Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Ciekawa ta chata wiedźmy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Hinterlands 2 Edycja (c.d.)

Post autor: morris »

Donald X. Vaccarino udostępnił informacje na temat kolejnych 3 kart, których nie będzie w 2 Edycji, oraz 3, które je zastąpią.

Wypad robią: Nomad Camp, Duchess i Cache.

Nowe karty:
Spoiler:
Guard Dog
+2 karty
Jeśli masz na ręce 5 lub mniej kart, +2 karty.
--------
Kiedy inny gracz zagrywa kartę Ataku, możesz najpierw zagrać tę kartę z ręki.
$3, Akcja - Reakcja
Spoiler:
Nomads
+1 zakup
+$2
--------
Kiedy dodajesz tę kartę lub wyrzucasz ją na Śmietnisko, +$2.
$4, Akcja
Spoiler:
Souk
+1 zakup
+$7

-$1 za każdą kartę, którą masz na ręce (nie możesz zejść poniżej $0).
--------
Kiedy dodajesz tę kartę, wyrzuć z ręki na Śmietnisko maksymalnie 2 karty.
$5, Akcja
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Przez te wszystkie zmiany, chyba przejdę na wersję PL. :?

Taniej będzie kupić Hinterland 2nd PL niż samą paczkę nowych kart wesja EN.

Jest jakiś konkretny plan wydawniczy dodatków?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Pytaj IUVI Games na fejsie. Nie mam kompetencji, aby się wypowiadać w tym temacie. Oprócz tego, co wiadomo, czyli że w tym roku Przystań 2E, Złoty wiek 2E i Pieśń nocy.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Hinterlands 2 Edycja (c.d.)

Post autor: morris »

I oto ostatnia porcja 3 usuniętych i 3 nowych kart w 2 edycji Hinterlands.

Wypad robią: Noble Brigand, Silk Road i Ill-Gotten gains.

Nowe karty:
Spoiler:
Berserker
Dodaj kartę kosztującą mniej niż ta karta. Każdy z pozostałych graczy odrzuca karty, aż pozostaną mu 3 na ręce.
--------
Kiedy dodajesz tę kartę, zagraj ją jeśli masz w grze kartę Akcji.
$5, Akcja -Atak
Spoiler:
Cauldron, $2
$2
+1 zakup
Gdy po raz trzeci w tej turze dodasz kartę Akcji, każdy z pozostałych graczy dodaje Klątwę.
$5, Skarb - Atak
Spoiler:
Trail
+1 karta
+1 akcja

--------
Kiedy poza fazą porządków dodasz tę kartę, wyrzucisz ją na Śmietnisko lub ją odrzucisz, możesz ją zagrać.
$4, Akcja - Reakcja
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Ill-Gotten gains to jedna z moich ulubionych kart z tego dodatku (bez względu na jej siłę, po prostu jest w niej coś fajnego)... ;)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Trail - za taką kasę reakcja powinna robić niezłe cuda, tymczasem ta tutaj to zupełnie podstawowa przemiałka ręki. Owszem, możliwości niestandardowego zagrania poza fazą akcji i reakcji ma szersze, ale nadal... Oj, raczej nie widzę tego w taliach, nawet przy najbardziej przykrych attackerach na stole :D
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino) - tylko jedno rozszerzenie

Post autor: agt »

Przeczytałam cały wątek, od samiutkiego początku, i nie znalazłam tego, co mnie interesuje.
Więc proszę nie bić :wink:

Przeczytałam też przewodnik Pana Vaccarino po rozszerzeniach oraz pół BGG i nadal nie wiem.

Zasięgam więc Waszej rady jako osób znających rozszerzenia od strony praktycznej:

Jeżeli ktoś chciałby nabyć tylko jedno rozszerzenie do Dominiona, to które byście polecali?
Które wniesie najwięcej?

Zwracam uwagę, że to nie jest pytanie o rozszerzenie najlepsze, czy takie które najbardziej lubicie.
Coś może nie być na szczycie rankingu rozszerzeń, ale wygra gdy kryterium jest to ile dane rozszerzenie samodzielnie doda do gry.

Innymi słowy może: które jest najbardziej urozmaicone, najpełniejsze.

Będę wdzięczna za Wasze przemyślenia. :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Na chwilę obecną nie ma rozszerzenia będącego kompilacją "best of". Są jednak takie, które zaoferują więcej tego samego co podstawka, lub więcej czegoś nowego - i właśnie w takie polecałbym się zaopatrzyć.

Absolutnym liderem jest tu (w mojej opinii) Imperium. Posiada zdobywane poza talią żetony punktów zwycięstwa oraz karty następstw i wydarzeń (czyli rzeczy przedstawione we wcześniejszych dodatkach) oraz zupełnie nowe i dobrze działające mechaniki: żetony długu, landmarki czy dzielone pule kart. Dodatek oferuje bardzo dużo i w połączeniu z podstawką na tyle "rozmyje" te nowości, że nie przytłoczą.
Lada moment wyjdzie też Pieśń Nocy - ten dodatek także koncentruje się na wielu nowych mechanikach, jednak mocno rozbudowuje grę i nie jest zalecany na sam początek.
No a minusy Imperium? Obecnie do dostania tylko z drugiej ręki za raczej straszne pieniądze, trzeba czekać na wersję od nowego wydawcy.

Drugie i trzecie miejsce podium w moim odczuciu:

2. Renesans - na chwilę obecną niestety brak zapowiedzianej polskiej wersji,
3. Złoty wiek - nadal w opinii większości dominionomaniaków absolutny must have.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Hinterlands 2 Edycja (c.d.)

Post autor: agt »

morris pisze: 28 cze 2022, 11:36
Souk
+1 zakup
+$7

-$1 za każdą kartę, którą masz na ręce (nie możesz zejść poniżej $0).
--------
Kiedy dodajesz tę kartę, wyrzuć z ręki na Śmietnisko maksymalnie 2 karty.
$5, Akcja
Zastanawia mnie coś w tej karcie.
Zliczam ile mam z niej $ zaraz po jej zagraniu, patrząc na karty, które wtedy mam w ręce? I muszę to zapamiętać do fazy zakupów?
Czy robię te obliczenia dopiero w fazie zakupów?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Dostajesz +7, odejmujesz ile trzeba za karty na ręce i musisz zapamiętać.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Grellenort pisze: 04 lip 2022, 21:02 Absolutnym liderem jest tu (w mojej opinii) Imperium. Posiada zdobywane poza talią żetony punktów zwycięstwa oraz karty następstw i wydarzeń (czyli rzeczy przedstawione we wcześniejszych dodatkach) oraz zupełnie nowe i dobrze działające mechaniki: żetony długu, landmarki czy dzielone pule kart. Dodatek oferuje bardzo dużo i w połączeniu z podstawką na tyle "rozmyje" te nowości, że nie przytłoczą.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Też obstawiałam Imperium, wydawało mi się bogate w urozmaicenia.
Jednak przeczytałam, chyba na BGG, że jest to dodatek trudny, dobry dla zaprawionych gejmerów, i że lepiej się na niego nie porywać. I że nie bez powodu wcześniejsze rozszerzenia były prostsze i że lepiej od nich zacząć.
Tylko, że mając opcję tylko jednego dodatku to na tym prostszym się też skończy..

A może zaproponowane mieszanie kart z Rozdartego królestwa i z Imperium wystarczy by Imperium nie przytłoczyło?

A Złoty wiek mnie nie przekonuje. Kojarzy mi się (może niesłusznie) z ukłonem w stronę osób, które grają strategią Big Money. A mam wrażenie, że im już nie trzeba bardziej pomagać.. :wink:
Ostatnio zmieniony 05 lip 2022, 00:41 przez agt, łącznie zmieniany 2 razy.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

morris pisze: 04 lip 2022, 22:49 Dostajesz +7, odejmujesz ile trzeba za karty na ręce i musisz zapamiętać.
Dzięki.
Dość pomylkogenne i konfliktogenne rozwiązanie..
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

agt pisze: 04 lip 2022, 23:39
morris pisze: 04 lip 2022, 22:49 Dostajesz +7, odejmujesz ile trzeba za karty na ręce i musisz zapamiętać.
Dzięki.
Dość pomylkogenne i konfliktogenne rozwiązanie..
To nie jedyna karta, która tego wymaga ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

agt pisze: 04 lip 2022, 23:32 A może zaproponowane mieszanie kart z Rozdartego królestwa i z Imperium wystarczy by Imperium nie przytłoczyło?

A Złoty wiek mnie nie przekonuje. Kojarzy mi się (może niesłusznie) z ukłonem w stronę osób, które grają strategią Big Money. A mam wrażenie, że im już nie trzeba bardziej pomagać.. :wink:
Imperium raczej niesłusznie uznawane jest za trudne. Instrukcja zaleca, żeby grać z dwoma kartami typu wydarzenie i/albo landmark i jest to dobra rada, na stole niewiele więcej jest rzeczy o których należy pamiętać. Poza tym to nadal ten sam dominion. Żetony długu należy spłacić przed kupieniem czegokolwiek innego, a dzielone pule kart nie wymagają pamiętania niczego poza tym, że bardzo dobrze działają w parze.

Nie wiem jaka wersja językowa Cię interesuje. Jeśli polska, to w zasadzie wybór ogranicza się chwilowo wyłącznie do Przystani i Złotego Wieku lub do rynku wtórnego po mocno dyktowanych cenach. Obydwa dodatki są bardzo, ale to bardzo dobre, ale jeśli miałby być jeden, który podrasuje podstawkę, to Imperium lepiej by się sprawdziło. No ale obecnie jest trudne do kupienia.

Mieszając karty z podstawową grą, szansa że do gry wejdą tylko karty oparte na nowych mechanikach nie jest duża, co sprzyja stopniowemu ich przyswajaniu. Samo Imperium też ma sporo "klasycznie" działających kart.

Złoty Wiek w zasadzie przeciwdziała strategii big money - w niej chodzi o to, żeby zdobywać niemal wyłącznie jak najcenniejszą walutę (srebro/złoto/platyna), tymczasem większość kart królestwa w ZW - mimo że droga - jest zwyczajnie zbyt dobra, by je ignorować. No i kupowanie bez nich kart kolonii, opierając się tylko na strategii BM potrwa wieki, podczas gdy dzięki efektom tych kart szybciej będzie cię stać na lepsze rzeczy.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Dzięki za uspokojenie w kwestii trudności Imperium :)
Grellenort pisze: 05 lip 2022, 06:38 Złoty Wiek w zasadzie przeciwdziała strategii big money - w niej chodzi o to, żeby zdobywać niemal wyłącznie jak najcenniejszą walutę (srebro/złoto/platyna), tymczasem większość kart królestwa w ZW - mimo że droga - jest zwyczajnie zbyt dobra, by je ignorować. No i kupowanie bez nich kart kolonii, opierając się tylko na strategii BM potrwa wieki, podczas gdy dzięki efektom tych kart szybciej będzie cię stać na lepsze rzeczy.
O. Czyli zupełnie na odwrót niż myślałam..
Cenna informacja.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Złoty Wiek nie bez przyczyn był przez długie lata w Top20 na BGG (jeśli uwzględnić dodatki), można powiedzieć że "tysiące graczy nie mogły się mylić" ;) - jest to naprawdę świetny dodatek. Z drugiej strony: w Przystani są karty nastepstw co jest sporą nowością w stosunku do podstawki. Z kolei Imperium też bym wybrał, jeśli miałbym wybrać tylko jeden dodatek. No ale obecnie nie do zdobycia.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 05 lip 2022, 09:14 Złoty Wiek nie bez przyczyn był przez długie lata w Top20 na BGG (jeśli uwzględnić dodatki), można powiedzieć że "tysiące graczy nie mogły się mylić" ;) - jest to naprawdę świetny dodatek.
Myślałam, że po prostu tysiące graczy szukają czegoś innego niż ja. Tak jak ze znacznikami - większość wychwala te metalowe, a ja wolę tekturę :D
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: toblakai »

Miszon pisze: 05 lip 2022, 09:14 Złoty Wiek nie bez przyczyn był przez długie lata w Top20 na BGG (jeśli uwzględnić dodatki), można powiedzieć że "tysiące graczy nie mogły się mylić" ;) - jest to naprawdę świetny dodatek. Z drugiej strony: w Przystani są karty nastepstw co jest sporą nowością w stosunku do podstawki. Z kolei Imperium też bym wybrał, jeśli miałbym wybrać tylko jeden dodatek. No ale obecnie nie do zdobycia.
Pewnie błąd, ale może warto zapytać :D
Spoiler:
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Może być legitne. Ćwierć tysiaka za dodatek do Dominiona to niemało, więc może wyciągnęli zakitrany egzemplarz celowo na czas posuchy z podbitą ceną. To niestety standardowa praktyka sklepowa. Choć na rynku wtórnym jest tylko drożej, więc gdyby mi brakowało, to zacisnąłbym zęby i stłukł skarbonkę. Można też poczekać na Iuvi, ale na ten rok zapowiedzieli już trzy pudła i raczej nie dorzucą przez pewien czas więcej, żeby nie popaść w klęskę urodzaju.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Grellenort pisze: 05 lip 2022, 11:01 Można też poczekać na Iuvi, ale na ten rok zapowiedzieli już trzy pudła i raczej nie dorzucą przez pewien czas więcej, żeby nie popaść w klęskę urodzaju.
Z tego co wiem to nie tylko o plany IUVI chodzi, ale o ogólny terminarz druków poszczególnych rozszerzeń.

A jeśli dobrze pamiętam to wspominali, że może poza tymi trzema uda się w tym roku jeszcze coś, ale nie obiecują :)
Ale nie wiadomo co.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Grellenort pisze: 05 lip 2022, 11:01 Może być legitne. Ćwierć tysiaka za dodatek do Dominiona to niemało, więc może wyciągnęli zakitrany egzemplarz celowo na czas posuchy z podbitą ceną. To niestety standardowa praktyka sklepowa. Choć na rynku wtórnym jest tylko drożej, więc gdyby mi brakowało, to zacisnąłbym zęby i stłukł skarbonkę. Można też poczekać na Iuvi, ale na ten rok zapowiedzieli już trzy pudła i raczej nie dorzucą przez pewien czas więcej, żeby nie popaść w klęskę urodzaju.
Nie tylko na rynku wtórnym. Na Empiku znalazłem za... sześć stówek. :shock:
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Moi mili Państwo, proszę się tu ładnie przyznać bez bicia - kto z Was czasem korzysta z polskiej dominion wiki? :wink:

P.S. a jak ktoś nie korzysta to proszę kulturalnie zacząć :lol:
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

agt pisze: 18 lip 2022, 22:39 Moi mili Państwo, proszę się tu ładnie przyznać bez bicia - kto z Was czasem korzysta z polskiej dominion wiki? :wink:

P.S. a jak ktoś nie korzysta to proszę kulturalnie zacząć :lol:
Dzięki Agt:) Korzystamy, tworzymy i faktycznie po okresie pewnej stagnacji na wiki znów ruszyły prace. Morris oczywiście też nie odpuszcza, więc co nóż coś nowego się pojawia - informacje o nowych kartach, opisy zasad i rzeczy, któych na pierwszy rzut oka nie widać, a sprawiają, że dominionowa wiki rozwija się także od strony technicznej. Także zapraszamy także innych do lektury, edycji, podsuwania pomysłów :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Ja się w sumie bardzo cieszę, że nikt poza Tobą nie odpowiedział na mojego posta :wink:
Biorąc pod uwagę, że na forum są przecież kulturalni ludzie, z braku reakcji wnioskuję nagły wzrost użytkowników wiki - a o to przecież chodzi, by ludziom służyła :D
ODPOWIEDZ