Star Wars: Legion (Alex Davy)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: Goldberg »

Niestety, cena to zabija...
I o ile podstawkę można wymienić z kimś (no bo wiadomo że gra się tylko imperium....prawda??!) I mieć bardzo przyjemna ilość oddziałów, o tyle już AT-ST..230zl?! No tutaj to szanowni państwo przebili już GW...
Imho w PL będzie grane lokalnie jak Armada a potem po cichu zniknie...
Ale zobaczymy...
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: aryss »

Pod wzgledem wielkosci nie, AT ST jest wiekszy od przykladowych IK od GW ( ktore co prawda sa masywniejsze maja o niebo lepszy material, detale oraz opcje customizacji ) ale tez i cene o 100 wyzsza.


Sam po zobaczeniu co i jak utwierdzilem sie ze odpuszczam Legion, ale mam wrazenie ze gra sie przyjmnie ( w tym u nas w kraju ) , glownie przez sentyment do uniwersum i SW Miniatures

stary gracz pisze: 26 mar 2018, 22:08 Ja do plusów dodam łatwość montażu figurek. Nie trzeba nic wycinać, figurki żołnierzy składają się z 2 - 3 elementów (większość z 2).
Do wad zaliczyłbym brak drugiej instrukcji, która jest do pobrania w formie elektronicznej.
Smieszna sprawa bo dla mnie to co wymieniles jako plus jest minusem ( armie klonow chyba ze sie docina i greenstuffuje ) a to co wskzales jako wade jest plusme bo duzo latwiej tak pilnowac balansu i szybko latac to co wyjdzie w prawdziwych testach czyli na zywych graczach :D
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: Goldberg »

Aryss: piszesz z punktu widzenia gracza rozbestwionego przez GW.. ;)
Popatrz na figurki od PP , tam też miejsca na zabawę nie było a modele zacne.
Kurczaka widziałem, ale nie myślałem że jest większy od IK....(chociaż to już nie moje czasy 40stki...w gronie starców łykamy czasem w 2 we) ;) ale jak sam zauważyłeś model jest ,,bidny,,
No nic obaczymy
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: costi »

stary gracz pisze: 26 mar 2018, 22:08 Witam.

Ja do plusów dodam łatwość montażu figurek. Nie trzeba nic wycinać, figurki żołnierzy składają się z 2 - 3 elementów (większość z 2). Są delikatne nadlewki ale to chyba nieuniknione.
Każda jednostka lub grupa jednostek ma swoją kartę na której zapisane są jej statystyki i zdolności więc nie trzeba wertować podręcznika żeby je znaleźć.

Do wad zaliczyłbym brak drugiej instrukcji, która jest do pobrania w formie elektronicznej.
Słaba wypraska, która i tak jest o wiele lepsza niż np. z WP LCG czy Descenta 2ed.
Mało kości w podstawce, więc albo trzeba kombinować albo dokupić drugi zestaw.
To, co jest wadą, jest i zaletą - instrukcja będzie, jak jak L5R LCG, tzw. living rulebook, na którym będą nanoszone wszystkie erraty i FAQ.

Kości jest faktycznie mało, typowa oszczędność FFG (chyba w żadnej ich grze nie było ich wystarczająco dużo :lol: ).

Co do kosztu AT-ST - 230 to faktycznie zdzierstwo, kosztuje wyraźnie mniej (najtaniej widziałem za 165 zł, poniżej 200 bez rabatów to żaden problem) ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: stary gracz »

costi pisze:
To, co jest wadą, jest i zaletą - instrukcja będzie, jak jak L5R LCG, tzw. living rulebook, na którym będą nanoszone wszystkie erraty i FAQ.
Jeśli faktycznie tak będzie to jest ok. Chociaż pierwsza wersja mogłaby być dołączona w wersji papierowej z informacją, że aktualną jej wersję należy pobrać ze strony.

Pozostałe rzeczy o których napisałem to są widziane z perspektywy tatuś + młody syn a nie gracza z wieloletnim doświadczeniem w bitewniaki. My po prostu kupiliśmy grę bitewną, w którą szybko zagramy w domu a nie na turniejach.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: Goldberg »

costi pisze: 27 mar 2018, 13:16 Co do kosztu AT-ST - 230 to faktycznie zdzierstwo, kosztuje wyraźnie mniej (najtaniej widziałem za 165 zł, poniżej 200 bez rabatów to żaden problem) ;)
Gdzie za tyle? 199 widziałem i to było najtaniej.
Opieram się na tym co mi iszop pokazuje
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: costi »

Gamelord miał za 165, ale póki co dostępność jest "skontaktuj się z nami". Paladynat ma za 190, choć póki co to opcja tylko dla warszawiaków. w 3Trollach za 200 przed rabatem, a u nich o zniżkę nietrudno. ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: Goldberg »

Powiem tak. Przy cenach z gamelorda to mógłbym to przemyśleć. Zakładając że znajomy też kupi starter a jest ,,rebel scum,, to za 460zl mam całkiem sporo figurek...hmmm
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: stary gracz »

Byłem dzisiaj w GameLordzie i pytałem o AT-ST. Będzie niedługo dostępny.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: costi »

Goldberg pisze: 27 mar 2018, 15:27 Powiem tak. Przy cenach z gamelorda to mógłbym to przemyśleć. Zakładając że znajomy też kupi starter a jest ,,rebel scum,, to za 460zl mam całkiem sporo figurek...hmmm
Równowartość dwóch coresetów + AT-ST daje Ci dość modeli żeby się wystawić w różnych konfiguracjach na 800 punktów (tak na oko to z 900-1000 punktów tam jest).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: ajfel »

costi pisze: 27 mar 2018, 14:52 Gamelord miał za 165, ale póki co dostępność jest "skontaktuj się z nami". Paladynat ma za 190, choć póki co to opcja tylko dla warszawiaków. w 3Trollach za 200 przed rabatem, a u nich o zniżkę nietrudno. ;)
Ja AT-ST wziąłem w Rebelu za 189 (nie licząc rabatów), ale chyba zawinąłem ostatni egz. bo już niedostępny.

Cenowo Legion wychodzi imho tak, jak należało się spodziewać. Nie jest tanio, nie jest też astronomicznie drogo, biorąc pod uwagę uniwersum i generalnie ceniącego się wydawcę.
Jakość modeli nie powala, ale to w sumie zależy do czego porównać. Jest o niebo lepiej niż w Imperial Assault, ale do Games Workshop się to nie umywa. FFG doszli do poziomu mdzy 1szą a 2gą edycją Deadzone od Mantic Games, więc wziąż jest nad czym pracować.
Core Set ma cenę znośną, ale stówka za 7 modeli w oddziale dodatkowym to już jest drogo. Od GW za 120zł dostaniemy zestaw 10 modeli nieporównywalnie lepszej jakości, a za te same pieniądze od Mantic dostaniemy modeli dużo więcej.
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: ajfel »

Rocy7 pisze: 26 mar 2018, 13:29 O ile uwagi co do jakości ważne będą tylko dla modelarzy, naszym zdaniem gra ma jeden grzech główny. System aktywacji. Każdy oddział czy commander dorzuca do wspólnej puli swój żeton. Za pomocą karty rozkazu, z tali kilku kart (którą sami składamy) mamy możliwość, położenia odkrytego żetonu z puli na początku rundy przy wybranych oddziałach. Kartami można zaktywować od 1-3 do oddziałów ale tylko w odpowiedniej odległości od dowódcy armii (Commander). A stół jest duży! 72 na 48 cali! Gdy przychodzi nasza aktywacja możemy albo zaktywować oddział z odkrytym żetonem (ten który wybraliśmy na początku z karty) albo pociągnąć losowo jeden żeton z puli :) Nigdy więc nie wiemy które oddziały będziemy mogli aktywować :). Pomysł rodem z piekła, naszym zdaniem. Oczywiście można tu ograniczyć losowość mądrze wybierając rozkazy ale każdą kartę rozkazu możemy użyć tylko 1 raz. Doświadczenie nasze pokazuje, że przynajmniej w 4 z 6 tur aktywacje odbywają się zupełnie losowo.Kiedy potrzebujemy strzelić naszym AT to wyciągamy żeton np. zwykłej piechoty która jest na drugim końcu stołu :)
Wydaje mi się, że w praktyce wcale nie wygląda to tak dramatycznie i losowo. Zagrana karta daje nam pełną kontrolę inicjatywy wybranych 1-3 jednostek. Co do pozostałych, żetony nie identyfikują tylko grupują jednostki - da się więc to po części kontrolować. A jak na polu bitwy oddalimy pojedynczego AT-ST od dowódcy i kilku oddziałów piechoty, to siłą rzeczy jego działania będą mniej skoordynowane z resztą (tzn: trudne do przewidzenia będzie w którym dokładnie momencie rundy on zadziała). Poza tym zawsze można (i aż się prosi) wyposażyć takiego AT-ST w Comlink, a wtedy odległość od lidera nie ma znaczenia. Dla mnie to ma sens ;-)
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: Szpanerski »

A jest gdzieś może instrukcja przetłumaczona na polski? Lub jakiś przewodnik po zasadach?

Ktoś już ograł na tyle by ocenić zalety/wady mechaniczne?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: vaski »

Jesteście w stanie mi napisać dlaczego polskie sklepy nie mają w ofercie podstawki Legionu?
Każdy sklep jaki sprawdzałem posiada status "Niedostępny" dla tego tytułu.
Czy to wina zawirowań na linii Asmode (rebel), Galakta i sklepy muszą ściągać ten tytuł na własną rękę?
Czy może był OOP i Europa czeka na dostawę (na stronie FFG jest dostępny)?
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: Szpanerski »

Też jestem ciekaw bo chciałem kupić :(
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars: Legion od FFG

Post autor: lunatykuku »

FFG ma jakieś duże problemy produkcyjne. Wszystkie dodatki zostały opóźnione, zdaje się że grudniowe nowości przesunęli na styczeń. Dodatkowo premiera nowego filmu i święta spowodowały wzmożone zainteresowanie tematem Star Wars i prawdopodobnie wykupienie tego co było w sklepach. Poczekajcie, pewnie jakoś w drugim tygodniu stycznia powinny być dostawy ;)
Awatar użytkownika
Pako
Posty: 211
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:42
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 32 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: Pako »

Czekam i czekam i nadal nie ma zestawów startowych. Wiadomo coś na ten temat?
NetCop
Posty: 59
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:15
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: NetCop »

Były w styczniu core sety z Clone Wars ale wygląda na to, że już się rozeszły :(
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: stary gracz »

Byłem dzisiaj w sklepie i pytałem sprzedawcy dlaczego nie ma takich i takich zestawów bo na stronie FFG są dostępne.
Powiedział, że zamawiał nowości ale nie ma u dostawcy i nie wie kiedy się pojawią. Dodał, że domówił dużo zestawów, które jeszcze mają, bo towar z dnia na dzień jest niedostępny. Jest duży popyt na tą grę.
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: stary gracz »

W Gamelordzie pojawiła się podstawka i najnowsze dodatki.
Pierrnik
Posty: 118
Rejestracja: 20 cze 2017, 16:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 14 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: Pierrnik »

Będę wdzięczny za informację, o co chodzi z dystrybucją SW: Legion. Podstawowych Core setów nie ma, są oczywiście startery ale blisko (lub ponad) 500PLN za pudełko dla jednego gracza (proszę o poprawę jeśli się mylę). Na stronie FFG nie ma w ogóle zakładki z produktami. Gra rzeczywiście zmieniła wydawcę? (na AMS). Myślałem żeby wejść w system, pograć domowo, może coś pomalować, ale 1000PLN na zestawy dla 2 osób to słabo.
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: glorfindel »

Zmiana wydawcy (w ramach asmodee) miała miejsce ponad rok temu.

Startery po prostu się skończyły szybciej niż dystrybutor przewidywał, a dodruk jeszcze nie dojechał. Normalna sytuacja z bitewniakami produkowanymi w Chinach. Czy wrócą? Na 100% tak. Natomiast nie sądzę, żeby dodruk był w tej samej cenie, co poprzednio.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: tomp »

Chciałbym wejść w system, ale nie wiem od czego zacząć.
Z pobieżnego rozeznania zauważyłem, że istnieją 2 podstawki: Star Wars: Legion – Core Set oraz Star Wars: Legion – Clone Wars Core Set.
Który zestaw polecacie na początek i dlaczego ?
Po ograniu podstawki, co polecacie dalej, duże dodatki czy te mniejsze ? I jakie ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
NetCop
Posty: 59
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:15
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: NetCop »

Zobacz sobie poradniki zakupowe do poszczególnych frakcji.

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... t9x8NAYHY-
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 233
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 34 times
Been thanked: 36 times

Re: Star Wars: Legion (Alex Davy)

Post autor: DaaV »

Ta gra jeszce żyje? Rozważam bitewniak (udało mi się zagrać pierwszy raz w WH40k i jestem zajarany stylem gry) a że jestem fanem SW, to patrzę na Legion. Jak to wygląda? Bo w opozycji stoi Shatterpoint...
ODPOWIEDZ