Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
MarioWiśnia
Posty: 15
Rejestracja: 22 paź 2020, 22:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: MarioWiśnia »

kaszkiet pisze: 07 cze 2022, 20:37
eveni pisze: 07 cze 2022, 17:30 Zapowiedź nowego odcinka PlanszówkiTV na Facebooku:
Obrazek
Żenada i buractwo.
A dlaczego żenada i buractwo?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: konradstpn »

Może to pewne uproszczenie wszystkich składowych, ale widać skutek wyraźnego przesunięcia zapotrzebowań przeciętnego bracza/gracza. Ma być ładnie, prosto, kolorowo i rebelowo. Niekoniecznie już mechanicznie, ambitnie i przede wszystkim Klemensowo. Współczesny mainstream jest w opozycji do profilu Lacerty, co znalazło niestety swój finał...
PS. 'rebelowo' napisało mi się przypadkiem i z rozpędu
Ostatnio zmieniony 07 cze 2022, 22:19 przez konradstpn, łącznie zmieniany 2 razy.
Gram, więc jestem.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Fojtu »

MarioWiśnia pisze: 07 cze 2022, 21:39
kaszkiet pisze: 07 cze 2022, 20:37
eveni pisze: 07 cze 2022, 17:30 Zapowiedź nowego odcinka PlanszówkiTV na Facebooku:
Żenada i buractwo.
A dlaczego żenada i buractwo?
Trochę ciężko nie interpretować tego jako żerowanie na nieszczęściu (czy jak to nazwać) innych.
Vantropf
Posty: 16
Rejestracja: 01 cze 2020, 21:05
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Vantropf »

"proszę się ogarnąć"
Prezes akurat od zawsze komentuje to co się dzieje w branży i jak ona działa. Dziwne by było gdyby nie skomentował tego wydarzenia.
Przecież nie tańczy nad trumna, tylko będzie wyjaśniał przyczyny ich końca. Ja akurat go za to cenie.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Fojtu »

Vantropf pisze: 07 cze 2022, 22:26 "proszę się ogarnąć"
Prezes akurat od zawsze komentuje to co się dzieje w branży i jak ona działa. Dziwne by było gdyby nie skomentował tego wydarzenia.
Przecież nie tańczy nad trumna, tylko będzie wyjaśniał przyczyny ich końca. Ja akurat go za to cenie.
Myślę, że to "Dlaczego?" jest po prostu słabym sformułowaniem. Brzmi jakby wiedzieli dokładnie co się zadziało, trochę to brzmi jak wymądrzanie się.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: MichalStajszczak »

japanczyk pisze: 07 cze 2022, 10:23 Wielki smutek, znikniecie logo jaszczurki to chyba pierwsza odczuwalna zmiana w planszówkowym światku
Pierwsza? W latach 1997-98 zostały zlikwidowane firmy Encore, Sfera, Dragon i Novina. To był dopiero kataklizm.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: japanczyk »

MichalStajszczak pisze: 07 cze 2022, 23:05
japanczyk pisze: 07 cze 2022, 10:23 Wielki smutek, znikniecie logo jaszczurki to chyba pierwsza odczuwalna zmiana w planszówkowym światku
Pierwsza? W latach 1997-98 zostały zlikwidowane firmy Encore, Sfera, Dragon i Novina. To był dopiero kataklizm.
Zabrakło tam zwrotu "dla mnie"
Siedze w hobby od niedawna, wiec Encore to dla mnie abstrakcja ;-)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: rav126 »

Vantropf pisze: 07 cze 2022, 22:26 "proszę się ogarnąć"
Prezes akurat od zawsze komentuje to co się dzieje w branży i jak ona działa. Dziwne by było gdyby nie skomentował tego wydarzenia.
Przecież nie tańczy nad trumna, tylko będzie wyjaśniał przyczyny ich końca. Ja akurat go za to cenie.
Czy Ignacy Trzewiczek to Twój szef, że nazywasz go "Prezesem"? Czy tak go uwielbiasz, że musisz go tytułować?
W programie Trzewiczek pewnie wyjaśni swoim Paladynom kilka prostych zasad działania rynku, miejsca korporacji i małych wydawnictw na nim, a także doboru wydawanych gier na płynność finansową. Paladyni powiedzą "Aha! Brawo! Polać mu! Dobrze prawi!". Ale sposób, czas, miejsce i okoliczności zareklamowania swojego kanału na yt nadal pozostaną żenujące. Oczywiście nie w sercach wiernych fanów "Prezesa".
mormakil
Posty: 129
Rejestracja: 05 cze 2017, 20:28
Lokalizacja: tarnów
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: mormakil »

rav126 pisze: 08 cze 2022, 00:31
Vantropf pisze: 07 cze 2022, 22:26 "proszę się ogarnąć"
Prezes akurat od zawsze komentuje to co się dzieje w branży i jak ona działa. Dziwne by było gdyby nie skomentował tego wydarzenia.
Przecież nie tańczy nad trumna, tylko będzie wyjaśniał przyczyny ich końca. Ja akurat go za to cenie.
Czy Ignacy Trzewiczek to Twój szef, że nazywasz go "Prezesem"? Czy tak go uwielbiasz, że musisz go tytułować?
W programie Trzewiczek pewnie wyjaśni swoim Paladynom kilka prostych zasad działania rynku, miejsca korporacji i małych wydawnictw na nim, a także doboru wydawanych gier na płynność finansową. Paladyni powiedzą "Aha! Brawo! Polać mu! Dobrze prawi!". Ale sposób, czas, miejsce i okoliczności zareklamowania swojego kanału na yt nadal pozostaną żenujące. Oczywiście nie w sercach wiernych fanów "Prezesa".

Przesada, prezes zawsze plecie co mu ślina na język przyniesie ale :mrgreen:

trochę już w branży siedzi więc pewnie przynajmniej w części ma racje, szkoda tylko ze nie widzi swojego działu obsługi klienta :mrgreen: .
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: mineralen »

Portal robi sobie marketing nad ciepłymi jeszcze zwłokami. Jakby w Portalu chcieli rzeczywiście na gorąco podyskutować o tym o czym ciężko nie dyskutować kiedy co tydzień prowadzi się program ogólnoplanszówkowy to - jest wtorek - ogłosiliby to w piątek rano, ew. w czwartek. No, ale trzeba było ogłosić kiedy denat jeszcze ciepły a bliscy są w emocjonalnym stanie. My, rekiny biznesu, opowiemy wam jak się biznesu nie robi na świeżutkim przykładzie (dzisiejszym!! Tak dobrze jesteśmy na ten temat przygotowani). I jak co tydzień przed i po omówieniu tematu oczywiście spot reklamowy najnowszych gier Portalu a potem pół godziny naganiania na nowe gierki. Takie to są Planszówki TV.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: bobule »

MichalStajszczak pisze: 07 cze 2022, 16:38 Mój kontakt z Lacertą zaczął się wcześniej, niż większości osób na tym forum (wygrałem konkurs na polską nazwę ich pierwszej gry), więc mogę napisać rzecz dość zaskakującą. Gdyby w 2006 czy 2007 roku ktoś powiedział, że Lacerta przetrwa jeszcze na rynku aż 15 lat, to bym chyba nie uwierzył.
O jaką grę chodzi ;) ?
MichalStajszczak pisze: 07 cze 2022, 20:49 Generalnie są dwie metody prowadzenia biznesu: albo sprzedawać dużo egzemplarzy z małym zyskiem albo mało z dużym zyskiem. Natomiast miałem wrażenie, że Lacerta chce wprowadzić model sprzedaży niewielkiej liczby egzemplarzy (bo w chwili, gdy rozpoczynała działalność, popyt na "gry dla graczy" był stosunkowo mały) przy minimalnych zyskach na sztuce (bo przy małych nakładach koszty były duże a trudno było wtedy sprzedać drogie gry). Taki system był ryzykowny, bo jeden nietrafiony tytuł mógł pogrążyć firmę finansowo. Wyglądało na to, że Lacerta opiera swoją działalność na "samowyzysku" właścicieli i dość szybko okazało się, że nie jest w stanie samodzielnie prowadzić dystrybucji swoich gier. Dlatego większym zaskoczeniem dla mnie jest to, że likwiduje się teraz, a nie po wydaniu kilku pierwszych gier.
Jeśli to prawda to chyba poszli śladem Games Factory, którzy też mieli kilka bardzo dobrych gier (Star realms, Kingdomino, Dominion), garść średniaków (Wiertła, Skały, Namiestnik, Forum Trajanum). Lacerta w swoim portfolio ma tytuły wręcz kultowe, ale nie oszukujmy się, ostatnimi czasy te plany wydawnicze raczej były skromne, a to co wychodziło, raczej nie było wielkim sukcesem medialnym (no może nie licząc Spirit Island)).
Myślę, że jest bardzo duże pole do popisu, żeby mogli wydawać dalej gry o podobnej ciężkości na wspieraczkach, co niestety odbije się na bardzo kiepskiej dostępności tych tytułów. Z drugiej strony, Czacha tak wydaje gry i ciągnie, ba, nawet jak nie kupisz w wariancie wspieraczkowym, to jakiś czas po zakończeniu zbiórki zwykle tytuł jest i tak dostępny (więc chyba dobrze szacują swoje nakłady). No Lacerta na razie chyba niedoszacowała popytu na GAH, ale trzymam za nich kciuki ;)

Rynek jak widać jest duży, ale rynek tytułów stricte dla geeków to jednak jest nisza, w której trzeba umieć funkcjonować. Można zrobić jak Fishbone games, wydać Maracaibo i się zwinąć, ale jak widać, to wcale nie jest taka prosta sprawa, wydać grę jest łatwiej chyba niż ją sprzedać (i na niej zarobić, wszak nikt tego nie robi charytatywnie) :)
jamci
Posty: 19
Rejestracja: 06 lis 2021, 19:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: jamci »

mineralen pisze: 08 cze 2022, 04:34 Portal robi sobie marketing nad ciepłymi jeszcze zwłokami. Jakby w Portalu chcieli rzeczywiście na gorąco podyskutować o tym o czym ciężko nie dyskutować kiedy co tydzień prowadzi się program ogólnoplanszówkowy to - jest wtorek - ogłosiliby to w piątek rano, ew. w czwartek. No, ale trzeba było ogłosić kiedy denat jeszcze ciepły a bliscy są w emocjonalnym stanie. My, rekiny biznesu, opowiemy wam jak się biznesu nie robi na świeżutkim przykładzie (dzisiejszym!! Tak dobrze jesteśmy na ten temat przygotowani). I jak co tydzień przed i po omówieniu tematu oczywiście spot reklamowy najnowszych gier Portalu a potem pół godziny naganiania na nowe gierki. Takie to są Planszówki TV.
Z jednej strony jest to prawda, a z drugiej strony wcześniej wyświetlał mi YT, że tematem miały być konwenty - Trzewik miał opowiadać o swoich ostatnich wyjazdach. Zawsze można by wtedy komentować, że Planszówki TV chcą edukować, jest duże i ważne wydarzenie na naszym rynku planszówkowym, a Trzewik o swoich podróżach będzie prawił.. :wink:
Swoją drogą ciekawe czy ktokolwiek więcej będzie na live, poza 'stałymi słuchaczami'?
A, że bez reklamy ciężko coś sprzedać? To i na przykładzie Lacerty widać - dużo ich hitów, hitami się stało jak po wielu miesiącach zalegania na półkach, w końcu udało się wyprzedać nakład.. Można mówić, że dobry tytuł obroni się sam, (i znowu, chyba nie zawsze - vide; topki najbardziej niedocenionych gier), ale nie zawsze jest na to czas (a przynajmniej, nie każda strona ma na to czas)
Drugiej Galakcie wieścimy zwinięcie biznesu, jednocześnie przy różnych okazjach pomstując na brak kontaktu / marketingu. Nie miał bym nic przeciwko gdyby ktoś z Galakty poopowiadał o ich grach.
A że pytania na czacie TV są o gry Portalu - no a gdzie i o co pytać? Więc czy ja wiem, czy to takie 'pół godziny naganiania na nowe gierki'?
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

Dla mnie jest to przygnębiająca wiadomość. Tym bardziej zaskakująca, że przecież niemal do końca Lacerta zapowiadała nowe gry i dodatki co wygląda jednak trochę tak, jakby mimo wszystko kierownictwo firmy wierzyło do końca, że nie będzie konieczności zamykania swojego działu wydawniczego.

Lacerta jest jednym z moich ulubionych wydawnict. W mojej opinii ma najbardziej spójne portfolio gier, w którym znajduje się chyba najwięcej planszówkowych (przynajmiej w kategorii euro) klasyków, których duża część znajduje się w pierwszej setce rankigu bgg. Wydawnictwo miało (wciąż ma jeszcze) swoją niszę, swój charakter i dla określonego typu gracza, jest na pewno ważnym wydawcą, choć oferowane przez nich gry są raczej doceniane przez bardziej świadomych swoich zainteresowań planszówkowiczów. Dodatkowo, gry sprzedawane przez Lacerte mają całkiem przyzwoity stosunek cena/ilość zawartości pudełka i cena/jakość gry czego nie zawsze da się powiedzieć o Rebelu. Zgodnie z oświadczeniem firmy wynika, że wiele z tych tytułów po prostu zniknie z rynku, co jednoznacznie oznacza dla mnie pogorszenie się jakości rynku planszówkowego w Polsce. Przejęcie linii wydawniczej przez firmę, która coraz bardziej stawia na kolorowe gry "dla mas" pozwala mieć uzasadnione obawy na temat przyszłości klasycznych eurasów w Polsce - jak rozumiem, zostanie tylko kilka najbardziej popularnych tytułów. Z drugiej strony Rebel, chyba nie ma w swoim portfolio jakiś ciekawszych eurasów dla nieco bardziej wymagających graczy (moze poza Terraformacją i Zamkami Burgundii) i przejęcie kilku klasyków rozszerzy portfolio firmy, choć znów, będzie pewnie znacznie ograniczone w stosunku do tego, co oferowała Lacerta.

Co do Portalu i komentarza Trzewiczka - ja osobiście nie mam z tym problemu. Ma takie samo prawo skomentować zakończenie działalności wydawniczej konkurenta jak każda inna osoba zaintresowana rynkiem gier planszowych w Polsce. Mimo wszystko pewnie będzie to ciekawsza analiza, niż opinia wydawnictwa Rebel (jeżeli w ogóle się takiej doczekamy).
Ostatnio zmieniony 08 cze 2022, 09:12 przez MaciekK5454, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: skanna »

Każdy ma prawo w sumie komentować. Swego czasu były tłumy chętnych do komentowania sprawy GF, każdy wiedział, co się wydarzyło. Niemniej jednak "Dlaczego?" wiedzą tylko Gosia z Przemkiem, reszta to spekulacje, podejrzenia oparte na ogólnie znanych faktach jak inflacja, niebotyczny wzrost kosztów transportu, problemy z dostępnością materiałów. Nawet gdyby Trzewik przyjaźnił się z szefostwem Lacerty, co nie ma miejsca, to i tak przecież nie zdradzałby wewnętrznych spraw czyjejś firmy.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 874 times
Kontakt:

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: raj »

Czegoś nie rozumiem...
Wszyscy się tutaj wypowiadają jakby Lacerta wogóle miała zniknąć z rynku.
Tak nie jest. Zmieniają formę działalności na taką, która pozwoli minimalizować nakłady i ryzyko.
Będą działać na zasadzie:
robimy przedsprzedaż -> zbieramy pieniądze z przedsprzedaży -> opłacamy koszty opracowania gry z tych pieniędzy, dzięki czemu nie potrzebujemy wkładu własnego -> wydajemy grę w ilości pokrywającej przedsprzedaż plus niewielka nadwyżka na reklamacje itp. -> cieszymy się zyskiem bez wielkiego ryzyka i szykujemy następną przedsprzedaż

Dla właścicieli taki model działalności to złoty interes, nie potrzebują wielu pracowników na stałe bo będą dorywczo zlecać robotę jak będą mieli zapotrzebowanie.
Nie rozumiem skąd to całe rozczulanie się nad biedną Lacertą?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Abizaas »

MaciekK5454 pisze: 08 cze 2022, 08:10 Dla mnie jest to przygnębiająca wiadomość. Tym bardziej zaskakująca, że przecież niemal do końca Lacerta zapowiadała nowe gry i dodatki co wygląda jednak trochę tak, jakby mimo wszystko kierownictwo firmy wierzyło do końca, że nie będzie konieczności zamykania swojego działu wydawniczego.
Mnie początkowo podobnie to zaskoczyło ale jednak działalność założyli w celach zarobkowych i najwidoczniej zbiórka GAH uświadomiła im, że model biznesowy oparty na wspieraczkach pozwala mocno zredukować koszty (niższe koszty magazynowe, mniejszy koszt wynagrodzeń, mniejszy koszt licencji, brak potrzeby utrzymywanie tak dużego biura itd.) przy zapewne podobnych przychodach (na samo GAH dostali pi razy drzwi 100k wpłat). To też są ludzie i raczej ich priorytetem jest generowanie wynagrodzeń a nie wydawanie gier dla pasji czy czegoś tam. Na moje wygląda to na normalnie funkcjonującą spółkę która odpowiednio wcześnie podjęła dobrą decyzję o zmianie profilu działalności, tak by zarobić trochę więcej kasy. Nie rozumiem trochę osób które piszą że to już koniec Lacerty, z jednej strony będą mieć teraz mniej pracowników i "oddają" część swojej działalności w ręce Rebela ale przecież nie zlikwidowali firmy.

EDIT:
W trakcie pisania posta raj odpowiedział z dokładnie tym samym:
raj pisze: 08 cze 2022, 08:31 Czegoś nie rozumiem...
Wszyscy się tutaj wypowiadają jakby Lacerta w ogóle miała zniknąć z rynku.
Tak nie jest. Zmieniają formę działalności na taką, która pozwoli minimalizować nakłady i ryzyko.
Pamiętajcie, że jest to zmiana modelu działalności a nie likwidacja spółki z rynku.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: mineralen »

raj pisze: 08 cze 2022, 08:31 Nie rozumiem skąd to całe rozczulanie się nad biedną Lacertą?
Obrazek

Biedni co najwyżej to mogą być pracownicy Lacerty którzy stracą pracę lub nie będą mieli stałego zatrudnienia. Ewentualnie biedny nasz rynek planszówkowy, gdzie małe firmy mają co raz mniejszy tort a korporacje (a właściwie jedna korporacja) co raz większy.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Emil_1 »

Dokładnie tak - mieli stały zespół pracowników, zostaną zwolnieni. Teraz będą mieć mało ryzykowny biznes. Wspieraczka jest bezpieczna - z góry wiesz ile masz kasy, zatrudniasz na zlecenie tłumaczy itd.
Miłego dnia! :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

raj pisze: 08 cze 2022, 08:31 Czegoś nie rozumiem...
Wszyscy się tutaj wypowiadają jakby Lacerta wogóle miała zniknąć z rynku.
[...]
Nie rozumiem skąd to całe rozczulanie się nad biedną Lacertą?
Abizaas pisze: 08 cze 2022, 08:38 To też są ludzie i raczej ich priorytetem jest generowanie wynagrodzeń a nie wydawanie gier dla pasji czy czegoś tam. Na moje wygląda to na normalnie funkcjonującą spółkę która odpowiednio wcześnie podjęła dobrą decyzję o zmianie profilu działalności, tak by zarobić trochę więcej kasy. Nie rozumiem trochę osób które piszą że to już koniec Lacerty, z jednej strony będą mieć teraz mniej pracowników i "oddają" część swojej działalności w ręce Rebela ale przecież nie zlikwidowali firmy.
Cóż, nie wiem co kryje się za wypowiedzią "wszystkich", ale mogę wypowiedzieć się za siebie. Ja nie rozczulam się nad "biedną" Lacertą, która z jakiś powodów zmienia swój model biznesowy, choć zapewne jako konsumenci nie dowiemy się, w jakim stopniu za tą decyzją kryje się zwykła optymalizacja prowadzenia biznesu, a w jakim zostało to wymuszone, przez silniejszego gracza na rynku. Rebel ograniczył się do jednego zdania "Wydawca takich gier, jak Azul, Patchwork, Agricola, Great Western Trail czy Wysokie Napięcie za kilka miesięcy zawiesi swoją działalność, jednocześnie przekazując nam - Rebelowi - prawa do wydania swoich dotychczasowych gier." Sposób sformułowania sugeruje, że odpowiedzialność za tę decyzję leży po stronie kierownictwa Lacerty (czyli nie Rebel "przejął", tylko Lacerta "przekazała").

Oczywiście, że priorytetem ludzi odpowiedzialnych za prowadzenie firmy jest zarabianie a nie "wydawanie gier dla pasji czy czegoś tam" (choć swierdznie, że priorytetem firmy jest "zapewnianie wynagrodzeń" jest mocno dyskusyjne ;) - wynagrodzenie z punktu właściciela firmy to zawsze koszt, który najlepiej minimalizować jak się da), ale moim priorytetem jako gracza, jest zadoścuczynienie mojej pasji, a nie zapewnienie dochodu ludziom, którzy produkują gry. Dlatego zniknięcie części ważnych tytułów z rynku odbieram jako coś negatywnego.

Co więcej zastanawiamy się tutaj, czy jest to jednostkowy przypadek, czy jednak obraz jakiejś szerszej tendencji zmian na rynku gier i zapowiedź kolejnych wydarzeń tego typu.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: kwiatosz »

To też pokazuje jak kosztowny jest tradycyjny sposób prowadzenia biznesu. Z partyzantki też na pewno można dobrze żyć, a jeśli zredukować górę kosztów stałych to można być z takiego układu bardziej zadowolonym. Trudno się wypowiadać za Lacerte, czy mają raczej mentalność etatowcow czy kontraktowców, niektórzy zdecydowanie wolą rynkową walkę podjazdową. Weźmy takie Stronghold Games, byli już całkiem dużo na sporo większym rynku niż Lacerta zanim zmienili się z wydawania gier po godzinach przez jednego człowieka w firmę, więc odczuciom Michała się nie dziwię.

Zestawianie złej korporacji typu Rebel z małymi wydawcami o złotym sercu jest bardziej emocjonalne niż realistyczne - nie pokazuje to że duzi zjadają malychz tylko że prowadzenie biznesu dającego zatrudnionym bezpieczeństwo etatu wymaga w Polsce większej skali działalności.

Myślę że przetrwanie przez Lacertę ponad okres małego zusu już jest pewnym sukcesem w polskim światku planszowkowym/biznesowym :wink: No i nazywanie Lacerty ciepłymi zwłokami to trochę dramatyzowanie, mam nadzieję że taka zmiana wpisuje się w preferowany model pracy koni pociągowych wydawnictwa i pozwoli na sprowadzenie jeszcze niejednego hitu dla graczy do Polski.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: autopaga »

Wszystko fajnie natomiast nie wiem na ile standardowym przypadkiem było GAH na wspieraczce. Wiadomo było że na ten tytuł jest ssanie, skoro jego cena w stosunku do ostatnich wyprzedaży urosła 8 krotnie. Jeżeli wyskoczą z jakimś anonimowym eurasem w takiej samej cenie, bez autora na pudełku typu Uwe/Pfister/Feld no to słabo to może wyglądać. Ja tam fanem wspieraczek nie jestem, podpinam się tylko okazyjnie gdy fomo osiąga 200% (czytaj zamki i wiesiek). Zwykłego eurasa niezależnego językowo to będę mógł sobie rok wcześniej kupić, bo ten model na pewno wydłuży czas oczekiwania na polską wersję.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: kaszkiet »

MarioWiśnia pisze: 07 cze 2022, 21:39
kaszkiet pisze: 07 cze 2022, 20:37 Żenada i buractwo.
A dlaczego żenada i buractwo?
- Lacerta, wydawnictwo z ogromnymi zasługami dla polskiego rynku planszówek kończy działalność i wydaje o tym komunikat
- tego samego dnia, parę godzin później, gdy informacja wciąż dopiero dociera do ludzi, słane są Lacercie wyrazy sympatii, uznania i podziękowania wchodzi Portal cały na biało z tekstem: Lacerta Out of Business. DLACZEGO?
- pomijając clickbaitowy tytuł jak z tabloidu najbardziej rażące jest w tym, że Portal to BEZPOŚREDNIA KONKURENCJA Lacerty i daleko mu od bezstronnego obserwatora

Można było:
- poczekać z tą zapowiedzią przynajmniej dzień, dwa, najlepiej z tydzień
- nadać jej o wiele bardziej wyważony tytuł, który nie sugeruje, że po prostu grillowany jest gorący temat, a przy okazji my (Portal) mamy odpowiedzi na wszystkie pytania
- dać Lacercie szerzej się wypowiedzieć, lub poczekać na więcej informacji
- A PRZEDE WSZYSTKIM - co byłoby zwykłą przyzwoitością, okazaniem ogłady i wychowania - najpierw po prostu wrzucić na fanpejdża posta z podziękowaniem za wkład w rynek i wiele fajnych gier, zamiast korzystać z zamieszania i przekierowywać uwagę na siebie. Bo ten post, to jedyna reakcja Portalu na tę sytuację.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: BOLLO »

kaszkiet pisze: 08 cze 2022, 09:35
MarioWiśnia pisze: 07 cze 2022, 21:39
kaszkiet pisze: 07 cze 2022, 20:37 Żenada i buractwo.
A dlaczego żenada i buractwo?
- Lacerta, wydawnictwo z ogromnymi zasługami dla polskiego rynku planszówek kończy działalność i wydaje o tym komunikat
- tego samego dnia, parę godzin później, gdy informacja wciąż dopiero dociera do ludzi, słane są Lacercie wyrazy sympatii, uznania i podziękowania wchodzi Portal cały na biało z tekstem: Lacerta Out of Business. DLACZEGO?
- pomijając clickbaitowy tytuł jak z tabloidu najbardziej rażące jest w tym, że Portal to BEZPOŚREDNIA KONKURENCJA Lacerty i daleko mu od bezstronnego obserwatora

Można było:
- poczekać z tą zapowiedzią przynajmniej dzień, dwa, najlepiej z tydzień
- nadać jej o wiele bardziej wyważony tytuł, który nie sugeruje, że po prostu grillowany jest gorący temat, a przy okazji my (Portal) mamy odpowiedzi na wszystkie pytania
- dać Lacercie szerzej się wypowiedzieć, lub poczekać na więcej informacji
- A PRZEDE WSZYSTKIM - co byłoby zwykłą przyzwoitością, okazaniem ogłady i wychowania - najpierw po prostu wrzucić na fanpejdża posta z podziękowaniem za wkład w rynek i wiele fajnych gier, zamiast korzystać z zamieszania i przekierowywać uwagę na siebie. Bo ten post, to jedyna reakcja Portalu na tę sytuację.
Pomimo że bardzo cenię sobie firmę Portal jak i samego Ignacego to ten clickbaitowy wpis również i mi się nie spodobał. Nie czas i miejsce na takie dywagacje "dlaczego". Dlaczego to Lacerta napisała bo się nie kleiło kasowo, nie spinało się w modelu jaki mają a resztę zapewe dokładniej opiszą na live na Planszówych Newsach kiedy zostaną o to zapytani. Nie stoi zatem nic na przeszkodzie by o 14:00 10/06 stawić się na Planszówkach TV i w komentarzach się wypowiedzieć co o tym myslimy.

Tak proponuję oficjalnie strollować piątkowy odcinek.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 874 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: raj »

kaszkiet pisze: 08 cze 2022, 09:35 Można było:
- poczekać z tą zapowiedzią przynajmniej dzień, dwa, najlepiej z tydzień
- nadać jej o wiele bardziej wyważony tytuł, który nie sugeruje, że po prostu grillowany jest gorący temat, a przy okazji my (Portal) mamy odpowiedzi na wszystkie pytania
- dać Lacercie szerzej się wypowiedzieć, lub poczekać na więcej informacji
- A PRZEDE WSZYSTKIM - co byłoby zwykłą przyzwoitością, okazaniem ogłady i wychowania - najpierw po prostu wrzucić na fanpejdża posta z podziękowaniem za wkład w rynek i wiele fajnych gier, zamiast korzystać z zamieszania i przekierowywać uwagę na siebie. Bo ten post, to jedyna reakcja Portalu na tę sytuację.
Ale niby że Trzewik?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: bogas »

kaszkiet pisze: 08 cze 2022, 09:35 - A PRZEDE WSZYSTKIM - co byłoby zwykłą przyzwoitością, okazaniem ogłady i wychowania - najpierw po prostu wrzucić na fanpejdża posta z podziękowaniem za wkład w rynek i wiele fajnych gier, zamiast korzystać z zamieszania i przekierowywać uwagę na siebie. Bo ten post, to jedyna reakcja Portalu na tę sytuację.
To nie jest zlot ludzi chorych na raka tylko biznes. Lata temu jak się to wszystko zaczynało, to zarówno Lacerta jak i Portal robili gry li tylko z pasji i jako część hobby, ale to było dawno i nie prawda. Rebel też wydał lakoniczny komunikat i nikomu nie dziękował.
Mnie jako gracza natomiast też ta zmiana smuci i niepokoi, głównie dlatego, że nie lubię wspieraczek, bo to najczęściej kupowanie kota w worku i często z odległymi terminami realizacji albo z furą nikomuniepotrzebnego badziewia, które nic nie wnosi, a sporo kosztuje. Niestety wygląda na to, że cała branża zmierza w tym kierunku i nawet u tych największych jeśli nie wszystko pójdzie w tym modelu (wspieraczkowym), to zaczną więcej sprzedawać "wokół swojego komina" przez co kolejne zamykać będą się sklepy z planszówkami, a to tylko ze szkodą dla nas kupujących.
ODPOWIEDZ