Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: seki »

Ja też preferuje rozgrywki dwuosobowe. Głównie z tego powodu, który przedstawił jak zwykle bardzo trafnie bajbaj. Gra w więcej osób tylko z mocno ogranymi wyrównanymi graczami. Potyczka w duecie ze zmiennym doborem budynków na każdą rozgrywkę to świetna gra, kto lepiej wykorzysta możliwości setupu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

Grałem wiele razy na dwie osoby, jest ekstra ;).
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Miszon »

Grałem w każdym składzie i w każdym jest równie dobrze, choć na pewno na 2 osoby a na 5 to trochę inna gra.
NIe odczułem jakiegoś szczególnego wydłużania się gry na 5 osób. W stosunku do gry na 3 osoby wychodzi może max. pół godziny dłużej. Większe różnice występowały głównie zależnie od składu osobowego. 5 zamulaczy vs 5 szybcioszków dawało wiekszą różnicę niż 5 średniaków vs. 3 średniaków.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: RUNner »

A już myślałem, że tylko ja grywam głównie w 2 osoby, a tu proszę jakie szerokie poparcie dla tego trybu ;)
PR, Zamki Burgundii i Le Havre to moje TOP3 eurasów. Nie umiałbym tutaj ustawić jakiejkolwiek kolejności!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: mikeyoski »

Też uważam, że PR na dwie osoby jest znakomite :-)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Arachion »

Jak gracie w pr na dwie osoby? Chodzi o tury.

Mam dylemat między standardowym 1p 2p 1p 2p i potem odwrotnie ale to daje dwa wybory pod rząd
czy
1p 2p 1p 2p 1p i zamiana proporcjonalna...
Sucharzysta
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: bajbaj »

Arachion pisze: 26 cze 2021, 20:15 Jak gracie w pr na dwie osoby? Chodzi o tury.

Mam dylemat między standardowym 1p 2p 1p 2p i potem odwrotnie ale to daje dwa wybory pod rząd
czy
1p 2p 1p 2p 1p i zamiana proporcjonalna...
Zdecydowanie wolę i polecam tę pierwszą opcję. Właśnie o te dwa wybory tu chodzi. Bardzo lubię to rozkminianie, co zrobić, aby zminimalizować straty z podwójnego ruchu przeciwnika, a zarazem jak się przygotować, aby samemu wykorzystać tę okazję w kolejnej rundzie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

Pytanie do posiadaczy 2. edycji PL (2016):
- czy na drugiej stronie planszy budynków jest wersja z polami na wszystkie budynki z obu dodatków?

I pytanie do osób ogranych w dodatek 'Korsarz':
- jak oceniacie ten dodatek? Jak często go używacie i czy sprawdza się równie dobrze, niezależnie od liczy graczy?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: birdm »

Gra moim zdaniem działa bardzo fajnie w każdym ustawieniu, od 2 do 5 graczy. Rozgrywka nieco różni się w każdym z wariantów. Mam wrażenie, że partie na 2 i 3 graczy są nieco szybsze i bardziej skupiam się na krótkoterminowych celach. W 4 i 5 ma nieco więcej luzu na początku, choć i tak trzeba mocno planować, żeby w ostatniej fazie gry nie obudzić się z palcem w nocniku. Oczywiście to moje subiektywne odczucia.

Generalnie rzecz biorą gra ma dla mnie kilka wielkich plusów:
- jak każde euro wymaga kombinowania,
- jest dość prosta w tłumaczeniu, a za razem ma sporo opcji
- jest kilka strategii, a nie 1 wygrywająca, więc można powiedzieć, że gra jest zbalansowana
- działa wg mnie dobrze w każdej ilości graczy.

To czyni ją jedną z najlepszych gier. Fakt, że na jej podstawie powstał niejeden tytuł dodatkowo świadczy o jej świetności.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kisiel365 »

Interesujące przemyślenia :) Ile partii masz za sobą w ten tytuł tak z ciekawości?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: birdm »

kisiel365 nie wiem dokładnie, kilkadziesiąt.
pawel694
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2020, 11:12
Has thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: pawel694 »

Hmmm, skłaniałem się ku zakupowi PR, ale na BGG znalazłem opinie, że gra w 2 osoby nie do końca jest rekomendowana. Widzę, że macie zgoła odmienne zdanie, więc może jednak się skuszę :wink:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

pawel694 pisze: 15 wrz 2021, 13:46 Hmmm, skłaniałem się ku zakupowi PR, ale na BGG znalazłem opinie, że gra w 2 osoby nie do końca jest rekomendowana. Widzę, że macie zgoła odmienne zdanie, więc może jednak się skuszę :wink:
Gra w składzie 3-, a już na pewno 2-osobowym, jest bardzo różna od rozgrywki na 4, 5 osób.
Moim zdaniem - gorsza. W tej grze, im więcej osób, tym bardziej nieoczekiwane zwroty akcji. A podczas gdy w duecie rozgrywka może się zamienić w mozolne przeciąganie liny.
Co kto lubi, oczywiście. Ja wolę zwroty akcji! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: RUNner »

pawel694 pisze: 15 wrz 2021, 13:46 Hmmm, skłaniałem się ku zakupowi PR, ale na BGG znalazłem opinie, że gra w 2 osoby nie do końca jest rekomendowana. Widzę, że macie zgoła odmienne zdanie, więc może jednak się skuszę :wink:
Można grać w 2 osoby, przy założeniu że gra będzie czekała na większą liczbę graczy, bo zdecydowanie warto ją mieć w kolekcji.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
pawel694
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2020, 11:12
Has thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: pawel694 »

RUNner pisze: 15 wrz 2021, 14:16 Można grać w 2 osoby, przy założeniu że gra będzie czekała na większą liczbę graczy, bo zdecydowanie warto ją mieć w kolekcji.
I chyba z takim właśnie zamysłem się w nią zaopatrzę, dzięki!
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno555 »

W grze na więcej osób ciekawiej wygląda walka o sprzedaż towarów na rynek oraz mechanika ich wysyłania na statki. Większa konkurencja powoduje że musimy bacznie spoglądać kto idzie w jaką produkcje żeby nie zostać zablokowanym przy sprzedaży oraz żeby się nie okazało że masę wyprodukowanego towaru musimy wyrzucić do morza. Bardziej ważna jest tu obserwacja kolejności graczy, która zmienia się co turę i żeby w odpowiednim momencie coś wyprodukować. W grze na 4 graczy jest tu więcej kombinowania.
wicherek
Posty: 32
Rejestracja: 07 maja 2020, 20:55
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: wicherek »

Czy ktoś może sprawdzał nową edycję PL pod kątem tych błędów? https://www.boardgamegeek.com/thread/24 ... tch/page/1
Vopsie
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2022, 22:15

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Vopsie »

Hej :) zastanawiam się nad zakupem gry Puerto Rico i chciałam zapytać która wersja jest najlepsza. Nowe nie zawsze znaczy lepsza, stąd pytanie :)) i jeśli zdecyduje się na nowszą wersję, to czy kupić z dodatkami czy bez? Czy dodatki urozmaicają gre czy raczej nic nie wnoszą?

Ewentualnie coś w stylu Puerto Rico na większą liczbę osób niż 5 :)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Zet »

Vopsie pisze: 19 sty 2022, 12:22 Ewentualnie coś w stylu Puerto Rico na większą liczbę osób niż 5 :)
Ta sama mechanika jest podstawą Twilight Imperium 4 :D
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno »

Vopsie pisze: 19 sty 2022, 12:22 Hej :) zastanawiam się nad zakupem gry Puerto Rico i chciałam zapytać która wersja jest najlepsza. Nowe nie zawsze znaczy lepsza, stąd pytanie :)) i jeśli zdecyduje się na nowszą wersję, to czy kupić z dodatkami czy bez? Czy dodatki urozmaicają gre czy raczej nic nie wnoszą?

Ewentualnie coś w stylu Puerto Rico na większą liczbę osób niż 5 :)
Podstawka + dodatkowe budynki (były już w 2. edycji PL) w zupełności wystarczą. Dodatek "Szlachcice" z najnowszej edycji wygląda mi na wydmuszkę, która wymusza grę na szlachciców (wysoko o punktowani). Niemniej, jeśli będziecie grać w większym składzie - na 4, 5 osób, to sugeruję rozważyć najnowszą edycję dla dodatku "Korsarz". To dodatkowa, fajna rola.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Markus »

Nawet jak kupisz starą wersję bez żadnych dodatków to i tak otrzymasz pełną grę (nie ma tam uczucia że czegoś brakuje - stara dobra szkoła projektowania samej podstawki a POTEM dopiero dodatku)
Grafiki też nie są tak istotne. Kafelki z czy bez rysunków budynków dzialają tak samo a dla mnie te bez rysunków są czytelniejsze.
Sam posiadam angielską wersję ( bez żadnych dodatków) z ok 2005 roku i kompletnie nie czuję braku jakiegokolwiek dodatku
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: RUNner »

Mam najnowszą, "poprawną politycznie" wersję z dodatkami, ale raczej żadnego z nich nie planuję użyć. No może sprawdzimy kiedyś Festyn, bo niewiele zmienia, a jednak dodaje rywalizacji. Puerto Rico to gra kompletna, którą chętnie wyciągam dla nowych graczy i traktuję jako gateway dla ludzi znających jedynie Monopol. Mechanika PR jest łatwa do wytłumaczenia, a jedynym problemem jest znajomość działania budynków użytkowych, ale to zwykle jest szybko ogarniane przez graczy. Przy drugiej partii już wszyscy wiedzą o co chodzi.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV zacumował niedawno unboxing nowej wersji Puerto. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda, to zapraszam:

Ostatnio zmieniony 04 lut 2023, 13:23 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: sowizz »

Bruno pisze: 19 sty 2022, 12:52
Vopsie pisze: 19 sty 2022, 12:22 Hej :) zastanawiam się nad zakupem gry Puerto Rico i chciałam zapytać która wersja jest najlepsza. Nowe nie zawsze znaczy lepsza, stąd pytanie :)) i jeśli zdecyduje się na nowszą wersję, to czy kupić z dodatkami czy bez? Czy dodatki urozmaicają gre czy raczej nic nie wnoszą?

Ewentualnie coś w stylu Puerto Rico na większą liczbę osób niż 5 :)
Podstawka + dodatkowe budynki (były już w 2. edycji PL) w zupełności wystarczą. Dodatek "Szlachcice" z najnowszej edycji wygląda mi na wydmuszkę, która wymusza grę na szlachciców (wysoko o punktowani). Niemniej, jeśli będziecie grać w większym składzie - na 4, 5 osób, to sugeruję rozważyć najnowszą edycję dla dodatku "Korsarz". To dodatkowa, fajna rola.
Ja tylko dodam, ze dodatek Szlachcice byli już w drugiej wersji Puerto.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: RUNner »

szczudel pisze: 20 lip 2022, 07:57 Wszedłem w temat bo widziałem na Rebelu przecenę i myślałem, że ktoś się skusił i opisuje wrażenia...
Jeśli jeszcze nie grałeś, to nie ma się co zastanawiać. PR to klasyk, który działa świetnie w każdym składzie osobowym, choć osobiście nie testowałem gry na 5 osób i w tym przypadku nie wiem. Niemniej na 2-4 graczy zawsze nam się dobrze grało. PR ma lekką mechanikę i zawsze jest to dla mnie pierwszy wybór jako gateway do świata eurogier. Rozgrywka mieści się w rozsądnym przedziale czasowym od 60-90 minut, choć spore znaczenie będzie tutaj odgrywać doświadczenie graczy. Co jeszcze? Interakcja nie jest tutaj krwiożercza, ale praktycznie cały czas obecna. To jaką postać wybierze gracz, mocno wpływa na pozostałych. Liczy się odpowiedni moment, taki żeby sobie zrobić dobrze, a innym nieco namieszać. Rozegrałem mnóstwo partii i mimo, że sam nie zaproponuję już partii w PR, to jednak na prośbę innych nigdy nie odmówię rozgrywki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ