gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: arturmarek »

Izaa1 pisze: 31 sie 2022, 21:28 A co myślicie o grze Kakao i dodatku Kakao czekolada ?
Mi się lepiej grało w Carcassonne, które ma masę dodatków.
W Kakao grałem bez czekolady, ale dla mnie to gra jakiś "setki". Mechanicznie działa, ale jakaś taka nijaka, bez emocji. No, ale mnie ogólnie nie porywają gry kafelkowe gdzie każdy układa swój obszar, wolę Carcassonne, gdzie wspólnie tworzymy świat. Wyjątkiem jest Kingdomino (Queendomino), gdzie jest super mechanika draftu.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

To jak jest według was lepsze Carcassonne czy Kakao?
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 474
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 845 times
Been thanked: 200 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: JollyRoger90 »

Izaa1 pisze: 01 wrz 2022, 21:25 To jak jest według was lepsze Carcassonne czy Kakao?
zdecydowanie i bezapelacyjnie kakao!
:)
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 407
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 598 times
Been thanked: 398 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: kuleczka91 »

Izaa1 pisze: 01 wrz 2022, 21:25 To jak jest według was lepsze Carcassonne czy Kakao?
Carcassonne, bo jest zdecydowanie więcej interakcji na planszy z przeciwnikami. A ogólnie po co patrzeć po tym czy gra ma trudniejszy dodatek? Pokaż po prostu różne gry i znajdź takie, które Waszemu gronu odpowiadają. Im więcej poznają tym lepiej dla nich, bo sobie wyrobią gust. Zerknij na gry, które dodatków jako tako nie mają, ale mają utrudnienia, np. warianty zaawansowane: Boarding (od naszej księgarni), Zamki Burgundii Big Box (mają w sobie mini dodatki, które można później wprowadzić do gry jeśli gra się spodoba), Miasteczka Tiny Towns (one mają jakiś dodatek, ale nie wyszedł w Polsce). Zerknij też na Brzdęk nie drażnij smoka, on ma dodatki w postaci dodatkowych map oraz kart i każda ma swoje zasady. Nie powiedziałabym że jakoś specjalnie utrudniają, ale gra nie jest nudna i zawsze coś się dzieje. Możecie też kupić serię Wsiąść do pociągu: Europa, Niemcy, USA (najlepiej którąś z tych podstawek). Są jeszcze Kraje Północy, ale one mają elementy tylko na 3 graczy. Dookoła świata jest super, ale nie jako gra podstawowa, bo nie wykorzystasz elementów tej gry do innych dodatków jak w przypadku tych 3 wyżej gier podstawowych.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: arturmarek »

Ja rozumiem ten pomysł z grą posiadającą "utrudniające" dodatki. Spotkałem się wiele razy z osobami, które nie chcą uczyć się nowych gier. Wprowadzenie dodatku jest łatwiejsze niż nowej gry, a jest nadzieja, że jak poznają nowe mechaniki poprzez grę w grę z dodatkami, to w przyszłości chętniej zagrają w nową grę.

Wsiąść do Pociągu jest znakomite w tej kwestii, bo nowe mapy wprowadzają bardzo dużo nowych mechanik. Niestety, moim zdaniem, to dość droga opcja, bo na 2-3 osoby to tylko Kraje Północy, a na 4-5 USA lub Europa. Te dodatkowe mapy też są stosunkowo drogie. Jeśli budżet nie jest wielkim problemem to na początek można wziąć Kraje Północy, mapę Polski (albo jakąś inną ze stosunkowo prostymi zasadami, ale tutaj to przynajmniej miasta będą wszyscy znali) i różowy zestaw wagoników. Wtedy na 2-3 osoby można grać w Północ, a w 4 w Polskę biorąc 3 kolory z Północy plus różowy.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4681
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1428 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Mr_Fisq »

A może:
Karczma pod pękatym kuflem - z tego co pamiętam tam moduły rozbudowujące rozgrywkę są wbudowane już w samą podstawkę.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 407
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 598 times
Been thanked: 398 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: kuleczka91 »

Mr_Fisq pisze: 02 wrz 2022, 09:29 A może:
Karczma pod pękatym kuflem - z tego co pamiętam tam moduły rozbudowujące rozgrywkę są wbudowane już w samą podstawkę.
Tak, są wbudowane :)
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Może Carcassonne ma więcej negatywnej interakcji ale oglądałam recenzje w której o ile pamiętam Kakao według recenzenta miało więcej decyzyjności jak jest według was? :D
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Mam jeszcze pytanie czy w Carcassonne są jakieś trudniejsze dodatki od podstawki? :)
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Zastanawiam się nad Carcassonne i Kakao :)
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 474
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 845 times
Been thanked: 200 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: JollyRoger90 »

Izaa1 pisze: 02 wrz 2022, 16:36 Zastanawiam się nad Carcassonne i Kakao :)
Kakao bierz :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: arturmarek »

Izaa1 pisze: 02 wrz 2022, 13:02 Może Carcassonne ma więcej negatywnej interakcji ale oglądałam recenzje w której o ile pamiętam Kakao według recenzenta miało więcej decyzyjności jak jest według was? :D

Ja wolę Carcassonne i wydaje mi się lepsze do wprowadzenia w hobby. U mnie w takich momentach lepiej sprawdzają się gry, gdzie akcja toczy się na wspólnej przestrzeni (Wsiąść do Pociągu, Carcassonne, Tajniacy, ...). Poza tym to Kakao i Carcassonne są porównywane ze względu na komponenty, a nie mechanikę. Zupełnie nie mam takiego samego odczucia w obu gracz. Dla mnie to trochę tak jakby Porównywać Terraformację Marsa i Załogę, bo w obu grach są karty o takich samych wymiarach.
Izaa1 pisze: 02 wrz 2022, 13:52 Mam jeszcze pytanie czy w Carcassonne są jakieś trudniejsze dodatki od podstawki? :)
Tak, jest sporo dodatków. Nie grałem we wszystkie, ale mam wrażenie, że można je dowolnie łączyć. Także grając z 10 dodatkami można z Carcassonne zrobić niezłego potwora o skomplikowaniu na poziomie Cywilizacji Poprzez Wieki.

PS. Obie gry są na boardgamearena, możesz sobie przetestować w wersji online.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 841
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 193 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Seraphic_Seal »

arturmarek pisze: 02 wrz 2022, 09:16 Ja rozumiem ten pomysł z grą posiadającą "utrudniające" dodatki. Spotkałem się wiele razy z osobami, które nie chcą uczyć się nowych gier. Wprowadzenie dodatku jest łatwiejsze niż nowej gry, a jest nadzieja, że jak poznają nowe mechaniki poprzez grę w grę z dodatkami, to w przyszłości chętniej zagrają w nową grę.
To może i miałoby sens, gdyby autor już w pierwszym poście nie napisał, że chce gry o złożoności podobnej do Spór o Bór. Czyli gry, którą wytłumaczysz w dwie minuty, zwłaszcza jak komuś nie są obce pokerowe układy. Nie wiem też po co napalać się na kupno dodatku od początku - a co jeśli już sama podstawka się znajomym nie spodoba? Jak dla mnie i tak dużo lepiej kupić (a może i wypożyczyć) kilka różnych gier niż od razu rzucać się na dodatek. Dodatki bardzo często nie wychodzą jakoś super finansowo, ale przede kilka różnych gier pozwoli lepiej zaznajomić się z różnorodnymi mechanikami/typami gier - i dzięki temu np. ustalić, w jakim kierunku szukać kiedyś jeszcze bardziej złożonych gier. I tam dodatki mogą być już naprawdę super sprawą.

Już wcześniej wspominałem, że fajnym rozwiązaniem będą gry, które już w podstawowym pudle oferują kilka wariantów rozgrywki - zwłaszcza, że wprowadzenie dodatku wcale nie musi oznaczać trudniejszej rozgrywki. Ba, nawet przytoczony przez autora Spór o Bór jest taką grą - ma dwa warianty, prostszy i bardziej skomplikowany.

PS. Kilka razy pojawiała się w tym wątku Sagrada. Pewnie głównie dlatego, że akurat ma dodatki. Ja bym jednak odradzał, a jak chcecie tzw. "abstrakt" to raczej polecałbym zainteresować się Kaskadią (sielska gierka typu "każdy sobie"), Calico (podobnie do Kaskadii, ale dużo więcej losowości) albo pierwszego Azula (tu już dużo więcej strategii i pośredniej interakcji z innymi graczami). Sagrada w ostatnich turach potrafi albo palić mózgi albo powodować dużo frustracji, że nie da się zapełnić luki albo ktoś podebrał kostkę. No i te 3 inne gry mają o wiele lepsze instrukcje niż Sagrada, w której instrukcja może zrodzić sporo wątpliwości.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Seraphic_Seal pisze: 02 wrz 2022, 18:36
arturmarek pisze: 02 wrz 2022, 09:16 Ja rozumiem ten pomysł z grą posiadającą "utrudniające" dodatki. Spotkałem się wiele razy z osobami, które nie chcą uczyć się nowych gier. Wprowadzenie dodatku jest łatwiejsze niż nowej gry, a jest nadzieja, że jak poznają nowe mechaniki poprzez grę w grę z dodatkami, to w przyszłości chętniej zagrają w nową grę.
To może i miałoby sens, gdyby autor już w pierwszym poście nie napisał, że chce gry o złożoności podobnej do Spór o Bór. Czyli gry, którą wytłumaczysz w dwie minuty, zwłaszcza jak komuś nie są obce pokerowe układy. Nie wiem też po co napalać się na kupno dodatku od początku - a co jeśli już sama podstawka się znajomym nie spodoba? Jak dla mnie i tak dużo lepiej kupić (a może i wypożyczyć) kilka różnych gier niż od razu rzucać się na dodatek. Dodatki bardzo często nie wychodzą jakoś super finansowo, ale przede kilka różnych gier pozwoli lepiej zaznajomić się z różnorodnymi mechanikami/typami gier - i dzięki temu np. ustalić, w jakim kierunku szukać kiedyś jeszcze bardziej złożonych gier. I tam dodatki mogą być już naprawdę super sprawą.

Już wcześniej wspominałem, że fajnym rozwiązaniem będą gry, które już w podstawowym pudle oferują kilka wariantów rozgrywki - zwłaszcza, że wprowadzenie dodatku wcale nie musi oznaczać trudniejszej rozgrywki. Ba, nawet przytoczony przez autora Spór o Bór jest taką grą - ma dwa warianty, prostszy i bardziej skomplikowany.

PS. Kilka razy pojawiała się w tym wątku Sagrada. Pewnie głównie dlatego, że akurat ma dodatki. Ja bym jednak odradzał, a jak chcecie tzw. "abstrakt" to raczej polecałbym zainteresować się Kaskadią (sielska gierka typu "każdy sobie"), Calico (podobnie do Kaskadii, ale dużo więcej losowości) albo pierwszego Azula (tu już dużo więcej strategii i pośredniej interakcji z innymi graczami). Sagrada w ostatnich turach potrafi albo palić mózgi albo powodować dużo frustracji, że nie da się zapełnić luki albo ktoś podebrał kostkę. No i te 3 inne gry mają o wiele lepsze instrukcje niż Sagrada, w której instrukcja może zrodzić sporo wątpliwości.
Szukam gry poniżej 2 stopnia trudności na BGG czyli o podobnej złożoności co Spór o Bór tam :D
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

JollyRoger90 pisze: 02 wrz 2022, 16:41
Izaa1 pisze: 02 wrz 2022, 16:36 Zastanawiam się nad Carcassonne i Kakao :)
Kakao bierz :)
A możesz napisać coś więcej dlaczego akurat Kakao?😁
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Czy ten big box Carcassonne byłby dobrym wyborem?
https://www.empik.com/bard-gra-planszow ... ,zabawki-p
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: arturmarek »

Izaa1 pisze: 02 wrz 2022, 21:34 Czy ten big box Carcassonne byłby dobrym wyborem?
https://www.empik.com/bard-gra-planszow ... ,zabawki-p
Tak
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: ozon »

Dorzucam głos na Kakao, dużo lepsza, ciekawsza gra niż Carcassonne. Więcej decyzji, z każdym kafelkiej da się zrobić coś sensownego.
Carcassonne to nie jest zła gra, ale chętniej siadamy do Kakao.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

A Carcassonne i Kakao są tak losowe że może to przeszkadzać?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Losiek »

Zagrałem kilka razy w Carcassonne (tylko podstawka) i wynudziłem się okrutnie. Za to Kakao bardzo lubię i mam chyba wszystkie dodatki wydane w Polsce. Polecam.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

A grał ktoś w Carcassonne z dodatkami i w Kakao z dodatkami i miałby porównanie? :D
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Kupię Sagradę i Kakao albo big box Carcassonne i ewentualnie w przyszłości dodatki do tych pierwszych czy to dobry pomysł?
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Chyba że ktoś zna mniej losowe gry o podobnym stopniu trudności na BGG poniżej 2 z dodatkami? :D
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2022, 15:21 przez Izaa1, łącznie zmieniany 1 raz.
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

Co jest bardziej losowe Kakao czy Carcassonne z dodatkami? I na ile losowa jest Sagrada? :D
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: gra z dodatkiem dla 2,3,4 osób

Post autor: Izaa1 »

czy warto kupić |Big Box Carcassonne? Czy może edycje jubileuszową i dwa pierwsze dodatki?:D
ODPOWIEDZ