Paleo (Peter Rustemeyer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Beatrice »

Ile kart powinno być w scenariuszu Rytuał inicjacji? Wiele sklepów podaje 19, a w paczce mam 18 :?:
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: litk »

Beatrice pisze: 25 lut 2022, 16:12 Ile kart powinno być w scenariuszu Rytuał inicjacji? Wiele sklepów podaje 19, a w paczce mam 18 :?:
Teraz otworzyłem to rozszerzenie i też mam 18. Według tej instrukcji powinno być 17 kart https://s3.amazonaws.com/geekdo-files.c ... 70ce7aa0cc
kratylos
Posty: 28
Rejestracja: 27 lut 2022, 21:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: kratylos »

moje uwagi z 1 rozgrywki

jak dla mnie Paleo to ubogi krewny Robinsona

gra po wyjęciu z pudełka przeczytaniu instrukcji sporo obiecuje... ale nie wiele z tego zostaje po rozgrywce

moje główne zastrzeżenie to brak klimatu atmosfery - po paru rundach wszystko dzeje sie mechanicznie.
zdecydowanie utrudnia to słaba oprawa graficzna na kartach brak jakiegokolwiek story do scenariuszy nie mozna utożsamić sie z plemieniem - szybko ludzie z plemienia zostaja tyło zasobem jednym z wileu...
sama rozgrywka jest monotonna i powtarzalna i prosta - szybko sie nudzi
jak robinson wydal sie komus za trudny to moze spróbować jak jednak wole robisnona tam jest klimat
Fojtu
Posty: 3383
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 558 times
Been thanked: 1263 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Fojtu »

kratylos pisze: 05 mar 2022, 07:17 moje uwagi z 1 rozgrywki

jak dla mnie Paleo to ubogi krewny Robinsona

gra po wyjęciu z pudełka przeczytaniu instrukcji sporo obiecuje... ale nie wiele z tego zostaje po rozgrywce

moje główne zastrzeżenie to brak klimatu atmosfery - po paru rundach wszystko dzeje sie mechanicznie.
zdecydowanie utrudnia to słaba oprawa graficzna na kartach brak jakiegokolwiek story do scenariuszy nie mozna utożsamić sie z plemieniem - szybko ludzie z plemienia zostaja tyło zasobem jednym z wileu...
sama rozgrywka jest monotonna i powtarzalna i prosta - szybko sie nudzi
jak robinson wydal sie komus za trudny to moze spróbować jak jednak wole robisnona tam jest klimat
Ja bym nie powiedział, że to ubogi krewny, tylko trochę łatwiejszy krewny.
Robinson to spora gra, gdzie samo ogarnięcie zasad jest sporą inwestycją a do tego rozkłada się go dosyć długo włącznie z zapoznaniem ze scenariuszem. Tutaj masz 3 minutki i jesteś gotowy do gry jak masz wszystko w miarę sensownie przygotowane. Nowy scenariusz nie wiąże się z nowymi zasadami, bo poznasz je najwyżej podczas gry. No i czas rozgrywki jest zupełnie inny.

Robinson dodatkowo ma jedną zasadniczą wadę. Tam nijak nie ma elementu kooperacji, gra solo niczym się specjalnie nie różni od gry w więcej osób. W Paleo każdy ma swoje poletko i cośtam sam kombinuje i planuje i koordynuje z innymi graczami. Jasne, można samemu ogarniać niby dwie talie i plemiona, ale na to chyba będą porywać się tylko fani gry solo w Gloomhaven :wink:

Co do klimatu, to pewnie bardzo subiektywne. Dla mnie klimacik jest, przy pierwszym graniu w scenariusze (szczególnie późniejsze), naprawdę odczuwalne jest to z czym walczymy i zaczyna wchodzić paranoiczny strach przed pewnymi kartami, które ukrywają się w innych kartach. Do tego nazwy kart i interakcje z nimi bardzo do siebie pasują, mi to buduje klimat.
kratylos
Posty: 28
Rejestracja: 27 lut 2022, 21:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: kratylos »

nie zgodze sie z tym ze robinson nie ma kooperacji, czy jest ona gorsza, wrecz przeciwnie jest mase gry nad stolem szukania rozwiązań planowania przewidywania
a to ze skaluje sie gra na 1 os tez? to nie znacy ze kooperacja jest zła

w Paleo producent nie przewidział trybu solo co ogolnie uwazam za dziwne. Co do samej kooperacji w Paleo jest ona mocno uproszczona i skanalizowana poprzez to co widze na 2 kartach i tylko w tym aspekcie podejmuje wspolna decyzje. W Robinsonie tych "miejsc" do współpracy miedzy graczami jest duzo więcej
no i dla czego w Paleo zawsze musze malowac ten obraz?? zawsze z takich samych elementów?
kurzyszpon
Posty: 154
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: kurzyszpon »

kratylos pisze: 05 mar 2022, 09:40 w Paleo producent nie przewidział trybu solo co ogolnie uwazam za dziwne.
Brak 'prawdziwego' solo jest podyktowany jedną z głównych mechanik, tj. ikony pomocy na kartach. Ta gra jest po prostu zaprojektowana na przynajmniej dwie ręce. Pewnie mogliby napisać to wprost w instrukcji. Sama obsługa dwóch talii jednak nie wydaje się być jaką upierdliwa, choć to pewnie indywidualne odczucie.
kratylos pisze: 05 mar 2022, 09:40 Co do samej kooperacji w Paleo jest ona mocno uproszczona i skanalizowana poprzez to co widze na 2 kartach i tylko w tym aspekcie podejmuje wspolna decyzje. W Robinsonie tych "miejsc" do współpracy miedzy graczami jest duzo więcej
Każdemu miłe co innego. Dla mnie te miejsca, poza jedną losową miejscówką w postaci karty wydarzenia i trzem (? nie pamiętam już) losowym przedmiotom, cały czas są takie same. Sama kooperacja zaś sprowadza się do wyznaczenia kto w czym jest dobry i czy ryzykujemy, a że niezmiennie ktoś jest w czymś dobry ( o ile ma żetoniki morale i może utylizować swoje zdolności) i ogólnie lepiej ryzykować, bo więcej da się zrobić, to koniec końców przez większość czasu robimy mnie więcej to samo.
Jak najbardziej powyższy 'zarzut' ze spokojem można przykleić do paleo po mniej więcej podobnym wywodzie, przy czym mi bardziej odpowiada adresowanie zestawu problemów / możliwości, które zostały pociągnięte w danej rundzie. Taki 'taktyczny' sznyt ;)
kratylos pisze: 05 mar 2022, 09:40 no i dla czego w Paleo zawsze musze malowac ten obraz?? zawsze z takich samych elementów?
.
Malowany obraz jest jedynie symbolicznym odzwierciedleniem tekstów/osiągnięć na kartach. Tak samo można przecież powiedzieć o robinsonie, gdzie drewnianym dyskiem oznaczam, że usypałem stos drewna albo że postawiłem krzyż. Tu i tu w innym miejscu jest napisane co udało się zrobić z jakąś tam otoczką fabularną.

Odnośnie klimatu jeszcze, to tak jak napisał Fojut, rzecz subiektywna i na pewno uzależniona od ludzi, z którymi się gra, nastroju przy stole itd.
Przykładowo, w scenariuszu z zarazą i jagodami w paleo, mieliśmy świetną zabawę z dzieciakami przy kminieniu czy namalowane jagody na rewersie karty są ok czy nie, bazując na wskazówkach uzyskanych wcześniej.
W robinsonie, w scenariuszu z ratowaniem Jenny, doszliśmy do wniosku, że to twarda laska jest i że ze spokojem wytrzyma na nagiej skalę smaganej sztormem jeszcze kilka dni/tur, więc mamy czas, żeby zmontować łopatę, coby wykopać piwnicę. W między czasie spadł śnieg jak to na tropikalnej wyspie bywa, a żona upolowała geparda rundę po tym jak zmagała się z niedźwiedziem. No, klimat wylewał się wiadrami ;). Z tamtą grupą akurat to wszystko obśmialiśmy, z innymi ludźmi doszlibyśmy pewnie, że nasza grupa została zamknięta z jakiegoś powodu we wrocławskim zoo, ratujemy panią Gucwińską, która zatrzasnęła się w dyżurce, a cieć ma wolne i z kluczami przyjdzie za 10 dni/tur i nas wypuści;)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: litk »

w Paleo producent nie przewidział trybu solo co ogolnie uwazam za dziwne.
Ale w instrukcji jest opisany tryb solo - stos kart jest cały dla ciebie, dobierasz 2 ludzi i nie dostajesz żadnego mięsa na starcie. Rozgrywka w ten sposób chyba jednak nie działa, bo grając w moduł A+K i po 7 rozgrywkach nie jestem w stanie wygrać, jest za dużo kart negatywnych.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Forcemaster »

kratylos pisze: 05 mar 2022, 07:17 moje uwagi z 1 rozgrywki

jak dla mnie Paleo to ubogi krewny Robinsona

gra po wyjęciu z pudełka przeczytaniu instrukcji sporo obiecuje... ale nie wiele z tego zostaje po rozgrywce

moje główne zastrzeżenie to brak klimatu atmosfery - po paru rundach wszystko dzeje sie mechanicznie.
zdecydowanie utrudnia to słaba oprawa graficzna na kartach brak jakiegokolwiek story do scenariuszy nie mozna utożsamić sie z plemieniem - szybko ludzie z plemienia zostaja tyło zasobem jednym z wileu...
sama rozgrywka jest monotonna i powtarzalna i prosta - szybko sie nudzi
jak robinson wydal sie komus za trudny to moze spróbować jak jednak wole robisnona tam jest klimat
Kwestia gustu. Mnie się tam nie nudzi. Bardzo przyjemna gra. Ja czuje klimat i dbamy o swoich ludzi. Gra mnie skłoniła do czytania o prehistorii i mój dzieciak też chętnie się dowiaduje co i jak. Duży plus taki, że dziecko 9 lat radzi sobie z grą, a dorosły świetnie się bawi. Oprawa graficzna jak dla mnie jest całkiem udana.
Największą zaś zaletą jest to, że jest właśnie prosta. Instrukcja to chwila czytania, po dłuższej przerwie można siąść bez problemu i od razu grać, a nie wertować manuala.
Mam nadzieję, że będą pojawiać się dodatkowe moduły które urozmaicą grę.
Świetnie jakby autor poszedł w jakieś kolejne okresy historyczne i zrobił całkiem nowego standalona.
Dla człowieka z potomstwem i mniejszą ilością czasu Robinson wcale nie musi być lepszy. Dodatkowo nie wiem po co wartościować jedną względem drugiej. Dla jednych będzie lesza ta, a dla innych druga.
Ja się za Robinsona już nie wezmę, bo mi się nie chce, nie mam czasu i za stary jestem na niego;)
mich81
Posty: 36
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:59
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: mich81 »

Wystarczy jakby wydali dodatek Nowy początek w języku polskim ;)
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Forcemaster »

mich81 pisze: 23 sie 2022, 20:37 Wystarczy jakby wydali dodatek Nowy początek w języku polskim ;)
Bardzo bym chciał, ale wiemy jak to w Polsce bywa z dodatkami. Fajnie, że chociaż małe talie wydali.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: tomp »

gra jest super. nie wyobrażam sobie, że nie będzie dużego dodatku.
swoją drogą byłbym zadowolony z dystrybucji kolejnego małego dodatku.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Forcemaster »

tomp pisze: 24 sie 2022, 09:04 gra jest super. nie wyobrażam sobie, że nie będzie dużego dodatku.
swoją drogą byłbym zadowolony z dystrybucji kolejnego małego dodatku.
Masz na myśli "Paleo: The Flash Of Wit"?
Kaczki nic pewnie nie ogłaszały?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: tomp »

tak, o ten mini dodatek mi chodzi
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: litk »

Nie wiecie, czy idzie gdzieś dostać duży dodatek New Begining?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: tomp »

litk pisze: 13 wrz 2022, 18:37 Nie wiecie, czy idzie gdzieś dostać duży dodatek New Begining?
Ja tylko widziałem niemiecką wersję (Paleo: Ein neuer Anfang). Póki co czekam czy LDG wyda dodatek
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Gatzky »

tomp pisze: 13 wrz 2022, 21:44
litk pisze: 13 wrz 2022, 18:37 Nie wiecie, czy idzie gdzieś dostać duży dodatek New Begining?
Ja tylko widziałem niemiecką wersję (Paleo: Ein neuer Anfang). Póki co czekam czy LDG wyda dodatek
Na co, niestety, szanse są nikłe (według ostatniego live'a LDG i Planszowych Newsów miły Pan od Kaczek powiedział, że na 80% nie będzie dużego dodatku). Jednocześnie poinformował, że 3 mini dodatek powstanie po polsku.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: litk »

Na co, niestety, szanse są nikłe (według ostatniego live'a LDG i Planszowych Newsów miły Pan od Kaczek powiedział, że na 80% nie będzie dużego dodatku). Jednocześnie poinformował, że 3 mini dodatek powstanie po polsku.
Dlatego sam poluję od jakiegoś czasu na wersję angielską, ale mimo to po cichu liczyłem, że jednak będzie po polsku. No cóż kolejna gra zmiksowana językowo, chyba czas po prostu przestawić się na angielskie gry i przestać kupować polskie wydania.
Xian
Posty: 96
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:39
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Xian »

Moze jakas wspieraczka z dodatkiem bylaby rozwiazaniem?
Rabaty: 5% w sklepie Jaskinia Graczy.
chida
Posty: 4
Rejestracja: 07 lut 2020, 18:01

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: chida »

Czy ma ktoś może instrukcję do dodatku Nowy początek przetłumaczoną na polski?
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Luk83bb »

Kaczki potwierdziły minidodatek Szerszenie w okolicy połowy 2023 r. Natomiast co do dużego dodatku to tu jest lipa i są sceptyczni...Szkoda, bo z córką uwielbiamy Paleo, gramy stosunkowo krótko, ale już wiem, że dodatek bym z miejsca kupił:)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: tomp »

Też się zasmuciłem, że nie będzie dodatku. Wielka szkoda, liczyłem, że będzie. Dobre i to, że będzie kolejna promoska.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: litk »

Luk83bb pisze: 21 gru 2022, 07:04 Kaczki potwierdziły minidodatek Szerszenie w okolicy połowy 2023 r. Natomiast co do dużego dodatku to tu jest lipa i są sceptyczni...Szkoda, bo z córką uwielbiamy Paleo, gramy stosunkowo krótko, ale już wiem, że dodatek bym z miejsca kupił:)
Kolejny powód do tego by nie kupować polskich edycji dobrych gier, gdy wydawca od razy nie zapewnia, że wyda i dodatki.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 834
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 193 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Seraphic_Seal »

litk pisze: 21 gru 2022, 07:58
Luk83bb pisze: 21 gru 2022, 07:04 Kaczki potwierdziły minidodatek Szerszenie w okolicy połowy 2023 r. Natomiast co do dużego dodatku to tu jest lipa i są sceptyczni...Szkoda, bo z córką uwielbiamy Paleo, gramy stosunkowo krótko, ale już wiem, że dodatek bym z miejsca kupił:)
Kolejny powód do tego by nie kupować polskich edycji dobrych gier, gdy wydawca od razy nie zapewnia, że wyda i dodatki.
Jestem praktycznie pewny, że większość polskich graczy woli mieć egzemplarz po polsku niż dodatki, zwłaszcza w tego typu grach.
Luk83bb pisze: 21 gru 2022, 07:04 Kaczki potwierdziły minidodatek Szerszenie w okolicy połowy 2023 r. Natomiast co do dużego dodatku to tu jest lipa i są sceptyczni...Szkoda, bo z córką uwielbiamy Paleo, gramy stosunkowo krótko, ale już wiem, że dodatek bym z miejsca kupił:)
Ale to słabo się Paleo sprzedało, że są sceptyczni do dodatku? Wielka szkoda, jak nigdy nie rozumiałem fenomenu Robinsona to Paleo było dla mnie taką o wiele lepszą wersją tej gry, wszystko co Crusoe próbował robić (i zazwyczaj, według mnie, wychodziło niezbyt dobrze) Paleo robi o wiele lepiej. Miałem okazję zagrać z parunastoma osobami i chyba wszystkim się podobało, a cena też całkiem dobra. Dodatek wszedłby bardzo mocno
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: tomp »

Seraphic_Seal pisze: 21 gru 2022, 08:19
Spoiler:
Ale to słabo się Paleo sprzedało, że są sceptyczni do dodatku? Wielka szkoda, jak nigdy nie rozumiałem fenomenu Robinsona to Paleo było dla mnie taką o wiele lepszą wersją tej gry, wszystko co Crusoe próbował robić (i zazwyczaj, według mnie, wychodziło niezbyt dobrze) Paleo robi o wiele lepiej. Miałem okazję zagrać z parunastoma osobami i chyba wszystkim się podobało, a cena też całkiem dobra. Dodatek wszedłby bardzo mocno
Dodałbym, że jakby kolejność wydania Paleo i Robinsona była odwrotna to pewnie Paleo byłby w dzisiejszych czasach niedoścignionym wzorem i miałby masę swoich klonów. Na Robinsona parę osób by spojrzało, ale zakładam, że średnio byłbym oceniony gorzej niż Paleo. W mojej opinii Robinson w dzisiejszych czasach, jedynie broni się sentymentem graczy.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Paleo (Peter Rustemeyer)

Post autor: Golin »

tomp pisze: 21 gru 2022, 19:22
Seraphic_Seal pisze: 21 gru 2022, 08:19
Spoiler:
Ale to słabo się Paleo sprzedało, że są sceptyczni do dodatku? Wielka szkoda, jak nigdy nie rozumiałem fenomenu Robinsona to Paleo było dla mnie taką o wiele lepszą wersją tej gry, wszystko co Crusoe próbował robić (i zazwyczaj, według mnie, wychodziło niezbyt dobrze) Paleo robi o wiele lepiej. Miałem okazję zagrać z parunastoma osobami i chyba wszystkim się podobało, a cena też całkiem dobra. Dodatek wszedłby bardzo mocno
Dodałbym, że jakby kolejność wydania Paleo i Robinsona była odwrotna to pewnie Paleo byłby w dzisiejszych czasach niedoścignionym wzorem i miałby masę swoich klonów. Na Robinsona parę osób by spojrzało, ale zakładam, że średnio byłbym oceniony gorzej niż Paleo. W mojej opinii Robinson w dzisiejszych czasach, jedynie broni się sentymentem graczy.
tso?
ODPOWIEDZ