Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

detrytusek pisze: 01 paź 2022, 10:31
qreqorek pisze: 28 wrz 2022, 11:52 Ja nie przepadam za v2010 ze względu na możliwość bardzo agresywnej interakcji między graczami. Benefits area, czyli to co punktuje na końcu, może zostać Ci z premedytacją zablokowane w taki sposób, że nie zaboli to gracza blokującego, a Tobie zrujnuje punktację. Gdy zrobi to dwóch graczy na dwóch różnych rzeczach (np na piwniczkach i ilościach winnic), to po prostu przegrasz. Multiplier Tiles z v2016 przemawiają do mnie o wiele bardziej, nie ma o nie wyścigu. Jak ktoś nie grał na winnice to zabierając taką płytkę skrzywdzi siebie w równym stopniu, co zainteresowanego tą płytką. To wynika u mnie z preferencji gier ogólnie. Gra o tron, zdrady intrygi, czy Twillight Imperium z gadaniem nad stołem - dziękuję, nie zagram. Euras gdzie dobre granie jest nagradzane, w którym nie ma miejsca na zmawianie się nad stołem i złośliwości ze strony innych graczy - bardzo chętnie.

Dodam jeszcze że w v2016 należy grać w 4 osoby, bo przy 3 osobach nie wszystkie płytki wyjdą i robi nam się losowe punktowanie na końcu.
Zaś co do dodatków, to osobiście nie chcę grać w ogóle. Większa póla Expertów, fajne nowe regiony, turyści - gra sporo zyskuje.
Generalnie jak się czeka do końca by postawić tam beczkę to można się przejechać. Taka to gra. Wszyscy wiedzą za co będziesz chciał zapunktować i trzeba o swoje interesy zadbać w miarę wcześnie. Klasycznie zeżreć rosół przed wszystkimi.
Albo jest tak: jak tylko kupisz drugą piwniczkę, to od razu następny gracz bierze pole punktowania za puwniczki. A jak weźmiesz najpierw punktowanie za piwniczki to kolejni gracze właśnie je zaczynają wykupować. Oczywiście to zależy od ekipy z jaką grasz, ale chcę powiedzieć że w tej wersji jak gracze chcą Cię uwalić, to Cię uwalą. W 2016 jak ktoś chce Cię uwalić, to często bardziej uwali siebie. Ja preferuję gry, w których dostaję nagrodę za dobre granie ponad gry, gdzie słabsi mogą się dogadać nad stołem, aby uwalić lepszego. Tak postrzegam te dwie wersje. Ponadto wg mnie w tej wersji jest pewna głębia, której nie widać na pierwszy rzut oka i nie ma jej w v2010. Jak pisał sam autor: myślicie że poświęcił czas aby stworzyć coś gorszego niż było?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: michalldz90 »

Też macie wrażenie że Algarve i Trás-os-Montes to najsłabsze regiony na wino? Nawet Minho które jest regionem typowo do produkowania sikaczy na przemieszczanie beczek na polach magnatów ma większy sens. Siła Algarve jest uzależniona od ilości sprzedanych win z tego regionu ale przez całą grę da nam może summarum +5 do wartości na wszystkich winach. Za to Trás-os-Montes to zaledwie +6 fair pointsow przez całą grę biorąc pod uwagę że zawsze z tego regionu wino zaprezentujemy. Uważam że nie jest to dużo biorąc pod uwagę że bardzo łatwo podbić sobie wartości kaflami expertów.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

qreqorek pisze: 01 paź 2022, 11:01 Jak pisał sam autor: myślicie że poświęcił czas aby stworzyć coś gorszego niż było?
Zorientował się, że to nie do końca to i dlatego w wersji 2016 zawarł też wersję z bankiem :D
A co do uwalenia to w moich grach zawsze wszystkim brakuje beczek, więc totalnie się nie zgadzam, że mogę łatwo poświęcić beczkę tylko po to, żeby kogoś uwalić. Wszystko zależy od współgraczy.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

W każdej grze z interakcją teoretycznie istnieje możliwość spisku ale nigdy mi się to nie zdarzyło na taką skalę o jakiej piszesz. Beczek na wszystko brakuje, więc zajęcie pola tylko po to by inny nie skorzystał, samemu nie korzystając jest odmrożeniem sobie uszu na złość mamie. Nawet gorzej bo tracę beczkę, a ten drugi widząc co się dzieje wykorzysta ją inaczej.
Co do projektu to spokojnie mogę założyć, że wersja bez banku jest raczej stworzona by więcej osób przyciągnąć do V. niż próbą ulepszenia projektu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: mczlonka »

W końcu (po kilku latach chodził za mną Lacerda) skusiłem się na pierwszą grę tego autora i padło na Vinhos wraz z dodatkami, jako że jest najlżejsze ze wszystkich jego wielkich gier (nie liczę Escape Plan, bo podobno ma inny feeling niż reszta). Z Gallerist wygrało tylko dzięki tematyce i estetyce.

Chcąc się spokojnie wprowadzić w grę, zgodnie z tym co wyczytałem, zacznę od wersji 2016. Czy istnieje jakiś dodatek, który mogę wrzucić od razu, a który nie komplikuje zasad?
Jak już będę po kilku rozgrywkach, to chciałbym sprawdzić planszę z 2010 z bankiem, ale nie wiem czy tak od razu.

W jakiej kolejności najlepiej "utrudnić" sobie grę:
1. najpierw wrzucić sobie wszystkie dodatki do wersji z 2016, a potem zagrać w wersję z 2010 bez dodatków i ewentualnie na końcu z dodatkami (jeśli wciąz byłoby za łatwo ;p)
2. od razu przejść do wersji z 2010, a potem dodać dodatki?

Podobno wersja z 2016 jest tylko przymiarką, bo kwintesencją jest wersja z 2010r.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: tomg »

mczlonka pisze: 02 paź 2022, 15:33

W jakiej kolejności najlepiej "utrudnić" sobie grę:
1. najpierw wrzucić sobie wszystkie dodatki do wersji z 2016, a potem zagrać w wersję z 2010 bez dodatków i ewentualnie na końcu z dodatkami (jeśli wciąz byłoby za łatwo ;p)
2. od razu przejść do wersji z 2010, a potem dodać dodatki?

Podobno wersja z 2016 jest tylko przymiarką, bo kwintesencją jest wersja z 2010r.
Radziłbym przeczytać kilkanaście ostatnich postów i zastanowić jakie masz preferencje jako gracz. Odpowiedź na Twoje pytania jest wysoce subiektywna i trudno jednoznacznie doradzać nie znając Twojego gustu.

Na pewno nie ma wymagania żeby poznawać 2016 przed 2010. Jeśli chodzi o złożoność zasad nie ma dużej różnicy pomiędzy obu wersjami.
Moim zdaniem docelowo lepiej trzymać się jednej wersji (po prostu łatwiej pamiętać jej zasady).
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Przychylam się do rady kolegi z postu powyżej
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Reku_ »

Czy ktoś z was ma pojęcie, kiedy będzie dostępny Vinhos z przedsprzedaży która trwała aktualnie?
muchozol
Posty: 55
Rejestracja: 07 gru 2014, 18:07
Has thanked: 15 times
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: muchozol »

Nie wiem czy pomogę, ale On Mars ma być podobno na dniach. A myślę, że to ta sama przedsprzedaż 🤔
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Reku_ »

muchozol pisze: 18 lis 2022, 16:33 Nie wiem czy pomogę, ale On Mars ma być podobno na dniach. A myślę, że to ta sama przedsprzedaż 🤔
A widzisz. może tak być. Faktycznie na aleplaszówkach jest i tu i tu napisane październik 2022, więc pewnie ten sam transport
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: LukaszLozz »

Tyle, że na dniach to mi odpisali z Aleplanszówek dwa tygodnie temu.
Trzymam kciuki, że dojedzie do przyszłego weekendu.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Reku_ »

LukaszLozz pisze: 18 lis 2022, 19:49 Tyle, że na dniach to mi odpisali z Aleplanszówek dwa tygodnie temu.
Trzymam kciuki, że dojedzie do przyszłego weekendu.
Do mnie już idzie paczka
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: caro »

Czy ktoś wie czy jest polska wersja instrukcji dla wersji z 2016?
Awatar użytkownika
Degohl
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2021, 08:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Degohl »

caro pisze: 04 maja 2023, 14:49 Czy ktoś wie czy jest polska wersja instrukcji dla wersji z 2016?
Znam tylko to, takie sobie i nie ma 1 strony z jakiegoś powodu:
https://boardgamegeek.com/filepage/2284 ... asady-2016
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: rogal »

ktoś drukował instrukcję w jakieś drukarni w kolorze na ładnym papierze ?
jak tak to ile wydał, jak to wygląda czy się opłaca ?
jakaś taka fanaberia mnie naszła :)
Matcase
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 32 times
Been thanked: 22 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Matcase »

Ja mam tak wydrukowaną. Reserva 2010 . Koszt ok 70 zł.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mer666lot
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2023, 11:32

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Mer666lot »

Witam :)
mam pytanie, czy są gdzieś dostępne w języku polskim pomoce gracza (chyba cztery planszetki, widziałem na unboxingu), oraz przetłumaczone dodatki do Vinhos? Instrukcję 2010 i 2016 znalazłem reszty niestety nie :(
ODPOWIEDZ