Tainted Grail: Upadek Avalonu / The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

Miszon pisze: 27 cze 2022, 14:25 Chodzi dokładnie o to, jest to komunikat skopiowany z amerykańskich pudełek i wynika to z przepisów podatkowo-produkcyjnych, a nie tego że gra jest trudna lub drastyczna.
Trochę drastyczna jest. Tortury, krwawe rytuały itd. Może nie jest to aż tak bardzo obrazowo przedstawione ale jest to w TG. Nie jest to gra dla 7-8 latka.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: arturmarek »

Fenrisek83 pisze: 27 cze 2022, 14:31
Trochę drastyczna jest. Tortury, krwawe rytuały itd. Może nie jest to aż tak bardzo obrazowo przedstawione ale jest to w TG. Nie jest to gra dla 7-8 latka.
Ale komunikat nie jest z tego powodu. Gdyby był z tego powodu to prawdopodobnie 18+, a nie 14+.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

Miszon pisze: 27 cze 2022, 14:25 Chodzi dokładnie o to, jest to komunikat skopiowany z amerykańskich pudełek i wynika to z przepisów podatkowo-produkcyjnych, a nie tego że gra jest trudna lub drastyczna.
O i teraz ma to sens, bo właśnie ten komunikat w ogóle nie brzmiał, jakby był ze względu na zawartość. "Nieprzeznaczony do użytku" brzmi jak wręcz zakaz dotykania, gdyby chodziło o zawartość, myślę, że by to mocniej nakreślili, gdyż wg. niektórych rodziców nawet 14 lat to mogłoby być za mało i wtedy powinno to być klarowniej zapisane. Kwestia przepisów ma jak najbardziej sens.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Fenrisek83 pisze: 27 cze 2022, 14:31
Miszon pisze: 27 cze 2022, 14:25 Chodzi dokładnie o to, jest to komunikat skopiowany z amerykańskich pudełek i wynika to z przepisów podatkowo-produkcyjnych, a nie tego że gra jest trudna lub drastyczna.
Trochę drastyczna jest. Tortury, krwawe rytuały itd. Może nie jest to aż tak bardzo obrazowo przedstawione ale jest to w TG. Nie jest to gra dla 7-8 latka.
To prawda, ale nie jest to powodem takiego napisu na pudełku.

UOKiK pisze dużo o zabawkach tutaj:
https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... 9OZagf06jq
I jest tam pogrubione na samym początku takie zdanie:
Zgodnie z przepisami, zabawką jest wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2022, 16:53 przez Miszon, łącznie zmieniany 1 raz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

Miszon pisze: 27 cze 2022, 16:48
Fenrisek83 pisze: 27 cze 2022, 14:31
Miszon pisze: 27 cze 2022, 14:25 Chodzi dokładnie o to, jest to komunikat skopiowany z amerykańskich pudełek i wynika to z przepisów podatkowo-produkcyjnych, a nie tego że gra jest trudna lub drastyczna.
Trochę drastyczna jest. Tortury, krwawe rytuały itd. Może nie jest to aż tak bardzo obrazowo przedstawione ale jest to w TG. Nie jest to gra dla 7-8 latka.
To prawda, ale nie jest to powodem takiego napisu na pudełku.
Możliwe, że jest to tzw. dupochron lub względy podatkowe. Albo jedno i drugie.
Z drugiej strony w dobie zakupów przez neta i tak 12 latek może kupić tą grę z płatnością przy odbiorze jak ma na to pieniądze. Kurier nie ma wglądu do wnętrza paczki a i tak nie jest dla niego ważne kto odbiera paczkę i płaci. Sklepy planszowkowe też nie weryfikują wieku podczas zakupów bez rejestracji. ;)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Tak jak to było już wspomniane - chodzi o to żeby produkt nie był uznany za zabawkę dla dzieci bo to ma konsekwencje na cle. Kiedyś już to AR wyjaśniało.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: dawid »

Same cło nie jest aż tak dużym problemem. Cło na zabawki zazwyczaj jest śmiesznie małe. Problemem jest CE. Mamy taką dyrektywę EU 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek, która mówi, że
1. Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do produktów
zaprojektowanych lub przeznaczonych, wyłącznie lub nie, do
użytku podczas zabawy przez dzieci poniżej 14 roku życia,
(zwanych dalej „zabawkami”).
W myśl tej dyrektywy, taka gra dla graczy 14+ nie jest traktowana w UE jako zabawka, co zwalnia z obowiązku nadania znaku CE. Nadanie znaku CE czasem jest czasochłonne i może być całkiem drogie. Bez takiego CE zabawki (z pewnymi wyjątkami) nie mogą być wprowadzone w obieg. Mogę także nie przejść odprawy celnej.
Nie jest to nic nie do przeskoczenia. Niektóre gry mają CE, jednakże w przypadku TG (i jego grupy docelowej) zdecydowanie wygodniej sklasyfikować jako 14+
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: lintu »

Jestem w trakcie kampanii podstawowej, niebawem 4. rozdział. Czy można w trakcie rozgrywki dołożyć Echa Przeszłości?
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

lintu pisze: 28 cze 2022, 10:53 Jestem w trakcie kampanii podstawowej, niebawem 4. rozdział. Czy można w trakcie rozgrywki dołożyć Echa Przeszłości?
Ponoć tak.3 rozdział to prawie początek gry. Na stronie AR masz pdf z tymi kartkami.
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Sever »

lintu pisze: 28 cze 2022, 10:53 Jestem w trakcie kampanii podstawowej, niebawem 4. rozdział. Czy można w trakcie rozgrywki dołożyć Echa Przeszłości?
Można na luzie! My dodaliśmy w drugim ale równie dobrze może być trzeci ;).
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sorfal »

Właśnie dobrałem się do pudełek z SG i Czerwonym Morem i tak po szybkim rzucie oka (na dłuższy nie mam teraz czasu) widzę, że nie ma tam instrukcji. Brakuje ich czy wszystko jest w dziennikach eksploracji?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: aduko »

sorfal pisze: 29 cze 2022, 11:30 Właśnie dobrałem się do pudełek z SG i Czerwonym Morem i tak po szybkim rzucie oka (na dłuższy nie mam teraz czasu) widzę, że nie ma tam instrukcji. Brakuje ich czy wszystko jest w dziennikach eksploracji?
Pierwsze strony w dzienniku.
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Drakkar84 »

W mojej wersji dodatku "Echa Przeszłości" wkradł się mały błąd w druku - w Księdze Wspomnień.
Postać: Dagan.
Wspomnienia nr: 8 i 10.
Występują w Księdze, ale niestety nie są oznaczone i zlewają się z wspomnieniami nr 7 i 9.
Trzeba samemu dojść, od którego akapitu rozpoczynają się owe wspomnienia.
Czy inni też mają ten problem? Czy to tylko moja wersja?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: aduko »

Nie tylko twoja, polski druk ma ten problem.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: gnysek »

Ja tylko odpakowywałem pudełka dodatków, a już widziałem jakieś literówki w instrukcjach czy księgach na pierwszej stronie,więc obawiam się, że dalej będzie jeszcze gorzej...
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

W środę zaczynamy ogrywać SG do TG. Jakieś rady co do grania? Którą kampanie pierwszą, czy coś powinniśmy wiedzieć?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

Hardkor pisze: 04 lip 2022, 22:42 W środę zaczynamy ogrywać SG do TG. Jakieś rady co do grania? Którą kampanie pierwszą, czy coś powinniśmy wiedzieć?
Kolejność przewidziana przez twórców to Upadek Avalonu, Ostatni Rycerz, Wiek Legend i Czerwony Mór.
Jak macie ten ostatni dodatek to zachowajcie swoje karty postaci w tym wykaz przedmiotów, sekretów, umiejętności oraz rozwinięcia talii walki oraz dyplomacji bo można dalej grać postacią z tych 3 pierwszych kampanii.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Miszon »

Pytanko:
Dodatek Companions daje coś poza figurkami towarzyszy, których można dołączyć w trakcie gry?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Drakkar84 »

Miszon pisze: 18 lip 2022, 22:54 Pytanko:
Dodatek Companions daje coś poza figurkami towarzyszy, których można dołączyć w trakcie gry?
"Companions to dodatek nie wprowadzający nowych zasad do rozgrywki, a figurki czterech towarzyszących bohaterowi zwierząt: szopa, kruka, prosiaka i kota. Urozmaicają one oprawę gry."
To tylko 4 figurki.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Yuri »

Nietypowe mam troszkę pytanie, ale może się uda. Mam komplet TG z wszelkimi figurkowymi dodatkami, popodkladowalem wszystko wczoraj i.... i sobie uświadomiłem, że nie wiem gdzie szukać kart tych wszystkich potworów :) Nie chce zbytnio grzebać w deckach przed rozgrywka, by sobie nie popsuć niespodzianek. Pomożecie? Chodzi mi o podstawkę, SG, czerwony mor, oba dodatki z figsami potworów i "Mounted...". Swoją drogą, są w grze jakieś karty wierzchowców jak je malować? Pomóżcie proszę :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

Yuri pisze: 05 sie 2022, 11:59 Nietypowe mam troszkę pytanie, ale może się uda. Mam komplet TG z wszelkimi figurkowymi dodatkami, popodkladowalem wszystko wczoraj i.... i sobie uświadomiłem, że nie wiem gdzie szukać kart tych wszystkich potworów :) Nie chce zbytnio grzebać w deckach przed rozgrywka, by sobie nie popsuć niespodzianek. Pomożecie? Chodzi mi o podstawkę, SG, czerwony mor, oba dodatki z figsami potworów i "Mounted...". Swoją drogą, są w grze jakieś karty wierzchowców jak je malować? Pomóżcie proszę :)
Nie ma żadnych obrazków w kartach do figurek postaci mounted. Jest tylko karta kunia i osiołka.
A co do pytania to do precyzyj bo nie do końca rozumiem. Nie pamiętasz z którego pudełka je wyjoleś? Do każdego pudełka z potworami masz wkładkę gdzie każdego potwora umieścić. I na spodzie pudełek masz wykaz potworów z angielską nazwą i zdjęciem. Tak samo w pudełkach gdzie masz kampanie jest zdjęcie figurek z podpisem w języku polskim.
Chyba, że chodzi Ci jakie potwory do jakiej kampanii "idą"?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Yuri »

Dzięki za info w kwestii osiodlanych herosów. W takim razie z okładki pudła ściągnę kolorystykę tych 3 co tam widać, a reszta to wolna amerykanka. Co do niejasności to chodzi mi o karty potworów, żebym mógł kolorystykę malowania na nich oprzeć. Samo "gdzie wsadzić monstera" ogarniam :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tomekmani3k »

Yuri pisze: 05 sie 2022, 12:16 Dzięki za info w kwestii osiodlanych herosów. W takim razie z okładki pudła ściągnę kolorystykę tych 3 co tam widać, a reszta to wolna amerykanka. Co do niejasności to chodzi mi o karty potworów, żebym mógł kolorystykę malowania na nich oprzeć. Samo "gdzie wsadzić monstera" ogarniam :)
To musisz przejrzeć jednak talie potworów (zielone, szare, fioletowe i niebieskie oznaczenia). Szukaj znaczku "G" bo tylko te mają figurki.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Fenrisek83 »

Yuri pisze: 05 sie 2022, 12:16 Dzięki za info w kwestii osiodlanych herosów. W takim razie z okładki pudła ściągnę kolorystykę tych 3 co tam widać, a reszta to wolna amerykanka. Co do niejasności to chodzi mi o karty potworów, żebym mógł kolorystykę malowania na nich oprzeć. Samo "gdzie wsadzić monstera" ogarniam :)
Jak wyżej. Bez przejrzenia tali spotkań i tak się nie obędźie jak chcesz zachować kolorystykę z kart.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Yuri »

Dzięki za info, zatem tak zrobię. Pytam, bo pamiętam że w trakcie kampanii coś wspominali ze dodadzą jakiś deck z potworami do figurek i stąd moje pytanie.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ