Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Torquemada666
Posty: 790
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 252 times
Been thanked: 126 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Torquemada666 »

Torquemada666 pisze: 20 sie 2022, 10:17 Dobrze widzę i na bgg jest komplet spolszczeń do wersji deluxe?

2016 Vinhos Rulebook
2010 Vinhos Rulebook
Reference Book

Ktoś może potwierdzić, że tłumaczenia powyższych plików z Deluxe?

Obrazek
Jakiś posiadacz wersji deluxe jest w stanie potwierdzić, że te pliki to komplet tłumaczeń do tej wersji?
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Jeśli oba dotyczą wersji 2016 a tak sugeruje ich tytuł to nie jest to komplet.
muchozol
Posty: 55
Rejestracja: 07 gru 2014, 18:07
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: muchozol »

A tak z ciekawości, to czego brakuje?
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

muchozol pisze: 23 sie 2022, 19:19 A tak z ciekawości, to czego brakuje?
No wersji 2010
konik
Posty: 44
Rejestracja: 17 sie 2021, 09:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: konik »

Nie wiem skąd pochodzi ten zrzut ekranu, bo na bgg od co najmniej 10 miesięcy jest kompletne tłumaczenie. Pliki o nazwie "Spolszczenie deluxe 2016 ed 2010", "Polski plik referencyjny" i "Spolszczenie zasady 2016". Także niczego nie brakuje.
Torquemada666
Posty: 790
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 252 times
Been thanked: 126 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Torquemada666 »

konik pisze: 25 sie 2022, 22:32 Nie wiem skąd pochodzi ten zrzut ekranu, bo na bgg od co najmniej 10 miesięcy jest kompletne tłumaczenie. Pliki o nazwie "Spolszczenie deluxe 2016 ed 2010", "Polski plik referencyjny" i "Spolszczenie zasady 2016". Także niczego nie brakuje.
To ciekawe, bo zrzut ekranu z bgg robiłem w dniu jak się tu pojawił czyli 20.08.22. Tak, teraz nazwa jest inna, zmieniona.

Wejdź na bgg i zobacz czas przy plikach, teraz i z tego zrzutu, zdecydowanie nie ma różnicy 10 miesięcy :)
mczlonka
Posty: 212
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: mczlonka »

Przymierzam się do rozgrywki w 4 osoby i mam pytania do ogranych.

Jaki jest realny czas rozgrywki dla pierwszej rozgrywki (nie licząc tłumaczenia zasad), a jaki po 3-4 partiach? Na BGG to 60-135min, a w instrukcji 90-180min, więc jest spora rozbieżność.

I jeszcze jedno, czy waga 4.04/5 jest adekwatna czy jest jednak nieco zawyżona? To jakich innych gier euro można ją porównać pod tym względem?
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: tomg »

Do końca nie wiem co tak naprawdę oznacza waga na BGG.
Jeżeli chodzi o złożoność zasad to moim zdaniem to jest w przedziale od 3.0 do maksymalnie 3.5.
Z drugiej strony to jest "ciasna" gra, w której podejmowane decyzje są trudne, czyli w tym znaczeniu jest ona (przyjemnie) ciężka.
BTW Jeśli masz wydanie Deluxe to osobiście polecam bardziej strategiczną wersję z 2010, ale 2016 też daje radę (jest lżejsza, ja rozpoczynałem od niej).

Na tyle lubię Vinhos że nie patrzę na zegarek ale pewnie do 2h zejdzie (na 3 os.) dla graczy bez dużego doświadczenia (ale bez nauki zasad).
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Moim zdaniem pierwsza partia to 4h zejdzie.
Gra jest dość ciężka, jest trochę mikrozasad i w 4 osoby bardzo ciasna. Można się zablokować i nie mieć żadnej akcji poza spasowaniem co może być frustrujące.
Niemniej to wyśmienity tytuł. Moje top 3.
Super
Posty: 407
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Super »

Przy okazji dopytam, bo jest obecnie przedsprzedaż dodruku w całkiem dobrej cenie. Ale są także do kupienia expansion packi. Warto do tego dopłacać w sumie niemałą kwotę? :)
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Super pisze: 27 wrz 2022, 12:45 Przy okazji dopytam, bo jest obecnie przedsprzedaż dodruku w całkiem dobrej cenie. Ale są także do kupienia expansion packi. Warto do tego dopłacać w sumie niemałą kwotę? :)
Tak
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 860 times
Been thanked: 513 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Super pisze: 27 wrz 2022, 12:45 Przy okazji dopytam, bo jest obecnie przedsprzedaż dodruku w całkiem dobrej cenie. Ale są także do kupienia expansion packi. Warto do tego dopłacać w sumie niemałą kwotę? :)
Są 4 packi. 2 obowiązkowe : wyspy i eksperci (duże urozmaicenie), 1 dobry: wypasione piwnice, winiarnie i winnice plus niszczący system kafelek pogody z robakiem. 1 pack tylko dla fanów (czyli ulepszone znaczniki butelek, winiarni) - moim zdaniem mało przydatny - zwłaszcza znaczniki oznaczeń smaku, aromatu, koloru i mocy wina. Przewracają sie i te podstawowe są dużo lepsze. Oznaczeń winiarni też nie używamy. Także mam wszystkie ale ten ostatni praktycznie nie używam
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 90 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: AnlAir »

Ma ktoś lub mógłby wykonać skan Islands/Experts (Wyspy/Eksperci)?
Chciałbym przetestować te rozszerzenia.
Fojtu
Posty: 3383
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 558 times
Been thanked: 1263 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Fojtu »

Udało mi się ostatnio zagrać partię w 2010 i 2016 niemal jedna po drugiej i musze powiedzieć, że 2016 to straszna bieda. Gra jest pozbawiona najtrudniejszych decyzji z 2010, brak banku powoduje, że główna pętla tego co mamy robić jest okrutnie prosta. Na start mamy kupę hajsu i prawie w ogóle nie jest odczuwalny jego brak a jak potrzebujemy ekstra kasę, to mamy od razu do kieszeni a nie do banku. Do tego jeszcze bardzo uproszczony festiwal, gdzie nie możemy już nawet specjalnie pokombinować niższym winem, no i na dodatek te kafelki magnatów, znacznie gorsze niż w 2010, bo dają ogromną swobodę tego co robimy.

Koniec końców z ciasnej gry, gdzie każdy ruch i decyzja miały ogromne znaczenie mamy grę, gdzie jest masa luzu i w sumie na wszystko możemy sobie pozwolić. W zasadzie jedyne czego mi brakowało podczas gry w 2016 to były beczki, bo akurat się niespecjalnie załapałem na eksperta je wracającego.

Nie wiem w sumie po co miałbym grać w 2016, może w bardziej casualowymi graczami? Ale wtedy to w ogóle wyciąganie Vinhosa w ogóle się wydaje średnim pomysłem.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 420
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 192 times
Been thanked: 545 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

Ja nie przepadam za v2010 ze względu na możliwość bardzo agresywnej interakcji między graczami. Benefits area, czyli to co punktuje na końcu, może zostać Ci z premedytacją zablokowane w taki sposób, że nie zaboli to gracza blokującego, a Tobie zrujnuje punktację. Gdy zrobi to dwóch graczy na dwóch różnych rzeczach (np na piwniczkach i ilościach winnic), to po prostu przegrasz. Multiplier Tiles z v2016 przemawiają do mnie o wiele bardziej, nie ma o nie wyścigu. Jak ktoś nie grał na winnice to zabierając taką płytkę skrzywdzi siebie w równym stopniu, co zainteresowanego tą płytką. To wynika u mnie z preferencji gier ogólnie. Gra o tron, zdrady intrygi, czy Twillight Imperium z gadaniem nad stołem - dziękuję, nie zagram. Euras gdzie dobre granie jest nagradzane, w którym nie ma miejsca na zmawianie się nad stołem i złośliwości ze strony innych graczy - bardzo chętnie.

Dodam jeszcze że w v2016 należy grać w 4 osoby, bo przy 3 osobach nie wszystkie płytki wyjdą i robi nam się losowe punktowanie na końcu.
Zaś co do dodatków, to osobiście nie chcę grać w ogóle. Większa póla Expertów, fajne nowe regiony, turyści - gra sporo zyskuje.
kulka
Posty: 151
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: kulka »

Bardzo interesująca gra, co chwilę wchodzi i wychodzi z mojego koszyka. Połowa lubi wersję 2016, połowa uznaje dodatki za niezbędne, jedno wolą na 3 inni nie schodzą poniżej 4. I bądź tu człowieku mądry.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 864
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: konradstpn »

kulka pisze: 28 wrz 2022, 12:04 Bardzo interesująca gra, co chwilę wchodzi i wychodzi z mojego koszyka. Połowa lubi wersję 2016, połowa uznaje dodatki za niezbędne, jedno wolą na 3 inni nie schodzą poniżej 4. I bądź tu człowieku mądry.
Na szczęście masz dwie gry w jednym pudełku więc pełen komfort.
Gram, więc jestem.
kulka
Posty: 151
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: kulka »

konradstpn pisze: 28 wrz 2022, 12:28 Na szczęście masz dwie gry w jednym pudełku więc pełen komfort.
Tylko dodatki osobno :?
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: tomg »

Fojtu pisze: 28 wrz 2022, 11:27

Nie wiem w sumie po co miałbym grać w 2016, może w bardziej casualowymi graczami? Ale wtedy to w ogóle wyciąganie Vinhosa w ogóle się wydaje średnim pomysłem.
Dokładnie tak, trafiłeś w sedno, ma służyć mniej doświadczonym lub preferującym lżejsze tytuły graczom.
Wersja 2016 w takim celu została pomyślana i zaprojektowana i moim zdaniem sprawdza się w tej roli (w istocie jest w tej wersji średniej wagi euro).
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Moim zdaniem 2016 to dużo gorsza wersja. Na casualowe granie za długa i za dużo mikrozasad.
Nie ma startu do 2010.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: tomg »

dave8 pisze: 29 wrz 2022, 22:38 Moim zdaniem 2016 to dużo gorsza wersja. Na casualowe granie za długa i za dużo mikrozasad.
Nie ma startu do 2010.
Nie chcę wchodzić w polemikę (z kilku powodów m.in. nie wiem do końca co oznacza częstu używany termin casualowe granie czy casualowy gracz oraz sam osobiście preferuję wersję 2010) ale sam Lacerda wypowiedział się o wersji 2016 tak:

Why do you think I will take my time and efforts to make a worst game than the one I had? It does not make any sence to me.
Did you ever hear me saying this game had easier gameplay or less depth?
It's streamlined in rules, just that.

https://boardgamegeek.com/thread/151849 ... ge-image-c

Zakładając prawdomówność autora pokazuje to jak różne oceny są subiektywne (co jest piękne :-))
Atk
Posty: 1399
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 495 times
Been thanked: 285 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Atk »

Ta gra została wydana z PL instrukcja?
kulka
Posty: 151
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: kulka »

Atk pisze: 30 wrz 2022, 12:35 Ta gra została wydana z PL instrukcja?
Nie. Są tłumaczenia na BGG.
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 90 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: AnlAir »

AnlAir pisze: 28 wrz 2022, 03:45 Ma ktoś lub mógłby wykonać skan Islands/Experts (Wyspy/Eksperci)?
Chciałbym przetestować te rozszerzenia.
Czy jest jakaś szansa na wsparcie?
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

qreqorek pisze: 28 wrz 2022, 11:52 Ja nie przepadam za v2010 ze względu na możliwość bardzo agresywnej interakcji między graczami. Benefits area, czyli to co punktuje na końcu, może zostać Ci z premedytacją zablokowane w taki sposób, że nie zaboli to gracza blokującego, a Tobie zrujnuje punktację. Gdy zrobi to dwóch graczy na dwóch różnych rzeczach (np na piwniczkach i ilościach winnic), to po prostu przegrasz. Multiplier Tiles z v2016 przemawiają do mnie o wiele bardziej, nie ma o nie wyścigu. Jak ktoś nie grał na winnice to zabierając taką płytkę skrzywdzi siebie w równym stopniu, co zainteresowanego tą płytką. To wynika u mnie z preferencji gier ogólnie. Gra o tron, zdrady intrygi, czy Twillight Imperium z gadaniem nad stołem - dziękuję, nie zagram. Euras gdzie dobre granie jest nagradzane, w którym nie ma miejsca na zmawianie się nad stołem i złośliwości ze strony innych graczy - bardzo chętnie.

Dodam jeszcze że w v2016 należy grać w 4 osoby, bo przy 3 osobach nie wszystkie płytki wyjdą i robi nam się losowe punktowanie na końcu.
Zaś co do dodatków, to osobiście nie chcę grać w ogóle. Większa póla Expertów, fajne nowe regiony, turyści - gra sporo zyskuje.
Generalnie jak się czeka do końca by postawić tam beczkę to można się przejechać. Taka to gra. Wszyscy wiedzą za co będziesz chciał zapunktować i trzeba o swoje interesy zadbać w miarę wcześnie. Klasycznie zeżreć rosół przed wszystkimi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ