Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: eventide »

Gosterq pisze: 01 lip 2022, 12:01 Minęło kilka ładnych lat, a nowy format nie wychodzi wcale drożej, więc z tym taniej już było, bym nie przesadzał ;-)
Dako_W pisze: 01 lip 2022, 05:30 Jest jeszcze dużo miejsca na podwyżki aby zakup nowego formatu czyli kampania + badacze zrównał się z ceną zakupu starego formatu podstawka deluxe + 6 mitów.
No właśnie chyba nie ma za dużo miejsca. Przykładowo (wg tego samego sklepu i tych samych rabatów):
13 kwietnia 2021 kupiłem Carcosę w starym formacie. Koszt wyniósł 386,53 PLN (102,25 PLN + 6x47,38 PLN). Koszt dwupudełkowej Carcosy dzisiaj to 415,69 PLN. Cena kompletu przez nieco ponad rok wzrosła zatem o 7,5%.
Biorąc pod uwagę fakt, że ani Pożeracze, ani Innsmouth w nowym formacie nie wyjadą szybciej niż za dwa lata, to spodziewałbym się podobnego albo większego wzrostu cen tych cykli. Tak, jak ktoś napisał powyżej, będzie to pewnie ok. 500 PLN za komplet.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2022, 15:17 przez eventide, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Propi »

Serio nie spodziewam się, żeby wydawnictwa uznały nagle, że talie kart i krótkie broszury można wciskać ludziom za takie pieniądze.

Ok, fani są skorzy do inwestycji w dalszą przygodę, ale perspektywa płacenia za niesamodzielne dodatki kwot rzędu 500zł jest akceptowalna chyba tylko dla zapaleńców.

Albo czeka nas mocna rewizja cen i wyobrażeń na temat rynku planszowego, albo wydawcy będą musieli znaleźć sposób, żeby publikować gry taniej. Może zamiast kartonu blister? Może 2x mniejsze pudełko?

Kurde, rozmawiałem ostatnio z autorem książki/albumu i zdradził mi, że krótko przed premierą musiał usunąć część treści i zdjęć, bo wzrósł koszt druku i wydawca nie chciał go wziąć na siebie - więc książka jest krótsza. Być może podobne rozmowy trwają właśnie w wydawnictwach planszowych?
Xian
Posty: 96
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:39
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Xian »

500 zl za bylo nie bylo jednak kilkaset kart wyglada absurdalnie przy takich Gloomhaven. Rozumiem, nie podoba sie, to nie kupuj (i kupie!), ale bedzie ciezko to sprzedac przypadkowym graczom.
Rabaty: 5% w sklepie Jaskinia Graczy.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Ayaram »

Tylko tak szczerze. Ilu z was kupuje nowości w AH dlatego, że wychodzą, a nie dlatego, że czuje faktycznie potrzebę odświeżenia gry?

Ok, są pewnie osoby które ogrywają kampanie raz i zapominają o istnieniu AH do następnego cyklu i wtedy faktycznie AH to po prostu cholernie droga gra. I jak przyjdą cięższe czasy to pewnie i przyjdzie czas, że trzeba będzie powiedzieć pas.

Dla całej reszty przy rosnących cenach i spadku jakości życia wcale nie musi to oznaczać końca zbierania LCGów, czy ogólnie gier planszowych. W najgorszym wypadku trzeba będzie się wyleczyć z chęci posiadania wszystkiego/kupowania wszystkiego na bieżąco, z posiadania fikuśnych mat, żetoników z kij wie czego itp. Hobby jakim są gry planszowe jest fajne nawet kupując 1 planszówkę na rok, na święta. Nie stracą nagle sensu gdy nie będę w stanie kupić nowej gry co 5 partii. Tak samo z LCGami. Myślę, że jest naprawdę bardzo mało osób na świecie które mogą uczciwie powiedzieć "ograłem tytuł LCG z każdej strony i mnie niczym nie zaskoczy".

Mnie tam akurat "gorsze czasy" i nowe wydania zmobilizowało do zakupów, żeby nakupować LCGów póki mnie jeszcze na nie jakoś stać. Biorąc pod uwagę, że 5 cykli Lotra i 2 cykle Marvela starczyły mi z nawiązką na ponad dekadę ogrywania, to uzupełniając AH i LOTR z tego co jest starczy mi i na 20 lat kryzysu ;)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Ayaram pisze: 01 lip 2022, 17:30
Masz rację. To co mam do arkham pewnie starczyłoby mi na 20 lat ogrywanie i próbowania każdym możliwym pomysłem na deck patrząc na to że mam w ciul innych gier i inne hobby. Wiadomo że więcej to większa różnorodność w scenariuszach i deckach. Jednak problem jest trochę inny. Jak zaczniemy nagle kupować 2-3 razy mniej content do Arkham no to wersja PL umrze i nie będzie wybory siegnac po jakiś cykl w przyszłości. Druga sprawa to nie chodzi o to że mniej cie stać i ograniczasz a bardziej że przy pewnej cenie stwierdzasz ze poprostu nie warto i może kupisz inna używana gre w normalnych pieniądzach. Zbieram też Marvel Champions i właśnie zdrożały małe paczki do poziomu 65-70zl. No i przy tej cenie za mała paczkę zaczynam się zastanawiać. Jak teraz inflacja podbiłaby ta cene o 15% w styczniu to bym na bank odpuścił bo 80zl to już nie czuje się z tym dobrze. To tak jakby za cykl do Arkham płacić 650zl. Myślę że Galakta i FFG zdają sobie sprawę że przeginajac z cena ludzie stwierdza ze jednak kupia inna planszowek czy grę na steam za tą kase.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Ayaram »

brazylianwisnia pisze: 01 lip 2022, 19:01
Ayaram pisze: 01 lip 2022, 17:30
Masz rację. To co mam do arkham pewnie starczyłoby mi na 20 lat ogrywanie i próbowania każdym możliwym pomysłem na deck patrząc na to że mam w ciul innych gier i inne hobby. Wiadomo że więcej to większa różnorodność w scenariuszach i deckach. Jednak problem jest trochę inny. Jak zaczniemy nagle kupować 2-3 razy mniej content do Arkham no to wersja PL umrze i nie będzie wybory siegnac po jakiś cykl w przyszłości. Druga sprawa to nie chodzi o to że mniej cie stać i ograniczasz a bardziej że przy pewnej cenie stwierdzasz ze poprostu nie warto i może kupisz inna używana gre w normalnych pieniądzach. Zbieram też Marvel Champions i właśnie zdrożały małe paczki do poziomu 65-70zl. No i przy tej cenie za mała paczkę zaczynam się zastanawiać. Jak teraz inflacja podbiłaby ta cene o 15% w styczniu to bym na bank odpuścił bo 80zl to już nie czuje się z tym dobrze. To tak jakby za cykl do Arkham płacić 650zl. Myślę że Galakta i FFG zdają sobie sprawę że przeginajac z cena ludzie stwierdza ze jednak kupia inna planszowek czy grę na steam za tą kase.
A to już dużo IMO zależy. Przede wszystkim jak sobie subiektywnie w głowie wyceniamy wartość gry. Wydaje mi się, że przy takich ograniczonych wydatkach na gry pierwsze którym się dostanie to drogie gry z figurkami, jako że to taki typowy produkt luksusowy w grach planszowych, a same figurki mało wnoszą do frajdy z gry, regrywalności w stosunku do kosztu jaki generują. Z LCGami jest dokładnie odwrotnie, które na papierze wyglądają bidnie (zawartość kart/cena), ale regrywalność mają przepotężną. No i w przypadku LCG to jak wyceniamy sobie pudełeczko się w jakimś tam stopniu zmienia w czasie zbierania kolekcji.

Dla mnie osobiście takim rzeczą, co mnie rzeczywiście gdzieś tam w środku przekonuje, że w te gry warto inwestować kasę to wskaźnik w stylu cena/ilość gier, czy cena/czas spędzony przy stole. I tu dochodzimy do sedna - tym można zarządzać. Jak zaczynałem zbierać Marvela to ogrywałem pakiet grając na 1 pakiecie 10 wygranych gier, czyli pewnie ~15 gier. Wtedy mieliśmy pakiecik za około 60 zł, więc wychodziło ~4zł za grę. Po jakimś czasie zacząłem się bawić w dokładniejsze ogrywanie i z 1 pakietu wartego nawet zakładajmy te 80 zł wyciągam teraz 20-30 winów, czyli przy podobnym WR ~30-45 gier. Przyjmując nawet te 30 wychodzi ~2,7 zł za grę przy dokładnie takim samym subiektywnym odczuwanym funie z gry.

Druga rzecz o której ludzie często zapominają to możliwości jakie rosną w raz ze zwiększaniem się kolekcji. Gra wychodzi dość liniowo (tzn. cykl co jakieś 6 miesięcy), ale możliwości jakie gra zyskuje z każdym z cyklem już nie. I myślę, że każdy kto długo siedzi w LCGach gdzieś to odczuł - że na początku zbierania gry przy 1-2 cyklach scenariusze potrafią już nużyć i nie możemy się doczekać nowego dodatku, podczas gdy po tych 5-6 cyklach jest takie odczucie "znowu?! ale przecież jeszcze poprzednich rzeczy dobrze nie ograłem".

Oczywiście to wszystko w praktyce to nie matma, a mocno subiektywne odczucia. Chcę tylko gdzieś tam pokazać, że dla większości osób kupowanie rzadziej/ogrywanie więcej tego co już ma nie przyczyni się w jakikolwiek sposób na spadek odczuwanej frajdy z gry. Generalnie gdzieś tam moje przemyślenia po 10 blisko latach w kooperacyjnych LCG-ach:
:arrow: LCGi lubią zmiany. Przy czym zmiany nie muszą być wcale duże i częste. Po prostu fajnie jak faktycznie LCG żyje, niż jak się ma zamkniętą kolekcje - jakkolwiek by ona duża nie była.
:arrow: Zaczynając kolekcje w momencie gdy np. na rynku jest 5 cykli, dużo więcej funu da start od 1 cyklu i dołożenie 4x do puli niż od razu start z pulą 5 cykli. I nie chodzi tu o przytłoczenie przy deck-buildingu, ale o to co wspominałem w punkcie wyżej. Więcej funu wyciśniemy z częstego i małego odświeżania puli kart niż z rzadkich ale dużych. I dochodzi jedna kwestia - silnego comba jest strasznie ciężko odzobaczyć. Jest strasznie wielka różnicy między poznaniem karty A i poznaniem pół roku później karty B która się genialnie combi z kartą A w stosunku do poznania od razu komba A+B.
:arrow: Im więcej mamy dodatków tym mniej czujemy potrzebę częstego odświeżania gry. Przy czym przy kartach gracza nigdy to nie spada do 0 - wracając do pkt. 1. Trochę inaczej jest z scenariuszami, kampaniami, gdzie po prostu w pewnym momencie przestajemy wyrabiać. Oczywiście zależy też w jaki sposób podchodzimy do scenariuszy, ale na moim przykładzie z LOTRa - przez pierwsze 2 lata ograłem pierwsze cykle po kilkanaście razy pewnie, obecnie cykl pierścienia który kupiłem na początku pandemii zagrałem 2 razy. Nie dlatego, że gram dużo rzadziej niż kiedyś - dalej LOTR ląduje średnio raz na tydzień, tylko że zrobienie całego kółka scenariuszy z moją (stosunkowo nie dużą) kolekcją zajmuje w tym tempie ponad rok. To na tyle rzadko, by grając po raz kolejny ten sam scenariusz pojawiała się czasami myśl "było coś takiego w ogóle..?"
:arrow: Jak wspominałem, ostatnie dodatki LOTRa kupiłem na początku pandemii i właśnie mi się pojawiła potrzeba odświeżenia trochę kolekcji i w zeszłym tygodniu zamówiłem 3 małe dodatki ;)
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Jools »

Propi pisze: 01 lip 2022, 13:21 Serio nie spodziewam się, żeby wydawnictwa uznały nagle, że talie kart i krótkie broszury można wciskać ludziom za takie pieniądze.
A zdajesz sobie sprawę że te 60 kart za 50 zł, lub 250 za 200 zł to nie jest tylko blister kart, ale cała ścieżka projektowo-testowa pod drodze? Nie płacisz za kilka kartoników, tylko za myśl twórczą.
To jak z informatykiem który naprawia sterownik drukarki w 10 minut a kasuje 50 zł? Za co? za te 10 minut? Nie, za całe doświadczenie które budował przez lata pracy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Jools pisze: 04 lip 2022, 10:50
Propi pisze: 01 lip 2022, 13:21 Serio nie spodziewam się, żeby wydawnictwa uznały nagle, że talie kart i krótkie broszury można wciskać ludziom za takie pieniądze.
A zdajesz sobie sprawę że te 60 kart za 50 zł, lub 250 za 200 zł to nie jest tylko blister kart, ale cała ścieżka projektowo-testowa pod drodze? Nie płacisz za kilka kartoników, tylko za myśl twórczą.
To jak z informatykiem który naprawia sterownik drukarki w 10 minut a kasuje 50 zł? Za co? za te 10 minut? Nie, za całe doświadczenie które budował przez lata pracy.
Masz pełna rację jednocześnie podswiadomie wartość mierzymy najczęściej w tym ile fizycznie dostajemy. Dużo lepiej się człowiek czuje jak może więcej pomacać to za co zapłacił. To się będzie realnie przekładało na sprzedaż. Nie ma bata.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Miszon »

Jools pisze: 04 lip 2022, 10:50
Propi pisze: 01 lip 2022, 13:21 Serio nie spodziewam się, żeby wydawnictwa uznały nagle, że talie kart i krótkie broszury można wciskać ludziom za takie pieniądze.
A zdajesz sobie sprawę że te 60 kart za 50 zł, lub 250 za 200 zł to nie jest tylko blister kart, ale cała ścieżka projektowo-testowa pod drodze? Nie płacisz za kilka kartoników, tylko za myśl twórczą.
To jak z informatykiem który naprawia sterownik drukarki w 10 minut a kasuje 50 zł? Za co? za te 10 minut? Nie, za całe doświadczenie które budował przez lata pracy.
Przypominają się posty oburzenia (tzn. wtedy chyba nie było postów, to coś innego musiało to być ;-) ), że płyta CD z muzyką powinna kosztować 1zł, bo taki jest koszt wytworzenia tej płyty. Tyle, że to koszt samego materiału, a nie uwzględniano nawet tego, ile wyniosły rachunki za prąd zużyty w trakcie jej komponowania/nagrywania/produkcji (pomijam inne bardziej oczywiste koszty - wtedy koszt wytłoczenia 1000 egzemplarzy wynosił tyle, że aby płyta była "gratis" w sensie bez żadnego zysku dla twórców, to kosztować powinna ok. 15-18 zł).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Kilpa »

Część, mam pytanie co sądzicie o samodzielnych scenariuszach, warto i jak z regrywalnościa tych przygód?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Mr_Fisq »

Klipa - od kiedy mamy nowy format wydawniczy, to IMHO dużo bardziej opłaca się dokupić dodatek kampanijny.

O regrywalności się nie wypowiem - raczej nie gram po kilka razy w tego typu scenariusze.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Kilpa »

Tak wiem kampanię kupiłem właśnie w nowym cyklu, teraz zainteresowały mnie te pojedyncze przygody. Tylko czy są na tyle dobre jak na swoją cenę?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Trolliszcze »

Kilpa pisze: 08 lip 2022, 11:07 Tak wiem kampanię kupiłem właśnie w nowym cyklu, teraz zainteresowały mnie te pojedyncze przygody. Tylko czy są na tyle dobre jak na swoją cenę?
Standalony IMO tylko dla fanów. Nie są złe; przeciwnie, część z nich to naprawdę fajne scenariusze - tylko że one są zaledwie namiastką normalnej gry. Arkham rozwija skrzydła jako kampania, gdzie masz więcej historii, możliwość rozwijania badaczy itd. Standalony moim zdaniem dają mniej fun, więc są z mojego punktu widzenia mniej "opłacalne".
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Mr_Fisq »

Trolliszcze pisze: 08 lip 2022, 11:15 Standalony IMO tylko dla fanów. Nie są złe; przeciwnie, część z nich to naprawdę fajne scenariusze - tylko że one są zaledwie namiastką normalnej gry. Arkham rozwija skrzydła jako kampania, gdzie masz więcej historii, możliwość rozwijania badaczy itd. Standalony moim zdaniem dają mniej fun, więc są z mojego punktu widzenia mniej "opłacalne".
:+1:
Klipa - możesz ew. na spróbowanie 1 scenariusz sobie kupić - Morderstwo w Hotelu Excelsior jest powszechnie bardzo dobrze oceniane.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Dako »

Kilpa pisze: 08 lip 2022, 11:07 Tak wiem kampanię kupiłem właśnie w nowym cyklu, teraz zainteresowały mnie te pojedyncze przygody. Tylko czy są na tyle dobre jak na swoją cenę?
Te oficjalne to zależy. Warto zajrzeć na BGG i poczytać opinie:
https://boardgamegeek.com/boardgame/205 ... expansions
Jeśli chodzi o cenę to w kwestii pojedynczych scenariuszy (ale też całkiem dużych kampanii) to warto zajrzeć na stronę:
https://sites.google.com/view/autorskie ... wa/dodatki
Jest bardzo wiele wysoko ocenianych przez graczy i to w niższych cenach niż te oryginalne wydawnictwa ;)
Choć aktualnie trochę się spóźniłeś bo właśnie trwa wysyłka majowego grupowego zamówienia ale warto trzymać rękę na pulsie i pilnować tematu (kolejna będzie pewnie jesienią).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Też polrcam zawsze morderstwo w hotelu bo jest fajny i regtywalny. Ja zawsze dodaje standalone do kampanii żeby ograniczyć przygotowania decków. Są na to oficjalne zasady.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
baradnor
Posty: 80
Rejestracja: 04 mar 2022, 11:14
Has thanked: 42 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: baradnor »

Dako_W pisze: 08 lip 2022, 11:31
Kilpa pisze: 08 lip 2022, 11:07 Tak wiem kampanię kupiłem właśnie w nowym cyklu, teraz zainteresowały mnie te pojedyncze przygody. Tylko czy są na tyle dobre jak na swoją cenę?
Te oficjalne to zależy. Warto zajrzeć na BGG i poczytać opinie:
https://boardgamegeek.com/boardgame/205 ... expansions
Jeśli chodzi o cenę to w kwestii pojedynczych scenariuszy (ale też całkiem dużych kampanii) to warto zajrzeć na stronę:
https://sites.google.com/view/autorskie ... wa/dodatki
Jest bardzo wiele wysoko ocenianych przez graczy i to w niższych cenach niż te oryginalne wydawnictwa ;)
Choć aktualnie trochę się spóźniłeś bo właśnie trwa wysyłka majowego grupowego zamówienia ale warto trzymać rękę na pulsie i pilnować tematu (kolejna będzie pewnie jesienią).
Matko, ale świetna strona! Jaka jest jakość wykonania tych fanowskich scenariuszy?
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Ayaram »

No dobra...
Doszły pudła z Kampanią z krawędzi ziemii, Carcossy + Badaczy do Carcossy. Tym samym jestem na bieżąco licząc nowe wydania. Dunwich uzbierałem jeszcze w starej wersji, więc tylko chce powiedzieć, że... Księga kampanii jest piękna. Prosta rzecz, a tyle zmienia. Będę rzygał za każdym razem jak będę teraz musiał czytać z tych ulotek przy Dunwich...

Trochę zajęło mi przekonanie się do AH. Na początku nie siadła, dopiero kupno kart graczy z krawędzi ziemii przekonał mnie, że rozgrywka może być fajna. Ale, postanowiłem zrobić to "po Bożemu" i cofnąłem się do puli kart z podstawek i zacząłem ogrywać Noc fanatyka. I.. o dziwo podobało mi się. Myślę, że AH jest bardzo fajną grą tylko trzeba do niego podejść z odpowiednim "mind setem". Podchodziłem wcześniej do niej jak do LOTRa, bardziej jak do gry MTG-opodobnej, a trzeba do niej podejść chyba jednak bardziej jak do RPGa z elementami karcianki. Przekonałem się również do spróbowania solo na 2 ręce i chyba rzeczywiście, z bólem serca, ale.. tak się gra lepiej.

Przeszedłem noc fanatyka duo Roland + Agnes, potem solo Agnes. Jeszcze chcę spróbować Skidsem i Daisy i dopiero lecieć z powrotem na Dunwich. Nowe pudła trochę poczekają.

Przy marvelu trochę polubiłem pisanie mini-bloga z rozgrywek, więc tu kontynuuje swój zwyczaj. Zdaje sobie sprawę, że to już jest jeszcze mniej interesujące biorąc pod uwagę, że jestem 10 lat do tyłu, no ale...

o Rolandzie

o Agnes

o Wendy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Na mnie ksiegii kampanii nie robią wrażenia bo każdy szanujący gracz wydrukował sobie księgi do wszystkich kampanii, przekładki i inne cuda ;-) cieszy mnie jednak ze dostajemy więcej kart gracza, więcej scenariuszy i są nowe możliwości.
Nie rozumiem dlaczego podchodzić do tego jak do RPG z elementami karcianki. Nie ma tu dużo role Playu. Dla mnie to karcianka z elementami gry planszowej i klimacikiem. LOTR, MTG czy Marvel to inna bajka bo tam mamy VS bez elementu poruszania się i eksplorowania po lokacji który jest jedna z najlepszych stron Arkham LCG.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Arius »

brazylianwisnia pisze: 09 lip 2022, 19:39 Nie rozumiem dlaczego podchodzić do tego jak do RPG z elementami karcianki. Nie ma tu dużo role Playu.
Jest tyle ile sam chcesz znaleźć. Ja tworząc postać nie wybieram najlepszych kart. Tworzę sobie jej historię u pod to dobieram karty. Zdarzyło mi się grać niebieskim bez maczety i bo tak mi pasowało. Ba, nawet czasem zdarzały się partie (rozgrywane przez net z kumplem) gdzie akcje opisywane były rpegowo. Dało się? Dało.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Rozumiem ale tak samo możesz sobie role playowac w MTG(czytając historie jakiegoś planeswakera) i próbować pod to się bawić czy w LOTR. To raczej chęć wczucia się w grę przygodowa niż cecha samej gry.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Arius »

brazylianwisnia pisze: 09 lip 2022, 23:20 Rozumiem ale tak samo możesz sobie role playowac w MTG(czytając historie jakiegoś planeswakera) i próbować pod to się bawić czy w LOTR. To raczej chęć wczucia się w grę przygodowa niż cecha samej gry.
Nie do końca. Nie wspomniałem jeszcze o tym, że same scenariusze są spójnie napisane. Kartu wrogów, wydarzenia dopasowane do historii. Cechą gry jest, że są przygody i do tego spójne, cechą gry jest fabuła która nie ogranicza się do zdania: zabij króla goblinów, a idąc do niego trafisz na szkielety w jednej lokacji, a w sąsiedniej na elfy, a potem na blaszane golemy.
Zdarzało się mi czy znajomym rozegraną przygodę na papier i wychodziła z tego przyzwoita historia.
Tak więc dla mnie jest całe stado cech (plus wspomniane możliwości tworzenie postaci), które predysponują dla mnie tą grę właśnie jak do namiastki rpg.
W łotra nie grałem. Ale w magicu? Byłoby ciężko. Ani scenariusz każdej rozrywki (ten sam) nie ulatwia, ani same karty w talii.
Podsumowując: jest w AH LCG szereg cech samej gry, które zachęcają mnie bym przy tworzeniu postaci robił to samo co robiłem grając w rpg. I przy rozgrywce tak delikatnie starał się wczuć w historie przez pryzmat stworzonej postaci. W innych grach tego zbytnio nie czułem. Ale ja grałem najwięcej w zew cthulhu, czy wampira maskaradę (dawno dawno temu). Czyli w gry, gdzie można było mieć dużo frajdy z samego tworzenia postaci. A nie jak w niektórych systemach, gdzie tworzenie postaci ograniczało się do wybrania rasy i rzutu na statystyki.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Ayaram »

brazylianwisnia pisze:Nie rozumiem dlaczego podchodzić do tego jak do RPG z elementami karcianki. Nie ma tu dużo role Playu. Dla mnie to karcianka z elementami gry planszowej i klimacikiem. LOTR, MTG czy Marvel to inna bajka bo tam mamy VS bez elementu poruszania się i eksplorowania po lokacji który jest jedna z najlepszych stron Arkham LCG.
To może rozwinę co miałem na myśli. Karcianki w stylu MTG, czy Marvel i LOTR je naśladujące to takie typowe gry wyprane z klimatu, gdzie można wyciąć wszystkie nazwy, obrazki, cały theme, zostawić gołą mechanikę i i tak będzie to działać. I w LOTRa czy Marvel tak potem gram, że powtarzając dany scenariusz ignoruje w ogóle opisy, wstępy na kartach, mam gdzieś czy dodatkowa postać dorzucona nam przez scenariusz do teamu to Arwena, czy kto, tylko jaką mechanikę dodaje itp, itd.

Podchodząc do AH w grze w ten sposób to w grze z Wendy: Dorzuciłem kartę dającą +1 piąstki i 1 dmg na potwory do talii w której nie chcę prawie nigdy walczyć, ale zajmuje slot sojusznika który jest dla mnie turbo ważny (czyt. dodałem totalnie martwą kartę, czyli coś mega słabego w grach typu MTG), która za to w 3cim scenariusza daje dodatkowo opcje "możesz zakończyć grę gdzie tak jakby wygrałeś, ale nie do końca". I to nawet sobie w głowie ciężko jest jakoś sensownie wytłumaczyć Dopiero jak dodasz całą otoczkę, że to Lita którą poznałeś i jest zamieszane w historię z kultystami, którą możesz w krytycznej sytuacji poświęcić, by wybrać "mniejsze zło" - nabiera to wszystko sensu.

Dodatkowo w karciankach najważniejszą rzeczą jest optymalizacja zagrań. W AH jest dużo dodatkowo niewiadomych - nieodkryte lokalizacje, wybory fabularne, których efekt pojawi się w późniejszych scenariuszach, a sam efekt wybieramy tak właściwie w ciemno. Wszystko to pomaga w budowaniu klimatu, ale trochę będzie przeszkadzać osobom lubiący grę nastawioną głównie pod optymalizacje. Przykładowo. w Kasyno zawsze wygrywa były zdaje się 3 lokalizacje zakryte, gdzie w 1 losowej było wyjście, ale nie mogliśmy w nim nic zrobić od razu, więc trzeba się cofnąć i wybrać inne drzwi. Od strony klimatu - super, spoko. Gonią nas. Pędzimy. Mamy 3 takie same drzwi przed sobą. Wybieramy losowe. Okazuje się, że to ślepy zaułek. Musimy się wracać. Stres rośnie. Czas mija itp. itd. Więc jak się wczujemy to jest ok, ale od strony czysto mechanicznej to jest - "Rzuć monetą, jeśli wyrzucisz 1/2 to w gratisie tracisz 2 akcje", co jest no... dość irytującą i denną mechaniką.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: Arius »

Ayaram pisze: 10 lip 2022, 12:16 Więc jak się wczujemy to jest ok, ale od strony czysto mechanicznej to jest - "Rzuć monetą, jeśli wyrzucisz 1/2 to w gratisie tracisz 2 akcje", co jest no... dość irytującą i denną mechaniką.
Gdyby faktycznie tak było, że tracisz 2 akcje i nic nie zyskujesz. Ale często gęsto trafiając do nie tej lokacji, która szukamy mamy możliwość zbadania innej i zdobycia expa.
A co jest lepsze od skończenia scenariusza? Skończenie go z większą ilością ekspa. Jeśli mowa o optymalizacji, to właśnie tak to można traktować, tym bardziej, że czasowo scenariusze są tak skonstruowane, że "strata 2 akcji" nie przekreśla szans na wygraną. A że są emocje, jest stresik?
Za ten aspekt cenie ta grę. Dlatego nie oceniam tego jako dennej mechaniki.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror: The Card Game / Horror w Arkham: Gra karciana LCG (N. French, M. Newman)

Post autor: brazylianwisnia »

Ayaram pisze: 10 lip 2022, 12:16
Tylko te wszystkie losowe elementy też starasz się optymalizować. Próbujesz sprawdzić wszystkie lokacje w jak najmniejszej liczbie akcji i zasobów. Do tego losowe elemtny obliczasz ryzyko i starasz się sprowadzić do optymalnego poziomu ryzyko/poświęcone zasoby. Deck też się budje na podstawie szacunkowej ilości wskazówek do podniesienia/ilości przeciwników/testów itd. To wszytsko jest szczególnie mocne przy 3+ przejsicu danej kampanii gdzie też nie czyta się już fluffu jednak klimat wciąż jest przez lokacje, postacie, grafiki itd. Nawet grając pierwszy raz optymalizacja jest kluczowa tak jak i optymalizacja decku. W moim odczuciu istotność składowych jest następująca: optymalizacyjna karcianka > gra planszowa > klimat > role play
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ