The King Is Dead (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pajacek89
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2021, 16:27

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: pajacek89 »

Na peppera wrzucili, przekazuję tutaj: https://sklep.ogrygames.com/pl/p/The-Ki ... polska/163

Przez pierwsze 3 dni cena 90zł
Przez kolejnych 30 dni cena 99zł
Później, do dnia premiery cena 105zł
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Wazanaczole »

Nie wiem czy jakość wydania to zasługa wydawnictwa, nikt z kilku polskich recenzentów angielskiego wydania nie zwrócił na to uwagi. W każdym razie pudełko małe, karty jak z kartonu, Essex żółty, plansza sztywna, fajny laminat. Gratuluję

Edycja: dodatkowe uznanie za "wyprodukowano w Polsce"
OgryGames
Posty: 353
Rejestracja: 23 cze 2015, 14:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 249 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: OgryGames »

Wazanaczole pisze: 10 cze 2022, 16:36 Nie wiem czy jakość wydania to zasługa wydawnictwa, w każdym razie nikt z kilku polskich recenzentów angielskiego wydania nie zwrócił na to uwagi. W każdym razie pudełko małe, karty jak z kartonu, Essex żółty, plansza sztywna, fajny laminat. Gratuluję
Dziękujemy bardzo! :)
Jakość polskiego wydania to rzeczywiście (nie chwaląc się) nasza zasługa (przy bardzo dobrej współpracy z drukarnią), ale to też głos Was graczy z prośbą o bardziej kompaktowe pudełko :)
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: michcic »

Czy gra trafi do szerszej dystrybucji? Póki co nie widzę żadnych przedsprzedaży, ani nic. Jest tylko dostępna w sklepie wydawcy. Czy tak już zostanie?
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
OgryGames
Posty: 353
Rejestracja: 23 cze 2015, 14:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 12 times
Been thanked: 249 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: OgryGames »

michcic pisze: 11 cze 2022, 15:37 Czy gra trafi do szerszej dystrybucji? Póki co nie widzę żadnych przedsprzedaży, ani nic. Jest tylko dostępna w sklepie wydawcy. Czy tak już zostanie?
Po Pyrkonie powinna trafić do sklepów.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: planszufka »

Czy ktos kto gral moze sie wypowiedziec czy warto kupowac tylko do gry na 2 osoby? Broni sie ta gra w takim skladzie? Dobrze czuje, ze w grze jest mniej negatywnej interakcji niz w typowych area control?
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: CrossSleet »

planszufka pisze: 14 cze 2022, 22:25 Czy ktos kto gral moze sie wypowiedziec czy warto kupowac tylko do gry na 2 osoby? Broni sie ta gra w takim skladzie? Dobrze czuje, ze w grze jest mniej negatywnej interakcji niz w typowych area control?
Moim zdaniem gra jest super w każdym składzie poza 4. Z jakiegoś powodu grając na 4 trzeba się podzielić na drużyny i wtedy jest dziwnie.

Z tą negatywną interakcją to moim zdaniem zależy od interpretacji. Nie ma w grze typowego bicia się ze sobą. Obie strony mogą większość gry wspierać te same frakcje albo balansować delikatnie między kilkoma, aby w ostatnim ruchu skończyć swój plan.

Trudno to wytłumaczyć. W tej grze "nie jesteś" daną frakcją, a raczej wspierasz je z ukrycia. To bardziej taka gra, że każdy ma ukryty plan - czasami bardziej a czasami mniej widoczny dla przeciwnika.
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: minimati »

Podbijam przedmówcę, gra chodzi super na 2 i 3 graczy - na 4 nie miałem jeszcze okazji zagrać i raczej tego nie zrobię, bo nie lubie drużynowych zmagań. Dwuosobowe rozgrywki zamieniają się w partię "szachów na sterydach", w których masz nieco większą kontrolę nad grą, możesz łatwiej dopasowywać się do zagrań przeciwnika i aktywnie odpowiadać na jego poczynania. Natomiast dość ciekawe momenty zdarzają się w partiach na 3 osoby, gdzie gracz B często zauważa, że najbardziej opłaca mu się pasować, bo jakiekolwiek zagranie gracza A wiążę się z bezpośrednią stratą/zagrożeniem dla gracza C (to samo w drugą stronę), więc jest w stanie wyczekać wojnę na wyniszczenie dwóch innych graczy, zachowując przy tym przewagę w liczbie posiadanych kart.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: DarkSide »

A tak przy okazji to "The King is Dead" jest przykładem tego czym różni się Area Control od Area Majority. I to jest właśnie to drugie. :wink:
To jest zdecydowanie gra na 2-3 osoby. Przy 4 robi się .... partyjka brydża, ale takiego w wersji bez komunikowania się między partnerami :roll:
Na 2 osoby przypomina trochę "Sztukę Wojny" jeśli chodzi o blefowanie i wchodzenie do głowy przeciwnikowi. Choć w SW jest akurat area control, ale to szczegół nie mający wpływu na jakość samego pojedynku 1 na 1.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: CrossSleet »

Gra generalnie bardzo fajna. Szybka do rozłożenia i zagrania. Miałem okazję spróbować na spotkaniu planszówkowym i od razu zamówiłem własne pudełko.

Standardowa rozgrywka jest symetryczna - każdy ma takie same karty. Podobno są jeszcze karty aymestryczne dla rozgrywki bardziej zaawansowanej, ale tego jeszcze nie próbowałem.

Jeśli chodzi o zakup typowo dla 2 graczy to ja właśnie tak gram najczęściej, większość moich gier to gry na 2 graczy, więc też przy zakupie patrze głównie na taką ilość graczy.

Edit: dzisiaj zagralem ponownie i nawet zmienię moją opinię i napiszę, że moim zdaniem gra działa najlepiej na 2 graczy. Po prostu nawet lepiej mi się grało w 2 niż w 3.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: menelobej »

Bardzo fajna gra. Niewielka, a sporo w niej myślenia. Ładnie wykonana, polska wersja do tego ma praktyczne niższe pudełko. Rozegraliśmy 2 partie 2 osobowe - jedną w wariancie standardowym, drugą w wariancie zaawansowanym. Jak już się człowiek połapie jak przebiega tura i co jaka karta robi to idzie płynnie. Wariant zaawansowany z 3 losowymi kartami u każdego gracza ciekawszy bo trudniej rozpracować kolejne potencjalne zagranie przeciwnika w związku z tym - zapewne większość graczy właśnie ten wariant uzna za preferowany do rozgrywek. Poza tym cena przyjazna dla kieszeni - no aż szkoda nie kupić. Klimatu w grze tyle co kot napłakał, spokojnie można by posługiwać się nazwami kolorów a nie nacjami, ale ta gra nie służy do budowania klimatu tylko do szybkiego pomóżdżenia jak wyłożyć te osiem kart akcji i co przesunąć i wziąć z planszy, żeby odnieść sukces końcowy. Jak ktoś lubi liczenie w grach i związane z tym dokonywanie ruchów to pozycja obowiązkowa do wypróbowania.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: orzeh »

Jeszcze nie grałem ale aż żal że nie ma wariantu z mapą składaną z kart, jak w PAXach. kilka kart na krzyż do plecaka by się zmieściła a tak trzeba z plansza kombinować ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: Odi »

Przecież mozesz ułożyć planszę z kart prowincji.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: planszufka »

orzeh pisze: 05 lip 2022, 19:42 Jeszcze nie grałem ale aż żal że nie ma wariantu z mapą składaną z kart, jak w PAXach. kilka kart na krzyż do plecaka by się zmieściła a tak trzeba z plansza kombinować ;)
co ty masz za plecak, ze teraz ci sie nie miesci:)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: orzeh »

Odi pisze: 05 lip 2022, 19:58 Przecież mozesz ułożyć planszę z kart prowincji.
heh, a ja narzekam odrazu :) Pewnie że można!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: orzeh »

planszufka pisze: 05 lip 2022, 20:09
orzeh pisze: 05 lip 2022, 19:42 Jeszcze nie grałem ale aż żal że nie ma wariantu z mapą składaną z kart, jak w PAXach. kilka kart na krzyż do plecaka by się zmieściła a tak trzeba z plansza kombinować ;)
co ty masz za plecak, ze teraz ci sie nie miesci:)
Każda waga się liczy :) w końcu mi zabraknie miejsca na przysłowiowe skarpetki :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: DarkSide »

orzeh pisze: 05 lip 2022, 19:42 Jeszcze nie grałem ale aż żal że nie ma wariantu z mapą składaną z kart, jak w PAXach. kilka kart na krzyż do plecaka by się zmieściła a tak trzeba z plansza kombinować ;)
[Cytując Wujka Dobra Rada] "Przecież to dziecinnie proste" Zeskanuj planszę i druknij na kartkach A4. Będziesz miał składaną mapę do plecaka.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: orzeh »

DarkSide pisze: 06 lip 2022, 09:08
orzeh pisze: 05 lip 2022, 19:42 Jeszcze nie grałem ale aż żal że nie ma wariantu z mapą składaną z kart, jak w PAXach. kilka kart na krzyż do plecaka by się zmieściła a tak trzeba z plansza kombinować ;)
[Cytując Wujka Dobra Rada] "Przecież to dziecinnie proste" Zeskanuj planszę i druknij na kartkach A4. Będziesz miał składaną mapę do plecaka.

[dziękuje kapitanie] to wymyśliłem ale wersja z kartami prowincji + żetony jest jeszcze bardziej kompaktowa, dodatkowo na bgg takie coś jest:
Spoiler:
Ale to już PnP całosciowe
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: playerator »

Gra tak czy siak nie ocieka klimatem, ale czy ktoś może wie, skąd się wziął ten żółty kolor dla Anglii?

I jeszcze pytanie do osób znających różne wydania - czy zmiana układu mapy ma jakikolwiek wpływ na rozgrywkę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: zawias »

Zauważyłem, że polska edycja różni się wykonaniem od angielskiej edycji jeszcze jedną rzeczą, a mianowicie karty w polskiej edycji nie mają tego złotego, metalicznego wykończenia. Zaliczam to na minus, bo trochę szkoda. Całą reszta super. Ciekawe czy zrezygnowano z tego z uwagi na cenę ?

Co do rozgrywki, udało mi się zagrać pierwszy raz i no niestety nie porwała. Ja dam jej jeszcze szansę, ale kumplowi w ogóle nie siadła. Graliśmy na 2 osoby, zagrał wszystkie karty bez pasowania, więc nawet jak ja pasowałem, to nie było porównywania przewagi. Dopiero na końcu, gdy zrzuciliśmy się z wszystkich 8 kart, rozpatrzone zostały po kolei wszystkie obszary. Domyślam się, że tak nie powinno się grać w tę grę, ale mechanika na to pozwala, co skutkuje tym, że jeden graczy np. zrzuci się z kart, a potem tylko biernie może obserwować jak gra się sama gra :P Zrobiliśmy taki teścik i no słabo to wyszło ;)
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: ponika »

Odziedziczyłam zestaw kart z King is dead I postanowiłam zrobić z niego pełnoprawną grę kieszonkową.

Zamiast planszy mapa została wydrukowana na papierze Canvas - miękkim, imitującym materiał, dającym się zwijać, zginać i upychać:

Obrazek

Pudełko zostało zastąpione zwykłym Deckboxem Ultra pro i oklejone

Obrazek

W ten sposób kolejna gra dołączyła do SmallBoxów, zawsze pod ręką i idealnych na wakacje.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: anitroche »

Niedawno dowiedziałam się, że jest fanowski tryb solo do gry The King is Dead, więc pomyślałam, że spróbuję, chociaż patrząc po zasadach normalnej gry, to jakoś nie widziałam, jak tam można zrobić solo, które działa. No i okazuje się, że ten tryb działa :D. No ale nie jest to to samo, co gra wieloosobowa. Odczucia są inne, ale bardzo ciekawie się gra i bardzo trudno jest w tym trybie wygrać z automą (przynajmniej mi). Jakby kogoś interesowało, jak ten tryb wygląda, to tutaj link do mojej rozgrywki solo i do zasad solo do ściągnięcia z BGG:

The King Is Dead - pełna rozgrywka solo

Zasady trybu solo do ściągnięcia z BGG
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: wajwa »

Ma ktoś może instrukcję PL w pdf. ?
Na BGG nie widzę ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: vder »

anitroche pisze: 10 sie 2022, 10:58 i bardzo trudno jest w tym trybie wygrać z automą (przynajmniej mi).
nie jesteś sam :D
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: The King Is Dead (Peer Sylvester)

Post autor: wajwa »

wajwa pisze: 17 paź 2022, 16:12 Ma ktoś może instrukcję PL w pdf. ?
Na BGG nie widzę ...
Podbijam , ktoś , coś ?
Grałem , znam zasady , tym niemniej chciałbym instrukcję w rodzimym języku ;-)
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ