Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: wajwa »

XLR8 pisze: 16 sty 2022, 19:16 Miałem T&E ale sprzedałem i kupiłem Y&Y. Te drugie trafia na stół regularnie, czasem i dwa raz pod rząd, bo ktoś chce rewanżu. Jakoś hexy i grafiki Vincenta dużo bardziej podchodzą ludziom, mnie z resztą też.
Y&Y to new design dla EiT czy tam są jakieś zmiany w mechanice ?
Always look on the bright side of life
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Rafal1970 »

Dzięki wpisowi "waja" kupiłem właśnie niemiecką wersję E&T na ebay. Będzie powrót do przeszłości.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: XLR8 »

wajwa pisze: 16 sty 2022, 19:23
XLR8 pisze: 16 sty 2022, 19:16 Miałem T&E ale sprzedałem i kupiłem Y&Y. Te drugie trafia na stół regularnie, czasem i dwa raz pod rząd, bo ktoś chce rewanżu. Jakoś hexy i grafiki Vincenta dużo bardziej podchodzą ludziom, mnie z resztą też.
Y&Y to new design dla EiT czy tam są jakieś zmiany w mechanice ?
Nie pamiętam już T&E, bo grałem w nie jakieś 6 lat temu, ale głównie grasz na hexach co ułatwia poruszanie się po mapie. Wiem, że są drobne zmiany rewolt i wojen w postaci drobnych uproszczeń, ale nie pamiętam dokładnie jakie.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: trance-atlantic »

wajwa pisze: 16 sty 2022, 19:23
XLR8 pisze: 16 sty 2022, 19:16 Miałem T&E ale sprzedałem i kupiłem Y&Y. Te drugie trafia na stół regularnie, czasem i dwa raz pod rząd, bo ktoś chce rewanżu. Jakoś hexy i grafiki Vincenta dużo bardziej podchodzą ludziom, mnie z resztą też.
Y&Y to new design dla EiT czy tam są jakieś zmiany w mechanice ?
Możesz porównać instrukcje - ta do Y&Y dostępna jest pod tym linkiem :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Furan »

Ekhu ekhu ekhu - Yellow & Yangtze vs. Tigris & Euphrates Comparison - with Tom Vasel

Y&Y jest przeprojektowanym Trygrysem. Odczucia z gry są niby podobne, ale charakter rozgrywki znacząco się zmienia - jest trudniej bawić się w żółwikowanie (turtling) w rogu planszy, wojny są mniej wyniszczające, jest zauważalnie więcej reguł (!), bo doszły specjalne zdolności kafelków (rewolty chłopami itd.). To tak na prawdę dwie różne gry. Po przemyśleniu - podobnie odmienne jak Laguna i Przez Pustynię, albo - lepiej - Schotten Totten 1 i 2.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2022, 20:52 przez Furan, łącznie zmieniany 1 raz.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 134
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 219 times
Been thanked: 142 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Sirius_Black »

wajwa pisze: 16 sty 2022, 16:23Ktoś w to gra jeszcze ?
Jak są widoki na grę w czteroosobowym składzie, to staram się namawiać na Tygrys i Eufrat. Konkurencja jest niestety na tyle duża, że u mnie też kończy się to zazwyczaj 1-2 grami na rok. Na szczęście w tym roku mam widoki na częstsze granie w 4-osobowym składzie, więc może uda się częściej Tygrysa wyciągać na stół.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Lothrain »

wajwa pisze: 16 sty 2022, 16:23 Ktoś w to gra jeszcze ?
Niestety już tylko online, ale za to regularnie. W tym roku już ponad 20 partii :)
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: feniks_ciapek »

Osobiście mam wrażenie, że Y&Y jest bardziej statyczny i ugrzeczniony, niż T&E, chyba głównie przez to, że nie ma aż takich konsekwencji konfliktów zbrojnych oraz przez heksy, które sprawiają, że mapa jest jakoś bardziej "zwarta". Sąsiedztwo 6 pól powoduje, że łatwiej jest utrzymać połączenia i trudniej stosować kataklizmy. W T&E niektóre posunięcia potrafiły być bardzo spektakularne, czego mi w Y&Y bardzo brakuje.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Atamán »

wajwa pisze: 16 sty 2022, 16:23 Ktoś w to gra jeszcze ?
Ostatni raz grałem z 4 lata temu. Kurzy się na półce niestety - a szkoda, ja bardzo lubiłem (lubię?), ale jakoś stopniowo w toku nowości inne tytuły były wybierane do grania. A w mojej ekipie do grania jakoś wielkich fanów tej gry nie ma. Powinienem zagrać, by ponownie ją ocenić.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

Regularnie, kilka razy w roku.
Gra 10/10.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: kisiel365 »

Może jakiś remake na na 25 lecie? Kupowałbym, byle nie zrobili jak z Zamkami Burgundii
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: 612 »

Bo ja wiem? Po co w sumie tej grze remake? Wydanie ffg jest bardzo fajne, w sam raz godzi w miarę atrakcyjne wykonanie z czytelnością gry. Nie wydaje mi się, żeby ta akurat gra potrzebowała figurek liderów czy budynków zamiast kafelków (tym bardziej, że ich draftowanie byłoby hmmm średnie). Dla mnie atutem tej gry jest właśnie oszczędność wykonania i związanych z nią mechanizmów gry. Błyskawiczny setup, szybka, czytelna rozgrywka, trzy zasady na krzyż a głębia rozgrywki jakiej niejedno euro za miliony monet może pozazdrościć. Eufrat i Tygrys jest pod tym względem w moich oczach niejako spadkobiercą "starej szkoły" gier planszowych jak szachy czy go - prosty w założeniu, ale z rozgrywką daleką od banału. Ma to coś, co wypakowane po brzegi pudła cieszące przede wszystkim oczy dawno zatraciły.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Bruno555 »

Jeśli ktoś też ma problemy z lądowaniem tego tytułu na stole to niedługo będzie można pograć na BGA (boardgamearena). Jest w fazie alfa.

Swoją drogą to jakbym był producentem gier to odrazu bym powystawiał gry na tym portalu. Nie ma lepszego sposobu na spopularyzowanie i zaznajomienie z zasadami gry danego tytułu. Sam kilka gier kupiłem po przetestowaniu tam.
Cason
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2016, 17:23

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: Cason »

Cześć.
Mam pytanie. Jak wygląda instrukcja w polskiej wersji od Lacerty? Tzn. czy jest ona standardowa, czy są to luźne, pojedyncze kartki? Kupiłem niby nieużywaną grę, ale przyszła bez instrukcji. Po mojej interwencji sprzedawca dostał instrukcję, ale wygląda mi to na samodzielny wydruk.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Eufrat i Tygrys (Reiner Knizia)

Post autor: piechotak »

Cason pisze: 13 cze 2022, 15:00 Cześć.
Mam pytanie. Jak wygląda instrukcja w polskiej wersji od Lacerty? Tzn. czy jest ona standardowa, czy są to luźne, pojedyncze kartki? Kupiłem niby nieużywaną grę, ale przyszła bez instrukcji. Po mojej interwencji sprzedawca dostał instrukcję, ale wygląda mi to na samodzielny wydruk.
Standardowa, tzn. kilka kartek zszytych na środku. Lacerta EiT nie wydaje od dawna, więc wątpię, żeby mieli jeszcze oryginalną instrukcję.
ODPOWIEDZ