Western Legends (Hervé Lemaître)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: krisow »

Chyba niezbyt dobrze się sprzedało Western Legends. Może inny wydawca dałby radę, ale teraz to już ciężko pewnie. Chociaż dodatki w sumie jeszcze dość świeże. Jakaś przedsprzedaż w formacie 250-500 egzemplarzy może by się udała. Szkoda, bo fajna, niezobowiąująca gra. Robisz co chcesz :) Jeszcze teraz fajne figurki z najnowszego Zombicide pasują klimatem.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: zawias »

Fajna gra, mam polską edycję i angielski dodatek Ante-Up + KS i nie wiedzę problemu, żeby łączyć PL z ENG. Jedyne co mi się nie podoba w tej grze, to jak wybite są żetony. Mamy XXI wiek, a dużo fabryk nie potrafi wybić równo okrągłych żetonów z kartonu. To jakiś absurd dla mnie. Nie uznaję tłumaczenia, że maszyna tak ma. To macie zwaloną maszynę. Ach jak mnie to denerwuje.
Poza tym minusem, to giereczka bardzo przyjemna :) Nie miałem okazji przetestować Blood Money, ale pewnie jak się gdzieś pojawi w sklepie to sobie dokupię.
Jeśli chodzi o koszulki na przedmioty, to żeby nie wystawały trzeba zastosować Chimery z Maydaya. Wtedy przylegają idealnie. Ja to niestety sprawdziłem po fakcie i po prostu przyciąłem standardowe na wymiar :P
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: profes79 »

Grałem dzisiaj na 5 osób - grało się fajnie; wyskoczył fakt, że jedna osoba znałą grę dobrze, pozostali słabiej (albo i w cale - jak ja) co pozwoliło temu graczowi szybko pomknąć do przodu. Gra jest z gatunku lekkich i przyjemnych; wymaga nieco pomyślenia, niemniej jednak nie jest to fizyka kwantowa. Bardzo fajne są postacie dostępnych rewolwerowców - część z nich jest bardzo znana (Wyatt Earp, Bill Hickok czy "Doc" Holiday (którego natychmiast wyciągnąłem do gry) a o części zapewne trzeba by trochę poczytać.

Co może być pewnym problemem - bardzo szybko można się wybić do przodu grając postacią bandyty - punkty "Wanted" przyrastają o wiele szybciej niż punkty "Marshall" i jak sie takiego kogoś szybko nie skontruje to potem sa kłopoty. Druga rzecz - mam nieco wątpliwości co do powtarzalności rozgrywki - ze względu na jej lekki charakter nie powinno to być wielkim problemem. Wspomniany poker - bardzo fajnie rozwiązany zwłaszcza, jeśli chodzi o wersję klasyczną - jeżeli chce się iść w tym kierunku to trzeba się liczyć z brakiem kart, jak będą potrzebne.

Gra nawet dla pięciu osób nie wymusza interakcji między graczami chyba, że któryś ewidentnie prze do przodu i trzeba go przystopować ale co do zasady można spokojnie sobie działać we własnym zakresie i nie wchodzić innym w drogę.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: antonio3333 »

Odkopuje martwy temat, ale mam pytanie do was czy warto wejść w tę planszówkę jak będę mógł z przynajmniej 4 osobami grać? Jakie są wasze odczucia co do tej gry a czasach obecnych? Plus raczej będę będę wybierał wszystko po angielsku, żeby nie raziło mnie nagły przeskok z podstawki na Ante up czy Blond money.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Gamleer »

Największym fanem tej gry jest mój 11-letni "przeciwnik". Gra sprawdza się w przypadku dużej ilości "agresorów". Negatywna interakcja dodaje smaczku. Nie polecam dla rodzin oraz zaawansowanych graczy.
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Flank3r »

antonio3333 pisze: 12 paź 2021, 14:13 Odkopuje martwy temat, ale mam pytanie do was czy warto wejść w tę planszówkę jak będę mógł z przynajmniej 4 osobami grać? Jakie są wasze odczucia co do tej gry a czasach obecnych? Plus raczej będę będę wybierał wszystko po angielsku, żeby nie raziło mnie nagły przeskok z podstawki na Ante up czy Blond money.
U mnie wraca na stół, niestety rzadziej niż bym chciał z żoną. Nam taki luźniejszy format gry przygodowej, gdzie można przy okazji pogadać, pośmiać się pasuje.
Jeżeli Twoje towarzystwo lubi klimat westernowy i "wczuwać" się, komentować historie dziejące się na planszy, to polecam. Nie wiem jak z dużymi dodatkami (mam tylko dwa mniejsze wydane po polsku) ale sama podstawka przy bardzo częstym graniu może się stać wtórna poprzez swoją prostotę i momentami schematyczność.
Zauważyłem też, że jakość rozgrywki czasem cierpi przez "gusta" innych:
1. Niektórzy mogą się czuć zagubieni/bez motywacji mając taką piaskownicę, tyle aktywności i brak konkretnego celu.
2. Jeżeli gracze nie lubią interakcji ze sobą i każdy pójdzie w swoją stronę to skończy się, że wszyscy będą albo kopać złoto albo jeden gracz, który został bandytą strasznie odskoczy w punktach.
3. Doświadczonym graczom może wydać się za prosta/za losowa/bez głębi.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Atk »

Uwielbiam tą grę. Nie jestem fanem gier imprezowych, a za taką ja właśnie uważam. Czemu? Bo gra jest bardzo ale to bardzo zależna od ludzi, którzy siądą do stołu. Jeśli siadasz z euro graczami, ciężko o fajny klimat. Tam jest głównie jak najszybciej uklepac pkt zwycięstwa i każdy sobie. Za to jak siądziesz z towarzystwem które chce się pobawic, każdy wczuje się w rolę szeryfa, bandyty, zacznie się ganianie i strzelanie po planszy, wtedy jest masa zabawy.
Ja gram najczęściej z ludźmi nowymi albo tak zwanymi niedzielnymi graczami, chociaż z ekipą też lubimy to położyć na stół raz na jakiś czas. Tyle, że tu właśnie wchodzi motow euro graczy i klepiemy pkt.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Fyei »

Tak jak przedmówcy - gra nie jest zła, ale mocno zależna od graczy. Jeżeli masz ekipę, która potrafi budować klimat, to będziecie się przy niej dobrze bawić. Dodatkowo jako, że jest to piaskownica, to wymaga balansu ze strony graczy (jeżeli pozostawi się bandytę samemu sobie i pozwoli rozrabiać na planszy, to na pewno wygra). Bardzo dobrze sprawdzi się jako wstęp do czegoś cięższego. W mniej niż 4 osoby nie polecam grać.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: mat_eyo »

Czy ktoś z Was miał okazję sprawdzić oba dużo dodatki, tzn. Ante Up i Blood Money? Ten drugi właśnie do mnie dotarł, ten pierwszy leży nieruszony od ponad roku. Będę wystawiał oba na sprzedaż, choć w głowie pałęta się myśl, żeby zostawić choć jeden. Pytanie brzmi: który?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Yuri »

mat_eyo pisze: 17 lis 2021, 08:41 ... Będę wystawiał oba na sprzedaż, choć w głowie pałęta się myśl, żeby zostawić choć jeden. Pytanie brzmi: który?
Nie no, jak zostawiać to komplet 8)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: litk »

mat_eyo pisze: 17 lis 2021, 08:41 Czy ktoś z Was miał okazję sprawdzić oba dużo dodatki, tzn. Ante Up i Blood Money? Ten drugi właśnie do mnie dotarł, ten pierwszy leży nieruszony od ponad roku. Będę wystawiał oba na sprzedaż, choć w głowie pałęta się myśl, żeby zostawić choć jeden. Pytanie brzmi: który?
A gdzie kupiłeś Blood Money?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: mat_eyo »

Yuri pisze: 17 lis 2021, 09:19 Nie no, jak zostawiać to komplet 8)
Komplet na pewno nie, prędzej sprzedam oba dodatki i zostanę przy samej podstawce.
litk pisze: 17 lis 2021, 09:31 A gdzie kupiłeś Blood Money?
Z KS przyszła.
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Piotrus458 »

Hej,

gra mi sie bardzo podoba, ale faktycznie dużo zalezy od grupy. Grałem w nią 4 razy z Eurowiczami i raczej każdy był nastawiony na punkty.
Kiedyś może zagram z inną grupą, dla przyjmności bycia na Dzikim Zachodzie i może wtedy będzie inaczej :)
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Flank3r »

mat_eyo pisze: 17 lis 2021, 08:41 Czy ktoś z Was miał okazję sprawdzić oba dużo dodatki, tzn. Ante Up i Blood Money? Ten drugi właśnie do mnie dotarł, ten pierwszy leży nieruszony od ponad roku. Będę wystawiał oba na sprzedaż, choć w głowie pałęta się myśl, żeby zostawić choć jeden. Pytanie brzmi: który?
Osobiście nie miałem okazji zagrać, ale z tego co się orientuję to Blood Money wprowadza więcej ciekawych rzeczy i nie rozwadnia tak gry jak Ante Up.
Ale który zostawić jeżeli wybierać z tych dwóch? Ante Up, bo Blood Money wymaga do grania zarówno podstawki jak i Ante Up :)
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: dominGeS »

Niestety już niedostępne :-(
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: litk »

dominGeS pisze: 26 maja 2022, 18:18 Niestety już niedostępne :-(
Aj :( . Mają jeszcze być w planszostrefie, zapisz się na powiadomienie.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: Gamleer »

Istnieje jakiś dodatek dodający wydarzenia (cele do zrealizowania)?
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: chrislion73 »

Gamleer pisze: 27 maja 2022, 12:21 Istnieje jakiś dodatek dodający wydarzenia (cele do zrealizowania)?
Oficjalnego dodatku nie ma (bynajmniej nie słyszałem).

Jakiś czas temu pozwoliłem sobie stworzyć taki dodatek.
Wrzuciłem go na BGG jako Nowe Karty Opowieści: https://boardgamegeek.com/filepage/2326 ... -opowiesci

Linki do dodatkowych pilków:
Nakładka na pole z gdzie znajdowały się oryginalne Karty Opowieści, pilk na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/2326 ... -opowiesci

Aby w pełni móc zastosować nowe Karty Opowieści, gramy z drobnymi ulepszeniami. Jedną z głównych zmian jest to, że zawsze dodajemy Mężczyznę w Czerni. Wszystkie zmiany w kolejnym pliku na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/232671/karta-pomocy

Miłego grania !
Awatar użytkownika
mikolajl
Posty: 411
Rejestracja: 17 sie 2011, 17:18
Lokalizacja: Piasseczno
Has thanked: 154 times
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: mikolajl »

Lekko uszkodzony Blood Money w Planszomanii
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: vektor »

Dorwałem talię ciekawych kart na bazarku i od razu wpadłem na pomysł małego homerula do WL.
Kto wyda kasę w kabarecie, ten będzie mógł dociągnąć 1 kartę na rękę.
I teraz pytanie.
-gracz na koniec z największą ilością kart dostaje x punktów zwycięstwa?
-możliwość użycia ich w pokerze?
-część kart oznaczyć dodatkowymi punktami legendy?
Macie jakieś pomysły jak można ciekawie wykorzystać karty w rozgrywce?


Obrazek
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: grzeslaw90 »

vektor pisze: 26 gru 2022, 16:48 Dorwałem talię ciekawych kart na bazarku i od razu wpadłem na pomysł małego homerula do WL.
Kto wyda kasę w kabarecie, ten będzie mógł dociągnąć 1 kartę na rękę.
Kabaret jest już zbyt dobrym sposobem na robienie punktów żeby jeszcze dodawać jakiekolwiek benefity ;p raczej szedłbym w stronę, że za każdym razem jak robisz kabaret to dociagasz taką kartę. Dodatkowa karta liczy Ci się do limitu kart na ręce, jeśli jest poniżej Jopka. 'Kartę' można wyleczyć u doktorka ;)
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: tomasz86 »

Widzę że w tym roku będzie wydany: Western Legends: Big Box (2023)
Może ktoś zrobiłby recenzje dodatków i opisze tutaj w kilku słowach?
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: SeekerKuba »

Zagrałem ostatnio w 3 osoby w western legends z dwoma spolszczonymi dodatkami i bardzo nam się gra spodobała.

Czy istnieje może jakiekolwiek tłumaczenie Ante up, Blood money i wild bunch of extras?

Wyciągnąłem już assety z TTS i wydaje mi się że nadałyby się na podstawę do tłumaczenia...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: litk »

Ja mam tłumaczenie AnteUp, nawet nie wiem skąd.
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Western Legends (Hervé Lemaître)

Post autor: chrislion73 »

Jakiś czas temu zrobiłem taki dodatek - Western Legends: Nowe Karty Opowieści
Opis tu: viewtopic.php?f=19&t=67019&hilit=Dodatek#p1424242
A karty do ściągnięcia tu: http://autorskie.eu/expansions-games/western-legends/
Jak ktoś jest chętny to zapraszam to testowania.
Może trochę odświeżyć tą grę, skądinąd bardzo fajną :-)
ODPOWIEDZ