Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Niewodnik pisze: 09 sie 2022, 11:44 Zresztą... przecież każdy może zdobyć mnicha i go stracić, tutaj znowu mamy symetrię.
No i tu się grubo mylisz. Jaka symetria? Tak, jeśli wszyscy idą w to samo. Ale Orlean w szczególności z dodatkiem ma tyle różnych opcji, że każdy może iść w co innego. Dlatego wydarzenia mogą jednego karać bardziej, innego mniej, a dla jeszcze innego mogą być zupełnie obojętne. W grze euro to wielka niesprawiedliwość :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Niewodnik »

Wszystko bardzo dokładnie masz opisane już kilka postów wcześniej :)

Swoją drogą śmiesznie, że klasyfikujesz grę jako euro, po czym mówisz, że w sumie to jak na euro to ma za dużo losowości. To jak Ty te gry klasyfikujesz?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Niewodnik pisze: 09 sie 2022, 13:04 Wszystko bardzo dokładnie masz opisane już kilka postów wcześniej :)

Swoją drogą śmiesznie, że klasyfikujesz grę jako euro, po czym mówisz, że w sumie to jak na euro to ma za dużo losowości. To jak Ty te gry klasyfikujesz?
Wszystko bardzo dokładnie masz opisane już kilka postów wcześniej :D

Mnie koncepcja wkładania kija w szprychę w tej grze zaczęła uwierać, negatywne wydarzenia mogą popsuć komuś grę a to już jak dla mnie nie ma nic wspólnego z losowością.
Raz masz bonus który ci coś doda a za moment inny zabierze, to jest bez sensu. Następnym razem zagram bez tych wydarzeń, albo będę rozpatrywał tylko te pozytywne :D
Co ciekawe na BGG też jest sporo dyskusji i na temat wydarzeń czy tego jak dobierać budynki. Trochę szkoda, że trzeba sobie balansować tę grę swoimi pomysłami albo dodatkami. Autor trochę to dopracował w Altiplano, ale ja jednak wolę Orlean za jego sandboksowy całokształt, a teraz grając bez negatywnych wydarzeń to już będzie milutki sandboks na lajcie :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: wajwa »

Ciekawe co piszecie ...
Zawsze grając w Orlean miałem/mam takie odczucia , że te eventy to strasznie miętkie , niby negatywne , a jednak wielkiej krzywdy nie czynią.
Mówię oczywiście o podstawce ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: garg »

wajwa pisze: 09 sie 2022, 20:53 Ciekawe co piszecie ...
Zawsze grając w Orlean miałem/mam takie odczucia , że te eventy to strasznie miętkie , niby negatywne , a jednak wielkiej krzywdy nie czynią.
Mówię oczywiście o podstawce ...
Pisząc to chciałeś na pewno na twardziela wyjść - mamy Cię :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

wajwa pisze: 09 sie 2022, 20:53 Ciekawe co piszecie ...
Zawsze grając w Orlean miałem/mam takie odczucia , że te eventy to strasznie miętkie , niby negatywne , a jednak wielkiej krzywdy nie czynią.
Mówię oczywiście o podstawce ...
Dokładnie takie są :D
Ale te z dodatku Handel i Intryga już takie milutkie nie są i pewnie gdyby tylko zestawić te negatywne to by była rzeźnia :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Michito »

Tak czytam pełne pasji posty szczęśliwych posiadaczy tej gry, którzy zapewne nabyli ją w czasach jej bezproblemowej dostępności i zastanawiam się gdzie można ją teraz nabyć w rozsądnej cenie? Jakieś rady?
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Niewodnik »

Michito pisze: 09 sie 2022, 23:20 Tak czytam pełne pasji posty szczęśliwych posiadaczy tej gry, którzy zapewne nabyli ją w czasach jej bezproblemowej dostępności i zastanawiam się gdzie można ją teraz nabyć w rozsądnej cenie? Jakieś rady?
Odpowiedź masz przed nosem! Nikczemniuk Ci z chęcią sprzeda, bo to beznadziejna gra :D
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

Michito pisze: 09 sie 2022, 23:20 Tak czytam pełne pasji posty szczęśliwych posiadaczy tej gry, którzy zapewne nabyli ją w czasach jej bezproblemowej dostępności i zastanawiam się gdzie można ją teraz nabyć w rozsądnej cenie? Jakieś rady?
Mało ofert i ceny dużo wyższe niż sklepowe, już nie mówiąc o kampanii wspieram.to. Pozostaje śledzić allegro i olx. Ja pozwoliłem sobie na odrobinę szaleństwa i właśnie kupiłem komplet za 420 zł (podstawka, dwa duże dodatki, dwa małe i drewniane meeple).
Ostatnio zmieniony 10 sie 2022, 11:15 przez Torquemada666, łącznie zmieniany 1 raz.
sznupsi
Posty: 40
Rejestracja: 29 mar 2021, 13:12
Has thanked: 109 times
Been thanked: 22 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: sznupsi »

Michito pisze: 09 sie 2022, 23:20 Tak czytam pełne pasji posty szczęśliwych posiadaczy tej gry, którzy zapewne nabyli ją w czasach jej bezproblemowej dostępności i zastanawiam się gdzie można ją teraz nabyć w rozsądnej cenie? Jakieś rady?
Jeśli nie przeszkadza Ci wersja angielsko/niemiecka gry (moim zdaniem gra jest niezależna językowo), to czasem można ją upolować na amazon.pl w znacznie przyjemniejszych cenach. Ja na ostatniej promocji za zestaw podstawka + dodatek Handel i Intryga zapłaciłam w sumie 250 zł :D
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Osobiście mam wszystkie grywalne dodatki do Orleanu i uważam, że warto, może z wyjątkiem dużego dodatku kooperacyjnego/solo jeśli ktoś nie jest fanem Orleanu. W każdym razie chciałem powiedzieć, że cena 420 zł za podstawkę, duże dodatki i dwa małe z budynkami to bardzo dobra cena i chyba nie odbiega specjalnie od standardowych cen w jakich ja kiedyś kupowałem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Niewodnik pisze: 09 sie 2022, 23:57
Michito pisze: 09 sie 2022, 23:20 Tak czytam pełne pasji posty szczęśliwych posiadaczy tej gry, którzy zapewne nabyli ją w czasach jej bezproblemowej dostępności i zastanawiam się gdzie można ją teraz nabyć w rozsądnej cenie? Jakieś rady?
Odpowiedź masz przed nosem! Nikczemniuk Ci z chęcią sprzeda, bo to beznadziejna gra :D
A w życiu! To jedna z najlepszych gier w mojej kolekcji :D
Ale trzeba mieć swiadomość tego, że gra błyszczy dopiero z dodatkiem Handel i Intryga, karty celów i nowa plansza darczyńców miasta robią mega robotę.
Natomiast setup budynków i wydarzeń to już kwestia gustów, preferencji tudzież upodobań :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

Michito pisze: 09 sie 2022, 23:20 Tak czytam pełne pasji posty szczęśliwych posiadaczy tej gry, którzy zapewne nabyli ją w czasach jej bezproblemowej dostępności i zastanawiam się gdzie można ją teraz nabyć w rozsądnej cenie? Jakieś rady?
Na stronie wydawcy dlp Games też kupisz, ale trochę drogowo. A sama gra niezależna językowo (nazwy budynków nic nie wnoszą).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jeśli ktoś się kiedyś zastanawiał czy pula pieniędzy w Orleanie jest ograniczona to odpowiedź brzmi NIE. Proszę się nie sugerować instrukcją, która mówi, że tak :wink:
Ciekawe czy ktoś to jeszcze wyda u nas? Na BGG 30 pozycja, więc wysoko :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: monika5593 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 08 lut 2023, 23:15 Jeśli ktoś się kiedyś zastanawiał czy pula pieniędzy w Orleanie jest ograniczona to odpowiedź brzmi NIE. Proszę się nie sugerować instrukcją, która mówi, że tak :wink:
Ciekawe czy ktoś to jeszcze wyda u nas? Na BGG 30 pozycja, więc wysoko :D
A skąd takie info? pytam z ciekawości :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

monika5593 pisze: 09 lut 2023, 11:46 A skąd takie info? pytam z ciekawości :)
Z dyskusji na BGG.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 773
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: raphaell7 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lut 2023, 12:01
monika5593 pisze: 09 lut 2023, 11:46 A skąd takie info? pytam z ciekawości :)
Z dyskusji na BGG.
Można znaleźć parę starszych wątków na ten temat gdzie zdania były podzielone. Być może takie ograniczenie ilości monet było zamierzone, być może nie, ale wygląda na to, że w zasadach późniejszych edycji jest informacja o braku limitu: https://boardgamegeek.com/thread/148817 ... 5#37629575
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy według Was kara chłosty ma jakieś znaczenie a tym samym jakikolwiek sens?
A pytanie stąd, że nigdy się nie zdarzyło aby ktokolwiek z graczy miał tą karę, chyba, że ma to jakiś ukryty cel strategiczny aby jednak poddać się tej karze, ale ja tego nie uświadczyłem.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lut 2023, 12:54 Czy według Was kara chłosty ma jakieś znaczenie a tym samym jakikolwiek sens?
A pytanie stąd, że nigdy się nie zdarzyło aby ktokolwiek z graczy miał tą karę, chyba, że ma to jakiś ukryty cel strategiczny aby jednak poddać się tej karze, ale ja tego nie uświadczyłem.
To ta kara za brak możliwości wykonania wydarzenia? Dawno nie grałem. U nas wielokrotnie ktoś odrzucał z tego powodu zasoby. Ale że ich wybór jest mocno dowolny to nie jest to specjalnie dotkliwie.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: j_g »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 lut 2023, 12:54 A pytanie stąd, że nigdy się nie zdarzyło aby ktokolwiek z graczy miał tą karę,
W naszym gronie się zdarzało. Na powiedzmy 10 rozegranych do tej pory partii, może w dwóch, lub trzech partiach wystąpiła chłosta. Dajmy na to w 2-óch z nich jednorazowy epizod u jednego gracza, ale za to w ostatniej partyjce niedawno (osoby grające pierwszy raz, ale i ja, grający już nie raz wcześniej) zaliczyliśmy bodajże wszyscy trzej chłostę, a niektórzy nawet dwukrotną. Żałuję, ale już nie pamiętam za co. Z kartami wydarzeń z dodatku Handel i Intryga. Połączenie niedoświadczonych graczy i jakichś niekorzystnych warunków do spełnienia w danym momencie i może się przydarzyć.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

Ja uważam, że nie musi to oznaczać niedoświadczonych graczy. Ja nie raz miałem chłostę ale wiedziałem, że stać mnie na nią bo miałem do odrzucenia zasoby, których nie użył bym do końca rozgrywki. Przykładem mogą być faktorie, których na daną rozgrywkę nie planujemy postawić w maksymalnym zakresie. Naddatek można utracić bez wpływu na punkty. Czasami nie da się uniknąć chłosty bo nie wyobrażam sobie by grać tak ostrożnie i trzymać w zasobach własnych wszystko to co może ode mnie wymagać wydarzenie. Taka gra spowolnia nasz rozwój, a tempo gry w Orleanie ma duże znaczenie z uwagi na różnego rodzaju bonusy, które zgarnia najszybszy gracz. Powiedział bym więc, że jeśli ktoś ciuła wszystko po trochu bo a nóż wejdzie wydarzenie, które wymaga posiadania tego i owego to ten gracz gra właśnie w sposób błędny i nieoptymalny.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

seki pisze: 09 lut 2023, 14:12 Ja uważam, że nie musi to oznaczać niedoświadczonych graczy. Ja nie raz miałem chłostę ale wiedziałem, że stać mnie na nią bo miałem do odrzucenia zasoby, których nie użył bym do końca rozgrywki. Przykładem mogą być faktorie, których na daną rozgrywkę nie planujemy postawić w maksymalnym zakresie. Naddatek można utracić bez wpływu na punkty.
Nie ma czegoś takiego ja naddatek faktorii bez wpływ na punkty. Odrzucając faktorię zawsze tracisz.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: j_g »

seki pisze: 09 lut 2023, 14:12 Ja uważam, że nie musi to oznaczać niedoświadczonych graczy. Ja nie raz miałem chłostę ale wiedziałem, że stać mnie na nią bo miałem do odrzucenia zasoby, których nie użył bym do końca rozgrywki. Przykładem mogą być faktorie, których na daną rozgrywkę nie planujemy postawić w maksymalnym zakresie. Naddatek można utracić bez wpływu na punkty.
Chyba średni przykład, bo faktorie to punkty na koniec gry. Tak samo zresztą jak i zasoby (zboże, ser, itp.) i kasa.
seki pisze: 09 lut 2023, 14:12 Czasami nie da się uniknąć chłosty bo nie wyobrażam sobie by grać tak ostrożnie i trzymać w zasobach własnych wszystko to co może ode mnie wymagać wydarzenie.
Tu zgoda. Można iść w jedno, bo tak akurat się układa i nam pasuje, się odsłonić w innym i akurat to inne będzie wymagane do odrzucenia i chłosta jak ta lala.

Wracając - nie wiem czy akurat nie było tak, że za zasoby kupiłem sobie jakąś kartę miasta (element gry z dodatku (bo gra bez dodatku to jakiś kiepski żart)), a potem nagle weszło, że musiałem odrzucić zasoby.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Na pewno wybór wydarzeń (spora liczba tych negatywnych) będzie miał wpływ na to czy komuś noga się powinie i kara go dosięgnie.
Z drugiej strony wydarzenia może i uatrakcyjniały podstawkę (szczególnie mizerna plansza darczyńców), ale Handel i Intryga to obrót o 180 stopni i gra ma zupełnie inny wymiar, a jak się jeszcze zaopatrzymy w bonusowe budynki to ło panie jest co robić. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: seki »

j_g pisze: 09 lut 2023, 14:39
seki pisze: 09 lut 2023, 14:12 Ja uważam, że nie musi to oznaczać niedoświadczonych graczy. Ja nie raz miałem chłostę ale wiedziałem, że stać mnie na nią bo miałem do odrzucenia zasoby, których nie użył bym do końca rozgrywki. Przykładem mogą być faktorie, których na daną rozgrywkę nie planujemy postawić w maksymalnym zakresie. Naddatek można utracić bez wpływu na punkty.
Chyba średni przykład, bo faktorie to punkty na koniec gry. Tak samo zresztą jak i zasoby (zboże, ser, itp.) i kasa.
Właśnie drugie Twoje zdanie świadczy o tym, że punkty są za wszystko. Wszystkich faktorii zwykle nie wystawiam i tak a więc cześć ich jest wtedy zbędna. Mój najwyższy wynik 198 jest z partii, w której na mnożniku miałem zaledwie 78 pkt. Gram z wariantem, w którym nie ma się dostępu do pełnej puli budynków i strategie buduje się na dostępnych na wystawce 5 z każdego poziomu.
ODPOWIEDZ