Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Bludgeon »

piwko pisze: 09 sie 2022, 09:46 Czy Ascendancy jest gdzieś dostępne (poniżej ceny z Planszomanii z rabatem)?
Nie wygląda na to. Na Twoim miejscu polowałbym na używki.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Gambit »

Bludgeon pisze: 09 sie 2022, 16:23
piwko pisze: 09 sie 2022, 09:46 Czy Ascendancy jest gdzieś dostępne (poniżej ceny z Planszomanii z rabatem)?
Nie wygląda na to. Na Twoim miejscu polowałbym na używki.
Albo na grę z drugiej ręki. :twisted:
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1358
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 160 times
Been thanked: 160 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Zet »

Bludgeon pisze: 09 sie 2022, 16:23
piwko pisze: 09 sie 2022, 09:46 Czy Ascendancy jest gdzieś dostępne (poniżej ceny z Planszomanii z rabatem)?
Nie wygląda na to. Na Twoim miejscu polowałbym na używki.
Risanki, koks, klingoński boks 8)
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

Gambit pisze: 08 sie 2022, 09:50
Darkstorm pisze: 08 sie 2022, 09:35
Gambit pisze: 07 sie 2022, 20:15 Ja swoje dodatki odbiorę dopiero we wtorek zapewne :)
Robisz włam do siedziby gf9? Ja też chcę! :wink:
Aż tak dobrze nie ma :) Znajomy był na GenConie i kupił dla mnie dodatki i pakiety kości. I nową grę z serii Firefly przy okazji :)
I jak tam pierwsze wrażenia? Ogrywane już?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Gambit »

Darkstorm pisze: 12 sie 2022, 20:51 I jak tam pierwsze wrażenia? Ogrywane już?
Jeszcze nie. Jesteśmy ustawieni na przyszły tydzień.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Bludgeon »

Zagrałem sobie "solo" jako 4 graczy testowo (na TTS) - dominion, breen, fedsi, terran empire. Kilka pierwszych rund żeby zobaczyć jak to działa przynajmniej od strony rozbudowy i gamma kwadrantu. Nie mam za dużo wniosków do podzielenia się, ale dominion ma naprawdę ogromny luz na starcie - nikt za szybko do nich nie przyleci, a na pewno nie dużymi siłami. Nie ma szans na poważny atak z zaskoczenia. Nowe systemy gamma bardzo przyjemne, mnóstwo miejsca do rozwoju i mało niebezpieczeństw. Z drugiej strony trudniej o trade agreement co wiadomo spowalnia.
O breenach nie za wiele mogę powiedzieć ale niektóre ich technologie są tanie a świetne. Ich wada na trade agreementach przeszkadza bardziej niż się spodziewałem. Szczególnie drażni kiedy karta eksploracji pozwala się wymienić, ale TY nie możesz :P
Bajor trudny do podbicia, raczej nikt go nie zajmie przed 6 rundą.

TTS zrobił fajny patent że space lany w gamma q są zielone (jak obwódki planet). Teraz żałuję że w fizycznej wersji tego nie ma.

Obrazek
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

Bludgeon pisze: 13 sie 2022, 09:13

TTS zrobił fajny patent że space lany w gamma q są zielone (jak obwódki planet). Teraz żałuję że w fizycznej wersji tego nie ma.
Właśnie wrzuciłeś pomysł dla GHF9 na nowego bonus packa.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Bludgeon »

Darkstorm pisze: 16 sie 2022, 08:34
Bludgeon pisze: 13 sie 2022, 09:13

TTS zrobił fajny patent że space lany w gamma q są zielone (jak obwódki planet). Teraz żałuję że w fizycznej wersji tego nie ma.
Właśnie wrzuciłeś pomysł dla GHF9 na nowego bonus packa.
Mam nadzieję, bo jeśli to wydadzą to bierę.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Gambit »

Bludgeon pisze: 16 sie 2022, 16:56
Darkstorm pisze: 16 sie 2022, 08:34
Bludgeon pisze: 13 sie 2022, 09:13

TTS zrobił fajny patent że space lany w gamma q są zielone (jak obwódki planet). Teraz żałuję że w fizycznej wersji tego nie ma.
Właśnie wrzuciłeś pomysł dla GHF9 na nowego bonus packa.
Mam nadzieję, bo jeśli to wydadzą to bierę.
So say we all!

Tak, wiem że to nie ten serial, ale pasuje :P
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

Czy ktoś się orientuje czy zostanie wydany nowy zestaw kości do połączeń i jak to będzie rozwiązane? Czy będzie zupełnie nowy zestaw z wszystkimi kolorami czy będzie można kupić osobno nowe kolory?
Bo nie wiem czy kupować to co jest czy czekać...
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Muad'Dib »

Nic na ten temat nie wiadomo w tej chwili. W piątek miałem krótką rozmowę ze znajomym, wspomniał, że słyszał pogłoski o kolejnym dwupaku frakcji za jakiś czas, może wtedy pojawi się uzupełniający zestaw kości. Wątpię, żeby wypuścili ten sam zestaw powiększony o dwie kolejne kości.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Bludgeon »

Muad'Dib pisze: 12 wrz 2022, 14:21 Nic na ten temat nie wiadomo w tej chwili. W piątek miałem krótką rozmowę ze znajomym, wspomniał, że słyszał pogłoski o kolejnym dwupaku frakcji za jakiś czas, może wtedy pojawi się uzupełniający zestaw kości. Wątpię, żeby wypuścili ten sam zestaw powiększony o dwie kolejne kości.
Też słyszałem ploteczkę o tym dwupaku i że najbardziej prawdopodobne frakcje to tholianie i gorn.

Inna ploteczka którą słyszałem to że ten tajemniczy 3ci produkt to nie są te alternatywne statki i stacje dla federacji i gdzieś na jesieni dowiemy się co to.

Jeśli alt figurki się sprzedadzą to pewnie zrobią też inne dla klingonów i romulan.

Też obstawiam że wyjdzie więcej frakcji i wtedy dopiero dostaniemy zestaw space lane kości do nich.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

Może ten tajemniczy produkt to jakiś bigbox. W sumie by się przydał...

A wogóle to śniła mi się rozgrywka w STA na 8 graczy na dwóch połączonych z sobą matach. Piękny sen.
Na szczęście nie pamiętam jaki downtime był bo sen zamieniłby się w koszmar :wink:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Gambit »

Darkstorm pisze: 13 wrz 2022, 08:45 Może ten tajemniczy produkt to jakiś bigbox. W sumie by się przydał...

A wogóle to śniła mi się rozgrywka w STA na 8 graczy na dwóch połączonych z sobą matach. Piękny sen.
Na szczęście nie pamiętam jaki downtime był bo sen zamieniłby się w koszmar :wink:
A może to nie był sen, tylko naprawdę grałeś w 8 osób na połączonych matach. A downtime był tak duży, że zasnąłeś w oczekiwaniu na swoją turę i pomyślałeś, że Ci się to śniło :P
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

Gambit pisze: 13 wrz 2022, 09:48
Darkstorm pisze: 13 wrz 2022, 08:45 Może ten tajemniczy produkt to jakiś bigbox. W sumie by się przydał...

A wogóle to śniła mi się rozgrywka w STA na 8 graczy na dwóch połączonych z sobą matach. Piękny sen.
Na szczęście nie pamiętam jaki downtime był bo sen zamieniłby się w koszmar :wink:
A może to nie był sen, tylko naprawdę grałeś w 8 osób na połączonych matach. A downtime był tak duży, że zasnąłeś w oczekiwaniu na swoją turę i pomyślałeś, że Ci się to śniło :P
Ech niestety nie. Ciężko zebrać nawet 3-4 osoby do gry a co dopiero 8 więc to na pewno nie był real... :lol:
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

I jak tam, grał już ktoś w dodatki?
Moje pierwsze wrażenia są następujące:
Nowe rasy są klimatyczne i dobrze oddają to co się działo w serialu. Mam wrażenie że poprawiła się też jakość wykonania stateczków - jakby więcej szczegółów na nich widać.
Natomiast niepokoi mnie jedno: Wydaje mi się, że obie rasy (a Dominium w szczególności) mocno zachęcają do kampowania. Dominium może nie niepokojone przez nikogo w spokoju rozwijać się w kwadrancie Gamma
i bunkrować się w okolicy DS9. Defensywne umiejętności Breen również mogą zniechęcać do agresji na ich terytorium. Nie mam jeszcze tylu rozgrywek by zobaczyć czy wszystkie rozgrywki z nimi wyglądają podobnie ale takie mam pierwsze wrażenia.
Jak tam u Was to wygląda?
NetCop
Posty: 61
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:15
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: NetCop »

Są gdzieś u nas do kupienia kostki i escalation pack dla Dominium?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Bludgeon »

Darkstorm pisze: 18 wrz 2022, 22:09 I jak tam, grał już ktoś w dodatki?
Moje pierwsze wrażenia są następujące:
Nowe rasy są klimatyczne i dobrze oddają to co się działo w serialu. Mam wrażenie że poprawiła się też jakość wykonania stateczków - jakby więcej szczegółów na nich widać.
Natomiast niepokoi mnie jedno: Wydaje mi się, że obie rasy (a Dominium w szczególności) mocno zachęcają do kampowania. Dominium może nie niepokojone przez nikogo w spokoju rozwijać się w kwadrancie Gamma
i bunkrować się w okolicy DS9. Defensywne umiejętności Breen również mogą zniechęcać do agresji na ich terytorium. Nie mam jeszcze tylu rozgrywek by zobaczyć czy wszystkie rozgrywki z nimi wyglądają podobnie ale takie mam pierwsze wrażenia.
Jak tam u Was to wygląda?
Miałem okazję zagrać przeciwko Dominium raz i przeciw Breen 2 razy. Dominium naprawdę korzysta z braku przeciwników w gammie na początku, mogą sobie robić co chcą i specjalnie się nie martwić. Pozostawieni sami sobie stają się bardzo niebezpieczni.
Breenów muszę jeszcze poobserwować żeby przetrawić do czego są zdolni. Na pewno mają spory potencjał - w dobrych warunkach są bardzo groźni.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

NetCop pisze: 19 wrz 2022, 12:10 Są gdzieś u nas do kupienia kostki i escalation pack dla Dominium?
Pojawiły się na Aleplanszówkach.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 352
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 272 times
Been thanked: 114 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: dispe »

Krionah pisze: 09 sie 2018, 13:08 Instrukcja w języku polskim już wisi na BGG. Link: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... trukcja-pl

Przetłumaczone Karty Postępu wszystkich dostępnych ras w formie wkładek do koszulek.
Zainteresowałem się gierką ostatnio i pozwoliłem sobie skorzystać z Twojego tłumaczenia aby złożyć polską instrukcję bardziej zbliżoną do oryginalnej (czcionki, skład itp.). Mam w związku z tym kilka pytań:
1. Opieram się na instrukcji z lipca 2020 - rozumiem że to najbardziej aktualna? (tej z BGG fanowskiej na tysiąc stron nie ruszam).
2. Na stronie 11 (PL) jest takie ostatnie zdanie dotyczące Ukończenia Projektu: "Dopóki karta nie mówi inaczej, zasady (specjalnej) Postępu możesz użyć tylko podczas swojej tury" ale w angielskiej wersji stoi: "Unless they way otherwise, Special Rules may be used during any player's turn" więc wydaje mi się że można w turze dowolnego gracza?

Jeszcze mam pytanie o matę, warto inwestować? sprawdza się? czy wystarcza żeby bez problemu objąć cały obszar gry? czy jednak go w jakiś sposób ogranicza?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

dispe pisze: Zainteresowałem się gierką ostatnio
Witamy w elitarnym gronie fanów najlepszej gry 4X ever 8)
dispe pisze:1. Opieram się na instrukcji z lipca 2020 - rozumiem że to najbardziej aktualna? (tej z BGG fanowskiej na tysiąc stron nie ruszam).
Tak jest, nie ma nic nowszego (ale oby się pojawiło).
dispe pisze:2. Na stronie 11 (PL) jest takie ostatnie zdanie dotyczące Ukończenia Projektu: "Dopóki karta nie mówi inaczej, zasady (specjalnej) Postępu możesz użyć tylko podczas swojej tury" ale w angielskiej wersji stoi: "Unless they way otherwise, Special Rules may be used during any player's turn" więc wydaje mi się że można w turze dowolnego gracza?
Zasada że tylko w turze gracza pochodzi z oryginalnej instrukcji i pewnie została nieomyślnie powielona. W zasadach z 2020 zostało to zmienione.


Ogólnie matę zdecydowanie warto mieć, a czy drogą oficjalną czy tanią nieoficjalną to już inna dyskusja.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Darkstorm »

Bludgeon pisze: 27 wrz 2022, 11:43
Ogólnie matę zdecydowanie warto mieć, a czy drogą oficjalną czy tanią nieoficjalną to już inna dyskusja.
Z tymi oficjalnymi matami to chyba jakiś problem jest. A w każdym razie z ostatnimi seriami.

Mi się dwa razy trafiły egzemplarze uszkodzone. Fakt, że za pierwszym razem sklep przepakował ją w swoje pudełeczko jak jakąś ceratę i częściowo sam zniszczył ale nową wymienioną matę już dostałem w fabrycznym opakowaniu od GF9 i część uszkodzeń się powtórzyła. Wyglądało to tak jakby zawinięto niedosuszoną matę po wydrukowaniu albo trzymano ją w zbyt ciepłym otoczeniu i się posklejała a po wypakowaniu część farby się odspoiła.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Bludgeon »

Darkstorm pisze: 27 wrz 2022, 14:08 Z tymi oficjalnymi matami to chyba jakiś problem jest. A w każdym razie z ostatnimi seriami.

Mi się dwa razy trafiły egzemplarze uszkodzone. Fakt, że za pierwszym razem sklep przepakował ją w swoje pudełeczko jak jakąś ceratę i częściowo sam zniszczył ale nową wymienioną matę już dostałem w fabrycznym opakowaniu od GF9 i część uszkodzeń się powtórzyła. Wyglądało to tak jakby zawinięto niedosuszoną matę po wydrukowaniu albo trzymano ją w zbyt ciepłym otoczeniu i się posklejała a po wypakowaniu część farby się odspoiła.
Rozważałem zakup ale po tym co piszesz to sobie odpuszczę. Dobrze wiedzieć.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy

Post autor: Darkstorm »

Bludgeon pisze: 27 wrz 2022, 14:21
Darkstorm pisze: 27 wrz 2022, 14:08 Z tymi oficjalnymi matami to chyba jakiś problem jest. A w każdym razie z ostatnimi seriami.

Mi się dwa razy trafiły egzemplarze uszkodzone. Fakt, że za pierwszym razem sklep przepakował ją w swoje pudełeczko jak jakąś ceratę i częściowo sam zniszczył ale nową wymienioną matę już dostałem w fabrycznym opakowaniu od GF9 i część uszkodzeń się powtórzyła. Wyglądało to tak jakby zawinięto niedosuszoną matę po wydrukowaniu albo trzymano ją w zbyt ciepłym otoczeniu i się posklejała a po wypakowaniu część farby się odspoiła.
Rozważałem zakup ale po tym co piszesz to sobie odpuszczę. Dobrze wiedzieć.
Dodam jeszcze, że chodzi o matę niebieską.

Miałem okazję trzymać w ręce jeszcze matę borgową i ona była wyraźnie lepszej jakości. Nie wiem czy gorsza jakość zależy od koloru czy od serii produkcji.
Darkstorm
Posty: 863
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 136 times
Been thanked: 216 times

Re: Star Trek: Ascendancy (Aaron Dill, John Kovaleski, Sean Sweigart)

Post autor: Darkstorm »

Mam pytanie o dodatek Wolkan. Zauważyłem, że na rynku krążą dwie wersje tego dodatku. Jedna ma na pudełku zdjęcia z oryginalnego serialu (TOS) a druga z enterszajsu (ENT). Czy te dwie wersje czymś się od siebie różnią oprócz wyglądu pudełka?
ODPOWIEDZ