Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: tomp »

Baartoszz pisze: 13 cze 2022, 14:54 ....
tomp pisze: 09 cze 2022, 19:39 Trochę nie rozumiem. W ramach wolontariatu raphaell7 przejrzał, porównał i wypisał różnicę pomiędzy wersją angielską oraz polską.
Czemu takiej weryfikacji nie zrobiono wewnątrz wydawnictwa Lucrum, zanim poszło do druku ?
Ależ zrobiło. Zrobiłem też specjalnie dla Was analizę analizy raphaella, choć niczego ona nie wnosi poza tym, że pokazuje w ilu miejscach zrobiliśmy grę lepszą od angielskiej i może jeszcze uspokaja tych, którzy się obawiają, że po poprawce nadal będzie źle (a będzie dobrze!).

...
Polecam przemyśleć procesy jakościowe, skoro zrobiono weryfikację i puszczono to do druku. Z wypowiedzi domniemam, że błędy na kartach były znane.
Dwa razy drukować karty to marnotrastwo.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Baartoszz »

tomp pisze: 13 cze 2022, 16:12
Baartoszz pisze: 13 cze 2022, 14:54 ....
tomp pisze: 09 cze 2022, 19:39 Trochę nie rozumiem. W ramach wolontariatu raphaell7 przejrzał, porównał i wypisał różnicę pomiędzy wersją angielską oraz polską.
Czemu takiej weryfikacji nie zrobiono wewnątrz wydawnictwa Lucrum, zanim poszło do druku ?
Ależ zrobiło. Zrobiłem też specjalnie dla Was analizę analizy raphaella, choć niczego ona nie wnosi poza tym, że pokazuje w ilu miejscach zrobiliśmy grę lepszą od angielskiej i może jeszcze uspokaja tych, którzy się obawiają, że po poprawce nadal będzie źle (a będzie dobrze!).

...
Polecam przemyśleć procesy jakościowe, skoro zrobiono weryfikację i puszczono to do druku. Z wypowiedzi domniemam, że błędy na kartach były znane.
Dwa razy drukować karty to marnotrastwo.
Moja odpowiedź jest bez sensu, bo źle przeczytałem Twoją. Z jakiegoś powodu myślałem, że masz na myśli drugi druk. Oczywiście że przed pierwszym nie były znane... choć to półprawda... Ale odpowiadając po przeczytaniu pytania ze zrozumieniem. To że nie zrobiliśmy weryfikacji jest nadal błędnym założeniem. Weryfikacje były w liczbie gdzieś pomiędzy 7 a 10 - do pomnożenia razy 3 osoby. A czemu to zawiodło... To już naprawdę TLDR. Jakbym to opisał to nikt by tego nie przeczytał.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: planszufka »

Baartoszz pisze: 13 cze 2022, 18:18
tomp pisze: 13 cze 2022, 16:12
Baartoszz pisze: 13 cze 2022, 14:54 ....


Ależ zrobiło. Zrobiłem też specjalnie dla Was analizę analizy raphaella, choć niczego ona nie wnosi poza tym, że pokazuje w ilu miejscach zrobiliśmy grę lepszą od angielskiej i może jeszcze uspokaja tych, którzy się obawiają, że po poprawce nadal będzie źle (a będzie dobrze!).

...
Polecam przemyśleć procesy jakościowe, skoro zrobiono weryfikację i puszczono to do druku. Z wypowiedzi domniemam, że błędy na kartach były znane.
Dwa razy drukować karty to marnotrastwo.
Moja odpowiedź jest bez sensu, bo źle przeczytałem Twoją. Z jakiegoś powodu myślałem, że masz na myśli drugi druk. Oczywiście że przed pierwszym nie były znane... choć to półprawda... Ale odpowiadając po przeczytaniu pytania ze zrozumieniem. To że nie zrobiliśmy weryfikacji jest nadal błędnym założeniem. Weryfikacje były w liczbie gdzieś pomiędzy 7 a 10 - do pomnożenia razy 3 osoby. A czemu to zawiodło... To już naprawdę TLDR. Jakbym to opisał to nikt by tego nie przeczytał.
kiedy bedzie wysylka kart? bo to co bez bledow juz ograne :)
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: sasquach »

Baartoszz pisze: 13 cze 2022, 18:18 Weryfikacje były w liczbie gdzieś pomiędzy 7 a 10 - do pomnożenia razy 3 osoby. A czemu to zawiodło... To już naprawdę TLDR. Jakbym to opisał to nikt by tego nie przeczytał.
Ja bym chętnie przeczytał, serio.

O od siebie dodam jeszcze, że nad tym wszystkim pracują ludzie, a ludzie też popełniają błędy. I problem nie musi być w korekcie, ale np. gdzieś po drodze. Np. do fabryki pójdzie nie ta wersja pliku co trzeba. Np. w którymś z późniejszych wydani Gloomhaven były planszetki graczy z pierwszego wydania, bo ktoś pomylił pliki. Życie. Sam też pewnie robicie błędy. Dobrze, że wydawnictwo stara się je naprawić, a nie olewa klientów jak Osprey Games.

Swoją drogą ostatnio oglądałem historię powstania filmu Siedem. To, że dostaliśmy go w takim kształcie, a nie innym (z oryginalną, niezmienioną końcówką) zawdzięczani właśnie błędowi, bo ktoś się pomylił i wysłał Fincherowi starą wersję scenariusza, a David stwierdził, że innej wersji filmu nie będzie robił. Jak widać, błędy czasami się przydają :)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam unboxing pudełka Legends. Jeżeli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem zawartości polskiej edycji, to zapraszam.

Ostatnio zmieniony 08 lut 2023, 13:47 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: planszufka »

Leviathan pisze: 20 cze 2022, 20:54 Dorzucam unboxing pudełka Legends. Jeżeli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem zawartości polskiej edycji, to zapraszam.

(816) Imperium: Legendy - unboxing (PL)

Obrazek
ehh kiedy to sie tak zesralo, ze Wojennik zaczal robic prostackie unboxingi :(
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Leviathan »

planszufka pisze: 20 cze 2022, 20:56
ehh kiedy to sie tak zesralo, ze Wojennik zaczal robic prostackie unboxingi :(
Nie wiem, czy prostackie - nie mnie oceniać, ale co do samego formatu to unboxingi są na kanale od początku jego istnienia. Czyli już ponad 5 lat :)
Poprzedzają późniejsze dodatkowe materiały, czyli recenzję i w części przypadków także rozgrywkę. Ot taka konwencja.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: anitroche »

Premiera sklepowa obu gier już w piątek, więc też wsiadam do tego jutjubowego pociągu zwanego "miliony wyświetleń z okazji premiery gry" ;) i dorzucam materiał z porównaniem obu pudełek dla niezdecydowanych, które kupić:

Imperium: Classics vs Imperium: Legends - co wybieram?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kretilla
Posty: 150
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Kretilla »

anitroche pisze: 22 cze 2022, 10:16 Premiera sklepowa obu gier już w piątek, więc też wsiadam do tego jutjubowego pociągu zwanego "miliony wyświetleń z okazji premiery gry" ;) i dorzucam materiał z porównaniem obu pudełek dla niezdecydowanych, które kupić:

Imperium: Classics vs Imperium: Legends - co wybieram?
Premiera chyba zaskoczyła sklepy, bo w żadnym nie mogę znaleźć tych tytułów do zamówienia, a już się doczekać nie mogę, aby spróbować.
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Endrju87 »

W DragonEye już jest. Skasowałem treść posta, bo błędnie mi wyświetlało cenę.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2022, 12:49 przez Endrju87, łącznie zmieniany 1 raz.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: planszufka »

Czy ktos z preorderowiczow dostal poprawione karty??? bo ja nie dostalem, a teraz normalnie w sklepie mozna sobie kupic wersje z poprawnymi kartami. Porazka
Awatar użytkownika
B.Rychu
Posty: 50
Rejestracja: 20 sty 2021, 20:01
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: B.Rychu »

Endrju87 pisze: 22 cze 2022, 11:59 W DragonEye już jest, ale widzę że Lucrum poszedł po bandzie. Za druk dodatkowych kart, które zawierały błędy zapłacimy my. Bo jeżeli za komplet w najtańszym sklepie trzeba wydać 260zl, a w sklepie Lucrum kosztował 200 z darmową wysyłką. Niestety kolejny raz klient płaci za błędy pracowników danego wydawcy.
W Dragoneye na razie jest dostępne tylko Imperium Legendy za 88,90. Doliczając koszt wysyłki 12,90 grę można nabyć za 101,80 co daje tylko 2 PLN więcej niż w przedsprzedaży więc różnica jest prawie niezauważalna. Jeśli Antyk również będzie w tej samej cenie to komplet wyniesie 9 PLN mniej :wink: Oczywiście poprawione karty mają być dodawane do każdego zamówienia.
https://dragoneye.pl/imperium-legendy-p-4887.html
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Endrju87 »

Ja tam widzę, że jest po 129,9, chyba że kombinują coś z ceną.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: karawanken »

Ja kupiłem na Pyrkonie za 109 zł u wydawcy. W piątek były jeszcze obie wersje ale w sobotę zostały tylko cztery legendy ( na szczęście i tak właśnie legendy planowałem kupić). Dostałem od razu poprawione karty. Nie było jeszcze niestety okazji by zagrać
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: kci83 »

Ale to jest po prostu wznowienie przedsprzedaży, która była wcześniej i gra jeszcze nie jest wysyłana do klientów, czy źle to rozumiem?
Mam nadzieję, że karty wyślą za niedługo, u mnie leżą cały czas w folii pudełeczka ;) ... czekają na poprawione karty.
Awatar użytkownika
B.Rychu
Posty: 50
Rejestracja: 20 sty 2021, 20:01
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: B.Rychu »

Endrju87 pisze: 22 cze 2022, 12:26 Ja tam widzę, że jest po 129,9, chyba że kombinują coś z ceną.
Właśnie w sklepie Dragoneye pojawiła się wersja Antyk, również za 88,90 PLN, czyli biorąc komplet będzie taniej (z uwzględnieniem kosztu wysyłki) niż w przedsprzedaży w Lucrum Games.
https://dragoneye.pl/imperium-antyk-p-4886.html
https://dragoneye.pl/imperium-legendy-p-4887.html
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Xfenix »

Ja obie gry widzę w cenie 129.90zł.
Awatar użytkownika
B.Rychu
Posty: 50
Rejestracja: 20 sty 2021, 20:01
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: B.Rychu »

Xfenix pisze: 22 cze 2022, 17:37 Ja obie gry widzę w cenie 129.90zł.
Cena wzrosła z 88,90 na 94,90 za każdą z części.
Nie wiem dlaczego widzisz cenę 129,90.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 cze 2022, 19:51 przez B.Rychu, łącznie zmieniany 1 raz.
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Natrakh »

Kupowaliscie dwupak czy raczej jedna część czy oprócz dodatkowych nacji jeśli kupimy 2 części są jakieś dodatkowe korzyści ?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: staniach21 »

Natrakh pisze: 22 cze 2022, 19:49 Kupowaliscie dwupak czy raczej jedna część czy oprócz dodatkowych nacji jeśli kupimy 2 części są jakieś dodatkowe korzyści ?
Imperium Antyk jest dużo prostszy i ma się wrażenie, że 3-4 frakcje nie za bardzo się od siebie różnią. Z kolei Legendy są trochę wystrzelone wciąż się boje zagrać Arthurians, bo mają jakieś kosmiczne zasady, a grę mam ponad rok. Jeśli miałbyś wybierać tylko 1 pudło to radziłbym Legendy. Z drugiej strony czemu nie ograć Antyku, żeby złapać system i jeśli nie chcesz trzymać ok 200zł w karciance sprzedać i wymienić na legendy, które raczej starczą na dłużej dzięki swojej różnorodności.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: anitroche »

Udało mi się ostatnio zagrać na 3 osoby, więc dorzucam parę spostrzeżeń na temat grania w takim składzie.

Na początek parę faktów. Wszyscy gracze znali już grę, jedynie w czasie rozgrywki było kilka pytań o konkretne akcje z kart, bo wszyscy graliśmy danymi nacjami po raz pierwszy. Graliśmy jedną najłatwiejszą frakcją (Persowie), jedną z drugiego poziomu (Scytowie) i jedną z trzeciego poziomu (Wikingowie). Gra zajęła nam w sumie coś pomiędzy 2h a 2h30min (dokładnie czasu nie sprawdziłam, więc tylko mogę podać widełki), ale też graliśmy dosyć sprawnie.

Zacznę od minusów. Niestety downtime był i ja czułam, że czekam na swoją turę i się "nudzę" (nudzę w sensie, że nie gram długo, bo pomiędzy turami sobie gadaliśmy z graczem, który też akurat czekał, więc czas ogólnie upływał przyjemnie, no ale na gadaniu, a nie na graniu ;)). Dodatkowo żeby nie przedłużać już tur odpuściliśmy sobie jeden z aspektów gry, czyli nie zastanawialiśmy się praktycznie, na którą kartę rynku dorzucamy żeton na koniec każdej tury gracza, tylko kładliśmy tam gdzie akurat było ich najmniej (w grze na dwóch graczy wykorzystuję ten element gry jednak jako przemyślaną część mojej strategii, a tu po prostu nie chcieliśmy robić już większego downtime'u). Poza tym biedny był gracz z Wikingami, bo był jedynym, który miał karty z negatywną interakcją i pozostali gracze o tym wiedzieli i prawie zawsze mieli przygotowane karty broniące, więc biedak nie za wiele wyciągnął korzyści z tych kart (ale to nie jest akurat do gry trzyosobowej, bo w dwuosobowych rozgrywkach też tak może się zdarzyć). Ale poza tym grało się całkiem spoko, szkoda tylko że jakbyśmy grali na maksa optymalizując wszystkie elementy gry, to rozgrywka by się wydłużyła.

Z plusów całkiem przyjemne było to, że ze względu na zagrywanie kart przez dwóch przeciwników mogłam np. między swoimi turami dobrać np. dwie dodatkowe karty na rękę (bo tak działały karty przeciwników), w grze dwuosobowej takiej pozytywnej interakcji jest zdecydowanie mniej. Czas gry wydłużył się (w stosunku do gry dwuosobowej) głównie przez myślenie nad swoimi ruchami większej liczby graczy, a nie przez dłuższe dążenie do striggerowania zakończenia gry, bo każdy się do tego przykładał po równo. Więc czym szybszych macie współgraczy tym krótszą będzie mieć rozgrywkę.

Ogólnie rzecz biorąc, grało mi się bardzo podobnie jak na dwie osoby, tylko dłużej :D. Jak komuś wydłużenie rozgrywki i czekanie na swoją turę nie przeszkadza, to na 3 osoby jest to dalej tak samo fajna gra.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 772
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: raphaell7 »

kci83 pisze: 22 cze 2022, 13:43 Mam nadzieję, że karty wyślą za niedługo, u mnie leżą cały czas w folii pudełeczka ;) ... czekają na poprawione karty.
Dzisiaj przyszły poprawione karty, czyli 2 karty do Antyku i 15 kart do Legend :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: kci83 »

raphaell7 pisze: 28 cze 2022, 22:26
kci83 pisze: 22 cze 2022, 13:43 Mam nadzieję, że karty wyślą za niedługo, u mnie leżą cały czas w folii pudełeczka ;) ... czekają na poprawione karty.
Dzisiaj przyszły poprawione karty, czyli 2 karty do Antyku i 15 kart do Legend :)
Tak, dokładnie, u mnie również już są, pisałem też o tym w wątku Lucrum Games... cóż, będzie trzeba powoli koszulkować karty i zapoznawać się z instrukcjami :).
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: tomp »

Chciałbym pochwalić Lucrum za akcję dosyłania kart, wszystko zadziało się automatycznie wczoraj wyjąłem ze skrzynki dodrukowane karty.
Brawo za tak szybką akcję !!!

PS. miałem bardzo negatywne podejście do słowa dodruk, wiedząc jak inne wydawnictwa do tego podchodzą.
Na szczęście zostałem wyprowadzony z błędu, Lucrum za tą akcję ma naprawdę dużego plusa :)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Imperium: Classics oraz Legends (Nigel Buckle, David Turczi)

Post autor: Dziami »

Udało się wczoraj odpalić pierwszy raz Antyk. Dwie osoby, Celtowie vs Persowie.

Strasznie chciałem polubić tą grę. Małe pudełko, osiem nacji, wymagająca rozgrywka, duza regrywalność. Zawsze szukam gier w małych pudełkach dających dużą satysfakcję ponieważ pracuje w delegacji i fajnie mieć możliwość wziąć coś takiego ze sobą nie targając wielkich pudeł.
Niestety po tej pierwszej partii nie udało się zaprzyjaźnić.
Gra działa mechanicznie, ale to wszystko jest tak suche i takie bez wyrazu, że tylko chęć zweryfikowania moich poglądów na grę popchnie mnie do kolejnej partii. Jedyną na prawdę fajną rzeczą jest tu deckbuilding, który bardzo lubie. Asymetryczność frakcji w tym wypadku może jakaś była, ale obserwując co robi kolega ze swoją nacją dalej było to przerabianie dwóch zasobów na kolejne karty, które dają punkty/zasoby/akcje które pozwalają znowu... Zdobyć punkty/zasoby/karty.
Oczekiwanie na swoją turę nie tyle się dłużyło (ba sa gry z dłuższymi turami) co było po prostu nudne. Mozna w tym czasie zerkać co tam na rynku, co zagram z ręki, a międzyczasie co tam w telewizorze pokazują.
Wszystko to takie bez wyrazu było i jak już wspomniałem wyjątkowo suche, co normalnie mi w grach nie przeszkadza. Jeśli chodzi o mielenie zasobów wole zagrać w tym czasie trzy partie Res Arcana, które imho ma wiecej z klimatów magii niż Imperium z gry cywilizacyjnej. 7 cudów świata też jest dla mnie bardziej klimatyczne.
Partia dwóch osób, które przeczytały instrukcję trwała dwie i pół godziny. Czasem zerkaliśmy do instrukcji, żeby coś uściślić, ale to tyle.
Gwoździem do trumny okazało się punktowanie. Łomatko bosko nikt nigdy się nie dowie kto tak na prawdę wygrał. Niby mi szło lepiej, niby kolega zdobył 87 punktów, a ja 86, ale po którymś tam przemieleniu swoich kart w celu obliczenia wyniku, których poniekąd nie można ot tak sobie zebrać i posegregować w celu policzenia vp, żeby pozniej nie okazało się co w historii, a co nie... Masakra. Swoją drogą po ostatniej turze odruchowo zebrałem swoje karty i zacząłem liczyć punkty, po czym olśniło mnie "historia"!!!

Gra porównywana jest czasem do O:NI Trzewiczka i jakoś tak mnie wzięło, żeby pokazać tą grę kumplowi, który nie miał okazji w nią zagrać zaraz po partii w Imperium.
I dla mnie to zdecydowanie lepsza gra jest. Wytłumaczyć to jest banalnie (imperium wolał bym nie tłumaczyć nikomu), gra sprawia frajdę z mielenia surowców, jest bardziej wyczuwalna asymetria, i jakoś tak widać, że ci moi Japońcy mieli skośne oczy i pili sake.

Jak napisałem wyżej, gra ma fajne mechanizmy, które w moim wypadku (kumpel podziela moją opinię) nie przekładają sie na dobrą zabawę. Jeszcze zagram, żeby sprawdzić co tam głębiej w trawie piszczy, ale moj Antyk juz na olx, bo współgracz ma Legendy, a ja w delegację zabiore Res Arcana ;)
ODPOWIEDZ