiona z dużej ilości contentu (a co się po czasie okazało, balans gry został przesuniety i nowa edycja jest łatwiejsza, bo ma silniejsze karty).
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Ciuniek »

Grellenort pisze: 02 cze 2022, 15:05 TM nie jest trudną grą
Nie no, bez takich. Splendor albo Wsiąść do Pociągu nie są trudnymi grami. To zdanie w odniesieniu do TM jest prawdziwe tylko w odpowiednio zawężonych i hermetycznych kręgach geeków, którzy podobne zdanie mają o Food Chain Magnate i serii 18XX ;).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Ciuniek pisze: 03 cze 2022, 14:45
Grellenort pisze: 02 cze 2022, 15:05 TM nie jest trudną grą
Nie no, bez takich. Splendor albo Wsiąść do Pociągu nie są trudnymi grami. To zdanie w odniesieniu do TM jest prawdziwe tylko w odpowiednio zawężonych i hermetycznych kręgach geeków, którzy podobne zdanie mają o Food Chain Magnate i serii 18XX ;).
W mojej opinii każda dorosła osoba o zdrowym umyśle powinna bez większych problemów dać radę przyswoić zasady FCM czy Terra Mystica.

Ale później sobie przypominam jak wygląda tłumaczenie 7 Cudów Świata osobom które nie grają w gry no i dobra, jednak może nie każdy da radę przyswoić zasady trochę cięższych gier :D w sumie nie wiem z czego to dokładnie wynika, ale dużo prościej wytłumaczyć zasady skomplikowanej gry osobom które jeszcze się uczą niż takim, które od dłuższego czasu pracują a tym bardziej, gdy ich zawód nie wymaga ciągłego doszkalania się (jak np. IT czy rachunkowość). Mam hipotezę, że ludzie na starość oduczają się uczyć ale nie wiem jakie mogą być realne powody.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Ciuniek »

Abizaas pisze: 10 cze 2022, 10:11 każda dorosła osoba o zdrowym umyśle powinna bez większych problemów dać radę przyswoić zasady FCM czy Terra Mystica.
Wręcz odwrotnie. Żeby zrozumieć i polubić kręcenie maną w TM trzeba mieć jakieś skrzywienie. ;)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Ciuniek pisze: 10 cze 2022, 10:37
Abizaas pisze: 10 cze 2022, 10:11 każda dorosła osoba o zdrowym umyśle powinna bez większych problemów dać radę przyswoić zasady FCM czy Terra Mystica.
Wręcz odwrotnie. Żeby zrozumieć i polubić kręcenie maną w TM trzeba mieć jakieś skrzywienie. ;)
Kręcenie maną to prosty algorytm i dziwi mnie jak ktoś może mieć problem z zrozumieniem czegoś takiego - tzn. jak odnajduje się w życiu czy radzi sobie w pracy, gdy zapamiętanie że ładujemy od najmniejszej miseczki do największej jest zbyt trudne. Jak taka osoba dała radę na matmie w szkole? A z polubieniem to już rzeczywiście coś innego :)

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Grellenort »

Akurat mechanizm cyrkulacji many zawsze sprawia u mnie kontrowersje. Niezależnie ile czasu mu nie poświęcam przy tłumaczeniu zasad, iloma przykładami nie zilustruję (a zdarzało mi się z powodzeniem tłumaczyć gry obiektywnie trudniejsze) to zawsze ktoś w trakcie partii uparcie twierdzi, że "o tym nie było" albo "przecież mówiłeś inaczej". Okazuje się, że to banalne dla tych, którzy już go znają, dla większości nowicjuszy ta mechanika to niezła nemesis :roll:

Ja też uważam że TM nie jest trudną grą, bo wszystko się zazębia i liczba wyjątków od zasad do spamiętania jest jak na tę skalę wyjątkowo niewielka. Ale dla niektórych po prostu są rzeczy nie do przeskoczenia i koniec (dla mnie np. jest to dedukcja w Alchemikach od CGE - no za cholerę nie zrozumiem co jest co :D )
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Ciuniek »

Abizaas pisze: Kręcenie maną to prosty algorytm i dziwi mnie jak ktoś może mieć problem z zrozumieniem czegoś takiego
Przez "zrozumieć" chodzi mi nie tylko o nauczenie się algorytmu obsługi mechanizmu, ale też jego zastosowanie w praktyce, świadome wykorzystanie, umiejętność oceny kiedy usuwanie znaczników się opłaca albo ile de facto "warty" jest dochód many. To jest klasyczne, oderwane od rzeczywistości eurobryndzlowanie się dla samego bryndzlowania. Ja lubię, ale nie zamierzam oszukiwać nikogo z zewnątrz. ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: BartP »

BGG mówi, że Terra Mystica to ciężar 3,97, czyli społeczność mówi, że to gra srednio-ciężka. Cięższa niż większość typowych eurasów.
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Haniel »

Prosta gra to dla mnie takie pojęcie nie do końca jasne :) Terra Mystica ma dość proste zasady do wytłumaczenia, ale za nic w świecie bym nie powiedział, że to prosta (łatwa jak rozumiem) gra.
Znać zasady TM to niekoniecznie umieć "grać" w TM.
Tę grę był wrzucił do kategorii easy to learn, hard to master :)
ODPOWIEDZ