Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: Deathhammer »

Cześć! Szukam gry na prezent dla 11-letniego siostrzeńca mojego chłopaka. Pozwolę sobie opisać oczekiwania wg schematu w przypiętym wątku :)

Myślę, że będzie grał głównie z siostrą (9 lat) oraz być może z rówieśnikami w momencie odwiedzin; dobrze by było, gdyby jednak gra działała dobrze także w składzie dwuosobowym. Siostrzeniec podobno lubi planszówki, w co jednak grał do tej pory, tego nie wiem. Na pewno spędza dużo czasu na aplikacjach takich jak Plato (gdzie jest sporo tradycyjnych planszówek) czy Roblox. Myślę, że przyswojenie zasad nieco bardziej zaawansowanych gier nie powinno sprawić mu problemu, aczkolwiek wolałbym, żeby ciężkość nie wychodziła poza 2.80 wg skali BGG.

Jakie klimaty? Tak jak zaznaczyłem w tytule, na pewno jest dużym fanem serialu Stranger Things; tak więc wszelkiego rodzaju fantasy, sci-fi, rycerze, smoki czy astronauci wchodzą w grę. Co ciekawe, na pytanie: kim chciałby być w przyszłości, odpowiedział, że psychologiem :idea: Chłopiec ogólnie jest pełen empatii i ma dość refleksyjno-kontemplacyjne nastawienie, więc tytuły traktujące w jakiś sposób o ludzkich emocjach (albo zwierzęcych czy innych bytów spersonifikowanych) też na pewno by mu się spodobały.

Myślę, że to, czy planszówka, czy karcianka nie ma akurat większego znaczenia, aczkolwiek prawdopodobniej planszówka będzie miała silniejsze "table presence", co w przypadku młodszych graczy może być szczególnie atrakcyjne. Czy mózgożery? Nie wiem, ciężko powiedzieć, celowałbym jednak bardziej w ameri niż w euro, bardziej coś z poczuciem przygody niż zarządzanie zasobami, choć jakieś małe, w miarę proste set collection czy coś w ten deseń (albo gra w stylu Szarlatanów z Pasikurowic) też pewnie by się nadało.

Preferowałbym, aby gra nie zawierała negatywnej interakcji lub zawierała jej bardzo niewiele, siostrzeniec jest dość pamiętliwy i mocno przeżywa negatywne emocje związane z tym, że coś mu się zabrało albo czegoś mu się nie zapewniło.

I to chyba tyle :mrgreen: To tak dla podsumowania: chłopak 9 lat, skalowanie na 2 osoby mile widziane, max. 2.80 wg BGG, duży fan Stranger Things, bardziej ameri i przygoda niż euro i przesuwanie kosteczek, bez negatywnej interakcji. Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

PS siostrzeniec jest hiszpańskojęzyczny, tak więc w grę wchodzą tylko te tytuły, które są dostępne po hiszpańsku; ale to już sam sobie przefiltruję, gdy już pojawią się propozycje :mrgreen:
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: MowMiStefan »

Nie moge nie zaproponowac Cthulhu Death May Die. Skalowanie pierwsza klasa, coop, cthulhu jest troche jak ST, bardzo latwa gra, AT. Jedyny minus to to, ze duzo sie przegrywa - jak to zniesie? Moze z Yog-sothothem bedzie latwiej - no ale to 360 pln juz wychodzi.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: Rahu »

Może Hard City?
Nie grałem, ale chyba pasuje do wymagań. Ponoć dobra a niezbyt doceniona. Ameri, od 1-5 graczy, BGG mówi, że najlepiej chodzi na 2 osoby, mutanty (można podciagnać pod Stranger Things), tak samo jak w serialu głównie akcja dzieje się w mieście, inne postacie to policjanci (Hooper ze Stranger Things jako główna postać serialu), akcja w Hard City dzieję się w latach 1980, tak samo jak Stranger Things).
Czas gry niezbyt długi. Ciężkość poniżej maksymalnej przez Ciebie wskazanej - 2.43 :wink:

Myślę, że może to być strzał w dziesiatkę. Co sadzisz?

BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/246700/hard-city

i-szop:
https://i-szop.pl/szukaj/1/Hard+City

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: kuleczka91 »

A tak najzwyczajniej w świecie Brzdęk? Zwłaszcza ten ze smokiem fantasy? ;) Jak się spodoba to masz całą masę dodatków do tej gry jako przyszłe prezenty, ba nawet są dodatki z plastikowymi figurkami :P Masz przygodę, zbieranie fantów...:)
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: Deathhammer »

kuleczka91 pisze: 28 lip 2022, 11:22 A tak najzwyczajniej w świecie Brzdęk? Zwłaszcza ten ze smokiem fantasy? ;) Jak się spodoba to masz całą masę dodatków do tej gry jako przyszłe prezenty, ba nawet są dodatki z plastikowymi figurkami :P Masz przygodę, zbieranie fantów...:)
A co powiesz o Clank Legacy? Miałeś okazję zagrać? Akurat w jednym z meksykańskich sklepów planszówkowych, który przeglądam, a zdaje się on być największym w całym kraju, jedyny Clank dostępny po hiszpańsku to właśnie Legacy. Na pewno wezmę grę pod uwagę, dziękuję za propozycję :mrgreen:
Rahu pisze: 28 lip 2022, 02:23 Może Hard City?
Nie grałem, ale chyba pasuje do wymagań. Ponoć dobra a niezbyt doceniona. Ameri, od 1-5 graczy, BGG mówi, że najlepiej chodzi na 2 osoby, mutanty (można podciagnać pod Stranger Things), tak samo jak w serialu głównie akcja dzieje się w mieście, inne postacie to policjanci (Hooper ze Stranger Things jako główna postać serialu), akcja w Hard City dzieję się w latach 1980, tak samo jak Stranger Things).
Czas gry niezbyt długi. Ciężkość poniżej maksymalnej przez Ciebie wskazanej - 2.43 :wink:

Myślę, że może to być strzał w dziesiatkę. Co sadzisz?

BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/246700/hard-city

i-szop:
https://i-szop.pl/szukaj/1/Hard+City

Pozdrawiam
Na pewno rozpatrzyłbym, lecz gra dostępna jedynie w wersji PL/EN, tak więc odpada :(
MowMiStefan pisze: 27 lip 2022, 19:35 Nie moge nie zaproponowac Cthulhu Death May Die. Skalowanie pierwsza klasa, coop, cthulhu jest troche jak ST, bardzo latwa gra, AT. Jedyny minus to to, ze duzo sie przegrywa - jak to zniesie? Moze z Yog-sothothem bedzie latwiej - no ale to 360 pln juz wychodzi.
To jest świetny pomysł, jedyna obawa to... reakcja rodziny, niestety mieszkają z silnie religijną, katolicką babcią, która na dodatek lubi się mieszać w różne sprawy, nie wdając się w szczegóły. Nie chciałbym, żeby się przyczepiła o zbyt mroczny charakter gry, zwłaszcza że dzieci są bardzo szczerze ze wszystkim i nie potrafią niczego ukrywać, tak więc wypaliłyby, o czym jest gra i mogłaby być afera. Aczkolwiek to dość śliska i niepewna kwestia. Dodaję do listy 8)

Bardzo dziękuję wszystkim za propozycje! Być może pojawią się kolejne. Jest jeszcze trochę czasu do urodzin :mrgreen:
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: kuleczka91 »

Deathhammer pisze: 03 sie 2022, 13:04 A co powiesz o Clank Legacy? Miałeś okazję zagrać? Akurat w jednym z meksykańskich sklepów planszówkowych, który przeglądam, a zdaje się on być największym w całym kraju, jedyny Clank dostępny po hiszpańsku to właśnie Legacy. Na pewno wezmę grę pod uwagę, dziękuję za propozycję :mrgreen:
Osobiście w tego Brzdęka nie grałam, bo uznałam że cena tej gry jest dla mnie zbyt wysoka za coś co jest jednorazowe i później zostaje tylko jakiś wariant do grania po skończeniu całej kampanii. Ogólnie to jest gra, w której kleisz naklejki na planszy, możliwe, że i na kartach, niszczysz pewne elementy gry i musisz mieć do tego stałą ekipę, bo to gra fabularna.
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: lemon_curry »

Co do gry, to proponuję Ucieczka. Świątynia Zagłady
Jest to 100% kooperacja

Co do zaburzeń chłopaka, polecam zwiększenie męskiego udziału w wychowaniu- może jakieś zajęcia karate albo grupę harcerską
Pomarańczowym
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2020, 18:22
Has thanked: 29 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 11-latka w klimacie Stranger Things

Post autor: Pomarańczowym »

lemon_curry pisze: 04 sie 2022, 14:07 Co do gry, to proponuję Ucieczka. Świątynia Zagłady
Jest to 100% kooperacja

Co do zaburzeń chłopaka, polecam zwiększenie męskiego udziału w wychowaniu- może jakieś zajęcia karate albo grupę harcerską
Ale tam nie jest napisane, że chłopiec ma zaburzenia 🤪😅
ODPOWIEDZ