Szarlatani z Pasikurowic - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Szarlatani z Pasikurowic - pytania i wątpliwości

Post autor: mk9898 »

Cześć,
Mam prośbę o doprecyzowanie akcji "szczury". Działa ona od drugiej rundy. Pytanie brzmi: czy wykonujemy tę akcję ZA KAŻDYM RAZEM, niejako z urzędu, po czynności odkryciu karty wróżki, przez osiem rund, czy jedynie wówczas gdy na karcie wróżki pojawi się w treści hasło "szczur"?
Drugie pytanie brzmi: co robimy jeśli na miejscu umieszczenia szczura leży jakiś znacznik?
Pozdrawiam.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: KozaK69 »

Szczura w kociołku umieszcza się w każdej rundzie żeby dać lekki handicap osobom które są do tyłu z punktami. Oczywiście jeśli wejdzie karta wróżki która to zmienia to postępujemy zgodnie z nią.
Nie ma natomiast możliwości żeby na polu na którym mamy dołożyć szczura leżał jakiś znacznik bo dokładamy go przed rozpoczęciem wyciągania znaczników z worków.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: mk9898 »

Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście to logiczne.
Mam jeszcze jedno pytanie. Dotyczy fazy E - zakup składnika. Kto z graczy ma prawo pierwokupu bardziej wartościowego znacznika?
planszówkowe_kiwi
Posty: 1
Rejestracja: 10 cze 2020, 08:40

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: planszówkowe_kiwi »

"Zaczynając od gracza rozpoczynającego, wszyscy mogą kupić 1 lub 2 znaczniki różnych kolorów na rundę." cytat z instrukcji. Czyli co turę inny gracz będzie rozpoczynał akcję kupowania :)


Ja mam jeszcze pytanie jak rozumiecie kartę wróżki DRUGA SZANSA. Na karcie jest napisane "Po włożeniu do kociołka piątego znacznika gracz decyduje, czy dobiera dalej, czy usuwa dołożone znaczniki i rozpoczyna dokładanie składników od nowa."
Jak rozumiecie słowo USUWA?
a) składniki wracają do worka
b) składniki lądują obok planszy, a po skończonej rundzie wracają do worka
Pytam ponieważ mój współgracz podczas ostatniej rozgrywki w pierwszych 5 znacznikach wylosował białe 3,2,1 i resztę kolorowych, oczywistym wyborem było usunięcie znaczników i warzenie kociołka od początku. Przy takim ustawieniu był jednak pewny że nie może wybuchnąć, więc dociągał znaczniki do samego końca (ku niezadowoleniu współgraczy oczywiście :P )
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: kozz84 »

Wracają do worka.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: kozz84 »

Pytanie odnośnie do paproci i jak ją dodawać do gier. W instrukcji jest tylko jako zestaw 5/6, a co z pozostałymi zestawami, lub jeśli losujemy przepisy?

Należy odrzucić jakiś przepis, czy wystawiamy razem z dynią, ćmą, muchomorem, pająkiem i czaszką na samym początku gry. Mamy wtedy łącznie o jeden przepis więcej (z 7 na 8 ).

Trochę szkoda, że dali tylko jedną księgę dla paproci, ponieważ reszta znaczników ma łącznie 6 wersji, a paproć tylko 2.
aanula
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2018, 11:03

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: aanula »

Cześć,
Jeśli gracz nie wszedł jeszcze na tor punktacji (nie dostał na razie żadnych punktów zwycięstwa, i nawet w drugiej rundzie ma zero punktów zwycięstwa), to też otrzymuje handicap w postaci szczurzych ogonów? Inny gracz już jest na torze.
Dzięki!!!
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic

Post autor: Montesque »

aanula pisze: 02 sty 2021, 06:56 Cześć,
Jeśli gracz nie wszedł jeszcze na tor punktacji (nie dostał na razie żadnych punktów zwycięstwa, i nawet w drugiej rundzie ma zero punktów zwycięstwa), to też otrzymuje handicap w postaci szczurzych ogonów? Inny gracz już jest na torze.
Dzięki!!!
Oczywiście, że otrzymuje. Taki gracz ma 0 punktów.
3czwarte
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2022, 11:21

Dodatek Znachorzy- Szarlatani z Pasikurowic- pytanie do zasad

Post autor: 3czwarte »

Cześć!
Zakupiłam ostatnio dodatek do Szarlatanów z Pasikurowic- Znachorzy. Przeczytałam wczoraj wieczorem instrukcję i mam sporo wątpliwości. Czy ktoś mógłby je rozwiać? :)

1. W instrukcji mamy info o tym, że przy pozyskiwaniu esencji czasem lepiej wybrać niższe pole (biała ramka UWAGA na str. 3)- czy to oznacza, ze jeśli punktowo znacznik esencji powinnam postawić np. na 8 to mogę jednak stwierdzić, ze postawię go na 6 bo bonus mi się bardziej podoba?

2. Następnie podane są zasady bonusów. I jest taki pt.: "Punkty i szczurze ogony gracz otrzymuje dodatkowo do do bonusu lub do akcji pacjenta". Na jakiej zasadzie? Kiedy? Ile? Kompletnie nie łapię tego punktu.

3. Przy opisie niektórych kart widnieje też informacja, ze na początku uczestnik otrzymuje tylko bonusy w postaci punktów i szczurzych ogonów (np karta marchewkowy nos, skrzydlate uszy)- czy chodzi o te szczurze ogony które sa na karcie eliksirów jeśli stanie na danej rurce? Ale o jakie pt chodzi?

4. O co chodzi z redukowaniem esensji? Rozumiem, ze jeśli użyję jakiegoś rozwiązania, które daje mi esensja, to zmniejszam znacznik np o 2 pola. Ale co to zmienia? Czy wtedy jak mówj znacznik się przesunie otrzymuję inny bonus czy dalej mogę zmniejszać esencję az do wyczerpania korzystając z wcześniejszej możliwości wykonania jakiejś akcji?

5. Dodatkowe białe znaczniki- w instrukcji na str 2 w białej ramce jest info, że "Po nowe białe znaczniki sięga się, gdy te z podstawowego zestawu są już zużyte"- w sensie jak się zniszczą? :P Bo w instrukcji nie wywnioskowałam, zeby dochodziły nowe znaczniki do woreczka, wiec rozumiem, ze te z podstawki raczej powinny wystarczyć na grę.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Szarlatani z Pasikurowic - pytania i wątpliwości

Post autor: gath »

Hej.
1 Dokładanie żetonu po użyciu butelki.
Przykład: w kociołku mam zielony żeton i ostatni biały (wartość 3) odkładam do worka. Następny dolosowany kładę licząc od zielonego (który teraz jest ostatni) czy od pola gdzie wcześniej leżał biały?
2 Ostatnie zdanie w punkcie "Warzenie eliksirów" - (str.4) "W żadnym momencie gry nie można zaglądać do woreczka"
Czy trzeba to traktować dosłownie (i przez całą grę nie można zajrzeć) czy dotyczy to fazy warzenia i można przypomnieć sobie zawartość np. przed kupieniem żetonów lub między rundami?
ODPOWIEDZ