Gra, która jest świętem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Gra, która jest świętem

Post autor: antonio3333 »

Cześć,

szukam gry, która jak się ją wyciąga to jest święto tj. to są epickie doznania i każdy robi coś niesamowitego. Do takich gier wydaje mi się, że zaliczyć można Clash of Cultures, Eclipse czy już niedługo wychodzący Circadians: Chaos Order. Moglibyście coś doradzić w tym stylu? Rozgrywka tak max do 4 h czyli eliminujemy już TI4 :P
Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Yuri »

Panie Drogi, ale po tytułach widzę, że konkurencja obejmuje tylko eurasy ? No to mimo szczerych chęci, nie pomogę :)
Ostatnio zmieniony 20 sie 2022, 20:43 przez Yuri, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 124
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Ashall »

SW: Rebelia, Wojna o Pierścień, Zakazane Gwiazdy, Runewars?
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: antonio3333 »

Yuri pisze: 20 sie 2022, 20:41 Panie Drogi, ale po tytułach widzę, że konkurencja obejmuje tylko eurasy ? No to mimo szczerych chęci, nie pomogę :)
Wszystko dawaj, fajnie jakby było na więcej niż 2 graczy, ale na wszystko jestem otwarty. Troszkę mniej na bitewniaki bo nie każdy lubi aż tak, ale dawaj :D
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: antonio3333 »

Ashall pisze: 20 sie 2022, 20:42 SW: Rebelia, Wojna o Pierścień, Zakazane Gwiazdy, Runewars?
Zakazane gwiazdy myślałem, ale są tak drogie, że aż już troszkę niezdrowo.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Otorek »

Dune/Diuna od GF9 z 2019
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Harun »

Nie wiem, czy mamy taki sam "próg świętowania" ale dla mnie i z mojej kolekcji osiąga go np Dominant species i Shogun.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: rastula »

antonio3333 pisze: 20 sie 2022, 21:00
Yuri pisze: 20 sie 2022, 20:41 Panie Drogi, ale po tytułach widzę, że konkurencja obejmuje tylko eurasy ? No to mimo szczerych chęci, nie pomogę :)
Wszystko dawaj, fajnie jakby było na więcej niż 2 graczy, ale na wszystko jestem otwarty. Troszkę mniej na bitewniaki bo nie każdy lubi aż tak, ale dawaj :D
Ostrzegam! :mrgreen:
do gier, które zaproponuje Yuri potrzebujesz domku w parku krajobrazowym oraz jego równowartości w pracach malarzy figurek...o kosztach samych gier i "szklanecze czegoś dobrego" (raczej nie Harnasia czy Tatry) nawet nie wspominam. :lol:
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Gry, które są "świętem" kojarzą mi się z oczekiwaniem, "epickością" rozgrywki, emocjami.
Często też z historią, która się pisze podczas rozgrywki. Później jeszcze długie dyskusje nad tym co można było zrobić lepiej. Uczucie radości i niedosytu - ogólnie wzbudzają emocje.

Od dłuższego czasu grywam w te gry w różnych grupach i za każdym razem to "coś" mają :

1. SPARTAKUS - KREW I ZDRADA

Nie znam drugiej takiej gry, która pomimo ciągłej negatywnej interakcji wzbudza tyle emocji. Chodzi mi oczywiście o wersję starą z grafiką serialu. Faza intrygi przynosi masę frajdy, jednak to na arenie "dzieje się magia" i "samo mìęso".

Spoiler:
2. CLASH OF CULTURES

Przez "epickie" rozgrywki mam na myśli te czteroosobowe. Pomimo ogromu mikrozasad i losowości (wydarzenia/walka) gra świetnie się przyjęła. Czasem gra nad stołem przeciąga rozgrywkę nawet do 5 h jednak warto. Niszczenie czyjejś cywilizacji nigdzie indziej nie sprawia tyle frajdy i zabawy. Czasem robi się ciepło ;)

Spoiler:
3. POSIADŁOŚĆ SZALEŃSTWA 2 ed.

Nie wiem co jest w niej takiego jednak to dla mnie najlepsza przygodówka w jaką grałem. Klimat, zagadki, atmosfera niepewności - szaleństwo. Tyle emocji w takim pudle. Historie lepsze ma wersja Horror w Arkham LCG jednak wygląd gry robi coś czego nie ma w karciance. Masa scenariuszy pozwala każdemu wybrać coś dla siebie.

Spoiler:
4. NEMESIS

W grze jak w filmie. Atmosfera niepewności i ganianie po statku w celu realizacji zadań. Każda jest inna, każda nie pozostawia nikogo obojętnym. Czasem nie trzeba dużo robić bo gracze swoimi decyzjami proszą się o kłopoty, czasem wydarzenia wydarzenia krzyżują plany. Rewelka.

Spoiler:
Jest oczywiście cała masa gier które uwielbiam :

- ZAKAZANE GWIAZDY
- WOJNA O PIERŚCIEŃ
- STAR WARS REBELIA
- ECLIPSE

Są też takie w które lubię po prostu grać :

- DIUNA IMPERIUM
- TERRAFORMACJA MARSA
- GLEN MORE II
- GREAT WESTERN TRAIL
- BARRAGE
- ON MARS/KANBAN EV/LISBOA
- NEUROSHIMA HEX/HERO REALMS
- KASKADIA/CALICO/AZUL/SAGRADA
- RED 7 / SCHOTTEN TOTTEN etc.

Jednak te 4 powyżej podeszły moim współgraczom i każdy chce w nie grać.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: j_g »

Z epickich to pamiętam właśnie Dominant Species, ale też, i tu powinno Ci podpasować sądząc po Twoich typach, Empires: Age of Discovery. Może jeszcze coś wrzucę później... jak se przypomnę te niezapomniane partyjki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: rastula »

w codziennym zabieganiu i nieciekawym otoczeniu spoleczno polityczno gospodarczym dla mnie każda okazja do spotkania przy planszy i poświęcenia się hobby można nazwać świętem...

czasem mniejszym , jak gra przeciętna ale, że na ogół rozsądnie wybieramy to prawie każde czwartkowe popoludnie, kiedy regularnie spotykamy się w grupie jest swoistym świętem...
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: JollyRoger90 »

rastula pisze: 22 sie 2022, 13:05 w codziennym zabieganiu i nieciekawym otoczeniu spoleczno polityczno gospodarczym dla mnie każda okazja do spotkania przy planszy i poświęcenia się hobby można nazwać świętem...

czasem mniejszym , jak gra przeciętna ale, że na ogół rozsądnie wybieramy to prawie każde czwartkowe popoludnie, kiedy regularnie spotykamy się w grupie jest swoistym świętem...
Mam podobne odczucia. Dla mnie każda okazja do zagrania w coś bardziej mięsistego, dłuższego to święto :)

Tak to najczęściej wjeżdżają gry krótsze, lżejsze, do 1h.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: donmakaron »

Gra na cztery godziny max to jest każdy piątek i co drugi wtorek, a nie święto ;)

Jak wszystko można dawać, to może jakaś przygoda jak Fortune and Glory: The Cliffhanger Game albo Firefly? Ewentualnie jakiś Tales of Arabian Night. Jak gracie w dużo osób to Cosmic Encounter może się nadać. Star Trek: Ascendancy wydaje się być też dobrą opcją do świętowania, zwłaszcza jeśli temat pasuje.

Popieram również wspomnianą wcześniej Diunę, Nemesisa, Spartacusa i Posiadłość Szaleństwa.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Cyel »

Też mi się wydaje że do czterech godzin to po prostu zwykła gra. Rozumiem że święto to gra na którą trzeba się specjalnie umówić i przygotować i nastawić i wzajemnie nakręcać a do tego zwykła gra średnio mi pasuje.

Może w takim razie Gloomhaven? Sama pojedyncza partyjka czy dwie to na pewno poniżej 4 godzin ale samo stwierdzenie "zabieramy się za przechodzenie Gloomhaven" to właśnie kwestia specjalnego nastawienia na coś wyjątkowego, przygotowania i wzajemnego nakręcania się i wyczekiwania kiedy ruszymy z tą gigantyczną planszówką.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Abizaas »

antonio3333 pisze: 20 sie 2022, 20:32 szukam gry, która jak się ją wyciąga to jest święto tj. to są epickie doznania i każdy robi coś niesamowitego.
Patchwork.


A tak bez żartów, kompletnie nie rozumiem co znaczy "są epickie doznania i każdy robi coś niesamowitego". Nigdy też nie rozumiałem tych recenzji Ti4 "JAKIE TO EPICKIE", gra jak gra, dłuży się i ma zbyt dużo elementów losowych na mój gust.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Cyel »

Ja postrzegam to w ten sposób - jeśli ktoś by na podstawie wydarzeń z rozgrywki stworzył film, to oglądałoby się go z zapartym tchem.

Tzn gra jest jak książka lub film o niezwykłych przygodach, wojnach, zdradach lub spiskach tylko to gracze są bohaterami a opowieść jest interaktywna.

Eurasem tego nie osiągniesz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: autopaga »

Cywilizacja poprzez wieki, bloodrage, on mars.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Abizaas »

Cyel pisze: 22 sie 2022, 20:31 Tzn gra jest jak książka lub film o niezwykłych przygodach, wojnach, zdradach lub spiskach tylko to gracze są bohaterami a opowieść jest interaktywna.

Eurasem tego nie osiągniesz.
Nie mogę się zgodzić, a co z Gambitem Królowej :)?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Darkstorm »

Star Trek Ascendancy. Aczkolwiek warto znać i lubić seriale (te klasyczne TOS, TNG, DS9,VOY) by lepiej czuć klimat.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Cyel »

Abizaas pisze: 23 sie 2022, 08:33
Cyel pisze: 22 sie 2022, 20:31 Tzn gra jest jak książka lub film o niezwykłych przygodach, wojnach, zdradach lub spiskach tylko to gracze są bohaterami a opowieść jest interaktywna.

Eurasem tego nie osiągniesz.
Nie mogę się zgodzić, a co z Gambitem Królowej :)?
A to fabułą Gambitu Królowej jest to co się działo w świecie gry ;) ? Inaczej zapamiętałem ten serial, tzn miałem wrażenie że jest raczej o tym co się dzieje wokół gry.

Zresztą szachy to kategoria sama w sobie, na pewno nie nazwałbym ich eurogrą (i to nie ze względu na pochodzenie;)).

***

Btw, jeśli Twilight Imperium się komuś dłuży to znaczy, że nie korzysta z czasu gdy ktoś rozgrywa np swoją bitwę, by wyjść do kuchni na sekretne negocjacje tak by inni gracze nie słyszeli ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 167
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Kmet »

Struggle od Empires na 7, od biedy na 5 jak poniżej 4h. Oczywiście +1 Wojna o Pierścień .
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Abizaas »

Cyel pisze: 23 sie 2022, 09:13 Btw, jeśli Twilight Imperium się komuś dłuży to znaczy, że nie korzysta z czasu gdy ktoś rozgrywa np swoją bitwę, by wyjść do kuchni na sekretne negocjacje tak by inni gracze nie słyszeli ;)
Albo znudziło go turlanie kośćmi :)

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: SetkiofRaptors »

Abizaas pisze: 22 sie 2022, 18:41
antonio3333 pisze: 20 sie 2022, 20:32 szukam gry, która jak się ją wyciąga to jest święto tj. to są epickie doznania i każdy robi coś niesamowitego.
Patchwork.


A tak bez żartów, kompletnie nie rozumiem co znaczy "są epickie doznania i każdy robi coś niesamowitego". Nigdy też nie rozumiałem tych recenzji Ti4 "JAKIE TO EPICKIE", gra jak gra, dłuży się i ma zbyt dużo elementów losowych na mój gust.
Gra bardzo zależna od grupy - bo albo leci szybko bo wszyscy są ograni i nie pytają co chwilę "a co jest drugorzędną akcją tej karty", albo nie i potem leci 12 godzin... Druga rzecz to czy ludzie lubią gadać, paktować itd. Totalnie rozumiem, że ktoś może tego nie czuć ani nie uważać, że w tej grze to jest w ogóle potrzebne lub że rozgrywka ich do tego popycha. Ale to serce tej gry, a nie strzelanie się. Nie do końca rozumiem zarzutów o losowość - bitew to tam jest naprawdę mało i powinieneś się angażować w takie które dają ci mega % szans wygranej, albo wcale. Albo robisz to bo jesteś zdesperowany, pod koniec, ale wtedy to miłe moim zdaniem. Nigdy nie rozumiem początkujacych graczy ktorzy zderzają ze sobą dwie duże armie i myślą, że będzie z tego coś więcej niż wzajemna anihilacja. Zwykle bym powiedział mam w dobrych grach z 3-4 bitwy, nie lubię agresywnych ras. Gra premiuje rozwój i okazjonalne bicie się, głównie stawiając na dyplomacje. Cele prywatne jak to cele prywatne, trochę losowości jest, zwykle beznadzieja i trzeba się starać i raz na 10 gier ci coś wpadnie co prawie masz/masz. Dla mnie jedyną i kluczową wadą tej gry jest kingmaking, który doskwiera szczególnie przy niezgranej grupie. Jeśli gracze wiedzą po co grają (o każdy punkt!!!) i chcą wygrać to wychodzi piękne szachowanie się wzajemne, a jak nie to jest "konczmy juz, masz daje mu wygrać".
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: piwko »

Dla mnie takim świętem jest zawsze Pax Renaissance. Każda rozgrywka jest inna, a przy tym zdecydowana większość ma w sobie epickość - nagłe zwroty akcji kiedy wywala się cała strategia, zmiany w królestwach, wzajemne szachowanie. I do tego wcale nie trwa długo.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Gra, która jest świętem

Post autor: Arkhon »

piwko pisze: 24 sie 2022, 11:57 Dla mnie takim świętem jest zawsze Pax Renaissance. Każda rozgrywka jest inna, a przy tym zdecydowana większość ma w sobie epickość - nagłe zwroty akcji kiedy wywala się cała strategia, zmiany w królestwach, wzajemne szachowanie. I do tego wcale nie trwa długo.
Absolutnie potwierdzę.
2os - 35-65minut zazwyczaj
3os około 1-1:30 h
4os 1-2, może 2.5h

Najwięcej gry w najktótszym czasie jak dla mnie, pełna epickość. Bardzo wysoki próg wejścia.
Grałbym codzień jakbym miał codzień chętnych a tak, świeto :P
ODPOWIEDZ