Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Acererak »

IUVI potwierdziło, że ten najnowszy dodatek również wydadzą (acz kiedy to zależy jak zwykle od druku międzynarodowego).
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Ciekawe czy z tą szpetną okładką :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Polskie okładki trzymały się oryginału tylko w wydaniach Barda (daaaaawno temu), potem zawsze były inne.

Edit: A poza tym szpetna to ona by była, gdyby robił ją Matthias Catrein (popatrz np. na okładkę od Guilds) ;)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Nakupowałem anglojęzycznych dodatków, pewnie z czasem będzie trzeba się przesiadać na polskie... ;). Ciekawe, czy IUVI będzie konsekwentnie to wydawać, nawet w przypadku słabej sprzedawalności. Bo trochę nie chce mi się wierzyć, że wydawnictwo będzie konsekwentnie wypuszczać produkty, które będą zalegać w magazynach...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Też się obawiam, że możemy liczyć max na kilka dodatków a potem będzie pass że strony wydawnictwa. Uwielbiam Dominiona i uważam, że żadna nowsza gra nie daje tak dużych możliwości czystego deckbuildingu. Obserwując jednak komentarze innych graczy mam wrażenie, że niewiele jest osób, które doceniają Dominiona na tyle by inwestować w dodatki. Zwłaszcza, że może się uzbierać niezła kwota za kilka pudeł biorąc pod uwagę, że każde pudło to pewnie będzie coś około 150 zł.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Dominion ma bardzo dobrą cenę w stosunku do zawartości pudełka.

Żyjemy w czasach, w których byle jaki Kickstarter kosztuje 1000 pln. Tutaj za 1000 pln dostajesz nieporównywalnie więcej.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

kozz84 pisze: 30 sie 2022, 09:42 Dominion ma bardzo dobrą cenę w stosunku do zawartości pudełka.

Żyjemy w czasach, w których byle jaki Kickstarter kosztuje 1000 pln. Tutaj za 1000 pln dostajesz nieporównywalnie więcej.
Co nadal nie oznacza, że wystarczająco dużo osób będzie chciało wydać ten 1000 na Dominion.
Również część z tych, którzy Dominion lubią, woli kupić kilka różnych gier niż kilka nowych dodatków.

A przy zbyt małym zainteresowaniu ja także spodziewam się tego, o czym piszą warlock i seki.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Oczywiście. Z każdym kolejnym wydanym dodatkiem cześć osób się wypisze i przestanie kupować.

Problem z wydaniem u nas Dominiona jest taki, że trzeba nadrabiać 14 lat linii wydawniczej. Inaczej się kupuje grę i jeden nowy dodatek na rok, a inaczej grę która ma już +15 dodatków. Próg wejścia jest inny (zwłaszcza, że istnieje dominion.games)

Sam chcę przejść na polskie wydanie (a mam wszystko do Menagerie), ale nie kupię nic, dopóki wydawca nie przestanie obiecywać a rzeczywiście coś wyda.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Hrosskar »

kozz84 pisze: 30 sie 2022, 10:58 Oczywiście. Z każdym kolejnym wydanym dodatkiem cześć osób się wypisze i przestanie kupować.

Problem z wydaniem u nas Dominiona jest taki, że trzeba nadrabiać 14 lat linii wydawniczej. Inaczej się kupuje grę i jeden nowy dodatek na rok, a inaczej grę która ma już +15 dodatków. Próg wejścia jest inny (zwłaszcza, że istnieje dominion.games)

Sam chcę przejść na polskie wydanie (a mam wszystko do Menagerie), ale nie kupię nic, dopóki wydawca nie przestanie obiecywać a rzeczywiście coś wyda.
Tylko czekając aż wydawca wyda dodatki i nie kupując nic wcześniej, zmniejszasz szansę na dodatki. Skoro podstawka sprzedaje się np. średnio, to nie ma co liczyć, że dodatki to zmienią.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

kozz84 pisze: 30 sie 2022, 09:42 Dominion ma bardzo dobrą cenę w stosunku do zawartości pudełka.

Żyjemy w czasach, w których byle jaki Kickstarter kosztuje 1000 pln. Tutaj za 1000 pln dostajesz nieporównywalnie więcej.
no ale kto kupuje gry za 1000zł? Pewnie kilkaset osób w Polsce. Biznesu na tym nie zrobisz. A jak kupią podstawkę, powiedzą "takie se" (z dzisiejszego punktu widzenia w sumie nieco to prawda), nie kupią dodatków i nie zobaczą, że gra nie jest taka se, tylko genialna.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: inzkulozik »

Patrząc na stronę wydawnictwa to raczej nie wygląda aby mieli jakiekolwiek plany związane z Dominionem, a gdzie tam jeszcze wydać -nasty dodatek. Raczej należy z dużą ostrożnością podchodzić do zapowiedzi i zakładać, że chcą głównie podtrzymać sprzedaż zalegającego nakładu podstawki...
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

Jak miałbym wróżyć z fusów, to wydanie nowych dodatków jest bardziej prawdopodobne niż starych, właśnie ze względu na naście pudeł, które już krążą po angielsku. Tutaj ryzyko biznesowe mniejsze.
Wbrew wielu opiniom Dominion, szczególnie gdy zaczyna się eksperymentować z dodatkami, nie jest banalnym, czy jak niektórzy recenzenci sugerują, prymitywnym produktem nawet po wielu latach od wydania podstawki. Sam raczej unikam dodatków do gier - do Dominiona mam niemal wszystko. A to dlatego, że ta gra jest świetnym balansem między czymś co nie przeraża początkujących graczy a zarazem może zadowolić bardziej doświadczonych graczy. Próg wejścia nie jest wysoki a z czasem zaczyna się odkrywać, że naprawdę te 10 zestawów kart biorących udział w rozgrywce plus ewentualne landmarki, eventy itp. dają spore pole kombinowania.
Zatem pewne obawy też mam, ale z drugiej strony za obecnym wydaniem stoją osoby, które naprawdę znają branże i ryzyko biznesowe związane z takim produktem jak Dominion.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Hrosskar pisze: 30 sie 2022, 12:16
kozz84 pisze: 30 sie 2022, 10:58 Sam chcę przejść na polskie wydanie (a mam wszystko do Menagerie), ale nie kupię nic, dopóki wydawca nie przestanie obiecywać a rzeczywiście coś wyda.
Tylko czekając aż wydawca wyda dodatki i nie kupując nic wcześniej, zmniejszasz szansę na dodatki. Skoro podstawka sprzedaje się np. średnio, to nie ma co liczyć, że dodatki to zmienią.
True. Jednak mając prawie wszystko po angielsku, gdzie to rozwiązanie działa, trudno podjąć decyzję o kupnie nawet 4 pudeł po polsku, nie wiedząc co będzie dalej.
I koło się zamyka..
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

UncleLion pisze: 30 sie 2022, 13:52Zatem pewne obawy też mam, ale z drugiej strony za obecnym wydaniem stoją osoby, które naprawdę znają branże i ryzyko biznesowe związane z takim produktem jak Dominion.
W wydanie tych zapowiedzianych trzech dodatków (Złoty wiek 2E, Przystań 2E i Pieśń nocy) zostało włożone już sporo pracy, więc nie sądzę, żeby wydawnictwo ot tak się z tego miało wycofać. Za wznowieniem serii Dominion stoją ludzie, którzy zostali wy... ...strychnięci na dudka przez Games Factory i musieli szukać nowego wydawcy dla swojej gry, więc sądzę, że solidnie to przemyśleli zanim złożyli obietnicę.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

To, że wydadzą te zapowiedziane dodatki to niemal pewne. Tu raczej rozchodzi się o to, że po kiepskiej sprzedaży jakiej się spodziewam nic już więcej niestety nie zobaczymy.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Forcemaster »

seki pisze: 30 sie 2022, 19:39 To, że wydadzą te zapowiedziane dodatki to niemal pewne. Tu raczej rozchodzi się o to, że po kiepskiej sprzedaży jakiej się spodziewam nic już więcej niestety nie zobaczymy.
Może się uda. Trzeba tylko kupować;) Ja kupię!
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Również uważam, że szanse na wydanie wszystkiego są nikłe. Bardowi się nie udało, gamesfactory się nie udało, czemu IUVI ma się udać? Zwłaszcza, że lata świetności Dominion ma już za sobą.
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Tilgor »

kozz84 pisze: 31 sie 2022, 09:13 Również uważam, że szanse na wydanie wszystkiego są nikłe. Bardowi się nie udało, gamesfactory się nie udało, czemu IUVI ma się udać? Zwłaszcza, że lata świetności Dominion ma już za sobą.
Moim zdaniem jest to kwestia podejścia. Wydaje mi się że nakład dominiona był słabo dostosowany do rynku.
Tłumaczenia dużo nie ma do zrobienia w dominionie wiec koszt jest stosunkowo niski. Baza klientów na dodatki jest, odpowiednio dostosować nakład i ewentualnie podnieść cenę lekko i może się udać. To na pewno nie będzie hit sprzedażowy. Można ewentualnie próbować podbić bazę klientów turniejami na eventach i to tanim kosztem, pierwsze miejsce gra, kolejne jakieś promki
Ostatnio zmieniony 31 sie 2022, 12:49 przez Tilgor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

kozz84 pisze: 31 sie 2022, 09:13 Również uważam, że szanse na wydanie wszystkiego są nikłe. Bardowi się nie udało, gamesfactory się nie udało, czemu IUVI ma się udać? Zwłaszcza, że lata świetności Dominion ma już za sobą.
Bard pewnie nie docenił gry, a po wydaniu Rogu Obfitości, który się chyba słabo sprzedawał, odpuścił. A Games Factory to nie udało się z innego powodu.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

A Rio Grande to już z przyzwyczajenia pewnie wydaje bo nie dla zysku ;)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

UncleLion pisze: 31 sie 2022, 10:07 A Rio Grande to już z przyzwyczajenia pewnie wydaje bo nie dla zysku ;)
Albo po prostu z sympatii dla tytułu :)
Wiesz, jak jest.
Jedni wydają gry bez zysku, inni spędzają życie na tworzeniu wiki.. :wink:

A tak serio - w Stanach mają raczej większy rynek. A jeśli gra stawała się popularna wcześniej, kiedy nie miała konkurencji nowych gier, które są na rynku teraz, to mogła znaleźć więcej fanów.
Mimo to mam nadzieję, że sprawa nie jest przegrana, i że możliwe jest odpowiednie dobranie nakładów poszczególnych dodatków, tak by obie strony były zadowolone i niestratne :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Polski gracz już wielokrotnie udowadniał, że zachodnie trendy nie przeszkadzają mu w preferencjach. Dominion to w zasadzie kolekcjonerska gra karciana, która "przeżyła" kilka, jak nie kilkanaście gier, które nosiły dumnie to miano. Nadrobienie prawie 15 (!) lat cyklu wydawniczego będzie wymagało mnóstwa wiary i dobrej woli (o $$$ nie wspomnę) od wydawcy, dlatego kibicuję mocno. Sam zamierzam od tej pory każdą nowość brać po po polsku. Moja kolekcja już od dawna jest polsko-angielska, bo w pewnym momencie znudziło mi się czekanie na nowe dodatki, więc zmiana wersji z powrotem na polską nie jest dla mnie problemem...


...tak jak nie będzie nim zmiana odwrotna w razie (odpukać) nieprzewidzianego zakończenia wsparcia w przyszłości :wink:
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: NeXuS AlphA »

Ja mam poczucie, że Yuvi wydające Realm-sy czy nawet takiego Epica zbiera może przede wszystkim osoby lubiące "szybko, karcianie i przeciwko sobie". A dając gołą podstawkę na dluższy czas, trochę tego typu klienta może mieć trudno utrzymać. Bo o ile mam poczucie, trochę z takich osób mogło pójść w zakup Dominiona - toż to karciane, deckbuilding i klasyka więc może warto sprawdzić - to już operując Milicją i Wiedzmą po prostu odpadnie po kilku partiach bo to taki pasjans, gdzie każdy sobie... Bo ci co są fanami często mają już wersję anglojęzyczną i o ile będą chętni zamieniać w kolekcji wersję językową, to nie wiem czy bez poszerzenia grupy chętnych będzie to wystarczające/satysfakcjonujące do utrzymania wydawania linii. A właśnie "minimalna interakcja" była chyba najczęstszą kwestią jaką słyszałem. Rozbudzenie moglo by nastąpić poprzez wydanie dosc szybko dodatku zwiększającego interakcję. Gdy ktoś oczekiwał "nieco mniejszego pasjansa" może wcześniej zdążyć sprzedać swoją kopie niż siłą rozpędu kupić dodatek, który coś by zmienił może w tej kwestii.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

NeXuS AlphA pisze: 03 wrz 2022, 03:15 Ja mam poczucie, że Yuvi wydające Realm-sy czy nawet takiego Epica zbiera może przede wszystkim osoby lubiące "szybko, karcianie i przeciwko sobie". A dając gołą podstawkę na dluższy czas, trochę tego typu klienta może mieć trudno utrzymać.
Czyli uważasz, że lepiej było poczekać z wydaniem podstawki i wypuścić ją razem z dodatkami lub bliżej nich?

To co piszesz o profilu klienta IUVI ma uzasadnienie, o ile to głównie osoby, które już coś u nich kupiły, kupują Dominiona. A wydaje mi się, że nawet gdyby ogólnie występował taki mechanizm (co dla mnie nie jest oczywiste - ja np. przy zakupie kieruję się opisem i recenzjami gry, a nie wydawnictwem), to w przypadku Dominiona sytuacja jest wyjątkowa, bo część kupców, to osoby które już jakiś czas temu chciały kupić Dominion po polsku, a nie miały możliwości i kupiłyby go równie chętnie gdyby wydawał go Egmont czy Trefl, czy też jakieś inne wydawnictwo kojarzone głównie z grami dla dzieci.
Poza tym Dominion wyszedł w aurze długo wyczekiwanego powrotu króla - co jeszcze wzmacnia zależność, o której pisałam powyżej i rozszerza ją na tych, którzy wcześniej tytułu nie znali.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

A ja wierzę, że IUVI zaskoczy Was wszystkich, niedowiarków. :)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ