Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: seki »

Mozgożerności od tej gry nie ma co oczekiwać. A czego można? Bardzo wysokiej interakcji między graczami i dynamiki. Gra się szybko a rywalizacja jest zażarta na wielu płaszczyznach. Regrywalnosc za sprawą przedsięwzięć jest wysoka. Ktoś pisał o 2 na partię ale przecież wyjmuje się ich 3 wg zasad. To daje sporą kombinacje między nimi i sprawia, że gracze grają asymetrycznie a jednocześnie nadal mocno na wspólnym styku. Co do czasu rozgrywki to można liczyć 30-35 minut na gracza.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: JimmyPL »

A czy warto z myślą grania głównie w gronie 3 osób? Czy raczej tutaj w tej kategorii bardziej Hansa Teutonica lub Concordia?
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: adalbert »

Mi Endeavor chyba najlepiej podchodzi w podstawowym zestawie (z przedsięwzięciami) + mini-dodatek Seize Your Fate, który wprowadza państwa i asymetryczny początek. Chyba to nie wyszło po polsku.
Endeavor można porównąć z Hansą. Jednak ma tę przewagę, że punkty się robi od razu (instant gratification) i od razu widzimy rezultat naszych działań, HT znowu jest prostsza i szybsza, jednak możemy totalnie przeszacować naszą strategię i to jak nam idzie punktowo ;)
Hmm. tylko mimo tych natychmiastowych gratyfikacji wcale nie jest łatwo wskazać aktualnego lidera, o ile ktoś nie jest jakoś zdecydowanie z przodu. Przydarzający się niekiedy nadmiar kart podczas tury u niektórych graczy, które potem muszą odrzucić, dodatkowo zaciemnia sprawę. Zliczanie wszystkich punktów na koniec gry jest wręcz dość żmudne i bywają tu zaskoczenia.
Optymalna ilość graczy to zapewne 4, ponieważ można wtedy korzystać z obu stron planszy. W 5 jest bardzo dobrze, ale i najdłużej. W 3 chyba jeszcze nie grałem...
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2022, 14:26 przez adalbert, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: seki »

JimmyPL pisze: 23 wrz 2022, 11:43 A czy warto z myślą grania głównie w gronie 3 osób? Czy raczej tutaj w tej kategorii bardziej Hansa Teutonica lub Concordia?
Warto. Endeavor na 3 jest ciasny i bardzo dobry. Na dwóch taki sobie bo raczej trzeba grać z wirtualną flotą, która w tym przypadku mi się nie podoba. dostawianie jej dysków było irytujące. Zdecydowanie wolę Endeavor na 3 graczy niż Concordie.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Hardkor »

1. Czy dodatek wiek żagli da radę zmieścić w podstawce?
2. Czacha wypuściła jakiś mega bogaty zestaw tej gry - gdzie mogę sprawdzić co było jego zawartością w porównaniu do aktualnego retail? To był po prostu cały KS wraz z KSE ?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 92
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 22 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: shahiye »

Hardkor pisze: 10 paź 2022, 12:35 1. Czy dodatek wiek żagli da radę zmieścić w podstawce?
2. Czacha wypuściła jakiś mega bogaty zestaw tej gry - gdzie mogę sprawdzić co było jego zawartością w porównaniu do aktualnego retail? To był po prostu cały KS wraz z KSE ?
1. I tak, i nie. Karty spokojnie sie zmieszcza. Natomiast dodatek to jeszcze caly zestaw budynkow wraz z wypraska - de facto zastepuje budynki z podstawki (w dodatku kazdy budynek jest dwustronny - jedna strona budynek z podstawki, druga z dodatku) - wiec wejdzie jesli usuniesz podstawowa wypraske z budynkami.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: tomp »

Ad.1) Tak. Generalnie dodatek to zestaw płytek razem z insertem. Wymieniasz oryginalny insert na ten z dodatku. Dodatkowe żetony i karty wejdą bez problemu o podstawki.

Ad. 2) Z tego co pamiętam, opis komponentów deluxe były dostępny na stronie czachy, najwidoczniej zaginęło. Jak dobrze pamiętam to są zamienniki drewniane żetony, zamiast standee statku to plastikowy, bodajże plastikowe armaty i coś jeszcze... Tylko tyle co pamiętam. Nie pamiętam czy to była część czy całość dodatkowej zawartości z KS.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: eltadziko »

Czy mini dodatki "Seize Your Fate" i "Dominium" były wydane w Polsce, albo dostępne gdzieś w polskich sklepach? ;P
Jest możliwość jakoś je zdobyć?
Myślałem nawet o jakiejś wersji print&play, ale nie ma za bardzo nawet dobrych zdjęć/zasad...
Tomekl
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2020, 00:27

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Tomekl »

Witam, czy wiadomo komuś coś o planach dodruk dodatku?
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: flamaster444 »

Może tu będzie szybciej odpowiedź.
Mam pytanie czy w polskiej instrukcji jest błąd w podsumowaniu punktów?
a) W podpunkcie A jest 7 punktów chwały za tor kultury (znacznik przesunięty z pozycji 8 ) i 7 punktów chwały (znacznik przesunięty z pozycji 9) za tor bogactwa. Na obrazku wydaje się że znaczniki są odpowiednio na 5 i 6, więc powinno być po 4 punkty chwały, prawda?
b) Po drugie w podpunkcie b zamiast 19 punktów powinno być moim zdaniem 17 według tekstu, tak rozumuję.
Proszę o oświecenie w tej sprawie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Ciuniek »

Jest tak jak piszesz, tekst przykładu nie pokrywa się z ilustracją. Odczytując sytuację z sytuacji na planszy powinno być odpowiednio: 4, 4 i 17.
Rzuć okiem na angielską instrukcję, z której tłumaczyłem tekst:
https://games4you.rs/sites/default/file ... 20Sail.pdf

Ja widziałem inny obrazek. ;)
ODPOWIEDZ