Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: skiba »

Robimy przymiarkę do ligi SFB, zapraszam! viewtopic.php?f=49&t=71364
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Pitas »

Wiadomo kiedy SFB trafi do sklepów?
Zainteresowaliście mnie i chętnie gram na bga, ale czekam na wersję fizyczną z utęsknieniem.
Cytryn
Posty: 41
Rejestracja: 09 sie 2013, 20:55
Been thanked: 1 time

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Cytryn »

Widzę brak odpowiedzi a gra jest już dawno dostępna w sklepach.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: CrossSleet »

SFB chyba jest dostępny tylko na 3 trolle. Ogólnie bardzo polecam grę - osobiście mam wszystko poza neoprenową matą i tymi dziwnymi "grandstands" :D
Cytryn
Posty: 41
Rejestracja: 09 sie 2013, 20:55
Been thanked: 1 time

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Cytryn »

Mam to samo, ale chętnie dokupię mate i standy jak się pojawia w dystrybucji.
Grę wg. i-szop można dostać w 3trolle i planszostrefie.
Bardzo dobrze gra jest odwzorowana na boardgamesarena.com w wersji darmowej. Polecam zagrać przed zakupem :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: mat_eyo »

Wyśmienity tytuł, jak dla mnie najlepszy skirmish. Odrzucanie całej ręki na koniec tury jest z początku irytujące, ale szybko można się przyzwyczaić. Gdyby ruszała jakaś miniliga na BGA, to ja bardzo chętnie zagram.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: CrossSleet »

mat_eyo pisze: 23 sie 2022, 14:23 Wyśmienity tytuł, jak dla mnie najlepszy skirmish. Odrzucanie całej ręki na koniec tury jest z początku irytujące, ale szybko można się przyzwyczaić. Gdyby ruszała jakaś miniliga na BGA, to ja bardzo chętnie zagram.
Po to jest planowanie, żeby wiedzieć co zostanie na przyszłość:)
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Dziami »

Jakie dwa dodatki najbardziej polecacie/najbardziej urozmaicają postacie z podstawki?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: mat_eyo »

Ja bym powiedział tak, pod kątem siły, to zdecydowanie Circle of Blood, które ma świetnego bohatera (Korvash) i dwóch bardzo solidnych (Rath i Mariusz po zmianie zasad krwawienia). Jeśli chodzi o najbardziej nietypowe postacie, to proponowałbym jeden z tych dwóch dodatków - Hot Trick albo Mental Might.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2022, 14:38 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Dziami »

mat_eyo pisze: 26 sie 2022, 11:59 Ja bym powiedział tak, pod kątem siły, to zdecydowanie Circle of Blood, które ma świetnego bohatera (Korvash) i dwóch bardzo solidnych (Rath i Mariusz po zmianie zasad krwawienia). Jeśli chodzi o najbardziej nietypowe postacie, to proponowałbym jedne z tych dwóch - Hot Trick albo Mental Might.
Dzięki. A co znaczy po zmianie zasad? Cos gdzieś mi sie obiło o uszy, że był upgrade zasad, ale wiązało się to z jakąś zmianą/wymianą kart/edycjami?
A jaka opinia na temat Art of War? Nie ukrywam... Podobają mi się figurki ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: mat_eyo »

W drugim KS była mała zmiana zasad, wśród których najważniejsza jest zmiana w talii wyzwań na setupie i zmiana działania Krwawienia. Dzięki tej drugiej Mariusz stał się potężniejszy.

Art of War ma trzech bohaterów specjalizujących się w kontroli. Też są w miarę ciekawi, choć nie mam wśród nich ulubieńców. Przy czym całym SFB mało jest wyraźnie odstających na minus postaci, więc jeśli podobają Ci się figurki, to śmiało kupuj.
kurzyszpon
Posty: 154
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: kurzyszpon »

mat_eyo pisze: 26 sie 2022, 13:20 W drugim KS była mała zmiana zasad, wśród których najważniejsza jest zmiana w talii wyzwań na setupie i zmiana działania Krwawienia. Dzięki tej drugiej Mariusz stał się potężniejszy.
Te zmiany są w wersji retailowej już zawarte czy trza gdzieś szukać?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: mat_eyo »

Nie wiem, na pewno była dodawana druga instrukcja przy drugim ks, sam mam dwie.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: CrossSleet »

Dziami pisze: 26 sie 2022, 11:46 Jakie dwa dodatki najbardziej polecacie/najbardziej urozmaicają postacie z podstawki?
To mocno kwestia gustu - najlepiej mieć wszystkie, aby móc tworzyć własne drużyny. Mi się najbardziej podoba Suika z Art of War oraz Dżin z Mental Might z tych nowych dodatków.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Dziami »

CrossSleet pisze: 27 sie 2022, 16:49
Dziami pisze: 26 sie 2022, 11:46 Jakie dwa dodatki najbardziej polecacie/najbardziej urozmaicają postacie z podstawki?
To mocno kwestia gustu - najlepiej mieć wszystkie, aby móc tworzyć własne drużyny. Mi się najbardziej podoba Suika z Art of War oraz Dżin z Mental Might z tych nowych dodatków.
Zamówiłem Circle of Blood za poleceniem Warlocka i Art of War z polecenia intuicji ;) zobaczymy co będzie. W swoim czasie zastanawiałem się w co wejść po dosyć nieudanej przygodzie z Wh:U i braku współgraczy do świetnego, ale imho ciezkiego do ogarnięcia Skytear. Whu mam jeszcze dwie bandy bo być moze kiedyś się zagra (znajomy jest fanem... turnieje etc) Skytear niestety poszedł w świat. SFB wydaje się być przystępne dla normalnych zjadaczy chleba.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: CrossSleet »

Dziami pisze: 27 sie 2022, 18:28
CrossSleet pisze: 27 sie 2022, 16:49
Dziami pisze: 26 sie 2022, 11:46 Jakie dwa dodatki najbardziej polecacie/najbardziej urozmaicają postacie z podstawki?
To mocno kwestia gustu - najlepiej mieć wszystkie, aby móc tworzyć własne drużyny. Mi się najbardziej podoba Suika z Art of War oraz Dżin z Mental Might z tych nowych dodatków.
Zamówiłem Circle of Blood za poleceniem Warlocka i Art of War z polecenia intuicji ;) zobaczymy co będzie. W swoim czasie zastanawiałem się w co wejść po dosyć nieudanej przygodzie z Wh:U i braku współgraczy do świetnego, ale imho ciezkiego do ogarnięcia Skytear. Whu mam jeszcze dwie bandy bo być moze kiedyś się zagra (znajomy jest fanem... turnieje etc) Skytear niestety poszedł w świat. SFB wydaje się być przystępne dla normalnych zjadaczy chleba.
Ja mam w sumie większość skirmishy (whu, sfb, skytear, godtear) i każdy ma w sobie coś fajnego. Akurat problemy z graniem nie mam, bo gram praktycznie tylko z żoną, a ona zawsze jest chętna.

Mimo wszystko SFB chyba właśnie jest moim ulubionym. Lubię rozłożyć wszystkich bohaterów i grać runda po rundzie ze zmienionymi składami. Czasami fajnie pójść w czysty dps, czasami wybieram tylko bohaterów z pull/pushami, a czasami tanków. Zawsze można coś fajnego wykombinować.
Cytryn
Posty: 41
Rejestracja: 09 sie 2013, 20:55
Been thanked: 1 time

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Cytryn »

mat_eyo pisze: 26 sie 2022, 13:20 W drugim KS była mała zmiana zasad, wśród których najważniejsza jest zmiana w talii wyzwań na setupie i zmiana działania Krwawienia. Dzięki tej drugiej Mariusz stał się potężniejszy.
Zmiany zasad to tylko 1) 1x karta zadania w setupie zamiast 2 i 2) krwawienie to teraz 3 rany - zawsze (zamiast połowy życia)
Zmiana bloodied była opisywana jako ułatwiająca rozpoznanie na planszy statusu bloodied i faktycznie jest teraz łatwiej się zorientować. Postać Mariusza stałą się mocniejsza ale raczej nie jest to ciągle top.
Top to w mojej opini Kilgore i Tzu Xiao (podstawka), Korvash (Circle of Blood), Nevermore (Force of Nature)
Ja bym z dodatków polecał własnie Force of Nature bo dają Nevermora i Lorei jako fajnego supporta. Korvash jest obecnie najmocniejszą postacią która robi wszystko lepiej niż inni więc aż się prosi o bana za każdym razem :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: mat_eyo »

Zmiana zasad krwawienia nie tylko wzmacnia Mariusza, co też osłabia Tzu Xiao, więc bardzo dobrze dla balansu.
Cytryn pisze: 29 sie 2022, 11:03 Postać Mariusza stałą się mocniejsza ale raczej nie jest to ciągle top.
Ja nigdzie nie napisałem, że Mariusz po zmianach to top. Napisałem, że pod względem siły dodatek Circle of Blood jest super, bo ma świetnego Korvasha i dwóch solidnych - Ratha i Mariusza. Przy czym Rath solidny był już wcześniej (choć trochę skillowy), a Mariusz solidny się stał po zmianach w zasadach.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: CrossSleet »

Cytryn pisze: 29 sie 2022, 11:03
mat_eyo pisze: 26 sie 2022, 13:20 W drugim KS była mała zmiana zasad, wśród których najważniejsza jest zmiana w talii wyzwań na setupie i zmiana działania Krwawienia. Dzięki tej drugiej Mariusz stał się potężniejszy.
Zmiany zasad to tylko 1) 1x karta zadania w setupie zamiast 2 i 2) krwawienie to teraz 3 rany - zawsze (zamiast połowy życia)
Zmiana bloodied była opisywana jako ułatwiająca rozpoznanie na planszy statusu bloodied i faktycznie jest teraz łatwiej się zorientować. Postać Mariusza stałą się mocniejsza ale raczej nie jest to ciągle top.
Top to w mojej opini Kilgore i Tzu Xiao (podstawka), Korvash (Circle of Blood), Nevermore (Force of Nature)
Ja bym z dodatków polecał własnie Force of Nature bo dają Nevermora i Lorei jako fajnego supporta. Korvash jest obecnie najmocniejszą postacią która robi wszystko lepiej niż inni więc aż się prosi o bana za każdym razem :)
Czemu Nevermore jest top? Szczerze mówiąc nie odczułem tego. W moim top jest Gwaien, bo potrafi naprawdę wiele i ma mocny dmg. Tzu Xiao też jest spoko. Uroku Korvasha nie rozumiem. Za to Mariusz mnie przeraża, bo moja żona zawsze go używa i nie jest zabawnie xd Moja taktyka na niego to po prostu go nie tykać.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: pan_satyros »

Wasza dyskusja jest najlepszym dowodem na to, jak wiele stylów i taktyk wspiera SFB ;)
Sam najbardziej lubię Ratha, ale szczerze - każdym bohaterem grało mi się przyjemnie :mrgreen:

Brak budowania talii, stosunkowo klarowne zdolności postaci oraz czytelna (tak pod względem struktury, jak i czysto wizualnym) rozgrywka czynią SFB jednym z lepszych (jeśli nie obecnie najlepszym) skirmishem dla mniej zaangażowanych.
A po lepszym opanowaniu wzajemnych zależności między postaciami i wypróbowaniu bardziej finezyjnych taktyk można ze spokojem pograć również na wyższym poziomie.
Cytryn
Posty: 41
Rejestracja: 09 sie 2013, 20:55
Been thanked: 1 time

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Cytryn »

CrossSleet pisze: 29 sie 2022, 14:21 Czemu Nevermore jest top? Szczerze mówiąc nie odczułem tego. W moim top jest Gwaien, bo potrafi naprawdę wiele i ma mocny dmg. Tzu Xiao też jest spoko. Uroku Korvasha nie rozumiem. Za to Mariusz mnie przeraża, bo moja żona zawsze go używa i nie jest zabawnie xd Moja taktyka na niego to po prostu go nie tykać.
Nevermore - 1 pancerz i 8 życia na start (po awansie blokuje reakcje sąsiednim wrogom), potrafi szybko się przemieszczać po planszy, teleportować do siebie sojuszników i ma atak który potrafi uderzyć za 4 mocy. Jest to prostu mobilny tank który łatwo zdobywa objectivy i potrafi dobić przeciwnika jak jest potrzeba.
Gwaien w moim odczuciu jest zbyt szklana, można ją szybko ściągnąć w jednej rundzie jak się pechowo ustawi (sam korvash ma przynajmniej 2 ataki po 3 dmg żółtą i czerwoną). Jak już masz przeciwnika blisko swojej strefy rozstawiania to są problemy żeby nawet nią wyjść z zaświatów.
Tzu Xiao - zawsze mocny, top.
Korvash - tu nie ma co rozumieć, wpada ci szalony ork który nawala dookoła +2 dmg za każdego przeciwnika w zasięgu. Do tego skok na 3 pola i 3 dmg oraz pushe i ignorowanie defa. Startuje mając 8 życia więc szybko go nie ściągniesz jak już ci zacznie bruździć. Ciężko mu znaleźć jakieś minusy, robi wszystko co pozostali tylko lepiej.
Mariusz - z nim jest taki problem że niby gryzie i drapie ale jego dmg nie robi wrażenia póki nie jest bloodied a jak już jest to ma tylko 4 życia bez defa i słabą kartę reakcji. Do przeżycia potrzebuje jakiejś mocniejszej reakcji od innego bohatera.

Najsłabsza w moim odczuciu jest ta złodziejka z 2 sezonu dodatek "hot trick" oraz Taze z force of nature ale nim może po prostu nie umiem grać.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: wrojka »

CrossSleet pisze: 29 sie 2022, 14:21 Czemu Nevermore jest top? Szczerze mówiąc nie odczułem tego. W moim top jest Gwaien, bo potrafi naprawdę wiele i ma mocny dmg. Tzu Xiao też jest spoko. Uroku Korvasha nie rozumiem. Za to Mariusz mnie przeraża, bo moja żona zawsze go używa i nie jest zabawnie xd Moja taktyka na niego to po prostu go nie tykać.
Zacznijmy od Korvasha: 2 karty żółte i 2 karty czerwone robiące solidny damage. Silna niebieska reakcja z +2 armora.
Czerwona karta do AoE (+2 dmg za każdego targetowanego championa, także za sojusznika który stoi obok). Jakiej karty nie dociągniesz, to jest spoko.

Nevamore: Potrafi zrobić świetne combo z Korvashem (Żółty Guiding Light + Czerwony Chop). Można tak Korvasha wepchnąć w tłum przeciwników i mamy AoE tłukące za 7 (a nawet 9) dmg. Jak jesteś pierwszym graczem i wejdzie ci mulligan na to combo, to przeciwnik może płakać.
Dodatkowo to o czym wspomniano w komentarzu wyżej. 8HP, 1 Armora uzupełnia się z lifestealem. No i Niebieski Swoop.

Gwaien ma ten problem, że musi trzymać się z dala od większości objectivów by sensownie wykorzystywać swoje karty. Osobiście uważam Deryn za nieco lepszą, bo swoją reakcją może znienacka dopiąć objective. Czerwona karta markująca przeciwnika pozwala obejść armor nawet z reakcji, więc przeciwnik rzadziej może nas zaskoczyć.

Z grubsza siła postaci w SFB polega na tym by w każdej turze mieć dobrą rękę (1 threat damage i 1 displacement). Dlatego niektóre postacie z drugiego dodatku są po prostu słabe
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: CrossSleet »

Ciekawe spostrzeżenia, dzięki. Ja zazwyczaj mam 2 strategie - albo olewam cele i skupiam się na zabijaniu albo olewam całkowicie zabijanie i skupiam się na cele (wtedy wybieram dużo pushy i mam z głowy).
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Pitas »

Przy okazji ożywionego wątku czy ktoś posiada do własnego wydruku karty do draftu w SFB? Grę poznałem po drugim KS-sie i chętnie wydrukowałbym sobie takie karty. Jeśli zaś chodzi o grę to jest to skirmisch znakomity.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Super Fantasy Brawl (Jochen Eisenhuth)

Post autor: Bart Henry »

SFB leci pod skrzydła CMON. Będzie drogo? Pewnie tak. Jestem ciekawy, czy plany rozwoju gry i wyrównania mocy czempionów zostaną bez zmian.

Źródło: oświadczenie CMON.
ODPOWIEDZ