Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Faello
Posty: 205
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Faello »

Arkhon pisze: 16 sie 2022, 09:30 Przymierzam się do tytułu, nieco zastanawia mnie, jak któremukolwiek gronu, nawet doświadczonych graczy, wpoić zasady / zachęcić do rozgrywki. Mnie osobiście ciężar gier typu Pax Ren czy COINów nie przeszkadza wielce (tak wiem, consimy, nie typowe wojenne), ale gdy widzę video tutorial zajmujący 2h a instrukcję napisaną "typowo wojennikowo" to może być niezła bariera początkowa dla wielu graczy.

Dla weteranów gier wojennych rozumiem to waga średnia/średnio-lekka?
Jakieś porady na start?
Jeżeli nie masz do tego ekipy to możesz odpuścić. U mnie gra grzeje półę razem z H&H, bo nie mam na nią chętnych. Obecnie ludziom nie chce się już spędzać tyle czasu na nauce zasad do gier - ucząc znajomych zasad gier typu Podróż przez Śródziemie czy Arkham Horror czułem już presję ich znudzenia procesem nauki zasad => jeżeli masz raczej casualową grupę, to lepiej brać lżejsze strategie.
Żylon
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2016, 19:58
Has thanked: 1 time

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Żylon »

Witam

Dopiero co zakupiłem Succesorów (pierwszy raz mam styczność z tą grą), przeczytałem 3 razy instrukcję, rozegrałem z księgi scenariuszy ten pierwszy przykładowy scenariusz, w którym opisany jest krok po kroku każdy ruch w I etapie i niestety wciąż nie rozumiem co się dzieje w jednej sytuacji.
Czy ktoś mi może powiedzieć co się dzieje w sytuacji takiej gdy:
* w stolicy wewnątrz murów znajdują się oddziały (np. gracza czerwonego)
* gracz niebieski prowadzi oblężenie tej stolicy swoimi oddziałami
* nie stosujemy zasad opcjonalnych z utrudnionym obleganiem
* w końcu graczowi niebieskiemu udaje się uzbierać 3 punkty oblężenia przez co ze stolicy ściągany jest znacznik kontroli czerwonego gracza a jego oddziały ponoszą straty
* no i co teraz się dzieje? Jeżeli graczowi czerwonemu zostały jakieś oddziały to czy one wszystkie zostają rozbite czy co się z nimi dzieje?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Arkhon »

Żylon pisze: 28 sie 2022, 18:58 Witam

Dopiero co zakupiłem Succesorów (pierwszy raz mam styczność z tą grą), przeczytałem 3 razy instrukcję, rozegrałem z księgi scenariuszy ten pierwszy przykładowy scenariusz, w którym opisany jest krok po kroku każdy ruch w I etapie i niestety wciąż nie rozumiem co się dzieje w jednej sytuacji.
Czy ktoś mi może powiedzieć co się dzieje w sytuacji takiej gdy:
* w stolicy wewnątrz murów znajdują się oddziały (np. gracza czerwonego)
* gracz niebieski prowadzi oblężenie tej stolicy swoimi oddziałami
* nie stosujemy zasad opcjonalnych z utrudnionym obleganiem
* w końcu graczowi niebieskiemu udaje się uzbierać 3 punkty oblężenia przez co ze stolicy ściągany jest znacznik kontroli czerwonego gracza a jego oddziały ponoszą straty
* no i co teraz się dzieje? Jeżeli graczowi czerwonemu zostały jakieś oddziały to czy one wszystkie zostają rozbite czy co się z nimi dzieje?
Nie to bym był ekspertem, ale w przypadku udanego siege jest tak jakby czerwony przegral bitwe. Czyli rzuty na smierc generala i utrata odpowiedniej ilosci wojsk - trafiaja do odpowiednich puli.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: walkingdead »

Faello pisze: 21 sie 2022, 12:17 Jeżeli nie masz do tego ekipy to możesz odpuścić. U mnie gra grzeje półę razem z H&H, bo nie mam na nią chętnych. Obecnie ludziom nie chce się już spędzać tyle czasu na nauce zasad do gier - ucząc znajomych zasad gier typu Podróż przez Śródziemie czy Arkham Horror czułem już presję ich znudzenia procesem nauki zasad => jeżeli masz raczej casualową grupę, to lepiej brać lżejsze strategie.
Potwierdzam. U mnie kilka "ostanich"wydawnictw Phalanxa leży na półce wstydu (Europe Divided, Freedom, Successors, Hannibal). Ostatnio średnio idzie mi idzie z organizacją czasu i uczestniczenie w spotkaniach z planszówkami,więc liczyłam, że przekonam partnera do zagrania w jedną z wspomnianych. Niestety. To nie są gry, które z dużą łatwością można zaproponować w dowolnych okolicznościach. Sporo zasad, dużo niuansów,trzeba się skupić i zaangażować.
Moim zdaniem to jeden z tych tytułów, który prawdziwą frajdę daje po rozegraniu kilku partii ( swobodniej poruszasz się wówczas wśród zasad i możesz czerpać prawdziwą radochę z rozgrywki),a to już bywa wyzwaniem.
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Pitas »

walkingdead pisze: 29 sie 2022, 15:21
Faello pisze: 21 sie 2022, 12:17 Jeżeli nie masz do tego ekipy to możesz odpuścić. U mnie gra grzeje półę razem z H&H, bo nie mam na nią chętnych. Obecnie ludziom nie chce się już spędzać tyle czasu na nauce zasad do gier - ucząc znajomych zasad gier typu Podróż przez Śródziemie czy Arkham Horror czułem już presję ich znudzenia procesem nauki zasad => jeżeli masz raczej casualową grupę, to lepiej brać lżejsze strategie.
Potwierdzam. U mnie kilka "ostanich"wydawnictw Phalanxa leży na półce wstydu (Europe Divided, Freedom, Successors, Hannibal). Ostatnio średnio idzie mi idzie z organizacją czasu i uczestniczenie w spotkaniach z planszówkami,więc liczyłam, że przekonam partnera do zagrania w jedną z wspomnianych. Niestety. To nie są gry, które z dużą łatwością można zaproponować w dowolnych okolicznościach. Sporo zasad, dużo niuansów,trzeba się skupić i zaangażować.
Moim zdaniem to jeden z tych tytułów, który prawdziwą frajdę daje po rozegraniu kilku partii ( swobodniej poruszasz się wówczas wśród zasad i możesz czerpać prawdziwą radochę z rozgrywki),a to już bywa wyzwaniem.
Czy rzeczywiście Freedom to ciężka gra porównywalna z Sukcesorami? Pytam bo zastanawiam się nad zakupem jednej z nich.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: walkingdead »

Pitas pisze: 31 sie 2022, 09:46
Czy rzeczywiście Freedom to ciężka gra porównywalna z Sukcesorami? Pytam bo zastanawiam się nad zakupem jednej z nich.
Ja nie pomogę, bo niestety obie gniją na półce i nie miałam okazji zagrać :| :oops: :roll:
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Urkeith »

Pitas pisze: 31 sie 2022, 09:46 Czy rzeczywiście Freedom to ciężka gra porównywalna z Sukcesorami? Pytam bo zastanawiam się nad zakupem jednej z nich.
Patrząc na skalę BGG to Freedom (2.73) jest dużo lżejsze od Successors (3.90). Wiadomo, to tylko subiektywne oceny graczy aczkolwiek różnica jest dość znaczna :)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Muleq »

Ja wciąż czekam na Freedom. Miało być w sierpniu może będzie w grudniu więc dopiero wtedy będę mógł porównać. Natomiast co do Sukcesorów to same zasady wbrew pozorom nie są skomplikowane, niestety diabeł tkwi w instrukcji i szczegółach :wink: .
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: berem »

Ja sobie (jak zwykle) sporządziłem własną wersję instrukcji (trochę skrótową ale czytelną) i gra jest dla mnie teraz tak łatwiutka że z 2 znajomymi w czasie danego spotkania gramy przynajmniej 2 razy (mając do dyspozycji około 5-6 godzin).
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Bartoszeg02 »

Podzielisz się swoimi modyfikacjami? :)
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: berem »

Napisz (priv) dostaniesz.
gabens29
Posty: 449
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 227 times
Been thanked: 12 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: gabens29 »

Czy w waszych wersjach oprócz figurek są też standy?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: raj »

Tak. Oraz żetony.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: adrturz »

gabens29 pisze: 10 lis 2022, 16:08 Czy w waszych wersjach oprócz figurek są też standy?
Pozdrawiam
Standardowo w pudełku z grą znajdują się miniatury, standy oraz żetony generałów, aby każdy mógł grać wedle własnych preferencji.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Atk »

Widział ktoś może wideo instrukcję najlepiej w języku polskim, alo coś co pomoże przyswoić instrukcję?
radoslaw.cielisty
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2022, 17:34
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: radoslaw.cielisty »

Atk pisze: 03 sty 2023, 12:05 Widział ktoś może wideo instrukcję najlepiej w języku polskim, alo coś co pomoże przyswoić instrukcję?
W jezyku polskim nie widzialem nic, ale moze to i lepiej, bo jak sobie wyobraze Kaczmara albo Asie z On Table robiacych do tego wideoinstrukcje to az strach pomyslec co by z tego wyszlo :)
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Atk »

radoslaw.cielisty pisze: 03 sty 2023, 12:10
Atk pisze: 03 sty 2023, 12:05 Widział ktoś może wideo instrukcję najlepiej w języku polskim, alo coś co pomoże przyswoić instrukcję?
W jezyku polskim nie widzialem nic, ale moze to i lepiej, bo jak sobie wyobraze Kaczmara albo Asie z On Table robiacych do tego wideoinstrukcje to az strach pomyslec co by z tego wyszlo :)
Na Kaczmara nie mogę narzekać. Obejrzę wideoinstrukcje i zdecydowanie łatwiej przyswaja się instrukcje. Nawet jak gdzieś zrobił błędy, instrukcja to sprostuje, a nadal dużo szybciej się je rozumie.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Faziee »

Mało tutaj informacji o tym ile średnio realnie trwa rozgrywka, powiedzmy taka 4-osobowa. Na BGG jest napisane 5godzin, ale czy to jest w miare realny czas powiedzmy + godzina, czy jednak jest to standardowo zaniżony czas rozgrywki o 50-100%. I tutaj proszę o opinie dla graczy którzy nie są super ograni w gry wojenne, czyli stwierdzenie ograni graczę są w stanie zagrać w 5h, ale pierwsze kilka partii jednak trwa 10-12h.. TI na 4 osoby to dla mnie 8h.
Faello
Posty: 205
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Faello »

Faziee pisze: 15 kwie 2023, 17:54 Mało tutaj informacji o tym ile średnio realnie trwa rozgrywka, powiedzmy taka 4-osobowa. Na BGG jest napisane 5godzin, ale czy to jest w miare realny czas powiedzmy + godzina, czy jednak jest to standardowo zaniżony czas rozgrywki o 50-100%. I tutaj proszę o opinie dla graczy którzy nie są super ograni w gry wojenne, czyli stwierdzenie ograni graczę są w stanie zagrać w 5h, ale pierwsze kilka partii jednak trwa 10-12h.. TI na 4 osoby to dla mnie 8h.
W Hannibal & Hamilcar pierwsza partia urwie Ci 6 - 8h (ta pierwsza wartość - jeśli masz 2 zorganizowanych graczy, zmotywowanych do gry, nie gadających w międzyczasie o życiu, rodzinie, dzieciach, pracy etc.), ta druga wartość jak razem uczycie się zasad, nie jesteście doświadczonymi graczami w gry strategiczne typu CDG i przy okazji rozmawiacie też o czymś innym.

Sukcesorzy to gra dłuższa i wymaga większej ilości graczy żeby odkryć jej niuanse - nigdy nie udało mi się rozegrać pełnej gry, ale biorąc pod uwagę ocenę długości gry w przypadku obu tych gier na BGG, 8-12h w grze 4-osobowej nie wydaje się nieprawdopodobne (prawdopodobnie Twilight Imperium na taką samą liczbę graczy będzie znacznie szybsze).
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Faziee »

Kurczę, poszukuję grę w klimatach wojennych, ale taką średnio ciężką (jak na gry wojenne) ale taką wieloosobową nie 2-osobową, al taką żeby się dało rozegrać do 8h czyli w jeden dzień. Grałem w COIN Falling Sky, ale tam trochę za dużo niuansów było i jednak trochę za duża asymetria sił na początku, puściłem dalej, ale brakuje mi takiego wojennego tytułu.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: psborsuk »

Wejdź na forum strategie.net.pl. Tam Ci chłopaki pomogą.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: raj »

Faziee pisze: 15 kwie 2023, 22:33 Kurczę, poszukuję grę w klimatach wojennych, ale taką średnio ciężką (jak na gry wojenne) ale taką wieloosobową nie 2-osobową, al taką żeby się dało rozegrać do 8h czyli w jeden dzień. Grałem w COIN Falling Sky, ale tam trochę za dużo niuansów było i jednak trochę za duża asymetria sił na początku, puściłem dalej, ale brakuje mi takiego wojennego tytułu.
Time of Wars - 5 osób.
Here I Stand - 6 osób.
Obie bardzo dobre, ale dla mnie ToW jest lepszy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Faziee »

raj pisze: 15 kwie 2023, 23:51
Faziee pisze: 15 kwie 2023, 22:33 Kurczę, poszukuję grę w klimatach wojennych, ale taką średnio ciężką (jak na gry wojenne) ale taką wieloosobową nie 2-osobową, al taką żeby się dało rozegrać do 8h czyli w jeden dzień. Grałem w COIN Falling Sky, ale tam trochę za dużo niuansów było i jednak trochę za duża asymetria sił na początku, puściłem dalej, ale brakuje mi takiego wojennego tytułu.
Time of Wars - 5 osób.
Here I Stand - 6 osób.
Obie bardzo dobre, ale dla mnie ToW jest lepszy.
Właśnie poszukuje gry na 3-4 osoby. A co o Here I Stand, to po przejrzeniu internetu, to jednak jest gra dwu dniowa. Właśnie dlatego zastanawiam się nad Sukcesorami. 3 lata temu kupiłem Europa Universalis, ale po przeczytaniu instrukcji i opiniach ludzi ile gra trwa, sprzedałem. Coś pośrodku.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: raj »

Nie no, HiS jest grą całodniową ale nadal jednodniową.
Natomiast na 4 osoby bierz Sukcesorów.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: nahar »

Faziee pisze: 15 kwie 2023, 17:54 Mało tutaj informacji o tym ile średnio realnie trwa rozgrywka, powiedzmy taka 4-osobowa. Na BGG jest napisane 5godzin, ale czy to jest w miare realny czas powiedzmy + godzina, czy jednak jest to standardowo zaniżony czas rozgrywki o 50-100%. I tutaj proszę o opinie dla graczy którzy nie są super ograni w gry wojenne, czyli stwierdzenie ograni graczę są w stanie zagrać w 5h, ale pierwsze kilka partii jednak trwa 10-12h.. TI na 4 osoby to dla mnie 8h.
Jezeli TI na 4osoby dla Ciebie to 8h, w Sukcesorow spokojnie zmiescisz sie w 5h. Tylko zanim siadziecie warto aby:
wszyscy przeczytali instrukcje plus obejrzeli jakies materialy z rozgrywki
jeden gracz rozegral sobie 1 ture sam.
My Sukcesorow zamykalismy w czasie gry klubowej 16-21 bez zadnego problemu. W tej grze jest zasada naglej smierci - mozna wygrac sporo przed koncem, nie jest to wcale niespotykane, nawet jak sie gracze pilnuja to i tak wszystkiego nie upilnuja bo talia jest przetasowywane w kazdej turze.

A poza tym gry wojenne to nie sa jakies niewiadomo co, sporo ameri ma bardziej skomplikowane zasady z masa faq i roznymi niedoregulowaniami. W grach GMT zwykle w living rules sa praktycznie wszystkie rzeczy rozstrzygniete, dlatego instrukcja jest obszerna.
ODPOWIEDZ