Barrage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage

Post autor: bogas »

lotheg pisze: 16 mar 2021, 10:40 Tym razem ja mam pytanie. Może głupie, ale: w dodatku jest XO Simone, który pozwala na posiadanie do 4 kontraktów u siebie i dodatkowo na realizację 2 lub więcej. Instrukcja stanowi: możesz realizować dwa lub więcej...i tutaj...hmmm...ekhem...jeden może? :) Czy to zastępuje podstawową zdolność jednego i chodzi o to, żeby mieć u siebie po 2 kontrakty z niską wartością, żeby przy produkcji realizować po 2, bo pojedynczych nie można? :)
Normalnie możesz przy jednej akcji produkcji energii zrealizować tylko jeden kontrakt. Simone pozwala realizować kilka kontraktów na raz, ale jeśli chcesz pojedynczy zrealizować to też oczywiście możesz.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Takie dziwne pytanie mi się nasunęło dzisiaj po rozpakowaniu dodatku... Na planszy "prywatnych inwestycji" część miejsc na budynki jest przeznaczona dla większej liczby graczy. Czy to ograniczenie dotyczy wszystkich budynków w rzędzie czy tylko jednego?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

helloween85 pisze: 24 mar 2021, 16:08 Takie dziwne pytanie mi się nasunęło dzisiaj po rozpakowaniu dodatku... Na planszy "prywatnych inwestycji" część miejsc na budynki jest przeznaczona dla większej liczby graczy. Czy to ograniczenie dotyczy wszystkich budynków w rzędzie czy tylko jednego?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Tylko tego jednego miejsca. I tak w grze na 2 osoby pierwszy może postawić bydynek bez opłaty dodatkowej, a drugi już będzie musiał dopłacić 3 kasy.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: lotheg »

bogas pisze: 24 mar 2021, 16:52
helloween85 pisze: 24 mar 2021, 16:08 Takie dziwne pytanie mi się nasunęło dzisiaj po rozpakowaniu dodatku... Na planszy "prywatnych inwestycji" część miejsc na budynki jest przeznaczona dla większej liczby graczy. Czy to ograniczenie dotyczy wszystkich budynków w rzędzie czy tylko jednego?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Tylko tego jednego miejsca. I tak w grze na 2 osoby pierwszy może postawić bydynek bez opłaty dodatkowej, a drugi już będzie musiał dopłacić 3 kasy.
Potwierdzam, jest gdzieś przykład w instrukcji, który pokazuje, że tylko jedno miejsce jest zablokowane.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: IrasArgor »

Pytanie do gry solo.

Kiedy automa wykonuje produkcję energii i od razu wykonuje najwyższy możliwy kontrakt to jak podejść do bonusów w postaci dodania wody bądź spłynięcia kropli (zapomniałem jak to się fachowo nazywa)?

W zasadach ogólnych jest tak, żę akcje gospodarki wodnej mozna odpalic tylko i wyłącznie kiedy woda ma trafić bezposrednio do tamy automy, co jeśli tak nie jest? Czy należy zrezygnować z tego bonusu?
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: imadlo64 »

IrasArgor pisze: 27 wrz 2021, 14:55 Pytanie do gry solo.

Kiedy automa wykonuje produkcję energii i od razu wykonuje najwyższy możliwy kontrakt to jak podejść do bonusów w postaci dodania wody bądź spłynięcia kropli (zapomniałem jak to się fachowo nazywa)?

W zasadach ogólnych jest tak, żę akcje gospodarki wodnej mozna odpalic tylko i wyłącznie kiedy woda ma trafić bezposrednio do tamy automy, co jeśli tak nie jest? Czy należy zrezygnować z tego bonusu?
Automa wykonuje tą akcję tylko w przypadku, kiedy choć jedna kropla spłynie do jej tamy (albo bezpośrednio - ikona ze strzałką, albo w fazie przepływu wody opierając się na aktualnej sytuacji na mapie).
Jeśli żadna kropla nie spłynie do jej tamy - automa po prostu omija tą akcję/bonus.
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: SoloGram »

Hej. Solo w Barrage działa bardzo dobrze, świetnie imituje drugiego/trzeciego/czwartego gracza, ale trzeba nauczyć się obsługi, bo zwłaszcza na początku nie jest łatwo sterować automą. Często o czymś się zapomina, źle interpretuje podpowiedzi z karty, instrukcja niestety nie wyjaśnia wszystkiego wprost. Po wielu rozgrywkach sam natrafiałem na wątpliwości, które rozjaśniali mi dopiero inni gracze bądź forum BGG. Jakby ktoś chciał zobaczyć jak to wygląda w praktyce, zapraszam na rozgrywkę z jedną lub trzema automami. Niemniej jednak warto się przebić przez to bo przyjemność z gry wielka!
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Semen »

Chcę się upewnić: tamy neutralne nie mogą być nadbudowywane przez graczy, tak?
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: _leigam_ »

Semen pisze: 02 lis 2021, 15:47 Chcę się upewnić: tamy neutralne nie mogą być nadbudowywane przez graczy, tak?
tak
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Gibciu
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2017, 00:12

Re: Barrage

Post autor: Gibciu »

Chciałem dopytać o co chodzi z usuwaniem kropli z gry wg instrukcji? Nie ma w instrukcji żadnej informacji czy znaczniki się kończą, a usuwanie z gry przetestowałem i w 4 rundzie kropel już by nie było. Wiele osób na yt anglojęzycznych mówi o wprowadzeniu ich do puli. Czy to po prostu błąd w instrukcji?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage

Post autor: bogas »

Gibciu pisze: 07 lis 2021, 21:45 Chciałem dopytać o co chodzi z usuwaniem kropli z gry wg instrukcji? Nie ma w instrukcji żadnej informacji czy znaczniki się kończą, a usuwanie z gry przetestowałem i w 4 rundzie kropel już by nie było. Wiele osób na yt anglojęzycznych mówi o wprowadzeniu ich do puli. Czy to po prostu błąd w instrukcji?
Tak, krople wracają do puli.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: ave.crux »

JimmyPL pisze: 09 gru 2021, 11:24 Pamiętaj, że na ręce możesz mieć tylko 3 niezrobione kontrakty. Nie będę podpowiadał strategii bo to radość z odkrywania ich samemu, tylko powiem że Twoja to tylko jedna z możliwości :)

Pamiętam, pamiętam. Akurat zasad w porównaniu do niektórych moich gierek jest tam jak na lekarstwo. Chociaż instrukcja moim zdaniem wprowadza przez pierwsze kilka stron dużo chaosu. Dodatkowo nie tłumaczy w ogóle zasad działania płytek źródła (przynajmniej nie znalazłem) i sami doszliśmy do tego, że I/II/III/IV to rundy.

Dodatkowo, w celu upewnienia się, że wszystko było dobrze:
1 runda - punktujemy 1 cel i go odrzucamy odkrywając -4PZ i tak do 5tej. W 5tej punktujemy i od razu przechodzimy do celu gry i liczenia PZ w celu wyłonienia zwycięzcy?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: yaro_ »

Dokładnie tak
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: bogas »

ave.crux pisze: 09 gru 2021, 11:37 (...) Dodatkowo nie tłumaczy w ogóle zasad działania płytek źródła (przynajmniej nie znalazłem) i sami doszliśmy do tego, że I/II/III/IV to rundy.
Strona 12 instrukcji.
Dodatkowo, w celu upewnienia się, że wszystko było dobrze:
1 runda - punktujemy 1 cel i go odrzucamy odkrywając -4PZ i tak do 5tej. W 5tej punktujemy i od razu przechodzimy do celu gry i liczenia PZ w celu wyłonienia zwycięzcy?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Mam pytanie o kafelek punktujący za każdy zbiornik, w którym mamy co najmniej 3 konstrukcje.

Tu jest dokładny zapis z instrukcji:
Wszystkie zbiorniki, w których zbudowałeś co najmniej trzy Konstrukcje dowolnego typu. Maksymalnie 5 razy (trzy Konstrukcje w pięciu zbiornikach. Dwa zbiorniki w dolnej części Równin nie są liczone, ponieważ można tam umieścić tylko 1 Elektrownię.
Czy ktoś może mi powiedzieć, o co chodzi z tym zapisem, że maksymalnie 5 razy? Bo jeśli dobrze liczę, to konstrukcji mamy 19 (5+5+5+4), czyli teoretycznie maksimum powinno wynosić chyba 6 (6 zbiorników x 3 konstrukcje = 18)*. Ale albo ja coś źle liczę albo nie rozumiem tego, jak punktuje ten kafelek albo w opisie jest błąd. To jak to jest?


* Oczywiście w praktyce byłoby to trudne do zrobienia, bo mogłoby surowców nie wystarczyć do takiej zabawy. Ale jak rozumiem, to w tym miejscu powinno być opisane teoretyczne maksimum, tak żeby pomóc zrozumieć jak to jest punktowane.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

Atamán pisze: 22 sty 2022, 23:21 Mam pytanie o kafelek punktujący za każdy zbiornik, w którym mamy co najmniej 3 konstrukcje.

Tu jest dokładny zapis z instrukcji:
Wszystkie zbiorniki, w których zbudowałeś co najmniej trzy Konstrukcje dowolnego typu. Maksymalnie 5 razy (trzy Konstrukcje w pięciu zbiornikach. Dwa zbiorniki w dolnej części Równin nie są liczone, ponieważ można tam umieścić tylko 1 Elektrownię.
Czy ktoś może mi powiedzieć, o co chodzi z tym zapisem, że maksymalnie 5 razy? Bo jeśli dobrze liczę, to konstrukcji mamy 19 (5+5+5+4), czyli teoretycznie maksimum powinno wynosić chyba 6 (6 zbiorników x 3 konstrukcje = 18)*. Ale albo ja coś źle liczę albo nie rozumiem tego, jak punktuje ten kafelek albo w opisie jest błąd. To jak to jest?
Tak 6 razy to maks, a nie 5. Niestety w oryginalnej instrukcji Włochom się zapomniało, że przecież można mieć 2 kanały przy jednym zbiorniku, a więc jest możliwe zrobienie 6 zestawu. Niestety te 5 razy poszło też w polskiej (i angielskiej zresztą też) instrukcji.
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: flamaster444 »

Mam pytanie:
1. Oberst (Niemcy) w połączeniu z dyrektorem Victorem Fieslerem przy swojej drugiej produkcji będzie produkował zawsze 4 energii, o ile nie produkuje więcej, prawda?

2. I w zasadzie ogólnie pytanie/upewnienie się do Fieslera jest takie że nie ma opcji, żeby on produkował mniej niż 2 energii, bo idąc na pole -2 energii po prostu produkuje zawsze (przy założeniu, że produkuje mniej) 4-2= 2 energii, nawet jak puści 1 kropelkę kanałem o wartości 1?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

flamaster444 pisze: 08 lut 2022, 10:14 Mam pytanie:
1. Oberst (Niemcy) w połączeniu z dyrektorem Victorem Fieslerem przy swojej drugiej produkcji będzie produkował zawsze 4 energii, o ile nie produkuje więcej, prawda?

2. I w zasadzie ogólnie pytanie/upewnienie się do Fieslera jest takie że nie ma opcji, żeby on produkował mniej niż 2 energii, bo idąc na pole -2 energii po prostu produkuje zawsze (przy założeniu, że produkuje mniej) 4-2= 2 energii, nawet jak puści 1 kropelkę kanałem o wartości 1?
1. Nie, do drugiej produkcji nie stosuje się żadnych modyfikatorów (z instrukcji to jasno nie wynika ale potwierdził to autor na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/211945 ... 3#31755403)
2. W innych przypadkach niż ten z punktu wyżej to nie ma takiej możliwości;)
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: flamaster444 »

helloween85 pisze: 08 lut 2022, 10:35
1. Nie, do drugiej produkcji nie stosuje się żadnych modyfikatorów (z instrukcji to jasno nie wynika ale potwierdził to autor na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/211945 ... 3#31755403)
2. W innych przypadkach niż ten z punktu wyżej to nie ma takiej możliwości;)
Uu no to zaskoczenie, chociaż faktycznie to połączenie wydawało się super mocne i u nas oczywiście osoba z Niemcami i Fieslerem wygrała.
Dzięki bardzo za szybką odpowiedź.
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: flamaster444 »

Pojawiło się kolejne pytanie:
Czy za pomocą płytki technologii - ? Która daje zniżki na budowę podstawy lub elektrowni na płatnym miejscu można wybudować kanał lub podwyższenie? Bo jest
to w sumie wciąż znak zapytania
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: NestorZolo »

flamaster444 pisze: 23 cze 2022, 02:04 Pojawiło się kolejne pytanie:
Czy za pomocą płytki technologii - ? Która daje zniżki na budowę podstawy lub elektrowni na płatnym miejscu można wybudować kanał lub podwyższenie? Bo jest
to w sumie wciąż znak zapytania
Możesz budować kanały i podwyższenia za pomocą tej technologii.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: lotheg »

flamaster444 pisze: 23 cze 2022, 02:04 Pojawiło się kolejne pytanie:
Czy za pomocą płytki technologii - ? Która daje zniżki na budowę podstawy lub elektrowni na płatnym miejscu można wybudować kanał lub podwyższenie? Bo jest
to w sumie wciąż znak zapytania
Potwierdzam to co napisał kolega powyżej. Możesz budować, po prostu nie wykorzystujesz dodatkowej zdolności.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Produkując energię z budynku prywatnego dającego 5 energii, dodajemy dodatkowe punkty energii za odkryte elektrownie?

Graliśmy, że dodawaliśmy.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: flamaster444 »

ave.crux pisze: 23 cze 2022, 09:57 Produkując energię z budynku prywatnego dającego 5 energii, dodajemy dodatkowe punkty energii za odkryte elektrownie?

Graliśmy, że dodawaliśmy.
Wydaje mi się, że dodaje się jedynie wtedy gdy woda przepływa przez kanał czyli jest ikonka koła z wodą.

https://boardgamegeek.com/thread/224345 ... 4#32540424

Tu autor odpowiada, że na przykład w przypadku technologii zaawansowanej 3 poziomu kanału, nie dodajemy bonusów z odkrytych elektrowni.
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: ekwilibrystyczny »

Bonusy z elektrowni dotyczą wyłącznie akcji produkcji
ODPOWIEDZ