Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: JimmyPL »

japanczyk pisze: 08 cze 2022, 13:58
JimmyPL pisze: 08 cze 2022, 13:48 Oj nie do końca, na facebooku i grupie gry planszowe, jest duży hejt podbijany przez ludzi z kanału Granatowa, których największym zarzutem jest to, iż to wydawnictwo będzie komentować upadek wydawnictwa. A wydawnictwo jest konkurencją i rzekomo nie powinno mieć takiego prawa... Ja już nie zrozumiem obecnego świata :roll:
To ciekawe, że komentuje to vlogger zwiazany z Wydawnictwem Czacha Games :P
Pewnie dlatego on ma prawo by mówić że oni nie mają prawa :P
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Fojtu »

Ja poważnie nie rozumiem jak można myśleć, że ten plakat (abstrahując od zawartości samego streama) jest ok.

Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy są dwaj rywalizujący sportowcy, jedni z topowych (przyjmijmy np. Nadal i Federer) i Federer łamie rękę w łokciu i musi się wycofać z grania.
Czy Nadal ma prawo komentować wydarzenie? Pewnie, że ma, ale każdy chyba oczekuje, że zrobi to ze smakiem, szczególnie biorąc pod uwagę długi staż Federera i zasługi dla Tenisa.

Chyba każdy by się obruszył, jakby team Nadala zrobił na reklamę na jego comiesięczny vlog:
Gracz
Roger FEDERER
WYPADA Z GRY
DLACZEGO?

To jest po prostu niesmaczne. Najsensowniejszą tutaj wypowiedzią jest napisanie, że przykro mu, dziękuje za wieloletnią rywalizację i życzy zdrowia i ma nadzieję, że się kiedyś jeszcze spotka a korcie. I nieważne co zostanie powiedziane na samym vlogu, taki clickbaitowy tytuł to straszna żenada, żerowanie na czyimś nieszczęściu.

I nikt tutaj nie twierdzi, że Portal nie ma prawa tego robić, tylko jest to po prostu poniżej poziomu jakiejś normalnej ludzkiej przyzwoitości robić to w taki sposób.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Niewodnik »

Spoiler:
Oczywiste dla mnie jest, że niezależnie od pierwotnych planów stream będzie ugrzeczniony, tak by potem można było powiedzieć "no przecież od samego początku tak to miało wyglądać. Ci co się rzucali, że brzydko, fuj, hieny cmentarne, to są wariaci drodzy Państwo (kupujcie u nas)"

A co do samej Lacerty... to mnie osobiście wydawnictwo będzie mało obchodzić bez TRIO, bo to właśnie za ich pracę nauczyłem się je doceniać i lubić.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

To jest trochę tak że taki sensacyjno-clickbajtoelwy sposób komunikacji obwiązuje teraz niemal wszędzie w przestrzeni medialnej. Moze Trzewik pod wpływem emocji nie pomyślał by zrobić to z większym smakiem i automatycznie poleciał z oficjalnie dominującym wszędzie językiem sensacji? Nie demonizowalbym tego i zobaczył czy na streamie będzie jakaś głębsza refleksja. Żeby było jasne tłumaczę mechanizm ale nie będę go bronił ;).
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: menelobej »

MaciekK5454 pisze: 08 cze 2022, 14:28 To jest trochę tak że taki sensacyjno-clickbajtoelwy sposób komunikacji obwiązuje teraz niemal wszędzie w przestrzeni medialnej. Moze Trzewik pod wpływem emocji nie pomyślał by zrobić to z większym smakiem i automatycznie poleciał z oficjalnie dominującym wszędzie językiem sensacji? Nie demonizowalbym tego i zobaczył czy na streamie będzie jakaś głębsza refleksja. Żeby było jasne tłumaczę mechanizm ale nie będę go bronił ;).
Też uważam, że to taki bezpośredni nagłówkowy styl sensacyjno-szokujący niczym w tabloidach i popularnych portalach internetowych w stylu "Polska gwiazda opuszcza Bundesligę" i myślisz Lewy i Bayern, a jak klikniesz to okazuje się, że to Kownacki do Ekstraklasy wrócił. A przecież mogli napisać coś w stylu "Okiem wydawcy - dlaczego Lacerta porzuca tradycyjny model wydawniczy?", ale to nie buduje zbyt dużego zainteresowania, sama czysta informacja nienacechowana emocjonalnie. A że Trzewik chce to skomentować to jego prawo.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: sliff »

MaciekK5454 pisze: 08 cze 2022, 14:28 jakaś głębsza refleksja.
HeHe.

1. Lacerta była nam drogim przyjacielem, 2. Jak państwo widzicie papier drogi, transport drogi, development drogi, kryzys także nie obrażajcie się na ceny. 3. Kupujcie nasze gry. 4. Rebel zły - wiadomo, 5. Pamiętajcie kupować nasze gry.

PlanszówkiTV to jest lejek sprzedażowy portalu a temat jest taki aby się dobrze klikał. Wszystko zgodnie ze sztuką internetowego marketingu. I jak doceniam że im się chce taką inicjatywę prowadzić, tak jakieś specjalnej moralności tutaj nie oczekuje. Acz może zaskoczą i będzie o Lacercie z Lacertą a zamiast zwykłego wujek trzewik mówi jak jest.
MarioWiśnia
Posty: 15
Rejestracja: 22 paź 2020, 22:24
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: MarioWiśnia »

rav126 pisze: 08 cze 2022, 00:31
Vantropf pisze: 07 cze 2022, 22:26 "proszę się ogarnąć"
Prezes akurat od zawsze komentuje to co się dzieje w branży i jak ona działa. Dziwne by było gdyby nie skomentował tego wydarzenia.
Przecież nie tańczy nad trumna, tylko będzie wyjaśniał przyczyny ich końca. Ja akurat go za to cenie.
Czy Ignacy Trzewiczek to Twój szef, że nazywasz go "Prezesem"? Czy tak go uwielbiasz, że musisz go tytułować?
W programie Trzewiczek pewnie wyjaśni swoim Paladynom kilka prostych zasad działania rynku, miejsca korporacji i małych wydawnictw na nim, a także doboru wydawanych gier na płynność finansową. Paladyni powiedzą "Aha! Brawo! Polać mu! Dobrze prawi!". Ale sposób, czas, miejsce i okoliczności zareklamowania swojego kanału na yt nadal pozostaną żenujące. Oczywiście nie w sercach wiernych fanów "Prezesa".
Byłoby dziwne, gdy Planszówki TV, Game Troll TV, czy On Table nie zajęły się tematem. To kanały ogólnie zajmujące się branżą gier planszowych i ciężko, aby milczały, nie komentowały upadku wydawcy z nastoletnim stażem. Jak to będzie wyglądać, okaże się w piątek i dopiero wtedy można się do tego odnieść. No, ale są tacy, co wiedzą więcej.
A co do określenia Prezes, to chyba jest to ksywka jak Trzewik, czy Gambit na Tomka z Gambit TV.
I nie piszę tego posta jako fan Portalu, ale fan gier planszowych.
A jeżeli chodzi o upadek Lacerty - można się było spodziewać, że otaczająca nas rzeczywistość dotknie wydawców gier. Ten rok może jeszcze jakoś z rozpędu przejdzie, ale kolejny, kiedy ludzie będą mieć mniej pieniędzy w kieszeni, może być bardzo ciężki. To może oznaczać mniej nowości, więcej wspieraczek i dodruku tytułów, które się sprzedają. Pozdrawiam i życzę mniej emocji w komentarzach.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: skanna »

bogas pisze: 08 cze 2022, 10:08
skanna pisze: 08 cze 2022, 10:00 Myślę, że gdyby tytuł był raczej w rodzaju - "co się dzieje w branży, że takie rzeczy się wydarzają" , wydźwięk byłby inny.
I pewno w ogóle nie dyskutowalibyśmy o tym teraz. Tak więc kto tu się zna na biznesie? 8)
No jeśli się uznaje, że dewiza "Wszystko jedno jak mówią, byle mówili" jest słuszna, to zapewne nie ja ;)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: japanczyk »

Dobra, ja bym proponował już uciąć wątek PlanszówkiTV - jak widac wydawnictwu Portal udało się jedno - zamiast rozmawiać o samej Lacercie rozmawiamy o praktykach wydawnictwa Portal

Ja jestem bardzo ciekaw co Agata powie na AMA Planszowych Newsów

Szkoda, ze beda dopiero 21 czerwca, ale zakladam, ze chca zamknac GAH'a najpierw
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Beskid »

Słuszna uwaga, już trochę ulewa się pomyjami po Portalu i Rebelu, niepotrzebnie.

Decyzja jaka jest każdy widzi. Zapraszają na pożegnalne zakupy i to bez wątpienia będzie dla nich realne wsparcie przy tej transformacji działalności.

Tytuły mają wyjatkowe ale wydaje się, że nie ma co liczyć na szybkie wznowienia takich gier jak Le Havre, Pracownia Snów, Blackout, Newdale, Kawerna, Owocowe opowieści?

Wydali też pierwszą w pełni swoją grę czyli Ostium, bardzo zresztą udane. Będzie niedługo polskim białym krukiem? Szkoda :/ Może warto dorzucić do swojej kolekcji niewielkie pudło tej dwuosobowej karcianki z koszulkami?

Udało się wydać Patchwork Polski Folklor, chyba jeden z najładniejszych z całej serii inspirowanej różnymi regionami globu. Ciągle dostępny.

Kupujmy gry Lacerty, również przez Rebel będący ich głównym dystrybutorem.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: rav126 »

Myślę, że pomijamy tu trochę dwie kwestie, spekulując co do przyczyn sytuacji w jakiej znalazła się Lacerta. Oprócz sytuacji z Asmodee, covidem, cenami frachtu itd trzeba jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach.
Jedną z nich jest dobór gier w ostatnim czasie. Zerknijcie na listę opublikowanych przez nich gier, zwracając szczególną uwagę na 3 ostatnie lata (z czego 2 w covidzie):
https://boardgamegeek.com/boardgamepubl ... rpublished

Oprócz Azuli, GWT i Spirit Island nie ma tam praktycznie żadych gier, które leciałyby na fali hypu i same się sprzedawały. Owszem, można również i sprzedawać średniaki, albo nawet i bardzo dobre gry, na które hypu nie ma, ale tu dochodzimy właśnie do sedna drugiej kwestii - trzema umieć wykreować taki hype. Trzewiczka można lubić albo i nie, ale nie można mu odmówić tego, że jest mistrzem w nakręcaniu kupujących. Wydaje mi się, że Rebel, mimo, że to gigant w porównaniu nawet z takim Portalem, to też bardzo dużo zyskał poprzez zatrudnienie Tomka Międzika, który rozkręcił Planszową Rebelię oraz stworzył z Wojtkiem Chuchlą rebelowy program na żywo, zupełnie jednak inny niż Planszówki TV.
I tak jak pisałem - można nie przepadać za "dwoma tetrykami" jak ktoś ich tam wcześniej określił, można nie cierpieć "Prezesa", ale nie da się nie zauważyć, że takie budowanie bazy klientów w mediach społecznościowych to jest też jakiś klucz do sukcesu. Ave.crux określił, nazywanie zagorzałych fanów paladynami jako coś negatywnego. To tak samo jakby ktoś się obraził o nazwanie trollem w sytuacji kiedy właśnie to robi. Paladyni do wiernych fanów przylgnęło po wielu sytuacjach, kiedy wręcz z fanatyczną zaciętością bronili Portalu. A sama nazwa paladyni? W sumie ladniejsza nazwa niż trolle czy fanatycy i pięknie komponuje się z potrfolio ich guru.
Sam jestem czlonkiem grupy Fani Wydawnictwa Lacerta na FB, klimat w niej jest bardzo kameralny, głównie przez to, że to grupa zamknięta. No ale chyba większa otwartość byłaby dla nich na plus. Wiadomo, do takiej roboty potrzeba osoby o konkretnych predyspozycjach, charakterze, energii, i Agata, jakkolwiek niesamowicie sympatyczna dziewczyna, wydaje mi się, że nie odnalazłaby się w takich szalonych formach.
Ktoś powie - "No właśnie! Nie chcemy nakręcania hypu! Kreowania wyimaginowanych obietnic! Chcemy dobrych i niszowych eurasów!" No tak, tylko potem takie fajne eurasy zalegają na dalekich miejscach list zakupowych, właśnie m.in. ze względu na zbyt słaby marketing.
Ostatnio zmieniony 09 cze 2022, 01:35 przez rav126, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Beskid »

rav126 pisze: 08 cze 2022, 18:31 Wiadomo, do takiej roboty potrzeba osoby o konkretnych predyspozycjach, charakterze, energii, i Agata, jakkolwiek niesamowicie sympatyczna dziewczyna, wydaje mi się, że nie odnalazłaby się w takich szalonych formach.
Kupiłem kilka gier słuchając jak Agata o nich opowiada :) więc może bez portretów psychologicznych i złotych rad bo jednak nie znamy sytuacji od środka i nie wiemy jaki splot czynników był decydujący. Wiemy natomiast, że mamy dzięki nim tytuły których może nikt by nie wydał w naszym języku i za to szacunek się należy.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bogas »

Zwracam uwagę, że COVID nie tylko budowlance „zrobił dobrze”, ale branży gier również. Lacerta nawet słowem nie wspomniała o pandemii jako przyczynie swojej zmiany, więc „przestańcie szkalowac COVID” :mrgreen:
Co do gier Lacerty to mam ich dużo od pierwszego wydania Agricoli zaczynając przez Książęta Florencji (ktoś to w ogóle pamięta?), Puerto Rico, Goa, Le Havre itd., po… no właśnie. Ostatnią ich dużą grą, którą kupiłem był Great Western Trail z 2017 :!: roku. Wow! Nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy, że od 5 lat nie mam od nich żadnej dużej gry (największy po tym czasie był Patchwork Doodle :shock: ) . Azuli nie mam, coopy mogłyby dla mnie nie istnieć, więc Spirit Island w ogóle mnie nie interesował. Jedynie jakieś dodatki u nich ostatnio kupowałem. Tak patrzę na te ich gry i w sumie to co mnie interesowało to już dawno kupiłem. Zwykle pierwsze edycje, które potem wznawiali (Le Havre, Agricola, Wysokie Napięcie, a teraz GAH) albo gry w wersji EN, które wydawali ze sporym opóźnieniem (np. Kawerna). Wychodzi więc, że dorzuciłem kamyczek na szalę „zwijamy interes”, ale w sumie od tych 5 lat sami wołali „bierz kamienia i dawaj go tutaj”.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MichalStajszczak »

bogas pisze: 08 cze 2022, 19:59 Zwracam uwagę, że COVID nie tylko budowlance „zrobił dobrze”, ale branży gier również. Lacerta nawet słowem nie wspomniała o pandemii jako przyczynie swojej zmiany, więc „przestańcie szkalowac COVID” :mrgreen:
Jeżeli już coś zaszkodziło, to nie COVID tylko walka z COVIDEM :mrgreen:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: rav126 »

Beskid pisze: 08 cze 2022, 19:58
rav126 pisze: 08 cze 2022, 18:31 Wiadomo, do takiej roboty potrzeba osoby o konkretnych predyspozycjach, charakterze, energii, i Agata, jakkolwiek niesamowicie sympatyczna dziewczyna, wydaje mi się, że nie odnalazłaby się w takich szalonych formach.
Kupiłem kilka gier słuchając jak Agata o nich opowiada :) więc może bez portretów psychologicznych i złotych rad bo jednak nie znamy sytuacji od środka i nie wiemy jaki splot czynników był decydujący. Wiemy natomiast, że mamy dzięki nim tytuły których może nikt by nie wydał w naszym języku i za to szacunek się należy.
Też miałem przyjemność słuchać tłumaczenia gier przez Agatę, jednak pisałem o czymś zupełnie innym. Co to w ogóle za tekst "więc może bez portretów psychologicznych i złotych rad"? Twierdzisz, że prowadzenie programu na żywo na yt czy fb nie wymaga pewnych szczególnych predyspozycji? Jaki portret psychologiczny? Ot zwykła obserwacja rynku, fan page Lacerty, wywiadów na Planszowych newsach itd. Mam do tego takie same prawo jak każdy inny komentujący tę sytuację, wliczając Ciebie. Zauważ, że użyłem zwrotu "wydaje się", nie znam Agaty, dlaczego więc miałbym pisać o niej coś definitywnie?
Jakbyś nie zauważył, w tym wątku, oprócz dyskusji nad ogłoszeniem Portalu, dyskutujemy przede wszystkim o zmianie profilu działalności Lacerty. Więc z łaski swojej, zachowaj dla siebie to swoje "może bez".
Mam w domu ok 18 gier Lacerty, część kupiona w normalnych cenach, część na wyprzedażach, część wygrana w konkursach. Wielokrotnie polecałem ich gry w grupach fb. Co jak co, ale ja wiem, że szacunek im się należy. Jednak, skoro to forum dyskusyjne, to może właśnie "zmiana profilu działalności wydawnictwa" to też dobre miejsce na dyskusję nad tym jak obecność, jej jakość i ilość, w mediach społecznościowych nakręca sprzedaż?
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Beskid »

Myślę, że niepotrzebnie zaczynasz personalizować swoje uwagi. Jak widzisz mam zupełnie odmienny wrażenia co do osób zaangażowanych w promocję wydawnictwa, tyle.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

Jeżeli prawdą jest to, że Lacerta utraciła licencję na tytuły będące motorem napędowym (to jest wciąż spekulacja), to nawet najlepszy marketing tu nie pomoże. Powiem więcej, firma przez lata włożyła pewnie mnóstwo wysiłku, energii, czasu i pieniędzy, żeby wypromować gry, których nazwy są znane każdemu świadomemu graczowi w Polsce i wydawca Latającego Burito, przejmuje marki już wypromowane.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: miker »

MaciekK5454 pisze: 09 cze 2022, 07:07 Jeżeli prawdą jest to, że Lacerta utraciła licencję na tytuły będące motorem napędowym (to jest wciąż spekulacja), to nawet najlepszy marketing tu nie pomoże. Powiem więcej, firma przez lata włożyła pewnie mnóstwo wysiłku, energii, czasu i pieniędzy, żeby wypromować gry, których nazwy są znane każdemu świadomemu graczowi w Polsce i wydawca Latającego Burito, przejmuje marki już wypromowane.
A to chyba ten sam wydawca od Dobble Kicia Kocia, Dobble Psi Patrol, Dobble Star Wars, Dobble Harry Potter, Dobble XXL, Dobble nie wiem sam co jeszcze, czy też od serii fantastycznych gier typu Via Magica, które wydrukowane w zbyt dużym nakładzie jak na takie gnioty oraz pomimo strasznie nachalnego marketingu poprzez streamy, koniec końców muszą zostać wyprzedane na FB grupie Granie z dziećmi - rodzinne gry planszowe, bo inaczej musiałaby zostać dołączone do paragonu za tankowanie na stacji benzynowej :wink:
Szkoda Lacerty.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

miker pisze: 09 cze 2022, 08:41
MaciekK5454 pisze: 09 cze 2022, 07:07 Jeżeli prawdą jest to, że Lacerta utraciła licencję na tytuły będące motorem napędowym (to jest wciąż spekulacja), to nawet najlepszy marketing tu nie pomoże. Powiem więcej, firma przez lata włożyła pewnie mnóstwo wysiłku, energii, czasu i pieniędzy, żeby wypromować gry, których nazwy są znane każdemu świadomemu graczowi w Polsce i wydawca Latającego Burito, przejmuje marki już wypromowane.
A to chyba ten sam wydawca od Dobble Kicia Kocia, Dobble Psi Patrol, Dobble Star Wars, Dobble Harry Potter, Dobble XXL, Dobble nie wiem sam co jeszcze, czy też od serii fantastycznych gier typu Via Magica, które wydrukowane w zbyt dużym nakładzie jak na takie gnioty oraz pomimo strasznie nachalnego marketingu poprzez streamy, koniec końców muszą zostać wyprzedane na FB grupie Granie z dziećmi - rodzinne gry planszowe, bo inaczej musiałaby zostać dołączone do paragonu za tankowanie na stacji benzynowej :wink:
Szkoda Lacerty.
Nie no, ja trochę tak złośliwie napisałem o tym Latającym Burito, niemniej trzeba oddać Rebelowi, że jest to polska firma, która z pewnymi sukcesami stara się wypłynąć na międzynarodowe wody, która ma w swoim portfolio wiele topowych tytułów w różnych kategoriach. Co więcej, chyba żaden inny wydawca w Polsce nie zrobił tak wiele, by nowoczesne gry planszowe trafiły pod strzechy Polaków (a nie tylko do domów geeków planszówkowch). Faktem jest, że gier ekonomicznych w stylu Uwe Rosenberga chyba zbyt wielu nie wydali. A decyzje pewnie zapadły i tak gdzieś indziej.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Shodan »

MaciekK5454 pisze: 09 cze 2022, 09:11
Nie no, ja trochę tak złośliwie napisałem o tym Latającym Burito, niemniej trzeba oddać Rebelowi, że jest to polska firma
Polska firma, której właścicielem jest bardzo polskie Asmodee. :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MichalStajszczak »

MaciekK5454 pisze: 09 cze 2022, 09:11 trzeba oddać Rebelowi, że jest to polska firma
Dla uściślenia: Rebel to była polska firma
MaciekK5454 pisze: 09 cze 2022, 09:11 która z pewnymi sukcesami stara się wypłynąć na międzynarodowe wody
zapewne w dużym stopniu dzięki temu, że jest własnością firmy o zasięgu światowym
MaciekK5454 pisze: 09 cze 2022, 09:11chyba żaden inny wydawca w Polsce nie zrobił tak wiele, by nowoczesne gry planszowe trafiły pod strzechy Polaków
To oczywiście prawda ale niektóre z tych gier (np. Abalone albo Dixit, a teraz tak będzie z wieloma grami Lacerty) zostały na polski rynek wprowadzone przez innych dystrybutorów, a Rebel ma je w swojej ofercie wyłącznie dzięki temu, że jest częścią Asmodee.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Gizmoo »

Dyskusja ciekawa, ale trochę nie potrafię zrozumieć, dlaczego forumowicze nie zauważają, co doprowadziło do obecnego stanu rzeczy i podjętych decyzji. Snują jakieś teorie spiskowe, mając jednocześnie odpowiedź na pytanie "dlaczego musieli zwinąć taki model biznesowy?".

Bo niby tyle świetnych gier na koncie, ale jak przychodziło co do czego to... Nikt tych gier nie kupował. Świetne, genialne tytuły trafiały na srogie wyprzedaże, a później już był tylko płacz, że gry niedostępne na rynku. Tak dla przypomnienia:

1. Grand Austria Hotel - zerowe zainteresowanie. Gra nie schodziła nigdzie. Dochodziło do skandalicznych wyprzedaży. Sam kupiłem ten genialny tytuł za 60 zł.

2. Montana - Genialna gra Rudigera Dorna - Kumpel kupił na Essen za 50 euro. :shock: Ja kupiłem za 100PLN od Windziarza, a później dałem drugie tyle za dodatki. Uważam, że gra warta każdej złotówki. Dzisiaj wyprzedawana po 45zł. MAKABRA!

3. Le Havre - Gracze płakali, że niedostępna na rynku, że skandaliczne ceny za egzemplarz na rynku wtórnym. Lacerta zrobiła dodruk i... Jakoś wielkiego zainteresowania nie było. W sklepach zaczęły się obniżki.

4. Pracowania Snów - Obecnie na wyprzedażach. Kolejny głośny tytuł i jakoś nie ma wzięcia. Wyprzedawana.

5. Blackout: Hong Kong - Kapitalne euro i... Kolejna gra, która nie ma wzięcia. Wyprzedawana po 80 zł. za egzemplarz.

6. Uczta dla Odyna - Tak, może już mało osób pamięta, bo patrząc na obecne ceny tego nie widać. Ale gra była kilkukrotnie przeceniana w sklepach. Z tego powodu Lacerta zrezygnowała z wydania dodatku. Już nikt nie pamięta? Serio?

7. Dodatki do Genialnej Wyspy Skye - wszyscy gracze naciskali żeby dodatki zostały wydane po polsku. I co? I jak zostały wydane - zerowe zainteresowanie. Wyprzedaże poniżej kosztów produkcji za grosze.

To tylko kilka przykładów. A jest ich zdecydowanie więcej. Wystarczy wejść w portfolio.

Sęk w tym, że gry Lacerty nie sprzedawały się w zadowalających ilościach, a później trafiały na wyprzedaże za pół darmo. Smutne to jest w cholerę, bo akurat Lacerta miała nosa do świetnych gier. Tylko jakoś nie mogły te gry znaleźć uznania wśród polskich konsumentów.

Co zawiodło? Promocja? Gust graczy? Nasycony rynek?

Także płacz, płaczem, ale wszyscy jesteśmy po trosze temu winni...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 09 cze 2022, 13:08 Sęk w tym, że gry Lacerty nie sprzedawały się w zadowalających ilościach, a później trafiały na wyprzedaże za pół darmo. Smutne to jest w cholerę, bo akurat Lacerta miała nosa do świetnych gier. Tylko jakoś nie mogły te gry znaleźć uznania wśród polskich konsumentów.

Co zawiodło? Promocja? Gust graczy? Nasycony rynek?
Marketing Gizmoo, marketing
Gdyby wspomniane przez ciebie tytuly trafiły pod strzechy Rebela czy Portalu to by tak nie półkowały, bo to SĄ dobre gry
To nie Mezo, czy Black Angel które maja mieszane opinie.

Pracownia Snów czy Wyspa Skye z dodatkami od Rebela/Portalu czekałaby na dodruki, a nie wyprzedawała podstawowy nakład
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Michito »

No z Troyes to im się chyba nie udało :mrgreen:

Ja też myślę, że gry, o których wspomniał Gizmoo padły na nieszczęśliwy okres. 2-3 lata później przypuszczam, że sprzedałyby się znacznie lepiej. A takim ludziom jak ja, którzy weszli do hobby ok. 2019 r. pozostało słuchać opowieści starych górali o super cenach kultowych gier.

Dorzuciłbym jeszcze to, że Lacerta jako wydawnictwo było (przepraszam, że używam czasu przeszłego, ale chyba jest odpowiedni) dość monotematyczne: (ambitne/suche) euro, euro, euro, euro i na dodatek euro często tych samych autorów. Ile gier Rosenberga można mieć na półce?
Dlatego moim zdaniem nowy model wspieraczkowy do wydawania tego typu ambitnych gier jest jak najbardziej słuszny.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bogas »

Gizmoo pisze: 09 cze 2022, 13:08 Sęk w tym, że gry Lacerty nie sprzedawały się w zadowalających ilościach, a później trafiały na wyprzedaże za pół darmo. Smutne to jest w cholerę, bo akurat Lacerta miała nosa do świetnych gier. Tylko jakoś nie mogły te gry znaleźć uznania wśród polskich konsumentów.

Co zawiodło? Promocja? Gust graczy? Nasycony rynek?

Także płacz, płaczem, ale wszyscy jesteśmy po trosze temu winni...
Po trosze się już do tego przyznałem, ale... :wink: Lacerta wydała mnóstwo świetnych gier, ale i mnóstwo takich se (Pracownia snów czy ostatnio Boonlake), które w połączeniu chyba jednak ze słabym marketingiem się nie sprzedawały. A niektóre ich gry to jednak padaka (w życiu się nie zgodzę że Wyspa Sky to dobra gra, a już genialana to chyba tylko wg trolli i gremlinów :mrgreen: :wink: Ostatnio więcej emocji miałem na grzybobraniu, a przecież nie ma grzybów! :lol: ). Dodatkowo (już o tym po części pisałem) Lacerta wydawała, a potem wznawiała sporo ciężkich gier dla specyficznego odbiorcy, które to gry dodatkowo urodą nie grzeszą. Jak takie coś sprzedać? A raczej komu? Geeki albo już mają 1 edycje, albo wersje angielskie, a nowi bardzo często kupują oczami lub to co im się niemal na chama do gardeł wepchnie, co przy obecnej liczbie wydawanych gier niestety wydaje się konieczne. Wg mnie Lacercie tego zabrakło. Mam wrażenie, że jeden Azul, który jest estetyczny i fotogeniczny, a przy tym przystępny, ciągnął to wszystko, ale raz, że to za mało, a dwa może faktycznie skończyła im się umowa i musieli oddać tę kurę znoszącą złote jaja?

P.S. @Gizmoo do twojej listy dorzuciłbym jeszcze Mombasę, która akurat jest genialna (nie to co beznadziejna Wyspa Sky :twisted: :mrgreen: )
ODPOWIEDZ