Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: mat_eyo »

Od razu zaznaczam, że nie mam nic wspólnego z wydawnictwem, a to są odpowiedzi po jednej, zapoznawczej partii. Poza tym w projekcie na tym etapie jeszcze może się trochę zmienić.

Wiem, że rozgrywka ma być oparta na różniących się od siebie scenariuszach. Nic mi nie wiadomo o trybie piaskownicy i nie podejrzewam, żeby taki w grze się znalazł.

Gra nie ma żadnych narzędzi do ograniczania gracza alfa. Wszystkie elementy są wspólne i jawne. Wiem, gra ma przydzielać graczom role, ale to bardziej dla ułatwienia wejścia w grę (mniej zasad do przyswojenia) niż ograniczenia syndromu lidera. Nie przepadam za koopami, więc dla mnie to jest ewidentnie gra solo, ewentualnie dwuosobowa. Nie mam pojęcia co miałby tu robić czwarty gracz, we trójkę chyba tylko dla wielkich fanów kooperacji.

Scenariuszy ma być kilka, różniących się między sobą. Dodatkowo, niezależnie od scenariusza, mamy różne układy początkowe (liczba, rodzaj i status mieszkańców, zasoby, tory nadziei i niezadowolenia), losowy rozkład planszy (na start i podczas gry), oraz kilka wylosowanych z większej puli praw i technologii. Taka sama jest talia wydarzeń, ale w grze używana jest tylko część z nich, a losowa kolejność ich dobierania ma spore znaczenie. Dodatkowo w trakcie gry podejmujemy wybory, które później niosą za sobą konsekwencje.
Scenariusze składają się z kilku etapów i są plany, żeby te etapy również były losowane choćby z 2-3 kart. Jeśli uda się to osiągnąć, to regrywalność będzie bardzo wysoka. Jeśli nie, to opisane wcześniej zmienne nadal powinny sprawić, że mimo znajomości scenariusza, powtarzanie go nie będzie nużące. A powtarzać będzie się je na pewno, bo gra jest trudna.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2020, 15:07 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

Ciekawe czy wypuszczą Season Pass z dodatkami (Ostatnia jesień etc) tak jak 11 Bit Studio :lol:
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: RasTafari »

mat_eyo pisze:Gra nie ma żadnych narzędzi do ograniczania gracza alfa. (...) więc dla mnie to jest ewidentnie gra solo
To trzeba grać bez takiego gracza :wink: A tak serio to my graliśmy we trzech i wszystkie decyzje były podejmowane kolektywnie, w przypadku niezgody na decyzje głosowalismy i działało znakomicie :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2332 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Curiosity »

Zastanawiałem się długo, ale chyba jednak pas. Gra zaczyna mi niebezpiecznie przypominać trzewiczkowego Robinsona, od którego się na dłuższą metę odbiłem poprzez absurdalne skomplikowanie zasad.

Poza tym worker placement to nie jest coś co lubię, a do tego się sprowadza rozgrywka. Poobserwuję, ale bez napinki.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: mat_eyo »

Curiosity pisze: 06 paź 2020, 18:44 Zastanawiałem się długo, ale chyba jednak pas. Gra zaczyna mi niebezpiecznie przypominać trzewiczkowego Robinsona, od którego się na dłuższą metę odbiłem poprzez absurdalne skomplikowanie zasad.
Adam wytłumaczył mi grę i od jakiejś trzeciej rundy grałem samodzielnie, bez poprawiania mnie i większego dopytywania o zasady. Jest ich dużo, ale są zwarte i sensowne, łatwo można wszystko zapamiętać.
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: tommyray »

Curiosity pisze: 06 paź 2020, 18:44 Zastanawiałem się długo, ale chyba jednak pas. Gra zaczyna mi niebezpiecznie przypominać trzewiczkowego Robinsona, od którego się na dłuższą metę odbiłem poprzez absurdalne skomplikowanie zasad.

Poza tym worker placement to nie jest coś co lubię, a do tego się sprowadza rozgrywka. Poobserwuję, ale bez napinki.
No to już mają jeden dodatkowy temat do zaadresowania aby objaśnić/rozwiać wątpliwości w trakcie KS. Również będę obserwował, w końcu tytuł ten będzie wybitnie pod solo.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Paskuder »

No cóż trzeba zdać sobie sprawę że lata 80te już się skończyły. Gry narysowane długopisem na kartkach, żetony z drukarki do samodzielnego wycięcia oraz czarno białe karty z tekstem bez grafiki już nie powrócą. Ludzie teraz lubią otaczać się rzeczami ładnymi i tylko takie się sprzedają...
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: 612 »

Paskuder pisze: 07 paź 2020, 07:27 Gry narysowane długopisem na kartkach, żetony z drukarki do samodzielnego wycięcia oraz czarno białe karty z tekstem bez grafiki już nie powrócą.
Nie mów że GMT zbankrutowało :O
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: japanczyk »

Tutaj rozmawiamy o grze, jej zasadach i tym podobnych
Wrażenia z kampanii, jej cen, SG i wszelkich rzeczy z tym zwiazanych - tutaj: viewtopic.php?p=1286681
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Vijas »

Czym różni się wersja retail od KSowej? Z tego co znalazłem, to KS ma cieniowane figurki i plastikowy generator. Co jeszcze?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: japanczyk »

Vijas pisze: 14 maja 2021, 08:08 Czym różni się wersja retail od KSowej? Z tego co znalazłem, to KS ma cieniowane figurki i plastikowy generator. Co jeszcze?
darmowy dodatek Frostlander i tyle - wszystko co było na KSie jest do kupienia w retailu tylko drozej
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: gafik »

Zagrałem w to !!! (kopia Oziego z zespołu R&D - dzięki Ozy :D ). Nie grałem w komputerową wersję i muszę przyznać, że jako fan ciężkich euro, jestem usatysfakcjonowany. Wcześniej ktoś pisał o absurdalnym skomplikowaniu zasad – nie zgodzę się. Zasady nie są bardziej skomplikowane niż np. w grach Lacerdy. Natomiast ja niezbyt lubię kooperacyjne gry ze względu na efekt lidera, ale w tej grze zmagamy się z takimi problemami, że ten efekt się jakby rozmywa, a gdyby były jeszcze jakieś prywatne, ukryte cele, jak np. w Nemesis, to żałowałbym, że nie wsparłem (choć nie wiem jak miałyby te osobiste cele wyglądać). Powstałaby wtedy taka semikooperacyjna hybryda Scythe/Nemesis… W każdym razie gratuluję twórcom wymyślenia Frostpunka, gra „żre”, myśli się jak do niej podejść następnym razem nawet kilka dni po rozgrywce i jest dla totalnych ubergeeków. Na szczęście w moich grupach wsparto to 2x więc będzie grane!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

gafik pisze: 05 wrz 2021, 02:16 niezbyt lubię kooperacyjne gry ze względu na efekt lidera, ale w tej grze zmagamy się z takimi problemami, że ten efekt się jakby rozmywa
I jak rozwiązali problem gracza alfa? ale konkrety, bo o tym, że bedą role etc to wiem
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: gafik »

No właśnie ciężko to ocenić, bo grałem z Ozim, a on umie zrobić taki klimat, że miód normalnie.
Jak przyjdą kopie to będziemy ogrywać.
Na razie mogę powiedzieć tyle, że rozkmina, żeby nas gra nie pożarła jest okrutnie mocna i każdy szukał rozwiązania tej łamigłówki. Jest tyle zazębień, że samemu się nie da i podział na role powoduje, że każdy jest odpowiedzialny za swój kawałek, ale swobodnie może wpływać na innych podejmujących decyzje w ramach własnych ról. Wiadomo, że jak ktoś jest obeznany z grą to widzi więcej i może wskazać słabe ogniwo, które niezaopiekowane spowoduje taką lawinę wydarzeń, że w 5 minut wszyscy umrą... no ale tak mają wszystkie gry w które ktoś grał więcej i widzi więcej w sytuacji na stole.
To ciężka, wieloosobowa eurołamigłówka. Jak ktoś tu na forum powiedział jaram się jak opony w Mogadishu na rozgrywki... :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: RUNner »

Niemal w rocznicę ostatniego wpisu chciałbym się dowiedzieć co jest z tą grą, że jeszcze jej nie ma? Od dawna rzuca mi się w oczy preorder w Rebelu i nic z tego nie wynika ;) Tematyka mi się podoba, a mechanika chyba nie przeszkadza ale instrukcję przeczytałem dość powierzchownie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hardkor »

RUNner pisze: 05 wrz 2022, 13:13 Niemal w rocznicę ostatniego wpisu chciałbym się dowiedzieć co jest z tą grą, że jeszcze jej nie ma? Od dawna rzuca mi się w oczy preorder w Rebelu i nic z tego nie wynika ;) Tematyka mi się podoba, a mechanika chyba nie przeszkadza ale instrukcję przeczytałem dość powierzchownie.
W listopadzie ma być polska wersja (angielska szybciej). Preordery retailu będą wysyłane dopiero po KS.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Niewodnik »

W ostatni weekend miałem okazję zagrać na OMG (One More Game) we Wrocławiu w przedpremierowego Frostpunka, oraz pogadać z osobami odpowiedzialnymi za dostarczenie gry na nasze stoły. Przed całym moim wywodem odnośnie rozgrywki chciałbym zaznaczyć, że jestem bardzo wybrednym graczem i cholernie lubię "dopierdzielać się" do wszystkiego, co może mi się nie podobać w danym tytule, nawet jeśli to trywialna sprawa (albo niesprawdzona, bo przecież zagrałem tylko raz).

Na stoisku było kilka stolików, przy których można było stanąć i obserwować, jak śmiałkowie próbują przetrwać przeraźliwie zimne warunki walcząc z grą. Na planszach można było znaleźć elementy dostępne w retailu, te z sundropem, oraz dodatkowe elementy surowców i budynków, także każdy mógł zobaczyć różnice między tymi opcjami. Do gry można było zapisać się na daną godzinę i każda ekipa miała dwie godziny na rozegranie 4 pierwszych rund pierwszego scenariusza wraz z tłumaczeniem zasad. Osoba prowadząca stolik cały czas czuwała nad graczami oferując pomocne komentarze, zostawiając jednak im decyzje , oraz przypominając, że gra jest nieuczciwie trudna (jak przystało na dobre koopy).

Frostpunk zamówiłem tutaj na forum na jednej ze zbiórek pokładając w nim ogromne nadzieje, po tym jak doświadczyłem piękna This War of Mine, innej gry kooperacyjnej z bardzo mocnym klimatem. Już po pierwszej rozgrywce totalnie pokochałem TWoM, pomimo tego, że nie znoszę zarówno coopów (syndrom gracza Alfa), oraz ameri (sucharzysta all the way, chrzanić klimat w grach). TWoM jednak zamordowało te moje niechciejstwa, wręcz mimochodem, bo porwała mnie od pierwszych chwil. Z racji tego, że Frostpunk jest kolejną po This War of Mine implementacją planszową gry komputerowej polskiego studia 11 bit studios i grałem w obie te gry na swoim PC-ie, to miałem bardzo wysokie oczekiwania wobec nowej planszówki, szczególnie, że póki co nie zawiodłem się na tych produktach. Mimo wszystko do stoiska podszedłem ostrożnie, trochę bojąc się przełamać barierę nieznanego. Finalnie jednak wygospodarowałem sobie czas i przybyłem w sobotę zobaczyć za co zapłaciłem.

Odpuszczę sobie w tym momencie dokładne klimatyczne opisy licząc, że każdy wie o czym traktuje gra. Mechanicznie zaoferowano mi pełny zestaw wzajemnie na siebie wpływających suwaków, którymi trzeba umiejętnie zarządzać, bo od ich kondycji zależeć będą nasze szanse na zwycięstwo. Mówię o szansach, bo pomimo tego, że Frostpunk w stosunku do TWoM poszedł mocno w stronę gry euro (którą według mnie jak najbardziej jest) dalej nie jest pozbawiony losowości, która w dowolnym momencie może stwierdzić, że przegrywamy grę. Różnica jednak jest taka, że w TWoM wystarczyło napotkać nieodpowiednią bandę i źle rzucić kostką, albo wylosować bombardowanie naszego domu, co powodowało, że praktycznie mogliśmy zacząć zwijać planszę. Tutaj na losowe efekty mamy większy wpływ, zarówno na to, jak często będziemy ryzykować ich wystąpienie, jak i na możliwość niwelowania ich poprzez wcześniejsze przygotowanie się nań. Nie oznacza to oczywiście, że mamy pełną kontrolę nad tym co się dzieje, bo niektóre rzeczy dopadają nas natychmiast, niektóre pomimo tego, że wiemy, że mogą się wydarzyć, nie zdarzą się nigdy, albo z bardzo dużym opóźnieniem. Do tego mamy ogromny piec, który jest głównym punktem planszy, oraz wielkim plastikowym gadżetem, który "sprzedaje" Frostpunka. W dużym uproszczeniu jest to wieża z Szoguna, do której wrzucamy węgiel, którym ogrzewamy naszych ludzi, a jeśli zbyt dużo spadnie go na dół, to piec najpierw się uszkadza, by potem wybuchnąć kończąc rozgrywkę przegraną.

Rundy rozgrywamy naprzemiennie wysyłając naszych pracowników na konkretne akcje (odkrywanie nowych terenów, budowanie, ustalanie praw, badanie nowych technologii, praca w danym budynku, wyprawa). Po fazie pracy następuje szereg faz, które wprowadzają do naszej rozgrywki odpowiednie skrypty zależnie od naszych decyzji, podjętych wcześniej, bądź w danym momencie. Jest to o tyle istotne, dlatego że w dużej mierze wydarzenia te mają wpływ na kolejne dwa suwaki, Nadziei, oraz Niezadowolenia. Opróżnienie pierwszego, bądź wypełnienie drugiego kończy rozgrywkę buntem naszych mieszkańców, a więc przegraną. Równie ważne są suwaki naszej populacji, która składa się z dzieci, obywateli i inżynierów, którzy z racji temperatury, będą kolejno - chorować, ciężko chorować i umierać. Każda śmierć nie tylko zmniejsza nam ilość dostępnych ludzi, ale powoduje negatywne efekty, które kumulują efekt kuli śnieżnej, którą musimy zatrzymać, aby nie rozkładać planszy od nowa. Nasi ludzie muszą mieć gdzie spać i co jeść, dzieci nie pracują, chyba że je zmusimy, co jednak będzie miało negatywny wpływ na zadowolenie mieszkańców miasta. Zresztą to tylko jedna z opcji, którą oferuje nam gra (prawa), gdzie zazwyczaj będziemy decydować pomiędzy wzajemnie wykluczającymi się prawami. Jedne pozwolą nam kosztem zadowolenia szybciej rozwijać nasze miasto, podczas gdy drugie kosztem surowców podbudują morale (np. Podgrzane Posiłki vs. Posiłki z Trocinami).

W późniejszym etapie rozgrywki będziemy mogli również eksplorować okoliczne miejsca wysyłając tam ekspedycje, w nadziei na znalezienie przydatnych rzeczy, bądź ludzi, którzy będą chcieli do nas dołączyć. Jest to o tyle istotne, że nasze miasto ma ich ograniczoną liczbę i o ile niektóre z surowców będziemy w stanie zdobywać w nieskończoność, tak na przykład "Power Core'y" są ograniczone, a są one wykorzystywane do budowy najlepszych budynków, oraz Automatonów, które wykonują za ludzi pracę nie obawiając się zimna.

Całość rozgrywki wygląda na spójną i moje krytyczne oko wypatrzyło tylko kilka rzeczy, do których można się przyczepić:

- generator ciepła zasłania sporą część planszy, bo jest ogromny i stoi na jej środku. Jako osoba, która lubi mieć pełnię informacji jest to dla mnie problem.
- każdy z graczy dostaje kartę roli, które w naszej rozgrywce były absolutnie nieprzydatne i póki co nie znalazłem ich sensownego wykorzystania
- budynki w podstawowej wersji gry są zrobione z kartonu, co ABSOLUTNIE nie pasuje do ogromnej plastikowej wieży, szczególnie gdy porówna się je do budynków 3D, które można dokupić oddzielnie

Dodam też, że autorzy przygotowali dla nas kilkanaście różnych scenariuszy, które będą zmieniały początkowe ułożenie, wydarzenia w trakcie gry, oraz oczywiście poziom trudności. Co więcej, gra jest zbudowana w taki sposób, że w bardzo łatwy sposób możemy sami wpływać na trudność rozgrywki, na dodatek w bardzo małych interwałach, więc nie jesteśmy zmuszeni do wyboru między opcją średnio-trudną i trudną, bo mamy między tymi poziomami kilka (jak nie kilkanaście) "zębatek".

Podsumowując: Pomimo moich starań naprawdę ciężko mi się przyczepić do tego tytułu, który aktualnie jest najbardziej oczekiwaną planszówką w moim domu i już dzisiaj planuję wolny weekend, by w nią zagrać ze znajomymi.

Gra jeszcze w tym roku ma trafić do naszych domów. Pochwalić należy też fakt, że wydawnictwo wyraźnie zaznacza, że najpierw chce dotrzeć z pudełkami do osób wspierających na KS-ie, a dopiero potem dopuścić grę do normalnej sprzedaży. Pokazuje to dbałość o klienta, który im zaufał i dzięki temu, ten klient zaufa im kolejny raz. Nie żeby potrzebowali, wydając takie gry.

PS. W sumie nie napisałem jeszcze o jakości i wyglądzie komponentów. Oprócz kartonowych budynków, które nie pasują (ale i tak wyglądają solidnie i są czytelne), wszystko wygląda tak jak powinno. Informacje są czytelnie przedstawione na kartach, nie ma problemu ze znalezieniem potrzebnej informacji, nie ma również efektu oczopląsu, bo gra ma stonowaną kolorystykę. Wszystko wygląda gustownie, jest dopracowane. Da kann man nicht meckern!

PS2. Obsługa stoiska również klasa. Pogadali, potłumaczyli, posłuchali, nawet chcieli mi dać materiałową torbę na zakupy, o czym dowiedziałem się po czasie od koleżanek, które również dostały, a sam nie zauważyłem, że mi oferowano, tak się zagadałem :)
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: vektor »

A co powiesz o zasadach gry ? Ciężko wprowadzić nowych graczy ?
Przed rozgrywką znałeś zasady czy podjechałeś w ciemno ?
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Niewodnik »

Wchodziłem totalnie w ciemno, chociaż grałem w PC-towego Frostpunka, co było znaczną pomocą, bo planszówka w dużej mierze czerpie z elektronicznej wersji, wiernie przenosząc szereg mechanik. Samej instrukcji jednak nie ruszałem, bo tak jak pisałem tłumaczył grę nam jeden z animatorów na stoisku, więc mieliśmy opiekę 24/7. Całość tłumaczenia zajęła jakieś 30 minut i w żadnym momencie nie czułem się zagubiony, ani nie miałem wątpliwości co do tego, czy dobrze zrozumiałem co mi się mówi. Wydaje się jednak, że Frostpunk jest grą, w którą powinniśmy pierwszą partię rozegrać z kimś, kto już miał z nim styczność, nie tylko jeśli chodzi o pilnowanie zasad, ale również po to, żeby gra nie pożarła nas już w pierwszych dniach.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: buhaj »

Niewodnik pisze: 29 wrz 2022, 07:52 Wchodziłem totalnie w ciemno, chociaż grałem w PC-towego Frostpunka, co było znaczną pomocą, bo planszówka w dużej mierze czerpie z elektronicznej wersji, wiernie przenosząc szereg mechanik. Samej instrukcji jednak nie ruszałem, bo tak jak pisałem tłumaczył grę nam jeden z animatorów na stoisku, więc mieliśmy opiekę 24/7. Całość tłumaczenia zajęła jakieś 30 minut i w żadnym momencie nie czułem się zagubiony, ani nie miałem wątpliwości co do tego, czy dobrze zrozumiałem co mi się mówi. Wydaje się jednak, że Frostpunk jest grą, w którą powinniśmy pierwszą partię rozegrać z kimś, kto już miał z nim styczność, nie tylko jeśli chodzi o pilnowanie zasad, ale również po to, żeby gra nie pożarła nas już w pierwszych dniach.
A zaobserwowales może w którejś z rozgrywek dodatek Dreadnought. Zastanawiam się czy go nie domowic ale nie wiem czy warto, ile wnosi do gry
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Hrosskar »

buhaj pisze: 29 wrz 2022, 08:38
Niewodnik pisze: 29 wrz 2022, 07:52 Wchodziłem totalnie w ciemno, chociaż grałem w PC-towego Frostpunka, co było znaczną pomocą, bo planszówka w dużej mierze czerpie z elektronicznej wersji, wiernie przenosząc szereg mechanik. Samej instrukcji jednak nie ruszałem, bo tak jak pisałem tłumaczył grę nam jeden z animatorów na stoisku, więc mieliśmy opiekę 24/7. Całość tłumaczenia zajęła jakieś 30 minut i w żadnym momencie nie czułem się zagubiony, ani nie miałem wątpliwości co do tego, czy dobrze zrozumiałem co mi się mówi. Wydaje się jednak, że Frostpunk jest grą, w którą powinniśmy pierwszą partię rozegrać z kimś, kto już miał z nim styczność, nie tylko jeśli chodzi o pilnowanie zasad, ale również po to, żeby gra nie pożarła nas już w pierwszych dniach.
A zaobserwowales może w którejś z rozgrywek dodatek Dreadnought. Zastanawiam się czy go nie domowic ale nie wiem czy warto, ile wnosi do gry
To jest tylko duża figurka. Tam nie ma żadnych kart, to jest czysto kosmetyczny dodatek, żeby fajnie wyglądało na stole.
Pyrtello
Posty: 27
Rejestracja: 13 lip 2021, 08:45

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Pyrtello »

A czy ktoś orientuje się, jaka jest różnica pomiędzy Timber City, a Miniatures Expansion? Pytam, bo pierwszy raz widzę grę, w której jeden dodatek praktycznie wyklucza drugi, no chyba, że się mylę. :)
themref
Posty: 34
Rejestracja: 09 kwie 2020, 06:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: themref »

Pyrtello pisze: 19 paź 2022, 21:14 A czy ktoś orientuje się, jaka jest różnica pomiędzy Timber City, a Miniatures Expansion? Pytam, bo pierwszy raz widzę grę, w której jeden dodatek praktycznie wyklucza drugi, no chyba, że się mylę. :)
Timber City ma drewniane meeple jako budynki a Miniatures Expansion to plastikowe budynki. 😉 I tak, jeden wyklucza drugi podczas pojedynczej rozgrywki.
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: vektor »

Chcesz być eko bierzesz timber po lewej, chcesz być nie eko bierzesz śmierdzący plastik po prawej.

Obrazek
Pyrtello
Posty: 27
Rejestracja: 13 lip 2021, 08:45

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Pyrtello »

themref pisze: 19 paź 2022, 21:21 Timber City ma drewniane meeple jako budynki a Miniatures Expansion to plastikowe budynki. 😉 I tak, jeden wyklucza drugi podczas pojedynczej rozgrywki.
vektor pisze: 19 paź 2022, 21:24 Chcesz być eko bierzesz timber po lewej, chcesz być nie eko bierzesz śmierdzący plastik po prawej.
Dzięki serdeczne 😊
ODPOWIEDZ